Kronika imprez z 2018 roku
Spis treści
Noworoczny spacer rowerowy

01.01.2018

Nie będę pisał za każdym razem, że były bale, zabawy, prywatki itp. bo to jest oczywiste. Po prostu Sylwester był dzień wcześniej, a w dniu pisania tych słów mamy Nowy Rok. Przed nami nowe 365 dni, które tak jak pustą księgę wypełnimy - strona po stronie.

W poniedziałkowe noworoczne południe na cieszyńskim Rynku zameldowała się rekordowa liczba uczestników - przyjechało nas 18. Nie wiem, czy to przypadek, ale w pierwszym dniu nowego 2018 roku akurat zjawiło się 18 uczestników. Analogicznie było w 2013 roku, kiedy było nas równo 13. Ciekawe…

Pisząc tą notatkę, uświadomiłem sobie jeszcze jedno. Jest to już nasze dziesiąte noworoczne spotkanie rowerowe. A więc było nie było jubileuszowe, ale nikt na to nie wpadł. Przejdźmy jednak do rzeczy.

Cała nasza osiemnastka, w której bardzo mocno wyróżniała się grupa Mikołajów i “elementów” mikołajopodobnych, ruszyła z Rynku ulicą Głęboką, Zamkową i Bednarską na Czarny Chodnik. Tam postanowiliśmy przetestować fragment ścieżki rowerowej, która powstała przy przebudowanej/wybudowanej ulicy Hajduka (po małych poprawkach będzie nadawać się do użytku) – niestety - ścieżka kończy się w polu - taka to już nasza polska rzeczywistość. Później ulicami Ustrońską i Słowiczą dotarliśmy na Mnisztwo. Największa górka na naszej trasie została pokonana, i jak na początek roku, to muszę przyznać, że z kondycją nie jest źle.

Później ulicą Jastrzębią zjechaliśmy na dół tylko po to, żeby znów wdrapać się na następną górkę na ulicy Dębowej i to była ostatnia górka wycieczki - no chyba, że ktoś ma pod górkę do domu. Następnie już spokojnie aleją Łyska i przez kładkę sportową na czeską stronę dotarliśmy do ulicy Zamkowej, z której wzdłuż Młynówki aleją Piastowską pojechaliśmy na metę naszej wycieczki - do domu Kasi Holeksy. W progu powitała nas Jej mama pani Ela. Całą ekipą zapakowaliśmy się na drugie piętro, do mieszkania Kasi i tam się gościliśmy…

Na tym opis wycieczki zakończę. Kto chciałby wiedzieć więcej, to zapraszam w przyszłym roku.

Jarek - “Bystry”
Galeria
Walne zebranie sprawozdawcze za rok 2017

19.01.2018

Zgodnie z uświęconą latami tradycją na początku każdego roku podsumowujemy wyniki poprzedniego sezonu i określamy ramy działalności na ten nadchodzacy. W tym celu w sali SM Cieszynianka zebrała się dość liczna grupa 45 klubowiczów, aby podsumować dokonania zakończonego 51. seoznu czyli czyli pierwszego w drugim półwieczu klubu. Uczyniliśmy to w obecności znamienitych gości bowiem z PTTS-u przybyli: prezes - pani Halina Twardzik i szef sekcji kolarskiej Robert Wałaski, natomiast macierzysty Oddział PTTK reprezentował prezes Jacek Tyczkowski.

Zebranie rozpoczęto od wspomnienia naszych bliskich i przyjaciół, którzy w ubiegłym roku odeszli na drugą stronę. A byli to: w styczniu „Ociec” - Jan Pawlik przodownik turystyki kolarskiej i dawny członek Ondraszka, we wrześniu Ryszard Syrokosz i Lucjan Jurys z cieszyńskiego Oddziału PTTK oraz w październiku Ewald Bereska z Klubu Kolarskiego „Gronie” z Tychów. Choć nie wszyscy wymienieni byli członkami klubu, jednak uczynili dla naszego klubu wiele dobrego.

Prowadzenie zebrania powierzono „Czornej” - Alicji Wlach mającej w tym względzie duże doświadzcenie a wspierali ją w funkcji wiceprezesa „Rechtor” - Zbyszek Pawlik oraz sekretarza „Bystry” - Jarek Rezmer.

Realizując uchwalony scenariusz kolejno swoje sprawozdania złożyli prezes klubu, następnie Komisja Rewizyjna oraz skarbnik. Dokonania minionego sezonu oceniono pozytywnie, nie licząc problemów wynikających z perturbacji pogodowych, która co nieco pomieszała w realizacji planów oraz trochę kulejącej współpracy z PTTS-em. Do tego ostatniego odniosła się w swojej wypowiedzi Halina Twardzik przyznając, że nie był to najlepszy rok w tym zakresie. Podjęto jednakze środki zaradcze stąd właśnie obecność nowo wybranego szefa sekcji kolarskiej. Zapowiedziała również osobiste włączenie się do organizacji rajdu do ujścia Olzy.

Następnie szef Terenowego Referatu Weryfikacyjnego „Paparazzi” - Piotr Hamera złożył sprawozdanie ze swojego podwórka oraz wręczył „Ziołowemu” - Andrzejowi Nowakowi zdobytą odznakę „Turistika se Sokolem” autoryzowaną przez TJ Sokol z Czeskiego Cieszyna. Tym samym rozpoczął najprzyjemniejszą część naszego spotkania czyli rozstrzygnięcie konkursów.

„Kropelka” - Władek Zmełty sędzia tradycyjnego konkursu na Najaktywniejszego turystę kolarza sezonu ogłosił, że w roku 2017 w tym współzawodnictwie zwyciężyli:

 1. miejsce 152 pkt „Wędrowniczek” - Leszek Szurman
 2. miejsce 126 pkt „Gwarek” - Kazimierz Szewczyk
 3. miejsce 112 pkt. „Szykowno” - Beata Szarzec
 4. miejsce 100 pkt „Bystry” - Jarek Rezmer
 5. miejsce 92 pkt „Rechtór” - Zbyszek Pawlik

Niezagrożona pozycja „Wędrowniczka” nikogo nie zdziwiła gdyż dzięki swojej całoroczmnej aktywności, o czym była molwa w sprawozdaniu, daleko odjechał pozostałym klubowiczom. Ostatno też na wysokich miejscach plasuje się „Szykowno” i „Gwarek” reprezentujacy nasz klub na zlotach UETC. Zwycieżcy otrzymali gromkie brawa, dyplomy a do III miejsca też nagrody rzeczowe.

Nastepnie wyłonione na zebraniu jury konkursu na Najciekawszą wycieczkę sezonu 2017 w składzie „Ziołowy” i „Paparazzi” zebrali imienne karty konkursowe zawierające spis ubiegłorocznych wypraw z przyznaną punktacją. Po ich podsumowaniu okazało się, że najbardziej się podobała kulinarna wyprawa na smażenie jajecznicy „Kropeki” otrzymując 43 pkt, następnie zakończenie sezonu na Chełmie autorstwa duetu „Ośki” i „Bystrego” - 37 pkt, a nieznacznie za nim uplasowała się wycieczka „Odkryjmy uroki Jaworza” w opracowaniu Rechtora z pomoca W. Nowaka (33 pkt). Autorzy tych wypraw otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Dyplomy natomiast trafiły do „Unisono” i „Rechtora” za organizację rozpoczęcia sezonu (25 pkt warto podkreślić, że z powodu dość ekstremalnej pogody było nieco improwizowane) oraz dla klubu za organizację XX Jubileuszowego Rajdu Rodzinnego (18 pkt). Nagrody rzeczowe w obu konkursach były kuponami do realizacji w wytypowanych warsztatach rowerowych.

Na zakończenie tego uroczystego bloku prezes Oddziału PTTK Jacek Tyczkowski wręczył dyplomy Oddziału PTTK za wyjątkowe osiągnięcia w roku sprawozdawczym. Otrzymali je:

 • Małgosia i Kazik Holiszowie za przygotowanie i realizację obozu kolarskiego na trasie Dużego Rajdu Dookoła Polski i niezłomną postawę pomimo poważnych problemów zdrowotnych.
 • Włodek Nowak za szczególną aktywność przodownicką wyrażającą się w zaangażowaniu w pracach komitetu organizacyjnego zlotu Odziałów PTTK w Bielsku-Białej i organizacji dalszych wycieczek zaplanowanych w klubowych propozycjach.

W panelu dyskusji omówiono niektóre propozycje z planu na rok 2018. Dodatkowo zebrani podjęli jeszcze dwie uchwały:

 1. dnia 08.06.2018r. organizację imprezy rowerowej dedykowanej dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Dzień Dziecka z Ondraszkiem”.
 2. rozszerzenie punktacji na Najaktywniejszego turystę klubu o dodatkowe dyscypliny turystyki kwalifikowanej uznanej w PTTK w formie odznak do zdobywania (kajakarstwo, turystyka piesza nizinna itp.).

I na tym zebranie zakończono. Należy jeszcze dodać, że przez cały czas w tle można było podglądać fotoreportaż z poszczególnych wypraw omawianego sezonu przygotowany przez „Paprazazzego” konsumując drobny poczestunek (kawa, herbata, ciasteczka, woda mineralna) przygotowamny przez klubowe koleżanki.

Jako, że teorię mamy za sobą więc pozosrtaje tylko czekać aż przyjdzie wiosna i wtedy przystąpimy do praktycznej realizacji omówionych pomysłów.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Galeria
Szalenie ekskluzywny ondraszkowy bal przebierańców

10.02.2018

Pytanie: Czy jest takie miejsce na Ziemi, gdzie jednocześnie mogli się spotkać Zorro, Kleoptara, Szara Eminencja, Subiekt, Kucharz i inne postaci różnych stylów i epok?

Odpowiedź: Jest! I to właśnie nastąpiło o godz. 17:03 na ostatnim karnawałowym rzutem na taśmę na Ondraszkowym balu przebierańców, który odbył się w restauracji „Pod Dębem”. Organizacji podjęła się „Kociak” - Irena Dzikowska przychylając się do postulatów klubowiczów, którzy zapamiętali podobne wydarzenie organizowane dwa lata temu. Za konsolą stanął równie dobrze znany DJ „Rewor” - Leszek Porębski serwując bardzo wysublimowaną muzykę, a wodzirejem został „Rechtór” - Zbigniew Pawlik. Natomiast o kulinaria w całkiem konkretnych ilościach i smakach zadbała już obsługa restauracji.

Jak powszechnie wiadomo poziom zabawy jest taki, jacy są jej uczestnicy. A na naszych balach towarzystwo jest i było wyśmienite, gdyż zawsze stawialiśmy na jakość przed ilością. Bal przypominał zatem całkiem niewielką prywatkę z udziałem 22 uczestników, w tym 4 sympatyków. Za to z przebraniami wszyscy wspięli się na wyżyny pomysłowości, więc efekty były powodem całej kupy śmiechu. Przy okazji ujawniła się również para, która już w tym roku stanie na ślubnym kobiercu, co było też powodem kilku kolejnych toastów.

Kulminacją zabawy były tajne – a jakże! wybory balowej pary królewskiej w konkursie na najciekawsze przebranie. Ostatecznie Królową została Kleopatra w interpretacji Danki Biedy, a Królem bezapelacyjnie wybrano Mariusza Urbanka, który wcielił się w rolę Szarej Eminencji. A uczynił to tak dobrze, że się zastanawialiśmy wszyscy, czym on mógł być w „poprzednim wcieleniu”.

Para zasiadła na przygotowanym tronie, a reszta imprezowiczów oddała im należny hołd. I tak przy dobrej muzyce i przeróżnych zabawach czas płynął szybko, więc ani się nie spostrzegliśmy, że zrobiło się trochę późno lub wcześnie, zależy jak spojrzeć na zegar… A, że mieliśmy umówione zakończenie imprezy około północy to fakt, że zakończyliśmy ją ok. 01:00 nie był wcale złym wynikiem. Na zakończenie uczestnicy aplauzem na stojąco podziękowali wymienionym „funkcyjnym”. Pozostały zdjęcia i wspomnienia, a także postanowienie, że choć rowerów z nami nie było warto taką imprezę powtarzać.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Galeria
Narada Aktywu Kolarskiego województwa śląskiego

17.02.2018

To coroczne spotkanie działaczy z klubów, kół i komisji naszego województwa tym razem odbyło się pod znakiem jubileuszu 20-lecia działalności Klubu Turystyki Kolarskiej „Gronie” z Tychów. Przedstawicielami Ondraszka byli Roztrzapek, Bystry, Olo i Rechtór.

Obecny szef klubu Cezary Sawicki powitał licznie zebranych przedstawicieli (ok.70) w nowoczesnym kompleksie budynków Filmoteki na obrzeżu Tychów. Historię klubu w formie multimedialnej przedstawił jego długoletni prezes Krzysztof Okoński. Przy okazji wyjaśnił pochodzenie, według mnie dość zagadkowej, nazwy ”Gronie”. Otóż okazuje się, że nie ma nic wspólnego z górami-gróniami w naszym rozumieniu, lecz z gronem ludzi połączonych wspólnym celem lub nazwą górki skąd wypływa źródło o tej nazwie, wykorzystywane do produkcji złocistego Tyskiego. Hm..ciekawe.

Gronie w porównaniu z Ondraszkiem jest młodzieńcem, ma wielkie osiągnięcia, a wyspecjalizował się zwłaszcza w wyjazdach na zloty AIT, obecnie UETC. Bywało i tak, że na niektórych tyszanie byli jedynymi reprezentantami PTTK, a i obecnie część kolarzy z zaprzyjaźnionych klubów korzysta z transportu organizowanego przez Gronie. Choć jak na spore miasto (ponad 100 tyś. mieszkańców), klub jest nieliczny (44 osoby), jednak bardzo prężny. Rocznie organizują ponad 60! krótszych i dłuższych wycieczek, tym samym corocznie plasują się w czołówce konkursu ZGPTTK na najaktywniejszy klub w Polsce.

Zebrani mieli zatem powody przekazać jubilatowi wiele gratulacji, życzeń i pamiątek. My również wręczyliśmy okolicznościowy dyplom, proporczyk oraz jubileuszowy medal. Następnie Przewodniczący Komisji Turystyki Kolarskiej ZGPTTK Marek Koba omówił sprawy związane z niedawnym spotkaniem wyborczym w Warszawie i przedstawił skład komisji na bieżącą kadencję, po czym przystąpiono do wręczenia zdobytych wyróżnień. Był też i akcent Ondraszkowy albowiem vice-prezydent UETC - Staszek Karuga przekazał zdobytą przez „Szykownóm” - Beatę Szarzec odznakę UETC I stopnia. Gratulujemy!

W dyskusji poruszano wiele tematów, a nas zespół przedstawił propozycję organizacji zlotu przodowników turystyki kolarskiej w Zembrzycach, na bazie zebranych informacji podczas ubiegłorocznej wyprawy do miasta Jana Pawła II. Według nas organizatorem mogło by być konsorcjum klubów województwa śląskiego. Nie negując zasadności propozycji, wobec faktu, że najbliższy termin realizacji pomysłu to 2021 rok, postanowiono do tematu wrócić w niedalekiej przyszłości. Zobaczymy!

Spotkanie oprócz omówionej części informacyjnej miało również część krajoznawczą, w ramach której zwiedzaliśmy niedawno otwarty (2015r) stadion miejski. Nowoczesny w sylwetce obiekt na ok. 15 tyś. miejsc, robi naprawdę spore wrażenie. Z przewodnikami zwiedzaliśmy mieszczące się w nim muzeum tyskiego sportu. W ciekawie zaaranżowanej formie omawia dokonania tyszan w wielu dziedzinach sportu, lecz z naciskiem na piłkę nożną. Powodem było pewnie zdobyte wicemistrzostwo w extra klasie prze miejscowy klub. Choć zdarzyło się to był w dawnych czasach (w roku 1975), do dziś jest to mocno hołubione. Z wystawy wynikało jednak, że Tychy nie tylko piłką stoją, bo takie nazwiska jak Czerkawski (hokej), Hanusik (kolarstwo), czy Sawicki (alpinizm) to też Tyszanie!

W trakcie zwiedzania zauważyłem, że obiekt odzwierciedla też i ciemną stronę „sportu”. Bramy wejściowe przypominają wejście do fortecy, na widowni miejsca dla gości drużyny przeciwnej są wydzielone w osobnym sektorze ogrodzonym niczym bastion…

Po małym poczęstunku pożegnaliśmy się z przyjaciółmi z mocnym postanowieniem spotkania, teraz już na kolarskich szlakach…

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Galeria
Ondraszek na dachu Ukrainy

23.03.2018 - 25.03.2018

Howerla (2061 m n.p.m.) to najwyższa góra Beskidów Wschodnich, w tym pasma Czarnohory i jest równocześnie najwyższym szczytem na Ukrainie. Istnieje niepisana tradycja, że podobnie jak Polak na Giewoncie, każdy Ukrainiec musi przynajmniej raz w życiu na niej być. A trudności z tym związane zapowiada choćby nazwa góry „Hovirla”, która w języku rumuńskim oznacza „trudny do zdobycia”.

Aby tradycji stało się zadość Ukraińska Federacja Sportu i Turystyki organizuje co roku narodowe wyjście na Howerlę. W komitecie organizacyjnym był Taras Pacholiuk, który wraz z drużyną był obecny na niedawnych obchodach jubileuszu naszego klubu.

W tym roku w rajdzie udział wzięło ok. 250 turystów w tym 14-osobowa grupa Polaków, w tym ja, jako jedyny Ondraszek. Jak powiedział Taras wyjście na dach Ukrainy organizuje się w marcu, aby dokonać mistycznego połączenia wiosny rozkwitającej w dolinach z zimą w wysokich górach, i wracając dokonać przejścia do budzącego się życia. W tym roku jednak niespecjalnie się to udało, gdyż śnieg zalegał w dolinach, a nawet w Przemyślu. A potem im dalej w góry, tym było go coraz więcej, nawet kilka metrów. I wiosna tu przyjdzie chyba nie wcześniej, jak za dwa miesiące.

Własnym transportem w trzyosobowym składzie dojechaliśmy do Przemyśla, gdzie spotkaliśmy grupę organizatora polskiego segmentu – Michała Raczyńskiego, członka Komisji Turystyki Kolarskiej PTTK, który swoje korzenie ma na Ukrainie. Całą grupą wsiedliśmy do pociągu na szerokich torach, którym sprawnie dojechaliśmy do Lwowa, gdzie z kolei zostaliśmy zakwaterowani w kuszetkach specjalnego pociągu relacji Lwów-Worochta. Wyruszyliśmy tam ok. północy, a już o godzinie czwartej nad ranem byliśmy na miejscu. Podróż wygodna, tylko dla niektórych za krótka, bo jak to czasem bywa „nocne Polaków rozmowy” nie pozwoliły się należycie wyspać. Pociąg był jednocześnie naszym hotelem, gdyż czekał na bocznicy na nasz powrót z gór.

Worochta to bardzo znana miejscowość wypoczynkowa za czasów II RP, która przycupnęła między górami w dolinie rzeki Prut. Około godziny 7:00 podstawiono autobusy, które podwiozły nas kilkanaście kilometrów do granicy parku narodowego, na wys. ok. 900 m n.p.m. Ze względu na zwały śniegu na drodze autobusy musiały zawrócić, a nam zostało zaliczyc „per pedes” ok. 10 km do bazy turystycznej Zaroślak (wys. 1250 m n.p.m.), który jest dopiero właściwym punktem wyjścia w góry. Tak więc w w większych i mniejszych grupkach brnęliśmy w śniegu, stopniowo nabierając wysokości. Droga była jednak nieco odśnieżona spychaczem, więc od czas do czasu mijają nas auta terenowe wyposażone w łańcuchy, a także specyficzny „Łunochod” tzn. wojskowa ciężarówka przystosowana do przewozu pasażerów. Po trasie w oddali od czasu do czasu pokazuje się cel naszej wyprawy, czyli ośnieżony szczyt Howerli sięgający prawie do nieba…

W tym fragmencie trasy pomogły nam przywiezione z Polski specjalne rakiety śnieżne zakładane na buty. Po ok. dwóch godzinach doszliśmy do schroniska. Pierwotne, wybudowane jeszcze przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie spłonęło w czasie wojny. Obecna baza powstała dla olimpijczyków w latach 70-tych XX w., czyli jeszcze za czasów ZSSR. Duży obiekt teraz jest ogólnie dostępny i stanowi dobrą bazę noclegowo-gastronomiczną dla penetracji okolicznych gór.

