Kronika
Sztafeta rowerowa „500 km na 500 lat Reformacji"

02.06.2017 - 03.06.2017

W dniach 02-03 czerwca 2017r parafia ewangelicko-augsburska w Wiśle Czarne organizowała sztafetę rowerową „500 km na 500 lat Reformacji”. Pomysłodawcą uczestnictwa w tej imprezie kolarskiej był Andrzej Nowak – „Ziołowy”, który objechał trasę wokół jeziora Czerniańskiego o długości 5 km i rozpoczął kompletowanie drużyny. Jako że wszyscy zawodnicy, którzy wzięli udział w sztafecie są członkami TKK PTTK Ondraszek Cieszyn automatycznie ustalono nazwę drużyny „Ondraszek Cieszyn”.

Drużyna wystąpiła w składzie: kapitan - Kazimierz Szewczyk, Andrzej Nowak, Łukasz Wilczek, Beniamin Sorkowi i Aleksander Sorkowicz. W zawodach w dwóch kategoriach wzięło udział 21 zespołów. W kategorii OPEN – 13 zespołów oraz w 8 zespołów w kategorii SPORT. W południe odbyła się odprawa kapitanów, na której każdy zespół otrzymał identyfikator drużyny w formie czipu oraz prowiant (wodę, napój energetyczny, baton i banany).

Start kategorii OPEN rozpoczął się o godzinie 13:00 przy byłej restauracji Fojtula, a zmagania w naszej drużynie rozpoczął najmłodszy z ekipy Benek, który pokonując pierwszą pętlę wyprowadził naszą drużynę na linię zmian na trzecim miejscu. Każdy z nas przejechał jedno okrążenie o długości 5 km, aby dobrze zapoznać się z trasą. W dalszej części zawodów jechaliśmy po dwa okrążenia w następującej kolejności: Beniamin, Łukasz, Aleksander, Kazimierz i Andrzej. Utrzymując się na szóstej pozycji. Najlepsze czasy kręcili Andrzej i Beniamin od 10 do 11 minut, a pozostali około 15 minut. Wszyscy razem wspaniale walczyliśmy, lecz z biegiem czasu, w nocy, dopadł nas lekki kryzys, gdyż pojawiły się pierwsze oznaki zmęczenia. Każdy szukał chwili na odpoczynek i sen. Jakby tego było mało, temperatura w nocy spadła do zaledwie 4 stopni Celsjusza (na szczęście na plusie), dlatego wszyscy grzaliśmy się przy ognisku i piliśmy ciepłą herbatę. Przez te perypetie spadliśmy na 9. miejsce, ale wciąż tkwił w nas duch walki o jak najlepszy wynik. Andrzej, Beniamin i Łukasz jechali nawet po 3 okrążenia by dać innym trochę więcej czasu na odpoczynek, a przy tym odrabialiśmy straty. Wyszliśmy wtedy na 8. miejsce i broniąc się dzielnie przed atakami drużyny ze Starego Bielska, dowieźliśmy to miejsce do mety. Ostatnie okrążenie, jako wyróżnienie za pomysł udziału w sztafecie, przejechał Andrzej Nowak. Na mecie przybiliśmy piątki i zrobiliśmy wspólne zdjęcie całej drużyny wraz z pastorem.

Nasz czas na 500 km to 22 godziny i 30 minut. Pierwsze cztery drużyny były poza zasięgiem, a z innymi można było powalczyć. Wiadomo, że nie chodziło o wynik a raczej o przygodę, poznanie osób, sprawdzenie się na tle innych oraz udział w tak dobrze przygotowanej imprezie. Jedyne czego zabrakło w naszej drużynie, to liczebność ekipy, gdyż inne liczyły od 10 do 25 zawodników, oprócz jednej 4-osobowej drużyny „Samorządowców”. Razem w zawodach wzięło udział 286 kolarzy.

Wyniki w kategorii OPEN

  1. My są stela – 18 godz 58 min 19 s
  2. Jonidlo – 19 godz 27 min 58 s
  3. Płonące Siodła – 19 godz 29 min 44 s

Wyniki w kategorii SPORT

  1. Opony Sarafinowskie – 17 godz 55 min 15 s
  2. Góral MTB Team – 18 godz 27 min 21 s
  3. Skoczów – 18 godz 36 min 20 s

Porównując nasz wynik amatorów do zawodowców wcale tak dużo nie straciliśmy. Naszą drużynę dzielnie wspierał nasz kolega Grzegorz Sawka z Kostkowic. O godzinie 18:00 odbyło się ogłoszenie wyników sztafety, rozlosowanie nagród rzeczowych i wręczenie pamiątkowych medali za uczestnictwo dla każdego kolarza. Następnie odbył się koncert zespołu Bubka, po którym trzy zwycięskie drużyny (w dwóch kategoriach), z rąk bp Adriana Korczago i burmistrza Wisły Tomasza Bujoka, otrzymały puchary i medale. Z poczuciem dobrze wykonanej pracy i przeżycia wspaniałych wrażeń w czasie całej sztafety, która odbywała się przy pięknej pogodzie, z wielką radością wracaliśmy do domu. Obiecaliśmy sobie, że jeżeli będzie znów podobna impreza, chętnie weźmiemy w niej udział, ale z większą ilością zawodników. Organizatorom, na czele z księdzem, pastorem i głównym sędzią, złożyliśmy serdeczne podziękowania oraz gratulacje za przeprowadzenie tej wspaniałej ekumenicznej sztafety „500 km na 500 lat Reformacji".

Rechtór-Zbyś