Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK - Komunikaty
Spis treści
Komunikaty

MINISTERSTWO GOSPODARKI I PRACY
Zlot został współfinansowany ze środków
Unii Europejskiej oraz budżetu państwa

Pragnę przypomnieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ruchu granicznego każdy przekraczający granicę musi legitymować się własnym dokumentem (paszport lub dowód). Tym samym wpisy dzieci w dokumentach rodziców nie będą honorowane. Powyzsze konsultowałem z Komendantem Straży Granicznej.

Komandor zlotu

Na poczatek podajemy według zapowiedzi numer konta na które można wpłacać wpisowe:

ING BANK ŚLĄSKI 70 1050 1083 1000 0023 0129 7632
prosimy o dopisanie w polu opisowym przelewu: "46 zlot kolarski"

UWAGA!

w regulaminach zlotu, które rozdaliśmy na spotkaniu w Cieszyunie w dniu 21.01.2006 wkradł się chochlik drukarski i pomieszał nam numery konta, na który należy wpłacać wpisowe - podano pierwszy człon 1059 a winno być 1050 (numer zamieszczony na naszej stronie jest poprawny) w miarę możliwości prosimy o powiadomienie o powyższym błedzie kolegów, którzy mogą mieć te regulaminy.
Przepraszamy!

Komitet Organizacyjny odlicza teraz tygodnie, niedługo dni i godziny do otwarcia.Przypominamy - uroczyste otwarcie zlotu nastąpi na cieszyńskim rynku dnia 10.06.2006r. (sobota) o godz. 1600. Po krótkim spacerze po mieście spotykamy się na camingu "Olza" przy ognisku powitalnym o godz. 2000.

Dnia 30.03.2006r. zamieściliśmy nowelizację ramowego programu zlotu, zmieniły się niektóre trasy w stosunku do modelu poprzedniego, zapraszamy do zapoznaia się z nowymi warintami. Ponadto podaliśmy długości proponowanych tras.

Adam Kłodowski
Oferta Last Minute

Przypominamy, że zgodnie z regulaminem dnia 31.03 minął podstawowy termin zgłoszenia udziału w zlocie. Mając jednak na względzie potencjalnych uczestników, którzy z różnych względów jeszcze nie zgłosili swego udziału Komitet Organizacyjny postanowił przedłużyć termin zgłoszenia bez dodatkowej opłaty do dnia 17.04.2006r. Jest to graniczna data, po której przy wpisowym pobierać będziemy dodatkową opłatę 20zł.

"Pełną parą" pracuje obecnie sekretariat zlotu wykonując prace kwatermistrzowskie. Niebawem wszyscy zainteresowani otrzymają potwierdzenia udziału. Z przyczyn formalnych rezygnujemy jednak z miejsca noclegowego na sali gimnastycznej w PTSM. Wszystkim, którzy wybrali ten wariant proponujemy lepsze warunki w ośrodku "Fundacja". Za zmianę przepraszamy.

Rechtór
Noclegi

Komitet Organizacyjny informuje potencjalnych uczestników, że z oferty noclegów wyłączamy "pokój 4-osobowy z łazienką" w ośrodku "Fundacja". (pkt d w regulaminie zlotu). Prosimy korzystać z pozostałych konfiguracji pokoi. Informację prosimy przekazać znajomym, którzy również wybierają się do Cieszyna.

Miło mi donieść, że na spotkaniu Rady Regionalnej na zamku w dniu 21.01.2006r. kol. Lesław Dynak - Redaktor Naczelny "Cykloturysty" zaoferował patronat medialny nad zlotem, co przyjęliśmy z wielkim zadowoleniem. Myślę, że na łamach tego ciekawego periodyku będzie można dużo przeczytać o wydarzeniach w Cieszynie. Znając profesjonalizm wydawnictwa już gorąco polecam sam periodyk.

