Klub - Osiągnięcia
Nasze sukcesy

Organizacja kilkudziesięciu obozów kolarskich, w tym zagranicznych. Zwiedziliśmy na rowerach m.in. Czechy, Słowację, Węgry, Bułgarię, Holandię, Belgię, Danię, Wielką Brytanię, Austrię oraz Krym.

Organizacja centralnych imprez kolarskich:

 • IX zlot przodowników turystyki kolarskiej Strumień-Istebna 1969
 • XXX Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej Oświęcim-Szczyrk 1990.
 • XLVIII Międzynarodowy Rajd Kolarski Wisła 1991.
 • Międzynarodowy Rajd Kolarski do Źródeł Olzy 2001 - finansowany przez fundusz PHARE (współogranizacja z PZKO z Czeskiego Cieszyna)
 • XLVI Ogólnopolski Zlot przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK "Ziemia Cieszyńska" 10.06.2006-17.06.2006r. z bazą w Cieszynie
 • W roku 2014 zorganizowaliśmy spotkanie Rady Turystyki Kolarskiej PTTK woj. śląskiego w Cierlicku.
 • W roku 2017 zorganizowaliśmy wojewódzkie spotkanie działaczy kolarskich województwa śląskiego w Muzeum im. M. Skalickiej w Ustroniu. Głownym motywem spotkania były Złote Gody Ondraszka

Organizacja masowych imprez kolarskich dla mieszkańców miasta:

 • Organizacja Rodzinnych Rajdów Rowerowych corocznie od 1998 r, w 2017 odbyła się jubileuszowa XX edycja z metą w Goleszowie Równi
 • Rajdy na spostrzegawczość ITINERER
 • Całosezonowe Indywidualne Rajdy Rowerowe "Ziemia cieszyńska" w 2006 roku - IV edycja. Od 2007r rajd ten został przekształcony w rajd indywidulany pod tym samym tytułem i regionalną odznakę kolarską do indywidualnego zdobywania.
 • Triathlony Rowerowe w 2006 roku - IV edycja. Ten wielobój sportowy powstał z przekształcenia formuły uprzednio organizowanych "rajdów na spostrzegawczość"
 • Święta roweru dla dzieci.

Działalność wydawnicza:

 • Nasz śpiewnik rowerowy - kapitalna pozycja dla śpiewających przy ognisku (było już V wznowienie).
 • Z okazji 40-lecia klubu powstało przeszło 100-stronicowe wydawnictwo "40 lat z Ondraszkiem" praca zbiorowa pod redakcją W. Sosny. Opracowanie jest bogato ilustrowane i zawiera kompendium wiedzy na temat turystyki kolarskiej na Ziemi Cieszyńskiej, historii klubu, kalendarium dat i wydarzeń, biografie zmarłych członków Ondraszka. Część publikacji to indywidulane opinie ondraszków o swoim klubie zestawione na podstawie zebranych ankiet. To dzieło naprawdę warto mieć w swojej biblioteczce.
 • Z okazji 50-lecia dzięki wielkiemu zaangażowaniu klubowych działaczy wydano 125-stronicowe dzieło "50 lat Ondraszka". Z założenia miało być suplementem do poprzedniej publikacji. Treść zawiera historię, dokonania i współczesną kondycje klubu ze szczególnym przybliżeniem okresu działalności w latach 2006-2015. Jako wkładkę dołożono płytkę CD z bogatym materiałem zdjęciowym z Ondraszkowych bliższych i dalszych wycieczek z tego okresu.

