Kronika
Wigilijka z Ondraszkiem

09.12.2012

Wydaje się, że było to ledwie wczoraj, a tu już prawie rok minął od pierwszej tegorocznej wyprawy i oto przed nami już ostatni punkt kalendarium 2012 czyli spotkanie opłatkowe. Basia Toman „Apananczi” jako główny organizator tego wydarzenia na miejsce spotkania wybrała salę Restauracji „Zielone Wzgórze” w Cieszynie, gdzie zeszło się prawie 30 Ondraszków oraz sympatyków klubu.

Należy zaznaczyć, że przybyli również nasi klubowicze z Bielska Białej – kol. Krzysiek Sumera oraz Włodek Nowak, którzy po likwidacji kolejowych połączeń już zupełnie zostali od nas odcięci, była też obecna p. Helena Lincer nieoceniona w wszelkich sprawach kulinarnych. Oprawę muzyczną zapewnił nieoceniony w tej roli Genek Klapuch, natomiast ładnie ustrojona sala z choinką stworzyła odpowiedni nastrój tego wyjątkowego wieczoru.

Basia „Apanaczi” - posiłkując się cytatami z przyniesionej uczonej książki przybliżyła wszystkim temat życzeń. Chodzi o to, że frazesy które często mówimy bliźniemu aby się spełniły nie powinny być tylko formułką w rodzaju „pobożnych życzeń”, lecz powinniśmy całą podświadomością pragnąć ich spełnienia, a jeżeli tego szczerze pragniemy – to się stanie! Tak uświadomieni przystąpiliśmy do przełamania się opłatkiem mając pełną świadomość, że życzenia wypowiedziane przy tej okazji zgodnie z powyższą instrukcją powinny się spełnić. Zobaczmy!

Bardzo miłym akcentem były też życzenia skierowane do solenizantów: Józka Lincera „Niezłomnego” oraz Włodka Nowaka. Należy dodać, że Włodek kilka dni temu obchodził okrągłe 70-te urodziny. Życzenia zostały poparte wielkim „koszem obfitości” dla każdego z solenizantów. Czas miło płynął przy przygotowanym poczęstunku (głębokie ukłony m.in. w stronę p. Heli) trunkach i napojach, a wspominki gęsto przeplataliśmy kolędami korzystając z gitarowego akompaniamentu Genka, a także z okazjonalnie wydanego świątecznego śpiewnika.

Za sprawą Basi tradycją ondraszkowych wigilijek jest spotkanie z kimś niezwykłym. Tym razem na salę wpłynęły prawie prawdziwie aniołki – zespół dziecięcy z przedszkola z Kaczyc. Aniołki pod opieką pań wychowawczyń oraz rodziców dały prawdziwy koncert w formie mówiono-śpiewanego programu świątecznego. Jak nam zdradziła pani wychowawczyni była to jego premiera i dzieci nagrodzono zasłużonymi oklaskami oraz słodyczami i owocami. Aby w natłoku zdarzeń wspomnienia udało się jakoś poukładać w czasie, została przygotowana multimedialna prezentacja wydarzeń minionego sezonu 2012.

Na wigilijkę został też zaproszony znany przewodnik i działacz PTTK kol. Rysiek Syrokosz , który przyniósł i udostępnił dla celów tejże prezentacji swój rzutnik oraz laptop. Jestem przekonany, że wyjątkowa atmosfera tego wyjątkowego i sympatycznego spotkania nastroiła wszystkich obecnych radośnie i świątecznie oraz takim pozostanie w naszej pamięci.

Rechtór-Zbyś
Galeria