Stąd na szczyt jest ok. 4 km i 820 m przewyższenia. Zaraz za bazą wchodzimy w las iglasty, i idąc oznakowanym, przetartym przez ratowników szlakiem stopniowo podchodzimy coraz wyżej, od czasu do czasu przekraczając widoczne w głębokim śniegu źródliska rzeki Prut. W pewnym momencie wychodzimy ponad linię lasu i przed nami w oślepiającym słońcu roztacza się rozległa połonina kończąca się het, wysoko partią szczytową. W tym momencie na myśl przychodzą mi znajome bieszczadzkie widoki, choć oczywiście w innej skali. Teraz podejście zrobiło się naprawdę strome, a nachylenie miejscami sięga nawet do 70 %. W tym miejscu dla ułatwienia wspinaczki ekipy zabezpieczające rozwinęły linę. Pniemy się mozolnie coraz wyżej i wyżej, korzystając ze scieżki wydeptanej przez poprzedników. Gdzieś w połowie trasy jest widoczne wypłaszczenie nazywane „Plecy”. Teraz można odetchnąć i rozglądnąć się dookoła. Widok był powalający! Wokół morze ośnieżonych szczytów lamowanych połaciami lasów, a bliżej nas głębokie kotły, pewne miejsce do schodzenia lawin. Następna stromizna wystąpiła pod partią szczytową. Powoli stawiając kroki podeszłem do śnieżnej krawędzi, która miałem prawie nad samą głową, przewaliłem się na drugą stronę i… jestem na potężnym plateu o wielkości boiska, które jest szczytem Howerli. Zdobi go krzyż -podobno czterometrowej wysokości, choć teraz ze śniegu wystawało nie więcej niż 2 m, a także obelisk triangulacyjny, który obecnie był jedną wielką bryłą śniegu.

Dokolny widok był jeszcze rozleglejszy, sięgający pewnie na kilkadziesiąt kilometrów. Niepokoiły mnie jednak śniegowe chmury i mgła szybko zbliżająca się od horyzontu. Zza krawędzi było widać nadal podchodzących w długim sznureczku uczestników, którzy z tej odległości wyglądali jak mrówki. Jak większość towarzystwa się znalazła na szczycie rozpoczęły się uroczystości. Żelaznym punktem była sesja fotograficzna, którą wszyscy zaliczali z różnymi proporcami i transparentami w rękach, choć jednak przeważały flagi państwowe Ukrainy. Ja miałem nasz klubowy proporczyk. Były też przemówienia, pozdrowienia, wspomnienia i odśpiewanie hymnu państwowego.

W międzyczasie, choć z innej strony na szczyt wjechało kilka śnieżnych skuterów, wzbudzając powszechne zainteresowanie, jak również kilku narciarzy, którzy mieli niesłychana frajdę na zjeździe. Tymczasem mgła nas szczelnie nas otuliła, zaczął sypać śnieg. Byłto więc najwyższy czas wracać. Zejście ze stromizny okazało się dużo łatwiejsze niż przewidywałem, bo gruba pokrywa śnieżna skutecznie nas amortyzowała. Lina tym razem posłużyła jako poręczówka przy szalonym zjeździe bezpośrednio na czterech literach. Powoli, w małych grupkach, dotarliśmy do bazy Zaroślak, a następnie dalej do granicy parku narodowego, gdzie oczekiwały nas autobusy.

Około 21:00 organizatorzy na peronie dokonali podsumowania rajdu, wręczyli przygotowane dyplomy i już zaprosili nas na rok następny. Każdy z uczestników otrzymał specjalny certyfikat. Najmłodszym uczestnikiem była 11-letnia dziewczynka, a najstarszym 81-letni dziarski staruszek. Miłe było również to, że zauważono też udział polskiej ekipy. Okazało się również, że historia „Howerlany” jak nazywa się rajd sięga głębokiej „komuny”, bo lat 60-tych XX w., a niektórzy uczestnicy byli na nim po kilkanaście razy.

Gdzieś w okolicach północy pociąg wyruszył i po całonocnym przejeździe stanęliśmy ok godz. 5:30 w punkcie wyjścia, czyli na dworcu we Lwowie. Nam pozostało jeszcze dojechać do granicy i następnie do domu. Poszło to razem nad wyraz sprawnie, bo w Cieszynie byłem już po godz. 15:00.

Podsumowując można stwierdzić, że choć zimowe wejście na szczyt do łatwych nie należało, warto było skorzystać z tego dobrze przygotowanego rajdu, aby posmakować przepięknych widoków prawie dziewiczych pod względem turystycznym gór.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Galeria
Memoriał kolarski im. M.Palowskiego

08.04.2018

Już po raz 11 Przyjaciele z PTTS-u, a konkretnie J. Štirba zwołał spotkanie w Alejkach Masaryka w Czeskim Cieszynie, aby spotkać się przy grobie Mariana i następnie pojechać na pierwszą wyprawę sezonu do Tyry.

Tym razem, w odróżnieniu od ostatnich dwóch lat, towarzyszyła nam piękna pogoda i było też wyjątkowo ciepło. Miało to niewątpliwy wpływ na frekwencję, gdyż w miejscu zbiórki zjawiło się nas aż 44 i co ciekawe po równej połowie przedstawicieli Ondraszka i Beskidzioków. Wraz z mężem przyjechała też pani H. Twardzik - prezes tej szacownej organizacji oraz R. Wałaski -szef tutejszych kolarzy. Był także obecny reporter z gazety „Głos” (dawniej Głos Ludu) i na gorąco zbierał wypowiedzi uczestników. Po serdecznych powitaniach dawno nie widzianych przyjaciół i znajomych wspólnie udaliśmy się na cmentarz, gdzie już oczekiwała nas Danusia (żona śp. Mariana) wraz z synem, W. Kristen oraz kilku znajomych.

Jak co roku wygłosiłem Słowo wspominając sylwetkę Mariana i jego dokonania. Zaśpiewaliśmy hymn PTTS-u „Szumi Jawor” oraz nastrojowy „Ojcowski Dom”. Głos zabrała również pani prezes Halina pozytywnie odnosząc się do wygłoszonej mowy oraz Danusia dziękując wszystkim za przybycie oraz pamięć. Wystąpienia te zostały również zarejestrowane przez reportera. Wspominając ostatnie spotkania w tym momencie zazwyczaj byliśmy już przemoczeni i zmarznięci, ale nie tym razem. Widać śp. Marianowi spodobała się nasza wytrwałość i uprosił najwyższe czynniki, aby pogoda nam towarzyszyła na całej wyprawie.

W sporym peletonie prowadzonym przez W. Niedobę pojechaliśmy zatem przez Sibicę, Ropicę i Końską do doliny Tyry głęboko wciętą między stoki Ostrego i Jaworowego. Naszym celem był znajomy mały bar, gdzie można było odpocząć, co nieco przekąsić i przyglądać się budzącej się wiośnie. Żeby jednak nie było za łatwo całą drogę walczyliśmy z porywistym wiatrem wiejącym nam prosto w twarz.

Tutaj też nasz prolog się zakończył, a w trakcie indywidualnych powrotów otrzymaliśmy super premię w postaci wiatru, który teraz mocno nam pomagał wiejąc w plecy. A że jeszcze było do tego z górki, to Trzyniec osiągnęliśmy przy zawrotnej szybkości ok. 30 km/godz., prawie nie używając pedałów. Tak udany prolog nastawił wszystkich bardzo optymistycznie do czekających nas następnych wydarzeń kolarskich, na które z niecierpliwością czekamy. Przejechałem 40 km.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Galeria
XI Zlot Oddziałów Województwa Śląskiego

14.04.2018

Druga grupa Ondraszków (6 osób) wybrała trasę nr V, która prowadziła z rynku w Gliwicach przez Rzeczyce, Taciszów, Pławniowice, Niewiesze, Poniszowice, Słupsko, Boguszyce do Toszka. Tam spotkaliśmy się wszyscy.

Beata Szarzec
Galeria
XI Zlot Oddziałów Województwa Śląskiego

14.04.2018

Zloty oddziałów PTTK organizowane przez Radę Prezesów PTTK województwa śląskiego na stałe zagościły do kalendarza imprez turystycznych. Tym razem na XI z kolei zlot zaprosił nas Oddział PTTK Ziemi Gliwickiej, a część rowerową zorganizował znany klub im. W. Huzy.

Tak się składało, że obaj organizatorzy byli jubilatami, gdyż Oddział PTTK obchodzi swoje 65-lecie, a klub Huzy jest niewiele młodszy, bo tylko o pięć lat. Zloty te też cieszą się sporym zainteresowaniem Ondraszków i od kilku sezonów wystawiamy sporą kilkunastoosobową drużynę. Tym razem okazało się, że nasz 15-osobowy team był najliczniejszy, co zostało zauważone i nagrodzone specjalnym dyplomem od organizatorów. Byliśmy też jedynymi przedstawicielami naszego Oddziału PTTK, albowiem tym razem nie było cieszyńskich piechurów.

Do wyboru mieliśmy dwie trasy rowerowe, a start przewidziano w Gliwicach lub Toszku. Meta obydwu była zorganizowana w Toszku na dziedzińcu XIV w. zamku, więc zrozumiałe, że większość Ondraszków (10) wybrała tą opcję. Organizatorzy podzielili cały, ponad 40-osobowy, peleton na dwa zespoły a wtedy wyruszyliśmy z miejscowego rynku. Pogoda była przepiękna - słoneczko raźno świeciło, ptaszki śpiewały, kwiaty kwitły, drzewa obsypane kwiatami, a więc wymarzony czas na rowerową wyprawę. Przejechaliśmy lokalną drogą przez Sarnów i Dąbrówkę i zagłębiliśmy się w las. Postój zarządzono na w uroczysku Hubertus na tzw. Polanie Śmierci. Ta ponura nazwa nawiązuje do wydarzeń z 1946r. Kiedy podstępem zwabiono tutaj oddział „leśnych” m.in. ze Śląska Cieszyńskiego i ich zamordowano.

Ruszyliśmy dalej i niebawem wjechaliśmy do wsi Jemielnica położonej już w województwie opolskim. Z daleka widoczna była wysoka wieża kościoła w pocysterskim kompleksie klasztornym. Cystersi przywędrowali tutaj z nieodległej Rudy końcem XIIIw., i gospodarowali aż do roku 1810r. Miejscowy przewodnik przybliżył nam ich barwną historię i dodatkowo zaprowadził nas na cmentarz francuski pochodzący z czasów napoleońskich. Jemielnica jest też centrum mniejszości niemieckiej. Na centralnym placu w 1992r. odbudowano mauzoleum niemieckich żołnierzy poległych w obu wojnach światowych, a i napisy w miejscach publicznych były dwujęzyczne.

Następny postój zarządzono przy uroczym małym wczesnogotyckim kościółku powołania Najświętszej Marii Panny we wsi Centawa. Następnie znów wjechaliśmy w las, aby niebawem zamknąć pętlę trasy w Dąbrówce. Teraz pozostało tylko wrócić do Toszka na metę. Aby nie powtarzać trasy postanowiłem wypróbować wariant po pieszej ścieżce przez las. Pomysł okazał się nienajlepszy, gdyż tuż za ostatnimi zabudowaniami skończyła się droga bita, a niebawem i gruntowa. A zatem większość leśnej trasy pokonałem piechotą pchając „bicykiel” przez sypki piasek. W końcu też trafiłem na ślad cywilizacji, bo z drugiej strony lasu polna droga miała na tyle twarde podłoże, że dało się jechać, a zatem też dojechałem na metę. Tutaj na dziedzińcu starego, częściowo zrujnowanego, zamczyska zebrał się już tłum zlotowiczów, w większości piechurów. Wszyscy razem szturmowali stoisko z kiełbaskami z rożna, a następnie zamkową restaurację z kawą. Idę o zakład, że takiego oblężenia te szacowne mury zamkowe już dawno nie widziały. Wchłonęliśmy posiłek i nieco zaspokoiwszy głód mogliśmy porozmawiać z przyjaciółmi z innych klubów rowerowych. Na szukanie złotej kaczki, która gdzieś tu podobno czeka na swojego odkrywcę nie starczyło już czasu, bo organizatorzy dziękując za udział odtrąbili koniec imprezy. Pozostało nam tylko dojechać do auta, no i wrócić do domu. Przejechaliśmy ok. 40 km w ciekawej okolicy i wiemy, że warto było tu przybyć.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Galeria
Forpoczta sezonu: Dzień „Wędrowniczka”

15.04.2018

Piętnastego kwietnia, w niedzielę zorganizowałem wycieczkę na górę Tuł. Była to druga moja wycieczka pod tytułem podróż do pradziejów. W poprzednim roku odwiedziliśmy górkę w Puńcowie o nazwie Farska górka, a w tym roku Tuł, gdzie w zamierzchłych czasach - jak potwierdziły to wykopaliska archeologiczne - stała osada, której początki datowane były na schyłek epoki brązu i początek epoki żelaza - w 950 roku przed naszą erą.

Pogoda dopisała i na rynku zjawiło się sporo uczestników. Trasa biegła początkowo ulicami miasta, a że miasto jest na wzgórzach to było często pod górkę. Następnie dojechaliśmy na Mnisztwo, przez Puńców, Wielodrogę i kawałek ścieżką pośród pól dotarliśmy do domu opieki społecznej Eben-Ezer w Dzięgielowie, gdzie mieszka nasz „Seniorek”. Był bardzo uradowany naszymi odwiedzinami, a nam to również sprawiło radość, że zastaliśmy go w zdrowiu i dobrej kondycji.

Po krótkiej jeździe dojechaliśmy do restauracji pod Tułem, gdzie zatrzymaliśmy się na krótki odpoczynek. Zostawiliśmy tam rowery i dalej pieszo w 13 osób wdrapaliśmy się na szczyt góry. Wspinaczka była dosyć trudna bo górka, mimo że niewysoka, jest dosyć stroma. Idąc podziwialiśmy wspaniałe widoki, jak i budzącą się przyrodę i kwitnące kwiaty. Po zejściu ze szczytu posiedzieliśmy w restauracji, zjedliśmy co nieco, a w końcu każdy indywidualnie udał się do domu.

Leszek Szurman - "Wędrowniczek"
Galeria
Otwarcie 52 sezonu kolarskiego

22.04.2018

Na ten dzień wszyscy na pewno z utęsknieniem czekali. Fakt, że wspaniała pogoda, która chyba już od miesiąca panuje, zachęcała do wcześniejszych rowerowych eksploracji, jednakże ze względu na pogodowe psikusy Ondraszki historycznie otwierają sezon w drugiej połowie kwietnia. Przygotowaniami zajął się, jak zawsze niezawodny „Skryba” - A. Nowak, który przy organizacji skorzystał ze wsparcia członków klubu „Przerzutka” oraz kierownictwa GOK Zebrzydowice.

Jak można było przewidzieć, świetna pogoda zmobilizowała wielu rowerzystów z Ondraszka, sympatyków, jastrzębskich „Wiercipiętów”, przedstawicieli Towarzystwa Rowerowego Olza przy PTTS-ie. Wszystkich z radością powitaliśmy. Na miejscu zbiórki pod Florianem nawet pojawiła się na rowerze pani prezes - H. Twardzik z mężem. Co prawda nie wybierała się wraz z nami na trasę, ale gest się liczy! Był też obecny K. Marciniuk - reporter z „Głosu” - i zrobił piękne zdjęcie do gazety, a reporter Radia Katowice przeprowadził wywiady do reportażu o naszym klubie i turystyce rowerowej. Prowadzący powitał nasz całkiem spory - poand 70 osobowy - peleton, przedstawił trasę jej atrakcje i przy akompaniamencie dzwonków wyruszyliśmy pilotowani przez radiowóz Straży Miejskiej. Wzbudzając spore zainteresowanie przejechaliśmy ulicą Głeboką oraz bulwarami nad Olzą do Boguszowic gdzie ze względu na tak liczną grupę podzieliliśmy się na trzy zespoły.

Przez Brzezówkę dotarliśmy do Kaczyc, gdzie przy dawnej kopalni „Morcinek” był przewidziany postój celem poznania historii tego miejsca. Tutaj też oczekiwał nas Z. Fierla z grupą Beskdzioków z Karwiny, team przyjaciół z klubu „Przerzutka” oraz pan Władysław Macura, którego „Skryba” przedstawił jako tego, który otwierał, a na końcu i zamykał kopalnię. Faktycznie, jako inżynier górniczy miał sporą wiedzę na ten, obecnie już historyczny, temat. Z jego opowieści wynikało, że kopania „Morcinek”, która miała być „lokomotywą gospodarczą regionu” od samego początku cierpiała na niedoinwestowanie. Najpierw nie przeprowadzono właściwego rozpoznania złóż, dalej nie wykonano kompleksowej dokumentacji projektowej i działając doraźnie nie zrealizowano zakładanych systemów, w tym wentylacyjnych. Można rzec, że od otwarcia w roku 1986, aż do decyzji o zamknięciu w 1998r. kopalnia działała na zasadzie przypadku. Mimo, iż złoża cennego węgla koksującego oceniano na nawet na 100 lat, kopalnia „fiedrowała” ledwie 12 lat, i nawet nie zbliżyła się do zakładanej wydajności 12 mln ton na rok. A w końcówce swego istnienia w ramach spółki węglowej doliczano „Morcinkowi” nawet nieponiesione tutaj koszty, jakby chcąc udowodnić nierentowność. Nawet i sama likwidacja przebiegała w barbarzyński sposób, nieodwracalnie niszcząc to, co już wybudowano. Zgroza!

Na zakończenie ciekawej prelekcji popratej zdjęciami podziękowaliśmy brawami, a lider „Przerzutki” - H. Franek wręczył prelegentowi pucharek wykonany z węgla i opatrzony stosowną dedykacją.

Następnie przejechaliśmy przez główny plac dawniej pełniący też rolę dworca autobusowego przed głównym wejściem, słuchając opowieści typu: tu stało to, tam było tamto… Jedynie zarastające zielenią zardzewiałe konstrukcje wiat przystankowych i smętnie wyglądające, w większości opustoszałe budynki przypominały czas, gdy codziennie przewijały się tutaj tysiące ludzi. Przy okazji okazało się również, że spora część naszego peletonu, też miała związane z tymi miejscami własne wspomnienia.

Bocznymi malowniczymi dróżkami przez Kończyce Małe dotarliśmy niebawem do zamku w Zebrzydowicach. Na zapleczu muszli koncertowej, nasz człowiek czyli W. Owczarzy już wcześniej rozpalił ognisko i przygotował porcje uprzednio przywiezionych kiełbasek.

Całe nasze towarzystwo zabrało się ochoczo najpierw do opiekania, a następnie konsumpcji. Po zaspokojonym głodzie zespół „Ośka” i „Bystry” przeprowadzili dwa konkursy zręcznościowe, a było to „łowienie rybek” oraz nawijanie sznurka na czas. I ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że w obu zwyciężyłem, choć nie mam w tych dziedzinach większych doświadczeń, no może poza nawijaniem – choćby w wymyślaniu takich tekstów jak ten.