Pozostała działalność:

 • W sali wystaw czasowych Muzeum Cieszyńskiego w dniach 09.06.2006-30.06.2006r zorganizowaliśmy wystawę jubileuszową "40 lat z Ondraszkiem na kole". Prezentowaliśmy tam sprzęt i ekwipunek kolarski używany dawniej i dziś, klubowe trofea, afisze z dawnych wypraw, kroniki, zdjęcia, dokumenty i inne pamiątki. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza wsród uczestników 46. P.T.Kol.
 • W 2005r. klub sprawił sobie proporczyki w barwach Cieszyna, które ozdabiają rowery.
 • W 2006r. emblemat Ondraszka przyozdobił jubileuszowy wieniec laurowy i w tej postaci trafił na metalową odznakę pamiątkową.
 • Na sali wystaw czasowych Muzeum Ziemi Cieszyńskiej, przez cały listopad 2016 roku była czynna wystawa jubileuszowa Złote Gody Ondraszka. Zaprezentowano na niej indywidualne pamiątki i dokonania klubowiczów, zdjęcia i afisze kolarskich wypraw, ponad 20 tomów klubowej kroniki oraz klubowe trofea. Ozdobą wystawy była kolekcja rowerów ilustrująca rozwój konstrukcji od XIX w. - bicykl wypożyczony z muzeum, przez rowery z lat międzywojennych (własność W. Sosna i M. Balcarek), PRL (A. Słota) po współczesność (P. Holisz). Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem odwiedzających, zwłaszcza, że dzięki dyżurom klubowiczów była czynna codziennie do godzin wieczornych.
 • W porozumieniu z Klubem Fotograficznym PTTK "Start" w 2016 roku odbył się konkurs fotograficzny "Jubileusz Ondraszka w obiektywie". Napłynęło prawie 100 prac od 20 autorów. Wernisaż konkursu odbył się w trakcie spotkania jubileuszowego w Domu Narodowym 06.11.2016r., następnie kolekcję przeniesiono do muzeum jako towarzyszącą wystawie jubileuszowej. Publiczność w drodze głosowania wybrała najlepsze zdjęcia i ich autorzy zostali nagrodzeni podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego w dniu 20.01.2017r. Zdjęcia z tego konkursu posłużyły do wydania wielkoformatowego wielostronicowego kalendarza Ondraszka na rok 2017.
 • Z okazji Jubileuszu Złotych Godów wydano klubowy pamiątkowy proporczyk.
 • Staraniem poprzedniego prezesa klubu A. Słoty - "Jędrusia" wydano Jubileuszowy Medal Pamiątkowy Ondraszka. Medal otrzymali wszyscy członkowie klubu oraz osoby wielce zasłużone dla działalności Ondraszka.

W rankingu najlepszych klubów kolarskich w Polsce zajęliśmy miejsce V miejsce w 1999 roku, IV miejsce w roku 2000, VII miejsce w roku 2006, VI miejsce w 2012, VIII miejsce w 2013 oraz VII miejsce w roku 2016. Klub został wyróżniony wieloma dyplomami, odznaczeniami oraz listami pochwalnymi przez władze samorządowe miasta Cieszyna oraz władze PTTK zarówno centralne, jak i Oddziału "Beskid Śląski" z Cieszyna. Klub został także wyróżniony Złotą Honorową Odznaką PTTK.

Szczególnym osiągnięciem jest nawiązanie stałej, transgranicznej współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Sportowym "Beskid Sląski" w Republice Czeskiej (prezes Władysław Janik) od roku 2006.

Organizacja wycieczki integracyjnej dla firmy AB ACTIVE

W dniach 29 i 30 czerwca 2019 grupa przodowników turystyki kolarskiej z naszego klubu podjęła się organizacji dwóch wycieczek rowerowych dla 60-osobowej grupy pracowników znanej firmy telekomunikacyjnej w ramach sportowego spotkania integracyjnego tej firmy na Ziemi Cieszyńskiej. Byli to: P. Hamera - "Paparazzi", A. Sorkowicz "Olo", A. Nowak - "Ziołowy", Z. Pawlik - "Rechtór", a 30.06.2019 dodatkowo M. Bubik - "Milczek".

Nasze działania polegały na opracowaniu, poprowadzeniu, zabezpieczeniu bezpiecznego przejazdu grupy oraz przekazaniu informacji krajoznawczych na dwóch trasach:

 • 29.06.2019: Cieszyn, Ustroń, Lipowiec, Górki Małe, Skoczów, Dębowiec, Cieszyn;
 • 30.06.2019: Cieszyn, Cierlicko, Olbrachcice, Podobora, Cieszyn.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"