Fragment kalendarza imprez
Opis10.09Z serii „Ziemia Cieszyńska znana i nieznana” Odkryjmy uroki Jaworza

Prowadzący: Z. Pawlik - „Rechtór”

Ze względu na beznadziejną pogodę w dniu 03.09. oraz problemy zdrowotne Ziołowego wycieczkę przesuwamy na 10.09.2017

Chociaż Jaworze w obecnym kształcie powiatu cieszyńskiego do niego nie należy, to historycznie stanowi skład dawnego Księstwa Cieszyńskiego. A powodów odwiedzin tego uroczego, choć może mniej znanego miejsca, jest co najmniej kilka. Jednym z nich jest fakt, że Muzeum Śląska Cieszyńskiego niedawno wzbogaciło się o szereg artefaktów rodowych przekazanych przez rodzinę Saint Germain d’Annecourt - dawnych właścicieli m.in. Jaworza.

Przewiduję też nieco innych atrakcji. Jedną z nich będzie przejazd pociągiem PKP ze stacji Cieszyn - co już tylko najstarsi pamiętają. Zbiórka będzie na dworcu PKP w Cieszynie o godz. 730. Wyjazd pociągiem do stacji Czechowice-Dziedzice o godz. 755, przyjazd godz. 920. Przewóz rowerów do Czechowic w PKP jest bezpłatny. PKP przewiduje w międzyczasie zmianę rozkładu jazdy. Mam nadzieje, że pociąg, o którym mowa, się utrzyma. Jeżeli nie, to pojedziemy z Cieszyna wyłącznie na rowerach.

Z Czechowic-Dziedzic już na rowerach przez Bielsko-Białą do Jaworza. W Jaworzu zwiedzamy miejscowe zabytki i atrakcje - w tym Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej - wstęp - 5zł za normalny bilet a 4 zł za ulgowy. Bilety trzeba kupić we własnym zakresie.

Dalszy przejazd przez Jaworze Nalęże, Bucze (dawny ośrodek harcerski), Górki Wielkie, Bładnice, Kisielów aż do Cieszyna. Po drodze kilka dodatkowych atrakcji, lecz czas pokaże, czy będziemy je odkrywać. Łącznie przejazd liczy ok. 70 km po górkach i dolinach. Zaliczymy również odcinek specjalny.

10.09Dzień „Ziołowego” - wycieczka do Ochab

Prowadzący: A. Nowak - „Ziołowy”

Opis17.09Dzień „Maratończyka” szlakiem J. Sarkandra

Prowadzący: A. Warpechowski - „Maratończyk”

Wycieczka odbędzie się 17.09.2017, w niedzielę. Start przewidziano na godzinę 900 z rynku w Cieszynie, lub o godzinie 1100 z rynku w Skoczowie. W programie zaplanowano rowerowe odwiedziny miejsc związanych z postacią J. Sarkandra. Towarzyszyć będzie nam historyk, znawca tematu, H. Szotek - swego czasu członek Ondraszka. Powrót planujemy około godziny 1700.

Wycieczkę prowadzi przodownik turystyki kolarskiej Andrzej Warpechowski "Maratończyk". Zbyszek

08.10Dzień "Rozstrzapka"
Wyprawa odwołana ze względu na pogodę

Prowadzący: M. Biłko-Holisz - „Rozstrzapek”