Najważniejszą częścią otwarcia sezonu od dawien dawna było pasowanie na Ondraszka. Zaszczytu tego dostąpili Małgosia i Kazik Holiszowie, zgodnie z tradycją wysuszywszy przedtem do dna po kubku tajemniczej mikstury. Następnie po złożeniu przyrzeczenia w uroczystej ceremonii otrzymali imiona: Gocha i Kolyjosz. Wiwatom i gratulacjom nie było końca! Gratulować można było też B. Szarzec - „Szykownej”, która otrzymała zdobytą odznakę UETC I stopnia. Aby ją zdobyć „Szykowno” była uczestnikiem kilku kolejnych europejskich rowerowych zlotów UETC.

W międzyczasie dotarli do nas dwaj kolarze żorskiego „Wandusa” oraz obecna i przyszła mama A. Gołucka - „AlaPala”, wraz z 2-letnim synem Filipem. Filip od razu odkrył pobliski plac zabaw i tyle go widziano. Musieliśmy go jednak ściągnąć z powrotem, albowiem stała się rzecz zupełnie wyjątkowa. Otóż po śmierci śp. Lucjana Jurysa rodzina porządkując pozostałe rzeczy odkryła piękny kryształowy puchar. Po namyśle zadecydowano, że zostanie o przekazany jako symboliczny prezent od seniora Lucjana najmłodszemu Ondraszkowi. W ten właśnie sposób „Skryba” uzasadnił ceremonię wręczenia, dzięki której mały Filipek stał się właścicielem tak wspaniałej pamiątki, oczywiście ozdobionej okolicznościową dedykacją.

Zwyciezcom w konkurach wręczono nagrody i meta powoli pustoszała. W małych grupach uczestnicy rozjeżdzali się w drogę powrotną, choć jeszcze część w drodze powrotnej spotkała się ponownie w restauracji zamkowej w Kończycach Małych, przy małym „co nieco”.

I w ten oto sposób to bardzo udane otwarcie przeszło do historii, a jak wiadomo jakie otwarcie taki i cały sezon!!! Przejechałem łącznie 43 km.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Galeria
Dzień „Gwarka”

29.04.2018

Piękna pogoda i wręcz nie spotykane o tej porze roku upały mobilizują wszystkich do rowerowej aktywności. Na propozycję Gwarka odpowiedziało sporo Ondraszków i w niedzielę rano na ledwie co otwartym dworcu kolejowo-autobusowym spotkało się 11 Ondraszków. Przybyli też „Olo” z „Juniorkiem”, ale ich miejscem docelowym był szpital w Katowicach, gdzie „Juniorek” miał wyznaczony termin konsultacji. Gdy pojawił się nowoczesny szynobus od razu pojawił się problem jak się do niego władować, bo przewidziano w nim miejsce na max 4 rowery (!?). Zajęliśmy zatem bicyklami wszelkie przejścia i przedsionki i zdecydowaliśmy, że skoro się już upchaliśmy to jedziemy od razu do Pszczyny, a nie Goczałkowic jak było planowane.

Na szczęście konduktor też był zapalonym rowerzystą i nie protestował kiedy opanowaliśmy cały skład. Ludzi też szczęśliwie za wiele nie jechało, więc bez przygód dojechaliśmy do Goczałkowic, aby przekazać trójce oczekującej tu przybyłych na rowerach Ondraszków o zmianie miejsca wysiadania. Nie było to jednak daleko, ledwie jeden przystanek, więc nim się pozbieraliśmy na dworcu Ziołowy, Paparazzi i jeden sympatyk też nadjechali. Długą kolumną dojechaliśmy na rynek, gdzie ku naszemu zaskoczeniu powitał nas komandor niedawnego zlotu przodowników turystyki kolarskiej w Cesarce koło Łodzi. Po serdecznym powitaniu okazało się, że realizują prywatną wyprawę od Wisły po Sandomierza, taką akurat na majowy weekend.

Opodal Księżna Daisy już na nasz czekała więc zrobiliśmy sobie parę wspólnych fotek. Okazaną cierpliwość wynagrodziłem przekazując uczestnikom kilka faktów z jej barwnego życia, które co trzeba przyznać obfitowało we wzloty, ale też i upadki.

Rowery zostawiliśmy na rynku i na piechotę powędrowaliśmy do celu naszej wyprawy-czyli pałacowej wozowni, gdzie z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości otwarto arcyciekawą wystawę pt. „Orzeł Czarny-Orzeł biały”. Za symboliczna złotówkę można było prześledzić losy miasta i panujących rodów, w tym Hochbergów od pierwszych lat XX w do 1922 r., kiedy w wyniku plebiscytu m.in. Pszczynę przyłączono do Polski. Sporo artefaktów pościąganych z kilkudziesięciu zbiorów prywatnych i muzeów z całej Europy było przedmiotami należącymi do ostatniego cesarza Niemiec Wilhelma II. Kajzer często przebywał w tutejszym pałacu w latach 1914-1917, gdyż wówczas była tu kwatera główna sztabu wojsk niemieckich.

Równie ciekawą częścią ekspozycji była wystawa w tzw. młynie zobaczyliśmy fotogramy mieszkańców oraz pól bitewnych Wielkiej Wojny. Po wystawie oprowadzał znający się na rzeczy przewodnik i następnie podprowadził nas do tzw. „domku ogrodnika”, gdzie z kolei zapoznaliśmy się z militarną historią miasta i okolic od czasów Piastów, aż po współczesność.

Po tej potężnej porcji wiedzy przeszliśmy z powrotem na rynek i już mieliśmy dosiadać bicykli, kiedy prowadzący Gwarek nagle się nam stracił, bo... postanowił coś zjeść. A zatem wyruszyliśmy na razie bez niego kierując się na Goczałkowice. Pierwotny zamiar odwiedzenia ogrodów Kapiasa się nie powiódł, gdyż ogrody były szturmowane non stop przez wielkie tłumy ludzi. Pojechaliśmy zatem na zaporę Goczałkowicką i dalej już w stronę węzła kolejowego Międzylesie. Tutaj prowadzenie naszej czeladki przejął A. Nowak - „Ziołowy”, bo znał miejscowe poplątane ścieżki z własnych wcześniejszych eskapad. Z prowadzącym Gwarkiem już się nie spotkaliśmy, gdyż wybrał drogę powrotną przez Strumień. Tak więc malowniczymi dróżkami między stawami, łąkami utkanymi kobiercem kwiatów i drzewami przybranymi świeżą zielenią przez Landek, Iłownicę dojechaliśmy do Zaborza i dalej do Ochab. A stąd już było o rzut beretem do Dębowca i... drogi do domu.

Przepiękna wyprawa, w sam raz na niedzielny rowerowo-poznawczy spacer z Ondraszkiem. Przejechałem 57 km.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Galeria
Bily Kamen

01.05.2018

Każdy szanujący się turysta rowerowy tzw. „sakwiarz” powinien czytać „Rowertour”, czasopismo specjalnie dla niego wydawane. Artykuły w nim zawarte bywają czasem inspirujące. I właśnie tam przeczytałem reportaż z udziału w akcji pod nazwą „Bily kamen”. Rzecz dotyczyła okazjonalnego wstępu na czynny poligon wojskowy położony w pobliżu Ołomuńca (środkowa Morawa), na którym zobaczyć można m.in. źródła Odry. Było to na tyle intrygujące, że po weryfikacji w internecie postanowiłem to opublikować jako propozycję wycieczki w Ondraszkowym kalendarzu.

Pokrótce: miejscowy wielodyscyplinowy klub turystyczny w porozumieniu z wszelkimi możliwymi władzami w dniu 1 maja każdego roku umożliwia wjazd na czynny, tym samym przez resztę roku zamknięty, poligon wojskowy Libava. Można go wtedy zwiedzać różnymi środkami lokomocji od „per pedes”, aż po autokary. A co jest do zobaczenia? Otoż poligon stanowi specyficzną „kapsułę czasu”. Do 1946r. w wielu wsiach na obszarze tzw. „Odrzańskich Wzgórz” od pokoleń mieszkali autochtoni tzw. Niemcy sudeccy. I oto rok po wojnie, w młodej Republice Czechosłowackiej, po części zapewne na fali odwetu postanowiono zorganizować w tym miejscu teren do ćwiczeń wojskowych. Nie pytając o zdanie, częściowo w bardzo represyjny sposób wywieziono z obszaru ponad 300 ha wszystkich mieszkańców na granicę z Niemcami, zmuszając ich do opuszczenia swoich rodzinnych stron na zawsze. Pozostały puste domy, kościoły i nieuprawiane pola. Kilka wsi w tym miasteczko Libava się ostało, i zasiedlili je napływowi Czesi i Słowacy. Jednak większość popadła w ruinę i zapomnienie. Dopiero po aksamitnej rewolucji w 1989r. ci których wtedy wywieziono, a w większości ich potomkowie próbowali zobaczyć jak wygląda ich dawna ojczyzna. W miejscowości Odra powstała nawet izba pamięci czesko -niemieckiego porozumienia dokumentująca ten trudny i niezbyt chlubny dla ówczesnej władzy czas.

W trójkę - Gwarek, W. Owczarzy i Rechtór pojechalismy samochodem z rowerami na dachu do miejscowości Potsztat, leżacej na granicy poligonu i już na rowerach wjechaliśmy na jego teren przez jedno z kilku oznakowaneych wjazdów. Po opłacie wstępnego otrzymaliśmy mapkę tras oraz opaskę na rękę. Na poligonie można było się poruszać wyłącznie oznakowanymi trasami. Trzeba przyznać, że były bardzo porządnie oznakowane, więc nie sposób było zabładzić. Przejechalismy ponad 60 km po mocno pagórkowatym terenie, zaliczając po drodze kilka całkiem konkretnych podjazdów. Drogi, w większości były asfaltowe, zdarzała się jednak kostka brukowa oraz polne ścieżki, bowiem jeżdziliśmy po terenie zalesionym. Warto było zobaczyć kościoły w Libavie oraz Starej Wodzie. Pierwszy z nich przeszedł metamorfozę na magazyn wojskowy, a drugi był celem licznych pielgrzymek już od XVIIIw, jednak po jego zamknięciu sądząc po wydrapanych cyrylicą na ścianach pamiątkowych napisach, był również celem wcale nie religijnych wizyt żołnierzy radzieckich. Opodal zobaczyliśmy, już odrestaurowane ładnie obudowane źródło „cudowej” wody klasztornej. Po klasztorze pozostały niestety ruiny, a po wielu dawnych miejscowościach tylko cmentarze i pamiątkowe obeliski. Widzielismy również instalacje wojskowe np. budynki do obserwacji strzelań, działobitnie, stanowiska czołgów, strzelnice broni krótkiej. Spotkaliśmy się też z żywą historią, gdyż rekonstruktorzy prezentowali umundurowanie i uzbrojenie różnych czeskich formacji. Jednego czego nie udało się zobaczyć, to właśnie źródeł Odry, gdyż w ostatnich dniach wiatr mocno tu narozrabiał i szlaki w ich rejonie zamknięto.

W wielu miejscach były zorganizowane były punkty gastronomiczne, więc na pewno z wyprawy nikt głodny nie wrócił,a zważywszy na przepiękną pogodę spotkaliśmy całkiem sporo odwiedzających. Na stronie internetowej imprezy można przeczytać, że ich ilość systematycznie wzrasta, np. w ubiegłym roku było ponad 5 tys. uczestników.

Wróciliśmy zatem zadowoleni i z mocnym postanowieniem, że w roku przyszłym warto tu znów przyjechać.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Galeria
Panorama Beskidu Śląskiego i Śląsko Morawskiego ze szczytu wzniesienia zamarskiego

05.05.2018

05.05.2018 – poranek, chłodno, mgła i lekki zimny wiaterek, gór w ogóle nie widać, ale około godziny 10:00 na rynku Cieszyna słońce przebija się trochę przez chmury. Jest nas niewielu. Analizujemy warunki pogodowe – po południu góry powinny być widoczne. Decyzja: Wyjeżdżamy do Zamarsk. Jedziemy ul Głęboką, potem wzdłuż Olzy, obieramy kierunek do „Lakierów” w Marklowicach. Oglądamy zabudowania „Lakierów” i Państwowej Straży Pożarnej. Dalej ruszamy w kierunku Pogwizdowa, później różnymi bezdrożami mniej lub bardziej uczęszczanymi do Hażlacha Fukały, gdzie dołącza do nas Bercik.

Około godziny 11:00 - góry lekko majaczą we mgle. Czekając na lepsze widoki gór, zwiedzamy Hażlach z lewej strony Piętrówki jeżdżąc po różnych ścieżkach. Przy „Orlikach” w Haźlachu znajdujemy restaurację Bados. Regenerujemy siły krótkim posiłkiem i ruszamy prosto do Zamarsk. W Zamarskch trochę kluczymy celem bliższego poznania terenu. W centrum Zamarsk krótka informacja o byłej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Przyjaźń”i jazda na „Sztwiertniowie” tzn na szczyt wzgórza zamarskiego. A tu... wspaniały widok (aż dech zapiera w piersi) na panoramę Beskidu Śląskiego i Śląsko Morawskiego. Trochę czasu zeszło na omawianie poszczególnych szczytów gór. Chociaż cel wycieczki został zrealizowany to i tak dalej zachwycamy się pięknem Beskidów zjeżdżając polną ścieżką ze wzgórza zamarskiego w kierunku dzielnicy Cieszyna Krasnej. Powrót około godz. 16:00. Chociaż Zamarski są tak blisko, przejechaliśmy mniej więcej 40 km.

Mieczysław Buława
Galeria
Zielonoświątkowa jajecznica

20.05.2018

Wiadomo, że tradycja to rzecz święta. Jak Księstwo Cieszyńskie długie i szerokie w Dniu Zesłania Ducha Świętego - czyli Zielonych Świątek wszędzie unosi się zapaszek jajecznicy przygotowanej w plenerze, bezpośrednio na ognisku.

W naszym klubie w przygotowaniu tej imprezy wyspecjalizował się „Kropelka” - W. Zmełty. I to od niego zależało, gdzie się tym razem wyładujemy z całym jajczano-kulinarnym bagażem. Celowo piszę „imprezy”, a nie „wycieczki”, bo naszym celem nie było zwiedzanie czegokolwiek. Prowadzący na spotkaniu na rynku ogłosił, że nie będzie jednego peletonu. Miejsce uczty przygotował w Kisielowie w gospodarstwie agroturystycznym „Rena”, i tam należało się udać własnymi ścieżkami. Trafić nie było trudno, gdyż nos był przewodnikiem.

Na miejscu Mistrz Ceremonii „Śmig” - P. Holisz przyodziany odpowiednio do roli już rozpalił ognisko i przygotował niezbędne akcesoria. Najważniejszym była wielgachna żeliwna brytfanna, w której bez problemu zmieściło się kilkadziesiąt jajek. W miarę jak dojeżdżali jajecznicowi smakosze (a było nas coś ok. 40 osób, w tym mocna ekipa z „Wiercipięty” Jastrzebie-Zdrój oraz T. Piekarz z bytomskiej „Cateny”) samorzutnie uformował się zespół kuchenny. Panie z właściwym sobie wdziękiem pokrajały w kosteczkę boczek i inne składniki. „Czorno” - A. Wlach rozbijała jajka, troskliwie je licząc (doliczyła się ok. 180). Teraz wszystko wraz z dodatkami wylądowało w brytfannie i niebawem roztoczył się wokół smakowity zapaszek. Mistrz wraz z przybocznym „Kolyjoszym” - K. Holiszem za pomocą wielkiej „roguli” wyczarował z tego kulinarną wspaniałość, a że było nas sporo, jajecznica była robiona w trzech rzutach. Miód w gębie – Poezja!!!

Po konsumpcji zajęliśmy się bardziej przyziemnymi sprawami czyli konkursami. Najważniejszym był oczywiście konkurs strzelecki z wiatrówki o przechodni puchar „Ondraszkowa patelnia”. Stroną organizacyjną zajął się „Przypon” L. Nowak i mocno się napracował- zmieniał tarcze,wydzielał amunicję i liczył punkty. Walka była zacięta, chociaż nasz gość z „Wiercipięty” -A.Chełmiński już na dzień dobry wystrzelał 28/30 pkt. Okazało się,że był to wynik nie do pobicia, tym samym tytuł „Króla Strzelców” oraz puchar -patelnia już po raz drugi powędrowała do Jastrzębia (poprzednio było to w 2011r). Kolejne miejsca zdobyli II miejsce: „Gwarek” K.Szewczyk 26/30,III miejce „Paparazzi” P.Hamera 25/30.

Kolejnym konkursem był „bieg z jajem”. Rywalizacja polegała na pokonaniu trasy na czas, w odpowiednim przebraniu, z jajkiem umieszczonym na łyżce. Konkurs był rozgrywany w parach, a czas liczony łącznie. Konkurencja była bardzo zabawna i widowiskowa a jednocześnie dość trudna technicznie. Nic dziwnego, że nie wszyscy zdołali ją ukończyć gubiąc swoje jajko po drodze. W najkrótszym czasie do mety jajko w całości donieśli kolejno: Ewa i Michał (sympatycy), „Ośka” i „Bystry” - J&J. Rezmerowie oraz Beata i Krzysztof (sympatycy).

Kilkanaście jajek, jakie nam zostało, zużyliśmy w finałowym konkursie rzucania jajem. Tutaj nie chodziło o czas lecz o precyzję i technikę. Pary podawały sobie jajko stopniowo od siebie się oddalając. Krótki dystans nie stanowił problemu, ale odległość robiła swoje i za każdym rozdaniem było coraz mniej uczestników. Finałowo najostrożniej ze swoim jajem obeszła się i na placu boju została para „Gwarek” - K. Szewczyk z gościem z „Cateny” - T. Piekarzem. Za nimi się uplasowała para „Wiercipietów” oraz „Gocha” i „Kolyjosz” - M&K. Holiszowie. „Gwarek” z radości wypił to ostatnie jajo na surowo wzbudzając dość mieszane uczucia.

Zwycięzcy odebrali cenne upominki, a na zakończenie zrobiliśmy wspólne rodzinne zdjęcie. I tak kolejne zielonoświątkowe spotkanie przeszło do historii. Było radośnie, ciepło i słonecznie, więc uczestnicy na pewno ten kulinarny wyjazd będą mile wspominać. A ci co nie byli? - niech żałują!

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Galeria
I Rodzinny Zlot Osób Zazwyczaj Towarzyszących Przodownikom Turystyki Kolarskiej na Corocznych Zlotach

26.05.2018 - 30.05.2019

W dniach od 26 maja do 15 czerwca 2018r., gdy liczna grupa członków naszego Klubu oraz PTTS-u z Czeskiego Cieszyna wyjechała na kolejny Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej 2018, uczestniczyliśmy – Ala i Marian Wlachowie – w 5-dniowej wyprawie rowerowej zorganizowanej przez Mariana – „Unisono” pod nazwą I Rodzinny Zlot Osób Zazwyczaj Towarzyszących Przodownikom Turystyki Kolarskiej na Corocznych Zlotach – Cieszyn 2018. Przy opracowaniu programu naszego 2-osobowego Zlotu korzystaliśmy z materiałów opracowanych przez członków TKK „Ondraszek” na 46. Zlot zorganizowany przez Klub w 2006 roku na Ziemi Cieszyńskiej.