Na łamach "Informatora Komisji Turystyki Kolarskiej ZGPTTK" ukazała się krótka wzmianka kol. D. Kujawińska o organizowanej na zlocie wystawie pt. "Dawne zloty przodownickie w fotografii". Zdając sobie sprawę z faktu, że czas nieubłaganie mija, ludzie odchodzą a ich twarze się powoli zacierają w naszej pamięci postanowiliśmy wykorzystać wspólne spotkanie na zlocie do odkurzenia wspomnień.

Na nasz apel odpowiedzieli jako pierwsi: kol. Danka Kujawońska z Poznania i kol. Mieczysław Poniewski z Katowic. Wymienieni przywiozą z sobą własne ciekawe zbiory - widziałem juz próbki kolekcji archiwalnych fotografii kol. Mieczysława, oraz podjęli się organizacji wystawy. Już teraz twierdzę, że zapowiada się ona wyjątkowo ciekawie.

Jeżeli chcesz również zaprezentować własne zdjęcia, proszę o ich wcześniejsze wysłanie (do 01.06.2006r.) aby można było wystawę przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem. Warunek zdjęcia muszą być czytelne, w formacie najlepiej nie mniejszym jak 10x15, przedstawiające raczej ujęcia sytuacyjne. Z tyłu proszę opisać czego dotyczą-data, miejsce i koniecznie podpis właściciela. Wszyskie fotografie zostaną oczywiście zwrócone po zlocie.

Rechtór
Zgłoszenia

Spieszymy poinformować, że do dnia 15.02.2006r. przyjęto 64(!) zgłoszenia. Komitet organizacyjny również pracuje na wysokich obrotach -odbył już 23 spotkania robocze i rozesłał 300 regulaminów.Trwają dalsze prace związane z dystrybucją materiałów organizacyjnych a niebawem rozpoczniemy wysyłać potwierdzenia udziału.

20-21.01.2006r. równolegle do spotkania Rady Regionalnej Turystyki Kolarskiej PTTK w Katowicach, na którym było przeszło 50 działaczy kolarskich woj. śląskiego odbyło się w Cieszynie pierwsze posiedzenie nowowybranej Komisji Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK. Część obrad poświęcona została przygotowaniom zlotu. Komandor szczegółowo zreferował aktualny stan organizacji imprezy. Na spotkaniu Komitet Organizacyjny reprezentowali również kol. A. Słota i kol. W. Zmełty. Oceniono świeżo wydrukowany regulamin zlotu i zastanawiano się nad szczegółami zlotu, kursu przodownickiego oraz dystrybucji informacji. Dokonano wizytacji proponowanej bazy, przy czym ośrodek "Fundacja" był nawet miejscem noclegu szacownej Komisji.

Zbyś Pawlik-"Rechtór, Komandor Zlotu
Zebranie organizacyjne

Dnia 20.07.2005r. odbyło się inauguracyjne zebranie organizacyjne z udziałem przedstawicieli z PTTS "Beskid Śląski" z Zaolzia. Omówiono sparwy organizacyjno-finansowe zlotu, jego przebieg traktując zwiastun przedstawiony na 45. Zlocie w Sulęcinie jako ramowy szkielet. Ukonstytuował się również trzon Komitetu Organizacyjnego Zlotu. (KOZa).

Materiały do pobrania:

