Kronika imprez z 2018 roku
Spis treści
Noworoczny spacer rowerowy

01.01.2018

Nie będę pisał za każdym razem, że były bale, zabawy, prywatki itp. bo to jest oczywiste. Po prostu Sylwester był dzień wcześniej, a w dniu pisania tych słów mamy Nowy Rok. Przed nami nowe 365 dni, które tak jak pustą księgę wypełnimy - strona po stronie.

W poniedziałkowe noworoczne południe na cieszyńskim Rynku zameldowała się rekordowa liczba uczestników - przyjechało nas 18. Nie wiem, czy to przypadek, ale w pierwszym dniu nowego 2018 roku akurat zjawiło się 18 uczestników. Analogicznie było w 2013 roku, kiedy było nas równo 13. Ciekawe…

Pisząc tą notatkę, uświadomiłem sobie jeszcze jedno. Jest to już nasze dziesiąte noworoczne spotkanie rowerowe. A więc było nie było jubileuszowe, ale nikt na to nie wpadł. Przejdźmy jednak do rzeczy.

Cała nasza osiemnastka, w której bardzo mocno wyróżniała się grupa Mikołajów i “elementów” mikołajopodobnych, ruszyła z Rynku ulicą Głęboką, Zamkową i Bednarską na Czarny Chodnik. Tam postanowiliśmy przetestować fragment ścieżki rowerowej, która powstała przy przebudowanej/wybudowanej ulicy Hajduka (po małych poprawkach będzie nadawać się do użytku) – niestety - ścieżka kończy się w polu - taka to już nasza polska rzeczywistość. Później ulicami Ustrońską i Słowiczą dotarliśmy na Mnisztwo. Największa górka na naszej trasie została pokonana, i jak na początek roku, to muszę przyznać, że z kondycją nie jest źle.

Później ulicą Jastrzębią zjechaliśmy na dół tylko po to, żeby znów wdrapać się na następną górkę na ulicy Dębowej i to była ostatnia górka wycieczki - no chyba, że ktoś ma pod górkę do domu. Następnie już spokojnie aleją Łyska i przez kładkę sportową na czeską stronę dotarliśmy do ulicy Zamkowej, z której wzdłuż Młynówki aleją Piastowską pojechaliśmy na metę naszej wycieczki - do domu Kasi Holeksy. W progu powitała nas Jej mama pani Ela. Całą ekipą zapakowaliśmy się na drugie piętro, do mieszkania Kasi i tam się gościliśmy…

Na tym opis wycieczki zakończę. Kto chciałby wiedzieć więcej, to zapraszam w przyszłym roku.

Jarek - “Bystry”
Galeria
Walne zebranie sprawozdawcze za rok 2017

19.01.2018

Zgodnie z uświęconą latami tradycją na początku każdego roku podsumowujemy wyniki poprzedniego sezonu i określamy ramy działalności na ten nadchodzacy. W tym celu w sali SM Cieszynianka zebrała się dość liczna grupa 45 klubowiczów, aby podsumować dokonania zakończonego 51. seoznu czyli czyli pierwszego w drugim półwieczu klubu. Uczyniliśmy to w obecności znamienitych gości bowiem z PTTS-u przybyli: prezes - pani Halina Twardzik i szef sekcji kolarskiej Robert Wałaski, natomiast macierzysty Oddział PTTK reprezentował prezes Jacek Tyczkowski.

Zebranie rozpoczęto od wspomnienia naszych bliskich i przyjaciół, którzy w ubiegłym roku odeszli na drugą stronę. A byli to: w styczniu „Ociec” - Jan Pawlik przodownik turystyki kolarskiej i dawny członek Ondraszka, we wrześniu Ryszard Syrokosz i Lucjan Jurys z cieszyńskiego Oddziału PTTK oraz w październiku Ewald Bereska z Klubu Kolarskiego „Gronie” z Tychów. Choć nie wszyscy wymienieni byli członkami klubu, jednak uczynili dla naszego klubu wiele dobrego.

Prowadzenie zebrania powierzono „Czornej” - Alicji Wlach mającej w tym względzie duże doświadzcenie a wspierali ją w funkcji wiceprezesa „Rechtor” - Zbyszek Pawlik oraz sekretarza „Bystry” - Jarek Rezmer.

Realizując uchwalony scenariusz kolejno swoje sprawozdania złożyli prezes klubu, następnie Komisja Rewizyjna oraz skarbnik. Dokonania minionego sezonu oceniono pozytywnie, nie licząc problemów wynikających z perturbacji pogodowych, która co nieco pomieszała w realizacji planów oraz trochę kulejącej współpracy z PTTS-em. Do tego ostatniego odniosła się w swojej wypowiedzi Halina Twardzik przyznając, że nie był to najlepszy rok w tym zakresie. Podjęto jednakze środki zaradcze stąd właśnie obecność nowo wybranego szefa sekcji kolarskiej. Zapowiedziała również osobiste włączenie się do organizacji rajdu do ujścia Olzy.