Zmieniliśmy kolejność realizowanych tras, dopasowując trasę poszczególnych dni do pogody i naszych, w danym dniu, sił witalnych. A przypomnę, że było w tym czasie sakramencko ciepło, wręcz upalnie! Zaczęliśmy 26 maja od lżejszej trasy „Doliną Olzy” (wówczas z 15 czerwca), oczywiście ze zmianami wynikającym z postępu technicznego i rozwoju dróg i ścieżek, start umowny czyniąc przy budowanym węźle przesiadkowym w Cieszynie. Celem była Karwina, uzdrowisko Darkow, przebyliśmy łącznie 58 km. Kolejną trasą była ta z 12.06.2006r., „Na góralską nutę”. Na starcie – na Campingu Olza – spotkaliśmy na spacerze z psem sympatyka „Ondraszka” – Cześka Banota, a w Wiśle przy zameczku kolegę ze studiów. Do Siedziby Prezydenta oczywiście nas nie wpuszczono (nie zrobiliśmy rezerwacji, ale pieczątkę w Zamku Dolnym zdobyliśmy…) Dalej przez Stecówkę i według wariantu III Istebną i przejściem granicznym w Jasnowicach wróciliśmy, wielokrotnie już przejechaną trasą, do domu pokonawszy tego dnia 87 km. Kolejny dzień spędziliśmy na wariacjach na temat trasy „Śladami przeszłości zamierzchłej i niedawnej”. Ruszyliśmy trasą nr 56, trafiliśmy do Hradiszta (Dom Polski), potem do Cierlicka, zjechaliśmy na brzeg zalewu, gdzie mieści się jedno z pierwszych w Europie (ponoć) elektryczne urządzenie do jazdy na nartach wodnych. Dalej trasą nr 474 dojechaliśmy do Żywocic do Muzeum tragedii Żywocickiej. Nigdy dotąd nie udało nam się uczcić Jej ofiar uczestnicząc w rajdzie organizowanym corocznie przez Władka Kristena, ale dzisiaj tu byliśmy. Na trasie były też Albrechcice i Kocobędz. W sumie jednak tylko 47 km.

Z powodu niesamowitych upałów skróciliśmy kolejną wycieczkę opierając się na trasie z piątku 16.06.2006 - "w stronę Frydka i Morawsko-Śląskich Beskidów", jadąc przez Sibicę, Dolni Żuków, Ropicę, Strziteż (obok golfowych pól) do Gut. Trasa fajna, częściowo pokrywająca się z niedawną prowadzoną przez „Roztrzapka” do Śmiłowic. Smutek ogarnął nas przy niedawno spalonym kościółku. Wracaliśmy przez Oldrzichowice i Trziniec, przemierzając nie tak znowu mało, bo 55 km. Pod wpływem upałów postanowiliśmy ostatnią trasę - z 14 czerwca - objechać w stosowniejszym czasie...

Piękna nasza Polska cała (i zagranica też), a Śląsk Cieszyński ciągle i nieustannie odkrywa przed nami swe uroki… Szczegóły na zdjęciach.

Ala – „Czorno”
Galeria
58 Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK Kościan

26.05.2018 - 03.06.2018

Organizacji imprezy, na którą czekała cała brać kolarska spod znaku PTTK, podjęła się tym razem 25-osobowa ekipa z Oddziału PTTK w Kościanie. Trzeba podkreślić, że zlot przygotowali bardzo rzetelnie. Atutem było między innymi miejsce zlotu. Nieczęsto się bowiem zdarza, że zdecydowana większość uczestników (a było nas ok. 520 z 93 klubów) miała możliwość zakwaterowania w jednym miejscu, w bardzo uroczej miejscowości Boszkowo Letnisko nad jeziorem Dominickim. Prawie cała 17-osobowa reprezentacja Ondraszków była zatem „po kupie” kwaterując w domkach na ośrodku o wdzięcznej nazwie „Karczemka”, co bardzo sprzyjało wieczornym integracyjnym posiadom. Jedynie ekipa Beskidzioków wraz ze Skrybą i Baśką oraz Szykowno wybrali camping o nazwie „Pod sosnami” leżący na przeciwległym brzegu jeziora, więc na spotkania i odprawy musieli kursować na rowerze. Atutem ich miejsca były z kolei dobrze urządzone domki campingowe. Wartością dodaną dla wszystkich była pogoda, która jak na ten dość wczesny termin była wyjątkowo upalna, za co organizatorzy przepraszali na wieczornych odprawach mówiąc „że pogodę zamówili, ale nie aż tak słoneczną”. Lokalizacja rajdu pośrodku „krainy lasów i jezior”, jak określała ją mapa też była trafiona. Region naszych rowerowych eksploracji położony na północny zachód od Leszna był w większości równinny, a największe wzniesienie nazwane Pusta Góra koło Dominic miała zaledwie 106 m n.p.m. Jest to kraina typowo rolnicza, lecz bogata w zabytki i bardzo interesująca krajoznawczo. Z drugiej jednak strony każdy wjazd na leśną lub gruntową drogę oznaczał nieuchronne spotkanie z luźnym piaskiem, co stanowiło spore wyzwanie do naszych trekingowych bicykli.

Zlot rozpoczął się bardzo uroczyście na stadionie w Włoszakowicach w obecności przedstawicieli miejscowych władz samorządowych powiatu oraz województwa, a spotkanie to było okraszone występem miejscowej młodzieżowej orkiestry dętej oraz marżonetek. Następnie grupowo zwiedziliśmy miejscowy nietypowy pałac zbudowany na rzucie trójkąta na wyspie otoczonej fosą. Organizatorzy postawili na samodzielność uczestników. W świadczeniach znalazły się dobre mapy regionu i zapowiedziano, że nie będą prowadzić „ogonu”, lecz czekać na przygotowanych parkingach w umówionych miejscach. Na każdy dzień był jeden wariant trasy liczący 70-90 km, każdorazowo w innym kierunku. Tak więc odwiedziliśmy wszystkie większe miejscowości dookoła w tym Śmigiel, Kościan, Leszno, Rydzynę, Wschowę oraz Wolsztyn. Czekali w nich miejscowi przewodnicy, dzięki czemu można było w grupach zobaczyć ciekawe miejsca i mocno poszerzyć swoją wiedzę krajoznawczą. W wielu innych miejscowościach podziwialiśmy pałace pozostałe po dawnych właścicielach, drewniane kościółki i wielkie barokowe świątynie oraz wiatraki, z czego okolica ta niegdyś słynęła. Na wycieczki wyruszaliśmy w różnych konfiguracjach Ondraszków i nie stanowiliśmy w tym monolitu, jak niektóre kluby. Było to nawet przedmiotem naszej wieczornej debaty czy jest to dobre podejście, ale zważywszy na różnorodne zainteresowania i tempo przejazdu chyba najwłaściwsze.

Jak co roku równolegle do zlotowych wydarzeń odbywał się intensywny kurs na przodowników turystyki kolarskiej. Tym razem kursantów było ok. 20 a wśród nich nasz „Olo”, więc gorąco mu dopingowaliśmy. Było trochę nerwowo, bo wyniki ogłoszono dopiero na zakończeniu zlotu. Jednak wszyscy zdali, a „Olo” zebrał wielkie gratulacje i uroczyście odebrał upragnioną „przodownicką blachę”.

Wieczorami na bazie rozgrywano różne konkurencje zawody, w których tez startowaliśmy, lecz tym razem bez szczególnego powodzenia. Jedyne miejsce na podium wywalczył M. Bubik zajmując III lokatę w jeździe żółwiej. Często odbywały się spotkania integracyjne przy muzyce, był też wieczór kabaretowy z udziałem świetnego amatorskiego kabaretu satyrycznego z miejscowego Bukówca.

Wobec czego czas nam szybko płynął, w Boże Ciało byliśmy uczestnikami polowej mszy świętej oraz tradycyjnej narady prezesów. Zaproszony na nią „Paparazzi” mocno namawiał zgromadzonych na utworzenie zintegrowanego wirtualnego kalendarza imprez turystycznych przy wykorzystaniu możliwości, jakie obecnie daje Internet. Pierwszy deszcz jaki w ogóle spadł w trakcie tej wyprawy dogonił nas w ostatnim dniu zlotu i zapędził do budki przystanku autobusowego, więc na podsumowanie zlotu dojechaliśmy dosłownie na ostatnią chwilę. Ze sprawozdania komandora wynikało, że na zlot przybyło 332 przodowników turystyki kolarskiej oraz 196 osób towarzyszących z 72 miejscowości z Polski oraz 6 z Zaolzia. Najliczniejszą reprezentację wystawił gliwicki klub Huza, a było ich aż 33. Z mniej radosnych wiadomości dowiedzieliśmy się też, że zdarzyło się aż 8 wypadków, w tym cztery jak to określił poważniejsze.

W sobotę odbyło się wielkie pakowanie i baza powoli pustoszała. Żegnaliśmy się jednak z wiarą i nadzieją na następne spotkanie zwłaszcza, że już wiemy gdzie będzie dużo bliżej, bo w Nysie. Na zlotowych trasach przeżyłem też kilka zaskoczeń, o których warto choćby hasłowo wspomnieć:

Szparagi - okolica miejscowości Mochy jest polskim centrum uprawy szparaga, który jest nazywany „złotem z ziemi”. Złoto rośnie na ok. 300 ha, więc często przejeżdżaliśmy wśród rozległych pól, gdzie intrygowały nas wysokie podłużne kopce szczelnie okryte folią. Nieco przypadkiem staliśmy się też gośćmi poważnej konferencji naukowej ze szparagiem w tle. Oprócz degustacji wiele się dowiedzieliśmy na temat uprawy i obróbki tego zdrowego warzywa.

Ścieżki rowerowe - między wieloma miejscowościami, nawet małymi wioskami były często wybudowane przyzwoite ścieżki separowane od drogi, a tym samym bezpieczne dla rowerzystów. Jako mieszkaniec Cieszyna - sporej w porównaniu miejscowości, było to dość dziwnie pamiętając, że nasza „rowerowa autostrada nad Olzą” ma raptem ze 2 km.

Granica - dla nas całkiem naturalna, lecz tutaj prawie w środku Polski też jeździliśmy na terenach pogranicza. Za czasów II RP tutaj właśnie przebiegała granica polsko-niemiecka, co było widać choćby po sposobie zabudowy osad oraz pomników przypominających wydarzenia z powstania wielkopolskiego.

Déja vu - już od początku miałem wrażenie, że w niektórych miejscach już wcześniej byłem na rowerze. W rozmowie z komandorem okazało się że słusznie, gdyż 23 lata temu w 1995r. nieodległe w Dominice i Osieczna były bazą dla organizowanego wówczas 36 zlotu przodowników turystyki kolarskiej, tak więc ówczesne i obecne trasy zlotowe częściowo się pokrywały.

Adrenalina - po całodniowej trasie w kilku Ondraszków w ciasnej grupie sporą szybkością wracaliśmy do bazy. Na prostej drodze zza zaparkowanego dostawczego auta wprost pod nasze koła wyszła mała dziewczynka. Odruchowo skręciłem kierownicą i jakimś cudem ją ominąłem, jadący za mną „Długi” zdążył zahamować, a następny tuż za nim W. Owczarzy już nie zdążył, wpakował się na jego rower, w efekcie czego wykonał efektowną przewrotkę na bok. Dziewczynka przeszła przez drogę wprost w objęcia mamy, a my wstrząśnięci jakiś czas do siebie dochodziliśmy na poboczu. Aż strach pomyśleć, że mogło się to dużo gorzej skończyć.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Galeria
Dzień Dziecka z Ondraszkiem

09.06.2018

Dnia 09 czerwca 2018r. przy pięknej pogodzie tereny rekreacyjne przy ul. A. Bolko-Kantora w Cieszynie były miejscem startu do pilotażowej imprezy organizowanej przez klub z myślą o naszych milusińskich. Z dużym wyprzedzeniem wszystkie szkoły podstawowe w Cieszynie otrzymały komplet informacji o zamierzonej imprezie, a w tygodniu poprzedzającym został też zaanonsowany w „Wiadomościach Ratuszowych”, „Głosie Ziemi Cieszyńskiej” mediach społecznościowych i rozplakatowane na słupach ogłoszeniowych.

Celem rajdu było nieodmiennie popularyzowanie turystyki rowerowej, aktywny wypoczynek na rowerze, poznanie walorów cieszyńskich terenów rekreacyjnych, popularyzacja wiedzy o Cieszynie oraz praw i obowiązków rowerzysty jako uczestnika ruchu drogowego. Dzięki ustaleniom dokonanym ze Strażą Miejską na starcie była możliwość antykradzieżowego oznakowania swojego jednośladu w ramach wdrożonego projektu unijnego „Bezpečne kolo-bezpieczny rower”.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął pan Ryszard Macura - Burmistrz Miasta Cieszyna i pan Janusz Król Starosta Powiatu Cieszyńskiego. Obaj Panowie ufundowali puchary: Burmistrz dla najliczniejszej reprezentacji szkoły, a Starosta dla zwycięzcy w konkursie wiedzy krajoznawczej.

W rajdzie udział wzięło ok. 50 dzieci wraz z opiekunami. Przed wyjazdem na trasę na boisku rozegrano konkurencję rzutu piłką do kosza w kategoriach chłopcy i dziewczęta. Około godz. 11:00 korzystając ze ścieżki rowerowej wzdłuż Olzy wystartował rowerowy peleton. W miejscach newralgicznych bezpieczeństwo zapewnił patrol Straży Miejskiej. Na wysokości Hali Widowiskowo-Sportowej zrobiono małą przerwę częstując uczestników pączkami ufundowanym przez PSS „Społem” w Cieszynie. W jej trakcie komandor rajdu „Olo” - Aleksander Sorkowicz przybliżył historię usytuowanego opodal mostu kolejowego przez Olzę.

Następny przystanek zaplanowano w Boguszowicach pod wiaduktem, gdzie prezes klubu „Rechtór” - Zbigniew Pawlik opowiedział historię schronu bojowego z wojny obronnej 1939r. oraz budowy obwodnicy Cieszyna wraz z wiaduktem. Teraz wszyscy udali się na metę, którą dzięki uprzejmości pana Krzysztofa Neściora przygotowano w ośrodku militarnym „Garnizon” w dzielnicy Mała Łąka.

Po posiłku z grillowanych kiełbasek ufundowanych przez firmę Bielesz przystąpiono do realizacji bloku dydaktyczno-sportowego.

Na początek krótką prelekcję na temat praw i obowiązków rowerzystów w ruchu drogowym wygłosił pan Kazimierz Płusa komendant Straży Miejskiej. Następnie uczestnicy podzielili się na zespoły startując w przygotowanych konkursach. Ostatecznie najlepsze wyniki zdobyli:

 • Konkurs „rzut oponą rowerową”
  1. Łukasz Balcer,
  2. Jakub Sawka,
  3. Liliana Danielec
 • Konkurs „łowienie rybek w suchym stawie”
  1. Liliana Danielec
  2. Madalena Strzadąła,
  3. Jakub Sawka
 • Konkurs rzut piłką do kosza w kategorii chłopcy
  1. Jakub Sawka,
  2. Marek Lerch,
  3. Mateusz Wojtas
 • Konkurs rzut piłką do kosza w kategorii dziewczęta
  1. Liliana Danielec,
  2. Emilia Wróblewsk,
  3. Marlena Lerch
 • Konkurs wiedzy o Cieszynie
  1. Mateusz Wojtas,
  2. Juliana Frycz,
  3. Nadia Choczaj

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe. Puchar ufundowany przez organizatora dla najmłodszego uczestnika otrzymała Magdalena Strządała (rocznik 2011). Puchar Burmistrza Miasta otrzymała reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1.

Impreza mogła zostać zrealizowana dzięki życzliwości i pomocy następujących instytucji oraz firm:

 • Urzędowi Miejskiemu w Cieszynie
 • Starostwu Powiatowemu z Cieszyna
 • PSS „Społem” w Cieszynie
 • Zakładom mięsnym Jana Bielesza
 • oraz innym

a przede wszystkim dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu członków Turystycznego Klubu Kolarskiego „Ondraszek”, którzy zapewnili pełną organizację oraz obsługę tego wydarzenia.

Zbigniew Pawlik - prezes TKK Ondraszek
Galeria
XVIII Rajd do źródła Olzy

16.06.2018

Już od 18 lat lasek miejski w Jabłonkowie jest świadkiem startu imprezy, którą przed laty wymyślił W. Kristen i przy pomocy działaczy kolarskich z obu stron Olzy nadal jest realizowana. Po początkowych perturbacjach związanych z terminem, przekraczaniem ówcześnie pilnowanej granicy, poza oficjalnie wyznaczonymi przejściami, rajd ten doczekał się stałych uczestników i scenariusza. Co więcej, doczekał się również swego odpowiednika, ale skierowanego w drugą stronę -czyli do ujścia Olzy. Rajd ma stałe elementy jak trasę, którą jednak od jakiegoś czasu próbujemy ubogacić proponując zwiedzanie wybranych ciekawych obiektów w Istebnej. Tym razem też nie było inaczej.

Po załatwieniu formalności wpisowych które realizują przyjaciele z PTTSu grupa ok. 50 uczestników w asyście radiowozu miejscowej Straży Miejskiej przez Piosek dojechała do Bukowca i już po polskiej stronie powędrowała do Istebnej. Atrakcją tegorocznej wyprawy ostatecznie zostało zwiedzanie Centrum Edukacji Ekologicznej. Dobrze zaaranżowana wystawa opowiada o geologii, faunie i florze Beskidów oraz była poparta ciekawymi opowieściami przewodnika. Dzięki ciekawie zaaranżowanym scenkom w środowisku naturalnym można było zobaczyć np. obecnie rzadkiego głuszca, prześledzić ścieżki mrówek czy… nawet spojrzeć w ślepia niedźwiedziowi.

Innego rodzaju zaskoczeniem była droga w kierunku Zagronia, a raczej jej brak w związku z szeroko zakrojonymi robotami. Miejmy nadzieję, że do przyszłego roku skończą. Mijając malowniczo położony zbiornik retencyjny Olza dotarliśmy do miejsca parkingowego dla bicykli, skąd już pieszo, wyznaczoną trasą turystyczna dotarliśmy do znajomego źródełka poniżej wierzchołka Gańczorki. Co się tu zmieniło? Pamiętamy, kiedy to źródełko wytryskiwało spod korzeni dorodnego świerka, potem po katastrofalnej wichurze było na całkiem łysym zboczu pośród wykrotów, ale za to z odsłoniętym widokiem na okolicę, a obecnie widok zaczynają znów zasłaniać coraz wyższe drzewa.

Tradycyjnie zaśpiewaliśmy „Płyniesz Olzo”, która w tym miejscu brzmi jak nigdzie indziej. Przytoczyłem też przypowieść śp. Zuzki Kawulokowej jak powstała nazwa rzeki. W. Kristen z kolei przybliżył historię miejsca i naszych wędrówek. Po wykonaniu rodzinnej fotografii zeszliśmy w dół, dosiedliśmy bicykli i niedługo byliśmy już na mecie – jak ostatnio w pensjonacie „Maria”. Czekały tu już na nas kiełbaski z rusztu i trzeba przyznać bardzo nam smakowały.

Pojawiła się też zamówiona dwuosobowa kapela z Koniakowa. Młodzi gorole grali wspaniale, a ich pieśniczki odbijały się od beskidzkich groni.

Na koniec przeprowadziliśmy quiz turystyczny na temat Cieszyna. Pytania nie były specjalnie trudne, więc odpowiedzi wskazywały na szeroką wiedzę uczestników, bądź zbiorowy ich wysiłek - Tak czy inaczej najlepsi odebrali drobne nagrody rzeczowe.

Kulminacją spotkania było wręczenie pucharów oraz dyplomów dla uczestników z najdalszych zakątków. Piękny puchar od wójta Gminy dla najliczniejszej reprezentacji powędrował za Olzę, jako że uczestników z PTTSu było 20, a Ondraszków tylko 19. Puchar seniora odebrał organizator rajdu - J. Stirba, a puchar juniora trafił do 2,5 letniego Filipa Gołuckiego - pierworodnego syna naszej Alipali. Filip całą trasę dzielnie przebył w przyczepce rowerowej ciągniętej przez dziadka, a do samego źródła przywędrował na jego plecach. Dyplomy wraz z drobnymi upominkami odebrali uczestnicy przybyli z Katowic, Wodzisławia Śl. oraz Frydku-Mistku.

Tym samym rajd przeszedł do historii a uczestnicy już własnymi ścieżkami udali się do domów. Ciekawa trasa i wspaniale widoki niezmiennie pozostają atutami tego rajdu, a więc należy mieć nadzieję, że spotkamy się znów w tym miejscu w roku przyszłym. Przejechałem 40 km.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Galeria
XXI Rodzinny Rajd Rowerowy

17.06.2018

Dnia 17 czerwca 2018r. przy pięknej pogodzie odbyła się kolejna, już XXI, edycja rodzinnego rajdu rowerowego, jako impreza towarzysząca tegorocznym obchodom Święta Trzech Braci.

