Kronika
XIX Rodzinny Rajd Rowerowy

12.06.2016

Dnia 12.06.2016r. od godz. 830 cieszyński rynek stał się miejscem spotkania kilku pokoleń rowerzystów wyruszających na trasę tegorocznej, XIX edycji rajdu, imprezy towarzyszącej XVI Świętu Trzech Braci. Nad rajdem patronat objął pan Ryszard Macura - Burmistrz Miasta Cieszyna, pan Grzegorz Sikorski - Wójt Gminy Hażlach na terenie której zorganizowano metę, a także pan Jacek Tyczkowski - Prezes Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie. Patronat medialny objął „Głos Ziemi Cieszyńskiej”, a imprezę anonsowano w lokalnej prasie i materiałach informacyjnych Święta Trzech Braci.

Celem Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK „Ondraszek” jako organizatora było propagowanie czynnego wypoczynku na rowerze jako środka integrującego rodzinę, promowanie oznakowanych ścieżek rowerowych, poznawanie uroków Ziemi Cieszyńskiej oraz realizacja hasła „Rowerzysto - bądź widoczny na drodze”.

W rajdzie udział wzięło około 115 uczestników - przedstawicieli aż czterech pokoleń w tym gości z Republiki Czeskiej oraz… z USA. Licznie była reprezentowana grupa dzieci i młodzieży. W rajdzie uczestniczyli przedstawiciele grup zorganizowanych należących do okolicznych klubów kolarskich: „Przerzutka” Zebrzydowice i „Ondraszek” Cieszyn, a także z Ludowego Klubu Sportowego „Victoria” Hażlach.

Cieszyńskie rajdy tym różnią się od organizowanych w innych miastach, że staramy się wyposażyć uczestników w różne przydatne elementy wyposażenia podnoszące komfort jazdy oraz bezpieczeństwo rowerzysty. Tym razem w ramach wpisowego rozdzielano praktyczne chusty tunelowe chroniące użytkownika przed zimnem oraz wiatrem, a dla dzieci - elementy odblaskowe.

Konferansjer i komandor imprezy Zbyszek Pawlik przekazał informacje o czekających uczestników atrakcjach, a obecny na starcie (wraz z rowerem!) Burmistrz Miasta R. Macura przekazał słowa uznania startującym. O godzinie 1040 wielobarwny peleton wyruszył na trasę. Należy dodać, że po raz pierwszy w historii tej imprezy burmistrz również wyruszył na trasę wraz uczestnikami i dojechał do granic miasta na rowerze. Tym razem zrezygnowano z pilotażu Policji i zgodnie z przepisami ruchu trasę pokonano w 15–osobowych grupach pilotowanych przez członków klubu Ondraszek przy zachowaniu przepisowej odległości. Trasa liczyła ok. 15 km i prowadziła przez malownicze tereny Pogwizdowa i Kaczyc na Brzezówkę, gdzie na terenie miejscowego LKSu zorganizowano metę. Odpoczynek na półmetku zorganizowano w Pogwizdowie, gdzie wszyscy uczestnicy otrzymali drobny poczęstunek ufundowany przez organizatora.

Na mecie uczestników powitał w imieniu władz gminy Wójt Hażlacha pan Grzegorz Sikorski oraz pan Ryszard Mazur - honorowy prezes Oddziału PTTK w Cieszynie.

Tutaj uczestnicy otrzymali ciepły posiłek przygotowany przez panie z miejscowego koła gospodyń wiejskich i po krótkim odpoczynku przystąpiono do rozegrania zaplanowanych konkursów. Były to:

Rysunkowy konkurs dla dzieci „Moja przygoda z rowerem” - 11 prac wykonanych przez dzieci w wieku 5-11 lat zostało wysoko ocenionych i wszyscy otrzymali torby z upominkami.

Konkurs „rowerowy tor przeszkód”

 • kategoria dorośli open zwyciężyli:
  1. Jacek Tomczyk
  2. Artur Zielke
  3. Piotr Waszut
 • kategoria Młodzież zwyciężyli:
  1. Patryk Dziadek
  2. Agnieszka Kuś
  3. Oliwier Błahut

Konkurs „ wymiana dętki w rowerowym kole” zwyciężyli:

 1. Krystian Smyczek
 2. Kazimierz Holisz
 3. Mariusz Bubik

W Konkursie rzutu oponą zwyciężyli:

 1. Jadwiga Przywara
 2. Jacek Czyż
 3. Mariusz Bubik

Zwycięzcy we wszystkich zmaganiach konkursowych otrzymali nagrody rzeczowe. Dodatkowo rozegrano, wysoko oceniony przez uczestników konkurs znajomości cieszyńskich zaułków na podstawie archiwalnych zdjęć z lat 80-tych ubiegłego wieku.

Porównując kadry archiwalnych zdjęć z rzeczywistością zgodnie stwierdzono, że w Cieszynie w minionym okresie zaszło szereg pozytywnych zmian. Najbardziej oczekiwaną częścią imprezy było zapewne wręczenie ufundowanych pucharów. Otrzymali je;

W kategorii „Rodzina rajdowa” – 8-osobowa rodzina państwa Nowaków z Cieszyna. Puchar ufundował Urząd Miasta Cieszyna i został wręczony przez R. Mazura emerytowanego przedstawiciela władz miejskich.

W kategorii „rajdowych seniorów” puchary ufundował wójt Gminy Hażlach , a otrzymali je: Jadwiga Przywara oraz 83-letni kol. Adam Poloczek - członek Klubu Kolarskiego „Ondraszek. Wójt wręczył puchary osobiście.

W kategorii „Najliczniejsza grupa zorganizowana” puchar ufundowany przez Oddział PTTK „Beskid Śląski” zdobyła ekipa LKS Victoria z Hażlacha. Puchar wręczył prezes honorowy Oddziału PTTK.

Wyróżniono również rajdowych juniorów:

W kategorii „Rajdowego Juniora”, czyli najmłodszego rowerzysty, który samodzielnie pokonał trasę nagrodę rzeczową otrzymała 7-letnia Lena Kisiała (urodzona w 2009). Nagrodę ufundował klub Ondraszek.

W kategorii „Najmłodszy uczestnik rajdu” słodką nagrodę ufundowaną przez klub Ondraszek odebrał Mateusz Zielke (urodziny w 2012), który był pasażerem na rowerze rodziców.

Impreza mogła zostać zrealizowana dzięki pomocy następujących instytucji oraz firm:

 • Urządu Miejskiego Cieszyn
 • Starostwa Powiatowego z Cieszyna
 • PTTK Oddziału „Beskid Śląski” Cieszyn
 • Urządu Gminy Hażlach
 • Hurtowni „Beskid Plus” Cieszyn
 • Centrum Oświetleniowego „Styl” Cieszyn
 • F.H.U.”Rustika” Izabela Pala
 • oraz innych

oraz dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu wielu osób z klubu „Ondraszek”, którzy zapewnili pełną obsługę tego turystycznego wydarzenia.

Z turystycznym pozdrowieniem,

Zbyszek Pawlik - Rechtór
Galeria