 1. Skład komitetu organizacyjnego zlotu:
  • komandor: Zbigniew Pawlik
  • z-ca komandora d/s organizacji: Andrzej Słota
  • sekretariat: Władysław Zmełty, Maria Biłko-Holisz, Barbara Toman
  • Zespół d/s opracowania tras PL: Piotr Holisz, Leszek Porębski, Józef Salecki
  • Przygotowanie materiałów zlotowych: Andrzej Nowak
  • współpraca ze strony PTTS "Beskid Śląski "Czeski Cieszyn Władysław Janik
  • współpraca ze strony TJ"Slavoj" Czeski Ceszyn Petr Friedrich
  • współpraca ze strony Euroregionu "Śląsk Cieszyński" Bogdan Kasperek
  • koordynator ze strony PTTK Oddział "Beskid Śląski" Henryk Więzik
  • kierownik zespołu d/s przygotowania tras po stronie Czeskiej - Bolesław Fukała z PTTS
  Skład powyższy został przedstawiony i zatwierdzony na zarządzie Oddziału PTTK "Beskid Śląski" dnia 09.08.2005r. z zastrzeżeniem, że będzie sukcesywnie rozszerzany w miarę potrzeb.
Rechtór-Zbyś
Program zlotu
 • Sobota 10.06
  • godz. 1600 - uroczyste otwarcie zlotu Rynek Cieszyn.
  • godz. 1800 - spacerkiem po okolicy „Cieszyńskie pejzaże”
 • Niedziela 11.06 - 24 rajd Dookoła Cieszyna na wariantowych trasach rowerowych 35-65-100km (organizacja TJ.Slavoj). org.TJ Slavoj. Start od godz. 800, meta do 1600 - stadion sportowy Czeski Cieszyn.
  • I wariant: Ropice –Třinec-Leszna Grn.-Dzięgielów-Cieszyn
  • II wariant: j.w i ponadto Dzięgielów-Cisownica-Ustroń-Dzięgielów-Cieszyn
  • III wariant: j.w oraz ponadto Třinec-Navsi-Jablunkov-Hrčava-Bukověc-Jaworzynka-Istebna-Wisła-Ustroń-Cieszyn
 • Poniedziałek 12.06 PL "na góralską nutę" trzy wariantowe trasy rowerowe (wariant najdłuższy-powrót CZ):
  • I wariant: Cieszyn-Puńców-Cisownica-Ustroń-Goleszów–Cieszyn (33km)
  • II wariant: Cieszyn-Puńców-Cisownica-Ustroń-Wisła-Stecówka-Wisła-Ustroń-Goleszów-Cieszyn (79km)
  • III wariant: Cieszyn-Puńców-Cisownica-Ustroń-Wisła-Stecówka-Istebna-(CZ) Jabłonków-Trzyniec-Cieszyn (93km)
 • Wtorek 13.06 CZ "śladami przeszłości niedawnej i zamierzchłej" trzy wariantowe trasy rowerowe:
  • I wariant: Cieszyn-(CZ) Cierlicko-Żywocice-Olbrachachcice-Kocobędz-Cieszyn (38km)
  • II wariant: Cieszyn-(CZ) Cierlicko-Żywocice-Hawierzów-Szonów-Pietwałd-Olbrachachcice-Kocobędz-Cieszyn (65km)
  • III wariant: Cieszyn-(CZ) Cierlicko-Żywocice-Hawierzów-Rzepiszcze-Starzicz-Bruzowice-Żermanice-Koniaków-Cieszyn (88km)
 • Sroda 14.06. PL "Śladami pisarzy regionalnych oraz rowerem przez Żabi Kraj" trzy wariantowe trasy rowerowe:
  • I wariant: Cieszyn-Goleszów-Skoczów-Górki Wlk.-Simoradz-Dębowiec-Zamarski-Cieszyn (57km)
  • II wariant: Cieszyn-Goleszów-Skoczów-Górki Wlk.-Grodziec Śl.-Ochaby-Dębowiec-Zamarski-Cieszyn (70km)
  • III wariant: Cieszyn-Goleszów-Skoczów-Górki Wlk.-Jaworze-Zabrzeg-Goczałkowice Zdrój-Strumień-Pruchna-Cieszyn (111km)
 • Czwartek 15.06 PL+CZ "doliną Olzy" jeden wariant rasy rowerowej, narada prezesów.