Patronat honorowy przyjęli pan Ryszard Macura - Burmistrz Miasta Cieszyna, pan Krzysztof Glajcar - Wójt Gminy Goleszów, na terenie której zorganizowano metę, oraz pan Ryszard Mazur - Honorowy Prezes Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie.

Celem imprezy było propagowanie czynnego wypoczynku na rowerze jako środka integrującego rodzinę, promowanie ścieżek rowerowych i poznanie walorów krajoznawczych Ziemi Cieszyńskiej. W rajdzie udział wzięło ok. 90 uczestników -przedstawicieli aż czterech pokoleń, a najmłodszy z nich miał niecałe 3 lata. Licznie była reprezentowana grupa dzieci i młodzieży a najliczniejszą grupą zorganizowaną była grupa z klubu „Przerzutka” Zebrzydowice, ”Ondraszek” Cieszyn.

Konferansjer i komandor imprezy Zbigniew Pawlik przekazał informacje o czekających uczestników atrakcjach, a obecny na starcie Honorowy Prezes oddziału PTTK w Cieszynie - Ryszard Mazur przekazał słowa uznania uczestnikom. Zgodnie ze scenariuszem podzielono startujących na mniejsze zespoły wedle skali trudności przewidywanej trasy, które kolejno prowadzone przez klubowych przodowników turystyki kolarskiej wyruszyły na sygnał Gościa Honorowego.

Ogólnie trasy liczyły ok. 20 km i prowadziły przez malownicze tereny gminy Goleszów do gospodarstwa agroturystycznego „U Brzezinów”, gdzie zorganizowano metę. Tutaj uczestnicy otrzymali ciepły posiłek i po krótkim odpoczynku przystąpiono do realizacji zaplanowanego bloku sportowo-rekreacyjnego. Odbyły się następujące konkurencje:

 • Konkurs rysunkowy dla dzieci „Mama, tata, rower i ja”. Wszystkie prace wykonane kredą na kartonach przez naszych milusińskich zostały nagrodzone upominkami.
 • Konkurs „wymiana dętki w rowerowym kole” na czas, w którym zwyciężyli:
  1. Kazimierz Holisz,
  2. Grzegorz Sawka,
  3. Piotr Hamera
 • Konkurs rzutu oponą w kategorii dorośli zwyciężyli:
  1. Piotr Hamera,
  2. Andrzej Nowak „Ziołowy”,
  3. Jadwiga Rezmer
 • Konkurs rowerowy tor przeszkód w kategorii dzieci zwyciężyli:
  1. Jakub Sawka,
  2. Mateusz Wojtas,
  3. Nadia Choczaj
 • Konkurs rowerowy tor przeszkód w kategorii dorośli zwyciężyli:
  1. Grzegorz Cienciała,
  2. Grzegorz Sawka,
  3. Rafał Wojtas

Zwycięzcy we wszystkich zmaganiach konkursowych otrzymali nagrody rzeczowe. Najbardziej oczekiwaną częścią imprezy było zapewne wręczenie ufundowanych pucharów. Otrzymali je :

 • W kategorii „Rodzina rajdowa”: 4-osobowa rodzina państwa Choczaj z Cieszyna. Puchar ufundował Burmistrza Miasta Cieszyna.
 • W kategorii „Rajdowi seniorzy”: puchary ufundował wójt Gminy Goleszów, a otrzymali je: Jadwiga Przywara oraz Iwan Lettkowski (z Czech). Puchary osobiście wręczył przybyły na metę wójt gminy Goleszów pan Krzysztof Glajcar.
 • W kategorii „Najliczniejsza grupa zorganizowana”: Puchar ufundowany przez Honorowego Prezesa Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie zdobyła ekipa z klubu „Przerzutka” Zebrzydowice.
Wyróżniono również rajdowych juniorów:
 • W kategorii „Rajdowego Juniora”, czyli najmłodszego rowerzysty, który samodzielnie pokonał trasę nagrodę rzeczową otrzymał Mateusz Zielke.
 • W kategorii „Najmłodszy uczestnik rajdu” ufundowany puchar organizatorzy wręczyli 2,5-letniemu Filipowi Gołuckiemu (rocznik 2015), który wraz z dziadkami przyjechał aż z Wodzisławia Śląskiego. Ledwie kilka dni starszy był Karol Chmiel, i on również został obdarzony upominkiem. Obaj byli pasażerami na rowerach swoich dziadków.

Impreza mogła zostać zrealizowana dzięki życzliwej pomocy następujących instytucji oraz firm:

 • Urzędowi Miejskiemu w Cieszynie
 • Starostwu Powiatowemu z Cieszyna
 • Urzędowi Gminy Goleszów
 • oraz innych

a przede wszystkim dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu wielu osób z Turystycznego Klubu Kolarskiego „Ondraszek”, którzy zapewnili pełną organizację oraz obsługę tego wydarzenia.

Zbyszek Pawlik - prezes TKK PTTK Ondraszek
Galeria
Spływ Odrą

18.06.2018 - 01.07.2018

W poniedziałek rano wszystko było wywrócone do góry nogami – pośpiech, pakowanie i jeszcze zdążyłem po świeże kołaczyki do Hojdysza. Do tego zadzwonił Mariusz i pytał o której wypływamy bo chciał zdążyć by nagrać nasz start.

O 8:00 przyjechał Rafał z Darkiem, zapakowaliśmy wszystko. Jadzia wyjechała razem z nami, a po drodze dołączyła Ania Wiśniowska z Pawłem i tak w dwa samochody dojechaliśmy do Chałupek by tam rozpocząć spływ od meandrów Odry. To jej bardzo urokliwy i dziki odcinek pełen zakoli, wykrotów, bystrzyn, zwalonych drzew, wysokich brzegów pełnych gniazd jaskółek brzegówek, bocianich gniazd i innych ptaków, a także siedliska bobrów i wydr. Meandry to tylko kilka kilometrów, ale dało nam to przedsmak tego co nas może czekać.

W tym dniu dopłynęliśmy do miejsca, gdzie Odra dopływa do kanału Ulgi przed Raciborzem. Rzeka była jeszcze w miarę wartka. Posiłek zjedliśmy w Krzyżanowicach w mini przystani, która niestety była trochę niedostosowana do kajaków, a bardziej przygotowana do przyjmowania większych jednostek brakowało na przykład slipu. Pod Racibórz dotarliśmy na wieczór. Przepłynęliśmy tylko 28 km ale wypłynęliśmy dość późno bo dopiero po 11 - tak długo się wodowaliśmy. Nocowaliśmy w namiotach na cyplu, odwiedzili nas młodzi Raciborzanie - jak się okazuje kajakarze - dając nam parę rad - miedzy innymi byśmy przez Racibórz nie płynęli bo na śluzie przy zakładach Rafko czekała by nas przenoska a i woda w rzece w mieście jest płytka.

Rozpaliliśmy ognisko i siedząc przy nim snuliśmy plany jedząc kolację i popijając kawą. To był czas na wykończenie prowiantu zabranego jeszcze z domu. Paweł pisał tradycyjny pamiętnik, ja zaś spisywałem swoje wspomnienia na komputerze i wklejałem fotki na Facebooka. Tak minął nam pierwszy dzień, zakończony z nieukrywaną radością, bo dla mnie i Pawła to pierwszy taki kajakowy wyczyn.

Dzień drugi, pobudka wcześnie rano - jak zawsze, kiedy razem wędrujemy - pogoda super - słonko wschodzi, ja gotuje wodę na kawę, robimy śniadanko, opracowujemy plan dnia. A plan był dosyć prosty - dopłynąć do Kędzierzyna Koźla. Wystartowaliśmy o siódmej rano i płynęliśmy z ulga. Po drodze trafiła się super bystrzyca w jednym miejscu i czuliśmy się jak na górskim spływie. Ja jakoś przepłynąłem ale Pawła obróciło i musiał z kajakiem kawałek przejść. Ten odcinek Odry jest dobry do spływu kajakami bo jest dość płytki. W południe wypłynęliśmy na piaszczystą plażę i tam się wykąpaliśmy w rzece, woda była ciepła i czysta. Potem coś zjedliśmy i ruszyliśmy dalej. Minęliśmy przeprawę promową oraz stanicę wodną, ale znowu bez slipu czy nawet pomostu. Po drodze spotkaliśmy sporo wędkarzy na brzegu rzeki.

Przed Kędzierzynem wpływamy już na teren spiętrzenia rzeki na pierwszej śluzie w Koźlu. Woda nie płynie tam już wartko a i wiatr zaczynał wiać od przodu kajaków. Poznaliśmy przedsmak tego, co czekało nas wszystkich na takich zalewach. Do ostatniej śluzy i mariny dopłynęliśmy około 18:00. Skontaktowaliśmy się z bosmanem portu telefonicznie – pomogli nam w tym harcerze bo dali do niego numer. Bosman przyjechał, pogadaliśmy i załatwiliśmy sobie nocleg w namiotach oraz kąpiel w hoteliku na terenie mariny. Tam również sobie ugotowaliśmy kolację. Był nawet czas na pogawędkę z pracującymi w Polsce Ukraińcami. A w końcu poszliśmy spać.

Dzień trzeci spływu rozpoczął się od wyjścia na zakupy i podbicia książeczki. Trochę zwiedzaliśmy i w urzędzie miejskim dostaliśmy pieczątki. Wtedy przymocowaliśmy wszystko na kajaki i o 8:00, zaraz po otwarciu śluzy, ruszyliśmy na Odrę. Mijała nas od razu barka z węglem – było to pierwsze takie spotkanie na rzece, potem takich barek mijało nas z kilkanaście – nie rzadko były to te same jednostki pływające w tę i z powrotem. Pogoda specjalnie tym razem nie dopisała, wiało i trochę mżyło. Po drodze zjedliśmy drugie śniadanie na wodzie składające się z jogurtów i kołaczyków. Później przybiliśmy do brzegu by pobiec za potrzebą. Na wieczór dopłynęliśmy do Krapkowic. Byliśmy dość zmęczeni, bo płynęliśmy cały czas pod wiatr. W Krapkowicach dopłynęliśmy do mariny zlokalizowanej w niewielkiej zatoczce, zaraz pod zamkiem. Tam zacumowaliśmy i dostaliśmy nocleg za 10 zł od namiotu, za kajaki nie musieliśmy płacić, bo wyciągnęliśmy je na brzeg, a płaci się tylko za jednostkę, która zostaje na wodzie. Bosman poczęstował nas kawą i wypytywał skąd dokąd płyniemy. Udzielił nam też kilka rad i dał mapę Odry, której nie mieliśmy, bo nie nigdzie nie można było jej kupić.

Po rozbiciu namiotów poszliśmy zwiedzić miasteczko i przy okazji kupić coś w sklepie. Na kolację wybraliśmy się do restauracji przy rynku – zamówiliśmy flaki i mile zaskoczyły nasz dwie zamiast jednej porcji na klienta. Tak posileniu zrobiliśmy jeszcze paręnaście zdjęć okolicy. Wybraliśmy się do mariny, gdzie się wykąpaliśmy, zrobiliśmy też małe pranie, aż w końcu przyszedł czas na sen.

Dzień 4 – jak zwykle rozpoczęty wczesną pobudką, śniadaniem, kawą i toaletą. Zaplanowaliśmy dopłynąć gdzieś za Opole, ale niestety przyroda nie dała nam taryfy ulgowej. Wiało bardzo, ale to bardzo mocno, przez co pokonanie każdego kilometra rzeki było niezmiernym wysiłkiem. Po drodze mijaliśmy kolejne śluzy, na każdej taka sama opłata w wysokości 4,20 zł od kajaka. Rachunki zbieraliśmy, bo miały posłużyć do zweryfikowania trasy odrzańskiej do odznaki.

Do Opola dopłynęliśmy bardzo zmęczeni, dlatego zatrzymaliśmy się w marinie i postanowiliśmy, że ten dzień już nam wystarczy. W szczególności, że na niebie gromadziły się ciężkie chmury. Na marinie obsługi nie było, więc zadzwoniłem pod numer telefonu widoczny na banerze. Odebrał bosman portu, powiedział byśmy się nie krępowali i rozbili namioty, gdzie chcemy – tym razem mamy nocleg gratis. Ze względu na silny wiatr, goniłem za namiotem po całym terenie, próbując go rozstawić. Deszcz lunął w chwili, gdy i ja i Paweł wchodziliśmy do swoich namiotów. Chwilę później na zewnątrz było istne piekło, lało, dmuchało i grzmiało, ale trwało to na szczęście krótko – po około 30 minutach deszcz ustał, ale zaczęły nas dochodzić dziwne ryki i wycie. Okazało się, że to zwierzęta z strefie na przeciwnym brzegu.

Na kolację wybraliśmy się do pobliskiej tawerny greckiej. Tam zamówiliśmy zupę po grecku na owocach morza. W zupie były krewetki i była smaczna. Do namiotów doszliśmy o 22:00 i poszliśmy spać.

22.06.2018 o poranku było już pogodnie lecz chłodno. Na śluzie szybko nas spuścili w dół i przez miasto przepłynęliśmy dosyć sprawnie. Aura niestety się psuła – padał deszcz, zrobiło się wietrznie, wiatr wiał z zachodu i spychał nas cały czas w górę. To był bardzo ciężki etap a zmaganie się z falami dało nam przedsmak tego co może nas jeszcze czekać. Tego dnia dopłynęliśmy tylko do Dobrzyni Wielkiei - zaledwie 15 km od naszego startu - i daliśmy za wygraną, mimo że to była dopiero godzina 17:00. Po przepłynięciu śluzy, wyszliśmy na wyspę miedzy kanałem śluzy a korytem rzeki. Rozbiliśmy namioty i poszliśmy na zakupy, a idąc do sklepu zgłosiliśmy nasz pobyt u obsługi śluzy. Po przyjściu podbiliśmy książeczki i przyjęliśmy odwiedziny miejscowych wodniaków z klubu „Morsy i Wodniacy”. To był piątek, a koledzy zaprosili nas na sobotę na noc kupały i puszczenie wianków w sobotę. Zgodziliśmy się zważywszy na to, że Paweł nie czuł się najlepiej. Zrobiliśmy kolację i położyliśmy się spać. Noc szybko przeleciała, szum wiatru i rzeki uśpił nas błyskawicznie, zmęczenie tylko pomogło.

23.06.2018 - Dzień wolny – wybraliśmy się do sklepu prowadzonego przez kolegę poznanego poprzedniego wieczoru. Tam w prezencie dostaliśmy gazowy jednopalnikowy piecyk, wypiliśmy kawę i pojechaliśmy autobusem do Opola. W Opolu poszliśmy do apteki, zwiedziliśmy stare miasto i zjedliśmy obiad. Do Dobrzynia przyjechaliśmy po południu. Zostawiliśmy zakupy w namiocie i poszliśmy na imprezę. Paweł wybrał się jeszcze na mszę świętą na 18, a ja sobie w tym czasie zwiedziłem wieś, chociaż byłem tam już dwa lata wcześniej w czasie rajdu rowerowego.

Na wieczornej imprezie było wesoło, a my w dodatku byliśmy gośćmi honorowymi. Poznaliśmy wodniaków, wymieniliśmy się doświadczeniami w kajakarstwie, a także posłuchaliśmy szantów. Po imprezie nowi znajomi odwieźli nas pod zaporę do namiotów. Noc minęła nam błyskawicznie.

24.06.2018 - Poranek zaczął się smutno, bo Paweł źle się poczuł i oświadczył, że nie płynie dalej bo ma obawy czy da rade. Swoją decyzję motywował tym, że w zimie był dosyć poważnie chory. Dla mnie to również trudna decyzja płynąć samodzielnie czy wracać z Pawłem. Po krótkiej naradzie i analizie postanawiam płynąć dalej. Najpierw jednak skontaktowaliśmy się z Pawła rodziną by po niego przyjechali samochodem. Pomogłem mu się spakować, zadzwoniliśmy również do poznanych kolegów, którzy pomogli nam wszystko poprzenosić i otoczyli Pawła opieką do czasu przyjazdu jego rodziny.

Pożegnanie było smutne, ściskało cos w gardle i oczy były wilgotne. Popłynąłem dalej sam, ale tylko 11 km, bo niestety i ten dzień był wietrzny. Dopłynąłem do śluzy Zawada, a tam niespodzianka - na śluzie czekali mnie koledzy z Dobrzynia. Było pod wieczór już i postanowiłem tam namiot rozłożyć gdy obsługa śluzy dała mi do dyspozycji domek techniczny. Miałem wygodnie bo od poniedziałku to było moje pierwsze spanie na tapczanie. W nocy skontaktowałem się z Pawłem i kolegą, którego odwiedziłem wiosną w czasie rowerowej wycieczki, obiecał mi że spotkamy się w Brzegu.

25.06.2018 - Pogoda nie najlepsza, znowu wiał wiatr, nurt na rzece był słaby, a na śluzach trzeba było czekać, bo w górę płynęły barki. Płynąc ostro pod wiatr nie pokonałem zbyt wiele kilometrów i do brzegu dopływam po ukończeni 26 km. Tam czekała na mnie niespodzianka, na przeciwko mnie kajakiem wypłynął bosman mariny - Janek Plinta, pochodzący z naszych stron z Kaniowa nad Wisła. Bosman urodził się w Czechowicach Dziedzicach. O mojej podróży Odrą powiadomili go Tadek i Czesiek, którzy czekali na mnie w marinie. Naszym spotkaniem cieszyliśmy się krótko, bo zbliżał się zmierzch i do domu mieli jeszcze sporo kilometrów do przejechania na rowerach.

Wieczór minął mi na rozmowie z Jankiem i jego kolegą - również kajakarzem. Noc była straszna namiot rozbiłem, ale o 9:00 jak zawiało, jak zagrzmiało, to rozpętało się istne piekło. Zdążyłem tylko namiot wpakować do łazienki i tam w nim przespałem noc.

26.06.2018 - Z mariny wypłynąłem bardzo wcześnie, miałem nadzieję, że w tym dniu uda się przepłynąć trochę więcej kilometrów. Niestety, wszystkie chyba duchy wodne sprzysięgły się i znowu od rana wiało i padało. Na dwunastym kilometrze zrobiło się bardzo nieciekawie i nieprzyjemnie. Złapała mnie potężna ulewa, prawdziwe oberwanie chmury. To było tak jakbym płynął pod wodą. Dopływając do portu w Oławie powitali mnie właściciele mariny, pełni podziwu, że w takich warunkach szczęśliwie tam dopłynąłem. Pomogli znaleźć kwaterę za 25 złotych gdzie właścicielka rozpaliła w centralnym bym mógł wysuszyć mokre ubrania. W tym czasie sam wybrałem się na zakupy i do tawerny na przekąskę. Zamówiłem sobie ślimaki w sosie śmietankowym po polsku. Polecam wszystkim to wyśmienite danie, które do tanich nie należy - 30 zł za 6 ślimaczków. W tym dniu znowu pokonałem tylko 14 km. Po królewsku, spanie znowu na tapczanie w suchym i ciepłym pomieszczeniu, pozwoliło to szybko zregenerować siły. Ta ulewa była dobrym testem zakupionych worków – zdały egzamin, nie nabrały wody.

27.06.2018 - Z Oławy wypłynąłem o 7 rano. Nad rzeką unosił się tuman mgieł, rzeka toczyła się leniwie w niczym nie przypominając tego rozszalałego żywiołu dnia poprzedniego. Zrobiłem zdjęcia pijącemu wodę jelonkowi gdy słonko zaczynało wschodzić. Tego dnia płynąłem dosyć szybko mijając kolejno śluzy w Ratowicach, Janowicach by na wieczór dopłynąć do Bartoszowic. Tego dnia przepłynąłem 31 km i rozbijam namiot przed śluzą.