Następnie szef Terenowego Referatu Weryfikacyjnego „Paparazzi” - Piotr Hamera złożył sprawozdanie ze swojego podwórka oraz wręczył „Ziołowemu” - Andrzejowi Nowakowi zdobytą odznakę „Turistika se Sokolem” autoryzowaną przez TJ Sokol z Czeskiego Cieszyna. Tym samym rozpoczął najprzyjemniejszą część naszego spotkania czyli rozstrzygnięcie konkursów.

„Kropelka” - Władek Zmełty sędzia tradycyjnego konkursu na Najaktywniejszego turystę kolarza sezonu ogłosił, że w roku 2017 w tym współzawodnictwie zwyciężyli:

  1. miejsce 152 pkt „Wędrowniczek” - Leszek Szurman
  2. miejsce 126 pkt „Gwarek” - Kazimierz Szewczyk
  3. miejsce 112 pkt. „Szykowno” - Beata Szarzec
  4. miejsce 100 pkt „Bystry” - Jarek Rezmer
  5. miejsce 92 pkt „Rechtór” - Zbyszek Pawlik

Niezagrożona pozycja „Wędrowniczka” nikogo nie zdziwiła gdyż dzięki swojej całoroczmnej aktywności, o czym była molwa w sprawozdaniu, daleko odjechał pozostałym klubowiczom. Ostatno też na wysokich miejscach plasuje się „Szykowno” i „Gwarek” reprezentujacy nasz klub na zlotach UETC. Zwycieżcy otrzymali gromkie brawa, dyplomy a do III miejsca też nagrody rzeczowe.

Nastepnie wyłonione na zebraniu jury konkursu na Najciekawszą wycieczkę sezonu 2017 w składzie „Ziołowy” i „Paparazzi” zebrali imienne karty konkursowe zawierające spis ubiegłorocznych wypraw z przyznaną punktacją. Po ich podsumowaniu okazało się, że najbardziej się podobała kulinarna wyprawa na smażenie jajecznicy „Kropeki” otrzymując 43 pkt, następnie zakończenie sezonu na Chełmie autorstwa duetu „Ośki” i „Bystrego” - 37 pkt, a nieznacznie za nim uplasowała się wycieczka „Odkryjmy uroki Jaworza” w opracowaniu Rechtora z pomoca W. Nowaka (33 pkt). Autorzy tych wypraw otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Dyplomy natomiast trafiły do „Unisono” i „Rechtora” za organizację rozpoczęcia sezonu (25 pkt warto podkreślić, że z powodu dość ekstremalnej pogody było nieco improwizowane) oraz dla klubu za organizację XX Jubileuszowego Rajdu Rodzinnego (18 pkt). Nagrody rzeczowe w obu konkursach były kuponami do realizacji w wytypowanych warsztatach rowerowych.

Na zakończenie tego uroczystego bloku prezes Oddziału PTTK Jacek Tyczkowski wręczył dyplomy Oddziału PTTK za wyjątkowe osiągnięcia w roku sprawozdawczym. Otrzymali je:

  • Małgosia i Kazik Holiszowie za przygotowanie i realizację obozu kolarskiego na trasie Dużego Rajdu Dookoła Polski i niezłomną postawę pomimo poważnych problemów zdrowotnych.
  • Włodek Nowak za szczególną aktywność przodownicką wyrażającą się w zaangażowaniu w pracach komitetu organizacyjnego zlotu Odziałów PTTK w Bielsku-Białej i organizacji dalszych wycieczek zaplanowanych w klubowych propozycjach.

W panelu dyskusji omówiono niektóre propozycje z planu na rok 2018. Dodatkowo zebrani podjęli jeszcze dwie uchwały:

  1. dnia 08.06.2018r. organizację imprezy rowerowej dedykowanej dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Dzień Dziecka z Ondraszkiem”.
  2. rozszerzenie punktacji na Najaktywniejszego turystę klubu o dodatkowe dyscypliny turystyki kwalifikowanej uznanej w PTTK w formie odznak do zdobywania (kajakarstwo, turystyka piesza nizinna itp.).

I na tym zebranie zakończono. Należy jeszcze dodać, że przez cały czas w tle można było podglądać fotoreportaż z poszczególnych wypraw omawianego sezonu przygotowany przez „Paprazazzego” konsumując drobny poczestunek (kawa, herbata, ciasteczka, woda mineralna) przygotowamny przez klubowe koleżanki.

Jako, że teorię mamy za sobą więc pozosrtaje tylko czekać aż przyjdzie wiosna i wtedy przystąpimy do praktycznej realizacji omówionych pomysłów.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Galeria