  • Trasa wspólna: Cieszyn-Kończyce Wlk.-Kończyce Małe-Zebrzydowice-Marklowice Grn.-(CZ) Karwina-Darków-Stonawa-Olbrachcice-Kocobędz-Cieszyn (53km)
  • Po trasie uczestnictwo w obchodach święta Bożego Ciała w Kończycach Małych
  • Fakultatywnie: IV Triathlon Rowerowy
 • Piątek 16.06 CZ "śladami Ondraszka w stronę Morawskośląskich Beskidów" trzy wariantowe trasy rowerowe, sejmik kolarski:
  • I wariant: Cieszyn-(CZ) Śmiłowice-Guty-Bystrzyca nad Olzą-Nydek-Trzyniec-Cieszyn (60km)
  • II wariant: Cieszyn-(CZ) Śmiłowice-Guty-Ligotka Kam.-Frydek-Mistek-Bruzowice-Żermanice-Koniaków-Cieszyn (77km)
  • III wariant: Cieszyn-(CZ) Śmiłowice-Guty-Ligotka Kam.-Mała Praszywa-Dobratice—Domasławice Dln.-Koniaków-Cieszyn (64km)
  • Godz. 1800 - sejmik kolarski
  • Ognisko pożegnalne
 • Sobota 17.06 ok. 1200 zakończenie zlotu Zamek Cieszyn
Zakładamy samodzielne poruszanie się po wybranych trasach. codzienne imprezy towarzyszące: konkursy rekreacyjne, konkurs krajoznawczy dla wszystkich (przez cały czas trwania imprezy) - sprawdzenie nabytych informacji o regionie. Warsztaty folklorystyczne (pieśni regionalne - nauka przy ognisku, pokaz stroju cieszyńskiego, udział zespołów regionalnych). i .............. Na trasach proponujemy eksplorację obiektów gromadzących pamiątki przeszłości (muzea, izby regionalne, skanseny), zespołów pałacowych i zamków, obiektów sakralnych, obiektów przyrodoleczniczych-sanatoriów oraz ciekawostek przyrodniczych. Każda z wariantowych tras będzie wiązała się z pobytem w wybranych obiektach.
Informacje organizacyjne
 1. Baza noclegowa
  • Camping "Olza" - ok.30 miejsc w campingach, noclegi wyłącznie we własnych namiotach.
  • Schronisko PTSM Cieszyn ul. Błogocka - ok.60 miejsc w pokojach dwu, trzy, cztero i wieloosobowych.
  • Hotel "Fundacja" Cieszyn ul. Moniuszki - miejsca w pokojach kilkuosobowych.
  • Odległość camping - hotel ok.3km schronisko leży pośrodku między tymi obiektami.
 2. Zasady przekraczania granicy:
  • Na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.
  • Dzieci wyłącznie na podstawie własnych paszportów lub dowodów osobistych.
 3. Przejścia graniczne
  • w Cieszynie funkcjonują całodobowe przejścia graniczne: Most "Przyjaźni", Most "Wolności" oraz na obwodnicy Boguszowice - Chotebuz (2km od miasta).
  • Inne przejścia w pobliżu:
   • Na wschód od miasta - Puńców - Kojkowice (turystyczne), Leszna Górna (całodobowe), Czantoria - Nydek (turystyczne - górskie, można przejechać rowerem), Mały Stożek - turystyczne - górskie można przejechać rowerem), Wielki Stożek turystyczne - górskie piesze), Jasnowice - Bukowiec (całodobowe).
   • Na zachód od miasta: Kaczyce - Karwina Raj (turystyczne), Kaczyce - Karwina Podlesi (turystyczne), Marklowice Górne - Petrovice (całodobowe).
 4. Waluta - wymiana w Cieszynie nie ma problemu - istnieje rozbusdowana sieć kantorów walutowych. W Czechach raczej nie przyjmują zł, a sieć wymiany walut dużo skromniejsza.
Rechtór-Zbyś
KOZ