28.06.2018 – Pogoda była w normie. Wrocław minąłem bez przybijania do brzegu, bo chciałem dopłynąć jak najdalej by odrobić straty. Niestety, pogoda była dość zmienna i na wieczór dopłynąłem do Urazu. W tym portowym miasteczku przenocowałem w stanicy wodnej. Pokój udało mi się wynająć za 35 zł. Tradycyjnie poszedłem na zakupy, zgotowałem jedzenie – podarowana mi kuchenka sprawowała się super. Kiedyś przez tą wieś jechałem na rowerze. Znajduje się tu zamek nad rzeką, ale dostęp do niego jest zamknięty bo to własność prywatna.

29.06.2018 - Poranek był pogodny, a lekki boczny wiatr dawał nadzieję na dłuży spływ. Zadzwoniłem do bosmana ze śluzy w Brzegu Dolnym, że będę spływał. Poinformowali mnie, że śluza jest zamknięta, ale pomogą mi przedostać się na drugą stronę. Do śluzy dopłynąłem o godzinie dwunastej. Wdrapałem się po slipie na brzeg, gdzie podjechali do mnie dwaj pracownicy z firmy remontowej. Jak się okazało Kazach i Uzbek, załadowali cały kajak na pakę i przewieźli za śluzę, tam pomogli go zwodować. Dałem im 20 złotych za przysługę, nie chcieli, ale w końcu dali się uprość i popłynąłem dalej. To nie był jednak koniec niespodzianek w tym dniu, ostatnia śluza na Odrze jaka jest to nowo wybudowana w Malczycach, tam dopłynąłem o godzinie 16.

Niestety na śluzie świeciło się czerwone światło i brakowało obsługi. Jak się okazało, wody było zbyt mało by ja spuszczać. Zbierali na spływ flisu Odrzańskiego. To spowodowało że byłem w kropce - do głównego nurtu rzeki, gdzie mógłbym się zwodować było jakie 500 m, postanowiłem więc przenieść wszystko po kolei. Zajeło mi to około 3 godzin. Ochroniarz miał pretensje że to robię, to go zapytałem czy widzi inną możliwość, nie odpowiedział mi, to mu powiedziałem by się gdzieś schował i że nic nie widział. W końcu pomógł mi przenieść kajak pracujący tam jeszcze pracownik firmy nurkującej. Obcinali stalowe słupy w dnie rzeki tak zwane larseny i tak o godzinie 19:00 ruszyłem w dół rzeki. Niestety nadzieja na dopłyniecie do Ścinawy prysła po 2 km.

Znalazłem małą piaszczystą plażę, do której przycumowałem kajak i rozbiłem obozowisko. Rozpaliłem małe ognisko, zrobiłem kolacje, wykąpałem się w rzece i poszedłem spać. Tego dnia przepłynąłem 28 km.

30.06.2018 - Po śniadaniu, obowiązkowej kawie i pakowaniu, wyruszyłem w dalszą drogę. Na wodę wyruszyłem, jak co dzień, z nadzieją że da się popłynąć jak najdalej. Pogoda była ładna, widoki cudownej przyrody na brzegu, jak co dzień jacyś wędkarze przy wodzie. To pozwalało mi w orientacji w terenie. Bo dawali mi informacje gdzie jestem. Mijałem jakieś nieczynne mosty kolejowe cały czas po drodze. Po przepłynięciu 31 km dopłynąłem do Ścinawy, tym razem celowo przerwałem spływ. Skończyła mi się woda i chleb, a także inne produkty i gaz do kuchenki.

Tamp poznałem w porcie miłego bosmana, z którym sporo czasu do wieczora przegadałem. Także z nim pochodziłem po miasteczku. Zjadłem obiad w restauracji i zrobiłem zakupy. W nocy obudziła mnie karetka, jak się okazało, kolega bosman dostał zawału i musiano go zabrać do szpitala. Po tym zdarzeniu do rana prawie nie spałem.

01.07.2018 - Poranek był pogodny, na pole namiotowe zjechali się zawodnicy wędkarze i rozstawiali się nad rzeka by łowić ryby. Mój plan na ten dzień to dopłynąć do Głogowa. Spływ szedł dobrze, rzeka niosła, wiatr był łagodny, boczny, Mijałem jakieś wielki klasztor, którego nazwę zapomniałem. Zapewne go odwiedzę rowerem w jakieś przyszłej wyprawie. Na noc zacumowałem w Szlichtyngowej. Na biwak wybrałem sporą łąkę nad rzeką. Rozpaliłem ognisko i posprzątałem za jakimś turystami - uzbierałem worek śmieci i butelek w tym dniu. Tego dnia pokonałem 42 km. Na biwaku poznałem wypoczywającą rodzinę, która poczęstowała mnie domowym ciastem.

01.07.2018 – Tego dnia zwiedzałem Głogów i nowo zbudowaną przystań. Było super, żałuję, że nie podciągnąłem wieczorem tych 8 km, ale pomny pobytu sprzed kilku lat, gdzie nie mogłem tam znaleźć noclegu, nie dopływałem tam w tym dniu. Za do dopłynąłem do umownej połowy odry w Starej Wsi. Tam poznałem wodniaków podróżujących łodzią motorową. Zostałem zaproszony przez gospodarzy winnicy „Kinga” na kolację, którą jadłem wraz z poznaną rodziną z poznańskiego. Spałem tej nocy w namiocie, ale wziąłem kąpiel i naładowałem laptopa i telefon.

Leszek Szurman - "Wędrowniczek"
Galeria
Na rowerze i pod żaglami na Jeziorze Żywieckim - Tresna

30.06.2018 - 01.07.2018

Po kilkuletnich pobytach nad Jeziorem Dzierżno Wielkie, a następnie nad Jeziorem Goczałkowickim, postanowiliśmy zmienić klimat i "zakotwiczyć" nad Jeziorem Żywieckim. Za bazę wypadową obraliśmy Ośrodek Żeglarski "Perkoz" w Zarzeczu. Już od zimy staraliśmy się skontaktować z osobami zarządzającymi tym obiektem. Wreszcie, pod koniec marca, złapaliśmy kontakt, a na początku kwietnia przeprowadziliśmy rozmowy na temat wynajęcia obiektu. 14 kwietnia, w drodze powrotnej ze Zlotu w Toszku, dostaliśmy telefon o możliwości obejrzenia obiektu w dniu następnym. Umówiliśmy się więc na niedzielę i pojechaliśmy rano z rowerami. Po zapoznaniu sie z ofertą ośrodka i dogadaniu szczegółów wsiedliśmy na rowery i pojechaliśmy na wycieczkę dookoła jeziora. I tak wytyczyliśmy trasę. Nasz sobotnio-niedzielny wypad - na życzenie kilku osób - rozpoczęliśmy już w piątek. Zjechała nas spora gromadka, gdyż byliśmy w ósemkę: Leszek, Józek z gitarą, Kasia i Roman, Michał i Zuzka, Wisia i Jarek.

Po zakwaterowaniu się i zapoznaniu z ośrodkiem zaczęliśmy przygotowania do wieczornego ogniska. Nowy śpiewnik Józka okazał się fantastyczny - ma w nim tyle piosenek, że można chyba śpiewać przez tydzień i żadna piosenka się nie powtórzy. W sobotni poranek dojechała reszta ekipy: Maryla z Piotrem i „Olem” oraz Zbyszek. Oprócz nich na przejażdżkę nad jezioro wybrali się nasi klubowi długodystansowcy: „Paparazzi” i „Ziołowy”. Po rozładowaniu bagaży i rozlokowaniu się w domkach oraz poznaniu topografii ośrodka nastąpiła krótka odprawa, którą poprowadziła Wisia. Przedstawiła pokrótce trasę wycieczki oraz miejsca, które będziemy oglądać. Przy typowo rowerowej pogodzie wyruszyliśmy na trasę w kierunku zapory w Tresnej. Po drodze było kilka punktów widokowych, z których można było podziwiać panoramę jeziora i okolicy. Następnie udaliśmy się w kierunku Oczkowa, gdzie przy moście nad zatoczką w okolicach Wilczego Jaru znajduje się pomnik ofiar katastrofy z 1978 roku. W tym miejscu Jarek podał trochę informacji dotyczących okoliczności wypadku, niektórych z ofiar oraz niejasności związanych z dochodzeniem w sprawie ustalania przyczyn tego zdarzenia. Z Oczkowa pojechaliśmy już do Żywca drogą o dosyć dużym natężeniu ruchu. Po przejechaniu następnych kilku kilometrów „Ziołowy” i „Paparazzi” podziękowali za wspólną wycieczkę i ruszyli realizować plan własnej. Następnie zjechaliśmy na żywiecką plażę. Niestety pogoda niezbyt sprzyjała zażywaniu słońca oraz kąpieli, ale za to mieliśmy możliwość poprzyglądać się kajakarzom na wodzie. Z plaży ruszyliśmy dalej wzdłuż brzegu jeziora do miejsca, gdzie znajduje się źródełko św. Wita. Wedle podania woda z tego źródełka dopomogła królowi Janowi Kazimierzowi w odzyskaniu zdrowia w czasie, gdy przebywał w Starym Żywcu.

Następnie wyjechaliśmy na wał przeciwpowodziowy, na którym prowadzone są roboty związane z budową ścieżki rowerowej. To co zobaczyliśmy zapowiada powstanie bardzo ładnej trasy dla rowerzystów. Następnie zatrzymaliśmy się na obiad na stacji benzynowej. Po obiedzie i krótkim odpoczynku ruszyliśmy w dalszą trasę. Wcześniejsze opady trochę nam utrudniły przejazd zaplanowaną wcześniej trasą, ale po przeprawie przez tory powróciliśmy nad brzeg jeziora. Niestety droga po wale była zamknięta, bo również tutaj prowadzono roboty przy budowie ścieżki rowerowej. Prace tutaj były bardzo zaawansowane - końcówka trasy biegła już po nowej ścieżce. W taki sposób dotarliśmy do Klubu Żeglarskiego "Halny". Przystań Klubu Żeglarskiego Halny, największa nad Jeziorem Żywieckim, ulokowana jest w długiej, dobrze osłoniętej zatoce, powstałej w ujściu Wilczego Potoku. Przy głównym pomoście mieści się ponad 100 jachtów. To tutaj m.in. cumuje łódź kabinowa "Orion", na której będziemy żeglować. Prawdziwą ozdobą przystani i Jeziora Żywieckiego jest flagowy jacht klubu "Konik Morski". Jest to 9-cio metrowy , kabinowy, dwumasztowy jacht z ożaglowaniem gaflowym zbudowany w stylu retro na bazie starej szalupy ratunkowej, wyposażony w pomocniczy silnik diesla. Może nim pływać do 12 osób. Ulubiony statek gości, turystów oraz młodych par jako tło do sesji zdjęciowych. Po obejrzeniu cumujących tam jednostek udaliśmy się w dalszą drogę - ostatni etap prowadził do Ośrodka Żeglarskiego "Perkoz", który był naszą bazą. Wtedy przyszedł czas na odpoczynek, odświeżenie się i przygotowanie do wieczornego ogniska. "Śmig" i "Olo" przygotowali drewno na ognisko oraz rozpalili je. Zbyszek pojechał po ostatniego uczestnika naszej wyprawy -Mariusza. Panie przygotowały dodatki do kiełbasek, a kiełbaski były pyszne. Józek zaczął prezentować swój talent gitarowy. W międzyczasie do pomostu "Perkoza" dobiła nasza żaglówka i sternik zaprosił chętnych na rejs. Były trzy tury do zmierzchu. Uczestnicy ostatniego rejsu, pomimo zapewnień gospodarzy obiektu o pozostawieniu otwartej bramki na pomost do 2200, musieli przeprawiać się po łódkach. Ale jakieś atrakcje muszą być. Ognisko przy wesołych śpiewach trwało do późnej nocy .

Niedzielny poranek był podobny do sobotniego, jeśli chodzi o pogodę, czyli ciemne chmury na przemian ze słońcem i oczywiście wiatr, tak potrzebny dla żeglarzy . No i oczywiście popływaliśmy znowu ... gnani wiatrem z zaprzyjaźnionymi dwoma sternikami. I tak jedni pływali, gdy drudzy odpoczywali, każdy indywidualnie lub w mniejszych grupkach zbierał się do powrotu do domu.

Mamy zamiar znowu w przyszłym sezonie powtórzyć wyjazd nad Jezioro Żywieckie, a może Międzybrodzkie, gdyż jest jeszcze dużo miejsc do zwiedzenia. "Życie jest jak rejs i choć istotne dokąd gnasz, to najważniejsze w odpowiedniej być załodze.." (Andrzej Korycki).

„Ośka” i „Bystry”
Galeria
Zlot gwiaździsty – pielgrzymka na Jasną Górę w 100-lecie odzyskania Niepodległości

12.07.2018 - 15.07.2018

Co to takiego „póńć”? Jak to bywa na pograniczu kultur i języków, naszej gwarze przyjął się wyraz „pout” pochodzący z czeskiego oznaczający pielgrzymkę do świętego miejsca.

Obejmująca ponad 20 tomów historia naszego klubu chyba nie opisała jeszcze takiego przypadku. Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości zaproponowaliśmy i zorganizowaliśmy wyjazd na XIII Ogólnopolską Pielgrzymkę Rowerową do Częstochowy. Trasa została podzielona na dwa etapy. Żeby zdążyć na spotkanie grup pielgrzymkowych zaplanowane w sobotę 14.07.2018, musieliśmy wyjechać już w czwartek 12.07.2018. Noclegi zostały zabezpieczone z półrocznym wyprzedzeniem, więc obydwa punkty etapowe już były dawno znane, pozostało jedynie do nich dojechać.

O godz. 8:00 na cieszyńskim rynku pojawiło się dziewięciu rowerowych pątników: „Rozstrzapek”, „Śmig”, „Afi”, „Rechtór”, „Apanaczi”, „Olo”, Irena i Marian Gołudzcy oraz Czesław Kuś. Po drodze do tego mini peletoniku dołączyli jeszcze „Roztomiło” i „Miodzio”, więc było nas już jedenastu, a dwunasty uczestnik Włodek Nowak miał dołączyć w samej Częstochowie. Tak więc było nas łącznie tylu, ile apostołów przy Ostatniej Wieczerzy. Niewątpliwie każdy wiózł przed cudowny obraz Najświętszej Maryi Panny osobistą intencję, której poświęcił trudy wyprawy. „Olo” dodatkowo podjął się opieki nad religijnym rytem peregrynacji, więc nasza „póńć” nabrała właściwego takim wydarzeniom charakteru. Prowadzeniem na trasie zajął się „Rechtór”, a niełatwą rolę czerwonego światełka zabezpieczającego tyły przyjął „Śmig”.

Etap pierwszy prowadził przez Zebrzydowice, Świerlany, Rybnik, Pilchowice, Sośnicowice, Taciszów do mariny nad jeziorem Dzierżno Małe. Etap ten liczył ogółem 103 km, czym dość znacznie różnił się od kilometrażu wyznaczonego przez mapy Google. Na wieczornym spotkaniu podsumowującym przebytą trasę okazało się, że wszyscy byli zaskoczeni, że tak spory odcinek trasy udało się miarę bezproblemowo pokonać. Problemem były tylko deszczowe chmury, które od popołudnia nas goniły i dogoniły w Sośnicowicach, gdzie mieliśmy nieplanowany przymusowy półgodzinny postój pod daszkiem. Jako dodatkowy bonus zwiedziliśmy za to niedawno oddaną do użytku tężnię solankową w Rybniku oraz zobaczyliśmy ładny drewniany kościółek w Wilczy.

Trasa drugiego etapu prowadziła przez Bycinę, Paczynę, Brynek, Kalety, Nieradę do Częstochowy. Tutaj również goniły nas burze. W miejscowości Starcze rzęsisty deszcz tak nas zaskoczył, że przymusowo wpakowaliśmy się (w większości) do akurat otwartego garażu opodal drogi. Dzięki uprzejmości gospodarza czekaliśmy tutaj ponad godzinę aż przestało padać i mogliśmy kontynuować dalszą jazdę. Zaliczyliśmy też kilka „odcinków specjalnych”, czyli dziurawy asfalt do Mikołeski, polną drogę oznaczoną jako „Leśno Rajza” do Kalet, fragment niesamowicie ruchliwej i przez to niebezpiecznej drogi nr 908 Tarnowskie Góry - Częstochowa, a także dróżki wśród pól koło Sroczej Góry. Do odkryć i atrakcji tego dnia zaliczyć można z kolei klimatyczną restaurację Myśliwską w Tworogu, a także ładny pałac i park w Brynku. Na parkingu przed gospodą trafiliśmy na kilkudziesięcioosobową grupą rowerowych pątników z Raciborza, która tym różniła się od naszej, że ich bagaże wiózł specjalny samochód, a my byliśmy objuczeni bagażem jak wielbłądy.

Po przejechaniu 87 km, poganiani przez następną deszczową chmurę dojechaliśmy do mety już w obrębie miasta. Nocleg był zarezerwowany w sporej wielkości domu jednorodzinnym przerobionym na hostel ale o dość przyzwoitym standardzie. Tutaj już na nas czekał Włodek Nowak, który przyjechał na rowerze z Koziegłów, gdzie wysiadł z pociągu z Bielska-Białej.

Tego wieczoru prowadzeni przez GPS Mariana podjechaliśmy jeszcze do Paulinów, aby uczestniczyć w apelu jasnogórskim przed obrazem Najświętszej Maryi Panny, aby podziękować za szczęśliwy przebieg naszej wyprawy i pomedytować chwilę w tym świętym miejscu.

W sobotę o godz. 9:00, zgodnie z programem, zameldowaliśmy się przy częstochowskiej archikatedrze, gdzie wyznaczono miejsce spotkania wszystkich grup. Zjechała się tu masa rowerzystów z całej Polski, lecz w większości były to grupy parafialne czy innych religijnych stowarzyszeń, a każda miała własny, oryginalny wyróżnik na stroju. Spotkaliśmy też i znajome twarze z kolarskich klubów PTTK zwłaszcza ze Śląska. Głównym organizatorem była ekipa z Chełma, a koordynatorem całości był kapelan Komandor Turystyki Kolarskiej ZGPTTK ks. J. Grochowski. Przy rejestracji otrzymaliśmy pamiątkowe bidony, butony i naklejki.

W archikatedrze odbyło się powitanie i przedstawienie wszystkich grup, i została zawiązana spora, bo kilkusetosobowa wspólnota. Następnie wykonano wspólne zdjęcie i korzystając z pilotażu policji w wielkim peletonie udaliśmy się główną arterią miasta, aż pod klasztor jasnogórski, blokując przy okazji kompletnie ruch w śródmieściu. Wtedy na wałach odbyła się uroczysta msza święta dedykowana rowerowym pielgrzymom, celebrowana przez biskupa tutejszej diecezji. W kazaniu ksiądz biskup zaznaczył wyjątkowość tej pielgrzymki odbywającej się w 100-lecie odzyskania niepodległości, zebrał i ofiarował Bogu wszystkie nasze intencje oraz w ramach odrabiania zadania domowego prosił, aby każdy w przyszłym roku przyjechał z dodatkową osobą. Hm, zobaczymy.

Po tym uroczystym wydarzeniu odwiedziliśmy raz jeszcze kaplicę z cudownym obrazem i udaliśmy się w drogę powrotną. W naszym przypadku oznaczało to załadowanie bicykli na przyczepę zamówionego busa i powrót do Cieszyna w godzinach popołudniowych. Wracaliśmy zadowoleni, bo pomimo iż niejednego w drodze to i owo bolało, daliśmy radę!!!

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Galeria
Kampinos, Zastań wycieczka "Czornej" i "Unisono"

23.07.2018 - 27.07.2018

Kolejne lato i wczasy za nami. Już 15. raz z rzędu wyruszyliśmy na wakacje w stylu agroturystyka (choć nie do końca) w dwóch lokalizacjach, odległych od siebie o 100-250 km (też nie do końca), po ok. tygodniu w każdej, naturalnie z rowerami.

