Rowerowe przepisy prawne
Zestawienie przepisów dla Polski, Czech i Słowacji

Wakacje w pełni więc i rowerzyści podróżują w różnych kierunkach w tym na Czechy i Słowację. Często jednak nawet sobie nie zdają sprawy jakie wymogi powinni spełnić, aby nie narazić się na bliski kontakt z tamtejszym policjantem co może skutkować "pokutą" czyli mandatem. Postanowiłem więc przyblizyć to zagadnienie, w poniższej tabeli można znaleźć wymagania wynikające z przepisów drogowych obowiazujących w tych krajach w stosunku do przepisów polskich.

TematykaPolskaCzechySłowacja
Obowiązkowe wyposażenie roweru
HamulceCo najmniej jeden sprawnyCo najmniej dwa niezależne
Oświetlenie przódBiałeBiałe i białe odblaskowe
Oswietlenie tyłCzerwone, dopuszczalne migająceCzerwone, dopuszczalne migające oraz czerowne odblaskowe
Elementy odblaskoweNiewymaganeNa każdym kole (po obu stronach) co najmniej jeden element odblaskowy barwy pomarańczowej, na pedałach elementy odblaskowe barwy pomarańczowej (zamiennie elementy mogą być na butach)Na każdym kole co najmniej jeden element odblaskowy barwy pomarańczowej, na pedałach elementy odblaskowe barwy pomarańczowej
DzwonekZ głośnym sygnałem
Kierownica-Końcówki muszą być zaślepione
Inne-Rowery wyprodukowane po 2003r - w widocznym miejscu czytelny numer fabryczny lub elektroniczny nośnik informacyjny trwałe przymocowany do roweru-
Wyposażenie zalecaneBłotniki, bagażnik, zamknięcie-blokada
Wózek/przyczepkaWolno przewozić dzieci w specjalnych przyczepkachNie może być szerszy niż 80 cm z tyłu obowiązkowe dwa czerwone światła odblaskowe. Jeżeli wózek zasłania światło czerwone roweru - musi być na wózku powtórzone.
Siodełko dla dzieckaDla dzieci do lat 7Stabilna podpórka na nogi i oparcie rąk. Przewozić można dzieci do lat 7 a prowadzący musi mieć min. 15 lat.
Rowerzysta
KaskNiewymaganyObowiązkowy poniżej 18 latObowiązkowy poza terenem zabudowanym, a do 15 lat i w terenie zabudowanym (mandat 10 euro)
Kamizelka odblaskowa lub elementy odblaskowe na ubraniuNiewymaganeObowiązkowa jeżeli rower jest prowadzony (mandat 30 euro)
Wymagane uprawnienia pozwalające na jazdę rowerem, przewóz dzieci
do 7 latMożna przewozić w specjalnym siodełkuMożna przewozić w specjalnym siodełku lub przyczepce, przy czym kierujący musi mieć min. 15 lat
do 10 latWyłącznie pod opieka osób dorosłychWyłącznie pod opieką osoby starszej niż 15 lat. Wyjatek: ścieżki rowerowe, drogi polne, leśne i oznaczone tereny osiedloweWyłącznie pod opieką osoby starszej niż 15 lat. Wyjatek: ścieżki rowerowe, drogi polne, leśne i oznaczone tereny osiedlowe oraz chodniki dla pieszych.
do 18 latOd 10 do 18 lat - karta rowerowa (wydaje pion szkolnictwa)Niewymagane
powyżej 18 latNiewymagane
Ogólne przepisy ruchu drogowego
Alkoholdo 0,2 promilaBez tolerancjido 0,2 promila
Oznaczone ścieżki roweroweObowiązek korzystania
Jazda obok siebieDozwolona na drogach o małym natężeniu ruchuMożna wyłącznie na ścieżkach rowerowych
Maksymalna wielkość grupy kolarzy15 osóbBrak danych
Przejścia dla pieszychWyłacznie pieszoPrzejazd tylko w miejscach oznaczonych - inaczej pieszoWyłacznie pieszo
InneGdy droga rowerowa przecina skrzyżowanie, to rower jadący prosto musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi przecinającemu tą drogęZnaki: "pesi zona", "cyklisto-sesedni z kola" (wyłącznie pieszo wyjątek dzieci do lat 10)Znaki: "pesi zona" (wyłącznie pieszo wyjątek dzieci do lat 10)
Podczas jazdy nie wolno prowadzić psa, drugiego roweru.
Co najmniej jedna ręka na kierownicy i nogi na pedałach
Obowiązkowa sygnalizacja zmiany kierunku jazdy
Rechtór - Zbyś
Zasady zachowania na drodze (Polska)

 1. Rowerzysta na chodniku może jechać tylko w dwóch przypadkach:
  • Kiedy opiekuje się osobą w wieku do 10 lat jadącą na rowerze
  • Kiedy szerokość chodnika wynosi min. 2m, droga przy której jest chodnik jest dopuszczona do ruchu z prędkością powyżej 50km/godz, i brak wydzielonej strefy dla rowerów.
 2. Jazda w grupie: liczba rowerzystów w kolumnie nie może przekraczać 15, a odległość między kolumnami musi być większa niż 200m.
 3. Jeżeli jest wydzielony pas dla rowerów to należy z niego korzystać (zakaz jazdy po jezdni) .
 4. Korzystając z przejścia dla pieszych rower należy prowadzić. Przejazd rowerem jest dozwolony wyłącznie na specjalnych miejscach do tego wyznaczonych.
 5. Jeżeli zawartość alkoholu w organizmie rowerzysty jest powyżej 0,2 promila to jest to wykroczenie zagrożone aresztem do 14 dni oraz zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych od pół roku do trzech lat.
Rechtór-Zbyś
Zmiany w prawie o ruchu drogowym

W sejmie uchwalono kilka mian w przepisach o ruchu drogowym. Od 25.02.2011 obowiązują następujące zasady:

 1. Rowerzysta jadący na wprost przez skrzyżowanie ścieżka rowerową ma pierwszeństwo przed samochodem skręcającym z tej drogi w prawo. Dotąd to kierowca miał obowiązek przepuścić pieszych, a rowerzysty już nie.
 2. Rowerzyści mogą jechać obok siebie a nie tylko gęsiego.
 3. Rowerzysta może wyprzedzać wolno jadące pojazdy także z prawej strony.
 4. Przez skrzyżowania i na rondach rowerzysta może jechać środkiem pasa ruchu, a nie tylko przy prawej krawędzi.
 5. Wózki i przyczepki rowerowe na dzieci są legalne i można ich używać.
 6. Na skrzyżowaniach przed światłami powstaną specjalne śluzy rowerowe - wydzielone z pasa jezdni liniami obszar za linią zatrzymania się samochodów, na których należy się zatrzymać oczekując na zmianę świateł.
 7. W trudnych warunkach pogodowych (porywisty wiatr, śnieg, ulewa, gołoledź, mgła) rowerzysta zamiast po jezdni może jechać po chodniku.

  i to by było na tyle. Śmiałków którzy wypróbują niektóre swoje nowe prawa i mimo wszystko przeżyją zapraszamy do podzielenia się swymi przeżyciami.

Zbyszek-Rechtór