KOZa został rozszerzony o kol. Jana Cichego - doświadczonego członka GOPRu i krajoznawcę. Jego zadaniem będzie opracować i prowadzić konkurs krajoznawczy, w którym jak mamy nadzieję, będą uczestniczyć wszyscy zlotowicze.

Miła i ważna wiadomość: od dnia 17.10.2005r. osobisty patronat nad imprezą objęli:

 1. Burmistrz miasta Cieszyna p.Bogdan Ficek
 2. Posłowie do Europarlamentu z naszego regionu:
  • p. Grażyna Staniszewska
  • p. Jan Olbrycht
 3. Starosta powiatu cieszyńskiego p. Witold Dzierżawski

Pisma z prośbą o patronat wysłaliśmy do szerszego grona, dlatego też lista osób zasiadających w "loży honorowej" jest nadal otwarta.

W trakcie trwania zlotu czynna będzie w Domu Narodowym wystawa "40 lat z Ondraszkiem" poświęcona Jubilatowi - Turystycznemu Klubowi Kolarskiemu "Ondraszek". Będzie to ilustrowana różnorodnymi pamiątkami historia klubu. Na terenie miasteczka zlotowego otworzymy również wystawę fotografii ilustującą historię zlotów przodownickich. W tym zakresie liczymy na pomoc uczestników i przesłanie zdjęć do wystawy. Udostępnienie swych zbiorów już zadeklarował Kol. Mieczysław Poniewski z Katowic.

Rechtór-Zbyś
Patronat nad zlotem

Miło nam donieść, że od dnia 24.11.2005 patronat nad naszym zlotem objęły następujące osoby:

 • Andrzej Feber - Senator do parlamentu Republiki Czeskiej
 • Józef Szymeczek - Prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej
 • Jerzy Malik - Współrzewodniczący Stowarzyszenia Euroregion Śląsk Cieszyński.

Tym samym poszerzyła się "loża honorowa" przeznaczona dla znamienitych gości. Równocześnie informujemy, że funkcję honorowego przewodniczącego komitetu organizacyjnego zgodzili się objąć:

 • Władysław Sosna - znany krajoznawca,przewodnik oraz założyciel TKK "Ondraszek"
 • Ryszard Mazur - prezes Oddziału PTTK "Beskid Śląski" Cieszyn

Nadwornym fotografem zlotu będzie natomiast kol. Tadeusz Maciejiczek - znany fotografik - członek Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Dnia 14.11.2005r. był w Cieszynie kol. Roman Kościński - koordynator zlotu z ramienia Komisji Kolarskiej ZGPTTK. Komitet organizacyjny reprezentował: komandor Zlotu Z. Pawlik oraz koordynator H. Więzik. W trakcie spotkania dokonano wizytacji przyszłej bazy noclegowej zlotu oraz omówiono aktualny stan przygotowań. Spotkanie zaoowocowało nowymi pomysłami doityczącymi dystrybucji regulaminów oraz organizacji kursu przodownickiego.

Loża gości, którzy objęli patronatem zlot, została powiększona o:

 • Starostę miasta Karwina p. Antoniego Petrasa
 • Członka Zarządu Głównego PTTK p. Edwarda Kutyłę
 • Burmistrza Miasta C. Tesin reprezentował będzie Zastępca Burmistrza
  p. Vit Slovacek

Komitet organizacyjny zostało powiększony o:

 • Sekretariat: Jadwiga Gracyasz, Janina Pawlik
 • Opieka medyczna: Elżbieta Kłodowska
 • Obsługa informatyczna: Adam Kłodowski, Ryszard Pilch
 • Koordynatorem ze strony ZGPTTK jest kol. Roman Kościński

Spieszymy zaspokoić ciekawość wszystkich zainteresowanych wyglądem zlotowych koszulek, oto i one w pełnej okazałości, po kliknięciu dotępna wersja duża do obejrzenia. Mamy nadzieje że przypadną wszystkim do gustu.

Pragniemy poinformaowac iż jest juz dostępny na naszej stronie Ramowy Program Szkolenia Przodowników Turystyki Kolarskiej oraz zakres programowy na egzamin.

Rechtór-Zbyś