Na pierwszą część wczasów, od 23 do 27 lipca zakotwiczyliśmy w Laskach, niemal graniczących z Warszawą, w pokoju gościnnym przy restauracji „Bartek”, w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego. „Po drodze” zaliczyliśmy zwiedzanie historycznej części Żyrardowa – miasta tkaczy zaprojektowanego i wybudowanego na bazie wsi Ruda Guzowska przy wielkim udziale Francuza, Phelippe de Girarde`a, twórcy maszyn tkackich, ponad 150 lat temu na polach i łąkach, na zlecenie władz Królestwa Polskiego. Historia, architektura i układ urbanistyczny tego miasta są unikatowe w skali Polski, ale i Europy. Od początku istnienia i przez prawie cały XX wiek miasto tętniło życiem: produkowało się tu tkaniny lniane, rozrywane z powodu bardzo dobrej jakości na całym świecie; by po reformie prof. Balcerowicza… upaść u jego (XX w.) schyłku.

Miasto ratuje się jak może i dobrze, bo jest piękne. Obejrzeliśmy z zewnątrz i wewnątrz: Resursę, Kościół Farny p.w. Matki Boskiej Pocieszenia z witrażami autorstwa słynnego Mehofera, Starą Przędzalnię, II-kondygnacyjne budynki i komórki robotników (jest ich kilkadziesiąt!), wszystko z czerwonej cegły, w jednym stylu i charakterze. Jest nawet sklepik z artykułami lnianymi. Od soboty do następnego piątku (27 lipca) przemierzaliśmy na rowerach na przemian: Kampinoski Park Narodowy i Warszawę (dojeżdżając do jej centrum metrem !). I znów zwiedziliśmy i poznaliśmy trochę piękny kawał polskiej ziemi, w tym jej stolicę, naznaczony śladami walki o tę jej polskość dosłownie co krok! W Kampinosie groby, pomniki, głazy upamiętniające miejsca walki i śmierci bojowników z okresu Powstania Styczniowego w 1863 r. oraz z lat II Wojny Światowej, zarówno walk Wojska Polskiego we wrześniu 1939 r., jak i działalności partyzanckiej, w tym tzw. Rzeczpospolitej Kampinoskiej. Z każdego miejsca emanuje oczywiście przyroda, starodrzewy, paprocie, tereny bagienne oraz… piaski. Nie uświadczyliśmy tylko łosi i rysi, a są tu bez wątpienia, ale węże o czarnych oczach w żółtych obwódkach, malutki i ok. 1 metra długości owszem, wprost na ścieżkach.

W Warszawie na każdym dosłownie kroku, na murach, chodnikach i drogach dominują ślady Powstania Warszawskiego i Powstania w Getcie: tabliczki opisujące tragedie, jakie w danym miejscu się wydarzyły, białe brzozowe krzyże, pomniki upamiętniające ludzi, którzy tam walczyli i zginęli, przebieg kanałów, którymi się przemieszczali, miejsca pochówków wykonanych naprędce i późniejszych ekshumacji. Jest też inna Warszawa, odbudowana – zrekonstruowana z ogromnym pietyzmem: Zamek Królewski i jego okolice starówka, Kościoły, Zamki i Pałace, słynne przedwojenne hotele Bristol, Polonia, Belotto, w dużej mierze w okresie PRL-u, a w ostatnich latach pod rządami Hanny Gronkiewicz-Waltz zrewitalizowana do poziomu stolicy europejskiej z prawdziwego zdarzenia (choć oczywiście wieeele jest jeszcze do zrobienia, zwłaszcza w biedniejszych dzielnicach). I jeszcze jest Warszawa nowa, przyjazna turystom i mieszkańcom, ze świetną naszym zdaniem komunikacją zbiorową i łatwym do niej dostępem, parkami, zielenią, przestrzenią publiczną i z pięknymi ale też upamiętniającymi historię miasta i kraju nowymi obiektami, jak Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Kultury Żydowskiej POLIN, Centrum Nauki Kopernik, nabrzeże Wisły, Stadion Narodowy itd. itp., które oczywiście zwiedziliśmy.

Drugi tydzień, spędzony w Zastaniu na wyspie Wolin (trochę dalej niż 100 km) to czas spędzony wspólnie między innymi z grupą Ondraszków: Andrzejemn Słotą i Jego wnukiem, Basią Toman, Krysią i Rysiem Pawliczkami oraz Ich synem i wnukiem, Beatą Szarzec. Znów park narodowy, tym razem Woliński, znów piękne okolice – tym razem nadmorskie, choć oblężone wczasowiczami.

Wycieczki rowerowe wspólne i samodzielne, w tym do Kamienia Pomorskiego – wszystkie 17 osób się wybrało, oczywiście Katedra, Wirydarz, ale też festyn folklorystyczny i pobyt na nienazwanej wyspie, na którą powiózł nas Andrzej, a której atrakcją jest ogromny Głaz Królewski o średnicy 20 m, ponoć związany z epoką średniowieczną, nazwany tak od chwili, gdy Król Polski Bolesław Krzywousty stojąc na nim w 1121r. (!), odbierał defiladę floty słowiańskiej.

Wszyscy, choć nie wszyscy razem, zwiedzili też miasto Wolin, a w nim groby kurhanowe na Wzgórzu Wisielców, rezerwat archeologiczny z archeoparkiem, w którym akurat odbywał się festyn, którego uczestnicy paradowali w strojach średniowiecznych, trudnili się dawnym rzemiosłem i mieszkali w chatach urządzonych na poziomie średniowiecznym. Odbyliśmy też w 17 osób wspólną wycieczkę rowerową, głównie szlakiem R10, przez Świnoujście do Niemiec, zatrzymując się między innymi przy latarni morskiej i wchodząc na nią, zaglądając do Fortu Zachodniego i Fortu Anioła, a w Niemczech przejeżdżając ścieżkami rowerowymi z piękną infrastrukturą i kwietno-krzewową oprawą przez kurorty nadmorskie Ahlbeck, Ukeritz. Wracaliśmy już w grupach, każda na własną rękę. Woliński Park Narodowy obejmuje też piękne, niesamowicie czyste jeziora, z których w jednym – Wisełka – można się kąpać, co uczyniliśmy! Naturalnie kąpaliśmy się też w Bałtyku, bowiem dni przepełniał upał lub wielki upał. Wieczory uprzyjemniał nam brydż, gry planszowe i wspólne towarzystwo.

Podsumowanie analogiczne jak w ubiegłym roku: piękna nasza Polska cała – kilka zdjęć na dowód. Trzeba zrobić wszystko byśmy my, nasze dzieci i wnuki mogły żyć w wolnej Ojczyźnie ale i w czystym środowisku… To teraz najważniejsze wyzwanie.

Ala – „Czorno”
Galeria
W góry, w góry miły bracie... idziemy na Szrenicę

30.08.2018 - 02.09.2018

Zgodnie z pielęgnowaną od lat tradycją, przynajmniej jedna propozycja w naszym kalendarzu jest poświęcona górskim wędrówkom. Apanaczi - główna animatorka - tym razem zaproponowała Karkonosze, a ściślej okolice Szrenicy (1362 m n.p.m.). Wczesnym rankiem spora bo około 30-osobowa grupa w tym dziesięciu Ondraszków załadowała się do autobusu Jędrusia i wyruszyła na spotkanie przygody. Gdzieś bliżej południa zatrzymaliśmy się w Pieszycach przy hucie Szkła Kryształowego „Julia”. Zwiedzając hutę, mieliśmy możliwość zobaczyć wszystkie etapy powstawania kryształowych cudeniek. Otóż kryształy użytkowe, które teraz nieco wyszły z mody, ale za czasów PRLu stanowiły niezbędną ozdobę każdego mieszkania, powstają w manufakturze, przede wszystkim dzięki żmudnej ręcznej pracy. Wynika z tego, że nie ma dwóch identycznych kieliszków, wazonów czy pucharów. Nabraliśmy przeto wielkiego respektu do tych często niedocenianych, acz pięknych przedmiotów.

Meta, autokarowej części wyprawy, była ulokowana w Szklarskiej Porębie, skąd czekała nas godzina drogi do schroniska na Hali Szrenickiej. Jako, że akurat zaczęło „cedzić”, większa część ekipy skorzystała z możliwości podwózki kolejką linową na Szrenicę i do schroniska zeszła z góry. Druga, o wiele mniejsza część grupy, podjęła jednak trudy wspinaczki w deszczu. Tym samym pozostawiając sobie możliwość podziwiania najwyższego w Karkonoszach wodospadu Kamieńczyka w czasie drogi. Naszą bazą było stare, lecz zmodernizowane poniemieckie schronisko usytuowane na podszczytowej polanie. Imponowało wielkością, przypominając raczej górski hotel. Oferowało całkiem znośne warunki noclegowe, więc rano wszyscy z ochotą wyruszyli na trasę prowadzeni przez przewodnika Roberta z Oddziału PTTK Jelenia Góra. Był to zawodowy przewodnik znający się dobrze na swoim fachu, więc wędrówka z nim była i poznawcza i przyjemna. Pogoda też dopisała i na całej trasie towarzyszyły nam rozległe widoki. Zgodnie z planem, w ten dzień wędrowaliśmy po czeskiej stronie Karkonoszy. Niebawem dotarliśmy do przytulnej i niewielkiej Voseckiej Boudy, która od końca XVIII w. służyła za schronienie robotnikom leśnym, a później awansowała do roli schroniska. Następnie doszliśmy do całkiem przyzwoitej asfaltowej drogi poprowadzonej z doliny aż na partie szczytowe.

Delektując się panoramami doszliśmy do Jestřabi boudy, gdzie dojeżdża nawet autobus kursowy ze Špindlerowego Mlyna. Dalej przeszliśmy krawędzią imponujących głębokością Łabskich Kotłów a daleko na ich dnie połyskiwała rzeczka Łaba. Przekraczając źródła rzeki Panczawy doszliśmy do następnego schroniska Łabska Bouda. Była to ogromna wielopiętrowa budowla, której sylwetka wcale nie upiększała okolicy. Tuż za nią natrafiliśmy na niewielki potoczek. Oto początek jednej z większych rzek Europy. Łaba wypływająca opodal po ponad 1000 km kończy swój bieg w Morzu Północnym. Mieliśmy nawet możliwość chwilowego przytrzymania jej biegu zastawką i zebrania wody w mini jeziorku. Następnie za pomocą sznurka podniesiono zastawkę i uwolniona woda spływała wielką malowniczą kaskadą na dno kotła tworząc specyficzną „sznurkową Niagarę”. Idąc w górę potoku doszliśmy niebawem do symbolicznego początku rzeki w ocembrowanej studzience. Na umocnionej kamieniami skarpie znajdował się piękny relief z wyobrażeniem Łaby i jej dopływów a także herbów miast czeskich i niemieckich ułożonych w kolejności od źródła do ujścia. Najbliżej nas był Špindleruv Mlyn, a najdalej port Cuxhaven. A po drodze m. in. Dečin w Czeskiej Szwajcarii, Drezno w niemieckiej Norymbergi i inne znane miasta.

Właśnie wybieraliśmy się w dalszą drogę i niepodziewanie przyczłapał tutaj młody człowiek, który dodatkowo ciągnął obładowany rower. Trzeba przyznać, że taki widok wśród górskich szczytów był dość surrealistyczny. Z rozmowy wynikało, że był to Niemiec, który właśnie kończył samotną tygodniową wyprawę od ujścia do źródła rzeki. Ciekawy pomysł!

Wracając dotarliśmy do sławetnego szlaku granicznego niegdyś szumnie nazwanego „Drogą przyjaźni polsko-czechosłowackiej”. Pamiętamy, że w niedawnych jeszcze czasach wojska ochrony pogranicza w odróżnieniu od nazwy niezbyt przyjaźnie uprzykrzali życie turystom. Podziwiając fantastyczne formacje skalne nazwane Twarożnik, Trzy Świnki czy Końskie Łby późnym popołudniem dotarliśmy do bazy. Na wieczór były zaplanowane „arie” przy ognisku z opiekaniem kiełbasek, ale deszcz niepodziewanie pogonił nas do budynku. W niczym to jednak nie przeszkodziło, bo wśród nas było aż dwóch wirtuozów gitary: A. Hłaczyński i J. Kożusznik, a pozostała część kompanii była wirtuozami turystycznych piosenek.

Rankiem niestety obudził nas deszcz bębniący o szyby. Na zewnątrz wszystkie widoki wygumowała gęsta mgła. Co tu począć? W małej grupce „nieprzemakalnych” wraz z przewodnikiem postanowiliśmy mimo wszystko wyjść w góry, choćby na fragment przewidzianej na dzisiaj trasy, a reszta pozostała pod przytulnym dachem. Padało raz mocniej, raz słabiej, mgła też nie odpuszczała. Byłem szczerze zdziwiony, że na szlaku wcale nie byliśmy sami. Co rusz mijali nas jacyś zakamuflowani pelerynami „kapucyni” wyłaniający się niczym duchy z oparów mgły. Ostatecznie dotarliśmy do Śnieżnych Kotłów. Byłby tu rewelacyjny widok, jednak teraz widzieliśmy go wyłącznie oczami wyobraźni. No cóż, będzie przynajmniej powód do ponownego przyjazdu.

Wracając zahaczyliśmy o schronisko pod Łabskim Szczytem, które w taką pogodę jawiło się jak oaza na pustyni. Można było co nieco zjeść i też trochę się osuszyć. Dalsze zaklinanie pogody nic nie pomogło, więc finalnie po południu wróciliśmy do naszej bazy. Był też i pozytywny aspekt tej sytuacji - program wieczorny rozpoczął się dużo wcześniej. Na świetlicy spotkali się chyba wszyscy nocujący tutaj turyści, pojawiły się też aż cztery gitary, więc nic dziwnego, że wokalne popisy trwały do późnej nocy.

Nazajutrz nastąpiło wielkie pakowanie i we mgle, choć już bez deszczu zeszliśmy do Szklarskiej Poręby. W drodze powrotnej, niejako w zamian za nie do końca zrealizowany program Jędruś zawiózł na do Wieściszowic znanych z dziwu geologii nazwanych kolorowe jeziorka. Na zboczu Wielkiej Kopy w paśmie Rudaw Janowickich znajdują się trzy: Purpurowe, Błękitne i Zielone. Utworzyły się w wyrobiskach pokopalnianych dawnej kopalni pirytu, która tutaj funkcjonowała na przełomie XVIII i XIX w. Kolorami obdarzyły je rozpuszczone w wodzie minerały i trzeba przyznać, że wyglądały bardzo malowniczo.

Do domu wróciliśmy późnym wieczorem, a pogodowe psikusy nie zmniejszyły naszej satysfakcji z udziału w tej ciekawej wyprawie.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Galeria
Dzień „Maratończyka”

16.09.2018

Prowadzący „Maratończyk” - A. Warpechowski za cel wyprawy obrał tym razem ustrońskie źródła i źródełka i wyznaczył start na tutejszym rynku. Zebrało się 22 uczestników, z których najliczniejsza grupa przyjechała z Cieszyna. Po powitaniu i omówieniu trasy ruszyliśmy na Zawodzie. Jadąc w górę potoku Gościradowiec dawną, obecnie nieco zapuszczoną ścieżką, dotarliśmy niebawem do miejsca skąd wypływa źródełko Żelaziste. Odkryte zostało w 1883 roku i było niegdyś modnym celem spacerów. W pobliżu postawiono nawet specjalny pawilon gastronomiczny, później przekształcony w sporej wielkości restaurację, a obecnie przebudowaną na budynek mieszkalny. Samo źródło wypływa z dawnej sztolni, gdzie wydobywano rudę darniową do miejscowej huty żelaza. Obecnie źródło powoli kończy swój żywot, bo wody w nim jest coraz mniej, ale do kubków jej co nieco jeszcze nakapało. Następny przystanek wypadł przy pijalni wód zlokalizowanej między uzdrowiskowymi piramidami w sąsiedztwie zakładu przyrodoleczniczego. Sama pijalnia powstała całkiem niedawno i funkcjonuje na odkrytym źródle Amelia. Wodę pozyskuje się ze studni wierconej z głębokości 40 m i z trzech odwiedzonych źródeł ta woda ma największy stopień mineralizacji (560 mg/l). Od 2012 roku w ciekawie zaaranżowanym pawilonie wypływa sobie swobodnie do podstawionych kubeczków, a na zewnątrz urządzono też solankową fontannę. Korzystając z pięknej pogody miejsce to jest zawsze oblegane przez kuracjuszy, więc uciekając od tłumu pojechaliśmy niezwłocznie dalej. Naszym celem było źródło Karola nazwane tak od imienia swojego odkrywcy w 1916 roku. Znajduje się ono na górskim stoku, ukryte głęboko w lesie na pograniczu Ustronia i Lipowca. Murowana cembrowina ozdobiona jest sporej wielkości żeliwnym krzyżem. Za wyjątkiem zmienionej tablicy inskrypcyjnej całość jest w pełni oryginalna jak ją fundator wykonał. Spróbowaliśmy dobrej wody, posiedzieliśmy chwilę w przyjemnym cieniu i pojechaliśmy do ostatniego punktu tej wyprawy, czyli do pensjonatu „Źródełko”. Droga wijąc się u podnóża Lipowskiego Gronia zapewniała malownicze widoki na okolicę. W końcu po szaleńczym zjeździe znów trafiliśmy do doliny Wisły, gdzie zakotwiczyliśmy w kawiarni prowadzonej przez rodziców znanego skoczka narciarskiego Piotra Żyły. Pensjonat i kawiarnia pachną nowością i sukcesami naszego skoczka. Jego narty, strój i niektóre trofea też można było tutaj zobaczyć. Tutaj również wypróbowaliśmy wody, tym razem z pianką i z innego źródełka, a niektórzy znawcy tematu stwierdzili, że była z nich wszystkich najlepsza.

Tutaj część oficjalna wyprawy się zakończyła. Korzystając z pięknej pogody rozjechaliśmy się w różne strony indywidualnie kontynuując tę ciekawą wycieczkę. Część z nas dotarła nawet do Zameczku prezydenta w Wiśle. Przejechałem 53 km.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Galeria
Rowerowa Sztafeta Niepodległości

22.09.2018

Dnia 22 września odbyła się impreza jakiej Ziemia Cieszyńska dawno nie widziała. Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości zorganizowano Rowerową Sztafetę Niepodległości na trasie Zebrzydowice – Kończyce – Kaczyce – Pogwizdów – Cieszyn. Celem tego wydarzenia było odwiedzenie i upamiętnienie miejsc związanych z walkami o Niepodległość oraz tworzeniem zrębów polskiej państwowości.

O godz. 9:00 na starcie w Zebrzydowicach mimo początkowo niezbyt sprzyjającej pogody zebrało się około 30 uczestników. Zebranych przywitał pan Andrzej Kondziołka - Wójt Gminy Zebrzydowice. W swoim wystąpieniu przedstawił również krótki rys historyczny kształtowania się granicy na tym terenie po I Wojnie Światowej. Na koniec, zapalono znicz pod pomnikiem poległych w latach 1914-1919.

Pan Henryk Franek, lider Klubu Rowerowego „Przerzutka” i współorganizator wydarzenia, poprosił o prowadzenie pierwszego etapu pana Janusza Króla - Starostę Powiatu Cieszyńskiego, po czym lokalnymi drogami wyruszono w stronę Kończyc Małych, gdzie zapalono znicz pod krzyżem upamiętniającym miejsce tragicznej śmierci kapitana Cezarego Hallera w 1919r. Kolejny znicz pamięci zapłonął również przy pomniku ofiar I Wojny Światowej w Kaczycach.

Na punkcie etapowym, który zorganizowano w bibliotece gminnej w Pogwizdowie, do sztafety dołączyło następnych ponad 20 uczestników. Zebranych serdecznie powitał pan Grzegorz Sikorski - Wójt gminy Hażlach, który objął prowadzenie dalszej części rajdu. Tutaj również zaserwowano drobny poczęstunek oraz przeprowadzono quiz w formie testu tematycznie obejmującego okres od kształtowania się narodowej świadomości Polaków na Ziemi Cieszyńskiej w I połowie XIXw. do ostatecznego podziału regionu granicą w 1920r.

Od rogatek miasta Cieszyna w rolę prowadzącego wcielił się Zbigniew Pawlik, prezes klubu „Ondraszek”. Był on zarazem przewodnikiem po historii odwiedzanych miejsc związanych z myślą przewodnią rajdu. Poprowadził peleton nadolziańskimi bulwarami do Mostu Przyjaźni, i dalej już po stronie czeskiej do Parku Sikory. Kolejne postoje nastąpiły: na Placu Wolności, gdzie zapalono znicz pamięci pod pomnikiem Ofiar Hitleryzmu; na rynku przed Domem Narodowym; by w końcu sztafetę zakończyć pod pomnikiem Legionistów przy ulicy Zamkowej, pod którym również zapalono znicz. W tych miejscach uczestnikom towarzyszył również pan Ryszard Mazur - prezes Honorowy Oddziału PTTK „Beskid Sląski” w Cieszynie, natomiast bezpieczny przejazd peletonu po wąskich ulicach miasta zapewniła pomoc Straży Miejskiej.

Podsumowanie tego wyjątkowego rowerowego wydarzenia nastąpiło w Hali Widowiskowo-Sportowej, gdzie zaserwowano gorący posiłek oraz przekazano nagrody dla zwycięzców konkursu, który choć do łatwych nie należał, wykazał spory zasób wiedzy historycznej jego uczestników, w tym biorących udział przedstawicieli władz samorządowych.

Impreza została przygotowana połączonymi siłami Klubu Rowerowego „Przerzutka” z Zebrzydowic, Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK „Ondraszek” z Cieszyna przy udziale Urzędów Gmin Zebrzydowice, Hażlach oraz Urzędu Miasta Cieszyna, którym organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie inicjatywy i udzieloną pomoc.

Zwycięzcami w konkursie niepodległościowym zostali:

 1. miejsce - Grzegorz Sikorski
 2. miejsce - Alicja Wlach - "Czorno" i Leszek Szurman "Wędrowniczek"(Ondraszki)
 3. miejsce - Marian Morawiec, Henryk Franek, Jarosław Legierski, Henryk Żagan, Józef Wielgos (Ondraszek)
Zbigniew Pawlik, prezes TKK Ondraszek
Galeria
Rajd do ujścia Olzy im. W. Janika

29.09.2018

W piękną, słoneczną lecz niezbyt ciepłą niedzielę odbyła się kolejna edycja tradycyjnej wyprawy do ujścia Olzy. Tym razem za organizację zabrało się samo szefostwo Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej (PTTS). Już od 8:00 przy dworcu kolejowym w Boguminie oczekiwała pani H. Twardzik (prezes tej szacownej organizacji) i jednoosobowo ogarnęła wszystkie czynności sekretariatu. Jej mąż - Piotr - opracował z kolei trasę i był jednocześnie prowadzącym. Na starcie zebrało się coś ponad 30 rowerzystów: członków Ondraszka, PTTS-u i sympatyków rowerowych wycieczek z obu stron Olzy. Przybyli nawet goście z dalekich stron - z Chorzowa przyjechał debiutant na tych wyprawach K. Dorociński, a z Bielska-Białej był obecny Ondraszek W. Nowak.

Po opłaceniu wpisowego zostaliśmy zapoznani z trasą i jej atrakcjami, a następnie ruszyliśmy w drogę szybko wyjeżdżając z miasta. Wkrótce dotarliśmy do przeszkody - wydało by się nie do pokonania - czyli rzeki Odry. Na szczęście prowadzący układając trasę wiedział o Antoszowickiej Kładce, którą tutaj niedawno zbudowano - właśnie z myślą o pieszych i cyklistach – dzięki czemu bez problemu przejechaliśmy na drugi brzeg. Kontynuując wycieczkę minęliśmy zabudowania Antoszowic, a następnie po wiadukcie przejechaliśmy nad autostradą A1, i nie wiedzieć kiedy przekroczyliśmy również granicę państwową wjeżdżając do nadgranicznej miejscowości Chałupki. W niedawnych czasach była to sytuacja zupełnie nie do pomyślenia, ale teraz, nawet niewielu z nas się zorientowało w jakim państwie aktualnie się znajdujemy. Niebawem wjechaliśmy do Parku Krajobrazowego „Meandy Odry”. Po porządnej betonowej ścieżce wiernie odzwierciedlającej mocno pokręcony brzeg rzeki, wśród gęstej roślinności dojechaliśmy do wieży widokowej. Wieża powstała w ubiegłym roku zapewnia dookolny widok z wysokości prawie 30 m nad ziemią. A było widać bardzo daleko od kominów odległej Ostrawy, zabudowań Bogumina po charakterystyczne kościelne wieże w Rogowie i Turzy Śląskiej.

Od wieży było już tylko „na rzut beretem” do wiaduktu nad Odrą, z którego był już widoczny cel naszej wyprawy: styk Odry i Olzy, gdzie też niebawem dojechaliśmy. Jak co roku, odśpiewaliśmy w tym magicznym miejscu „Płyniesz Olzo” - niepisany hymn Ziemi Cieszyńskiej autorstwa J. Kubisza, usiedliśmy też na brzegu aby podumać nad przeszłością – jak mówi werset piosenki.

Następnie, dobrze nam znaną drogą, dotarliśmy do Uchylska, dalej do Gorzyczek, gdzie kolejny raz przeskoczyliśmy autostradę wiaduktem. Ostatecznie pomknęliśmy leśną drogą na metę do Wierzniowic, ponownie przekraczając najpierw niewidoczną granicę państwową, a następnie rzekę Olzę, która w tym miejscu w całości płynie po stronie czeskiej.

Zakończenie zaplanowano w miejscowym domu Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czechach. Gospodarze – państwo Tobołowie serdecznie nas przyjęli. W bufecie oferowano m.in. kiełbaski na gorąco i herbatę. W takcie posiłku przekazali nam informacje o przyszłości tych okolic, które w nieodległych planach UE w ramach projektu Polska 3.0 są kreowane na największe w Europie multimodalne Centrum Logistyczne Gorzyczki-Wierzniowice (TILC). Na niedawnym Szczycie Trójmorza w Bukaresczie było to wymienione jako jeden z kluczowych projektów infrastrukturalnych oparty na trzech głównych drogach transportu: rzeka Odra, kolej oraz pobliska autostrada. Czy to możliwe? Jak mawiali nasi bracia ze Wschodu: pożyjemy - zobaczymy.

Po omówieniu planów na kolejne wycieczki kończącego się już sezonu oraz propozycji na następny podziękowaliśmy prowadzącym za przygotowanie dzisiejszego spotkania i po serdecznych pożegnaniach już własnymi drogami ruszyliśmy w drogę powrotną. W moim przypadku w towarzystwie Śmiga, Rozstrzapka i Ośki kontynuowaliśmy trasę wzdłuż Olzy do jej ujścia, lecz tym razem po stronie czeskiej. Następnie przez Kopytów i Szunychl dojechaliśmy z powrotem do Bogumina, gdzie mieliśmy zaparkowane auta.

Przejechałem 35 km i jak wszyscy uczestnicy byłem zadowolony z udziału w tej bardzo rzetelnie przygotowanej wycieczce.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Galeria
Dzień Mariusza - śladami Adama Małysza

07.10.2018

W rajdzie uczestniczyło w sumie 15 osób. W Cieszynie na starcie zameldowało się 9, a reszta dołączyła w Ustroniu i Wiśle. Pogoda dopisała. Najpierw zwiedziliśmy Galerie Adama Małysza w Wiśle prowadzoną przez żonę Adama Izę. Tutaj zobaczyliśmy wszystkie trofea, włącznie z medalami olimpijskimi, nagrodami ze skoków jak i rajdów samochodowych. Później udaliśmy się w stronę Wisły Malinki na skocznię, skąd wyciągiem krzesełkowym na wieżę startową. Skocznia im. Adama Małysza K120 jest drugą co do wielkości w Polsce, zaraz po Wielkiej Krokwi K125 w Zakopanym.

Na wieży udaliśmy się na taras widokowy oraz do kawiarni, która mieści się na 5. piętrze tuż nad belką startową, z której roztaczał się piękny widok na cały Beskid Śląski. I pomyśleć, że zawodnicy z tej ławeczki startują na nartach i lecą… w przepaść. Strach się bać! Popatrzcie zresztą na załączone zdjęcia.

Mariusz Bubik
Galeria
Zakończenie sezonu

14.10.2018

52. turystyczny sezon “Ondraszka” to już historia! W niedzielę - 14 października - przy zamówionej pięknej, niemalże letniej pogodzie, na starcie ostatniej rowerowej imprezy w “Ondraszkowym” kalendarzu, stawiło się 27 rowerzystów. Troszeczkę byłem zawiedziony tą niezbyt imponującą ilością uczestników, ale wiedziałem dlaczego nie ma stałych bywalców tej imprezy (Jasia i Zbyszek Pawlikowie byli na weselu Justyny, Wisię zmogła jakaś choroba, Marylę zatrzymały sprawy rodzinne). Zbiórka była w miejscu nietypowym dla “Ondraszków”. Zamiast pod Florianem na cieszyńskim Rynku, spotkaliśmy się na skwerku koło kościoła Św. Trójcy. Zmiana miejsca zbiórki, która nastąpiła prawie w ostatniej chwili, była spowodowana tym, że cieszyński Rynek i przyległe ulice stały się planem filmowym dla filmu pt. ”Legiony”. Tak więc “Ondraszki” stawiły się w wyznaczonym miejscu z dobrymi humorami. O wyznaczonej godzinie, po dokonaniu zapisów na listę obecności i wpłaceniu niewielkiego wpisowego, powitałem wszystkich zebranych. Następnie przedstawiłem przebieg trasy, którą mieliśmy pokonać i ruszyliśmy w drogę.

Pierwszy postój mieliśmy po pokonaniu podjazdu na ulicy Langera przy Korbasowym Dworze. Następnie przez ronda na Pikietach pojechaliśmy w kierunku Zamarsk i drugi odpoczynek był na podjeździe koło kościoła ewangelickiego. Dalej zjechaliśmy do Gumien i Kostkowic. Stamtąd już mieliśmy blisko do Hażlacha, gdzie mieściła się meta naszej imprezy. W samym Hażlachu miałem w planie poprowadzić grupę ścieżką dydaktyczną Do zródła “Borgońka”. Ścieżka jest inwestycją rozwojową i w przyszłości może stanowić atrakcję turystyczną w Hażlachu. Została oddana do użytku 9 lipca tego roku.

Zakończenie wycieczki było przy nowo oddanej wiacie, którą postawiono przy ścieżce. Beata i Krzysiek Kusiowie przygotowali dla nas ognisko, na którym, gdy przyjechaliśmy, piekły się już kiełbaski. Niespodzianką było również pojawienie się następnych 11 “Ondraszków” i sympatyków. Czekaliśmy jeszcze na zaproszonych gości. Jednym z nich był były wójt Hażlacha - pan Karol Folwarczny. Opowiedział nam o zwyczajach myśliwskich oraz o znaczeniu sygnałów granych w lesie w trakcie i po polowaniu. Zagrał również dla nas kilka z nich.

Drugim z zaproszonych gości był - z ramienia Leśnictwa Kalembice (gospodarza terenu i wiaty) - podleśniczy pan Tomasz Pieczonka. Scharakteryzował nam lasy Nadleśnictwa Ustroń oraz poopowiadał o gospodarce leśnej. Wysłuchał również kilku krytycznych uwag dotyczących niszczenia oznakowania szlaków rowerowych podczas prowadzenia wycinki drzew. Po spożyciu przygotowanych kiełbasek i podzieleniu się uwagami na temat minionego sezonu uczestnicy wycieczki zaczęli rozjeżdżać się do domów. Mam nadzieję, że miniony sezon można uznać za udany, gdyż zaplanowane wycieczki odbyły się, nikt na nich nie ucierpiał a i pogoda była dosyć łaskawa.

Do zobaczenia w przyszłym sezonie!

Jarek Rezmer - ”Bystry”
Rowerowy rajd dookoła Bielska-Białej

26.10.2018 - 31.10.2018

Z zamiarem zdobycia odznaki i oczywiście przejechania tej trasy nosiłem się już od dłuższego czasu, mogłem oczywiście zbierać pieczątki z poszczególnych miejscowości, dać zweryfikować i powiedzieć byłem - ale nie o to chodzi w turystyce i nie było by fair-play. W drogę ruszyłem w październiku, dokładnie 26. Planowałem przejazd i zbieranie pieczątek ukończyć przed Wszystkimi Świętymi.

Poranek był raczej pochmurny i chłodny. Ruszyłem drogą do Puńcowa a w każdej z mijanych miejscowości podbijałem książeczkę. Ten etap, jak i prawie wszystkie następne, to bardzo trudna trasa oprócz. Wyjątkiem były ostatnie dwa dnie, w czasie których trasa biegła po bardziej płaskim terenie.

I Tak w dniu pierwszym zaliczyłem Puńców, Dzięgielów, Goleszów, Ustoń, Wisłę, Kubalonkę, Istebną, Jaworzynkę, Koniaków i dopiero na Ochodzitej zjadłem obiad około 4 po południu. Następnie ruszyłem przez Laliki, Zwardoń i Rycerkę by na wieczór - choć była wtedy dopiero 18:00 – dotrzeć do Rajczy. W tym miejscu chciałem rozłożyć namiot, ale padał deszcz, a nad rzeczką siedziało dosyć nieciekawe towarzystwo. Wobec tego, znalazłem gospodarstwo agroturystyczne i za 30 zł załatwiłem sobie nocleg. Tego dnia poszedłem jeszcze do sklepu, gdzie kupiłem jakieś jedzenie, po powrocie pogadałem z gospodarzami i położyłem się spać.

Poranek, drugiego dnia, był pogodny, co bardzo mnie ucieszyło bo zaplanowałem dojechać aż do Zawoi. Po śniadaniu zajechałem do Lalików, minąłem Węgierską Górkę i przybyłem do miejscowości Cięciny, gdzie w parafii św. Katarzyny, spotkałem naszego cieszyńskiego księdza. Po krótkiej rozmowie, ruszyłem dalej do Żywca, Łodygowic, po drodze obejrzałem zamek w Tresnej a także miejsce katastrofy komunikacyjnej w Oczkowie, gdzie zginęło kilkunastu górników. Nastepnie udałem się do Rychwałdu, gdzie obejrzałem bazylikę, pogadałem z zakonnikiem i spotkałem rowerzystę z Jeleśni. Jego plan na trasę był zupełnie inny niż mój, wybierał się właśnie do Żywca, a ja tam już byłem rano. Po dojechaniu do Jeleśni, spotkaliśmy się znowu. Wtedy zapraszał mnie do siebie, ale ze względu na zmianę pogody odmówiłem i pojechałem dalej.

Po drodze wstąpiłem tylko do cukierni na pyszne ciastko i kawę. Pogoda była fatalna – lało i zrobiło się tak zimno, że w Koszarawie planowałem już zorganizować sobie jakiś nocleg. Ale że była dopiero godzina 16:00, to postanowiłem przez przełęcz Klekociny dojechać do Zawoi. To był chyba najgorszy etap mojej kolarskiej przygody w tym roku. Było parę trudnych elementów trasy, jak choćby szukanie Góry Skopiec w Sudetach – tyle, że tam nie padało – ale już droga przez tą przełęcz to było naprawdę ciężkie doświadczenie – nie dość że lało i było błoto, to jeszcze było bardzo stromo. Stąd na przewyższenie dotarłem dopiero jak już robił się zmierzch. Byłem mokry, zmęczony i miałem zamiar przenocować w jakiejś szopie. Koniec końców, zaparłem się dojechać do Zawoi. Z góry było już lepiej, mimo ciemności i złej drogi w Zawoi byłem o godzinie 19:00. Znalazłem agroturystykę bo w schronisku szkolnym był akurat remont. W gospodarstwie, gospodyni sprzedała mi 10 jajek, więc zrobiłem sobie kolację na piecu, podczas gdy na kaloryferach suszyłem kompletnie przemoczoną odzież.

Poranek następnego dnia był równie mokry, lało, w czasie gdy ja jadłem śniadanie i opracowywałem plan dalszej jazdy. Zaplanowałem dojechać do Zatora. Jednak już na starcie przy podjeździe pod Krowiarki zacząłem się dusić od wilgoci w powietrzu, do tego była mgła i mżawka, wtedy zacząłem sobie zdawać sprawę, że mój plan jest nazbyt ambitny. Na szczycie zrobiłem sobie krótki odpoczynek, zebrałem pieczątkę w kasie do parku i pojechałem dalej szybkim zjazdem do Zubrzycy. Tam odwiedziłem skansen i wybrałem się dalej w drogę, znowu ostro pod górę do Cieniny. W tej miejscowości skończyła się zła aura, dzięki temu bardzo szybko dojechałem do Suchej Beskidzkiej. Po drodze udało mi się zjeść dobry niedzielny obiad za 15 zł w jakimś zajeździe.

Z Suchej przez Gorzeń Górny i Wadowice dotarłem do Graboszyc. Ledwo dojechałem, a było już ciemno i lało. Niedaleko zamku w miłym hoteliku znalazłem nocleg. Tym razem nie było tanio bo z kolacją wyszło w sumie 100 zł. Wykorzystałem luksusowe zakwaterowanie i zrobiłem sobie ciepłą kąpiel, a następnie skorzystałem z obfitej kolacji. Te zabiegi zdecydowanie poprawiły moją kondycję. Dwa następne dni były już słoneczne.

Z Zatora przez Andrychów, Kenty i Bielsko-Białą dotarłem do Skoczowa, gdzie skorzystałem z noclegu u córki. W następnym dniu, pokonałem resztę trasy wiodącej już po naszym powiecie. Przez Strumień, Kończyce i Marklowice dojechałem do Cieszyna.

W czasie tej wycieczki byłem po raz pierwszy w takiej miejscowości jak Wilamowice i Stara Wieś, gdzie stoi piętnastowieczny piękny drewniany kościół. Polecam wszystkim by zrobić ten rajd w jednym kawałku a nie na raty. A przy okazji popodbijać gdzieś pieczątki po drodze.

Leszek Szurman - "Wędrowniczek"
Wigilijka z „Ondraszkiem”

09.12.2018

Każdy grudzień zawsze charakteryzuje się mnogością świątecznych akcentów. W marketach przygrywają kolędy, skrzą się na choinkach świecidełka, a tłumy z obłędem w oczach przewalają się między półkami pełnymi towarów kupując prezenty. Są jednak na szczęście i tradycje innego rodzaju. Do nich należy właśnie coroczne przedświąteczne spotkanie w gronie klubowych przyjaciół przy opłatku i potrawach kojarzących się z wigilią. Jest to jakby cicha przystań do której można na chwilę zakotwiczyć w szalonym wirze przedświątecznych pilnych obowiązków.

„Apanaczi”, która wyspecjalizował się w organizacji tych spotkań zwołała je tym razem w plackarni „U Jónka” ulokowanej w magicznym miejscu - cieszyńskiej Wenecji. Na spotkanie przybyło coś ok. dwudziestu klubowiczów oraz sympatyków roweru, w tym z daleka bo z Bielska-Białej i z Wodzisławia.

Składając życzenia przełamaliśmy się opłatkiem oraz spróbowaliśmy przygotowanych specjałów. Złożyliśmy też urodzinowe życzenia oraz drobny prezent Ondraszkowi z Bielska Białej. Włodek na swoje 71 wiosen wcale nie wygląda, a witalności i kondycji ma więcej niż niejeden dużo młodszy, czego mu nadal życzymy.

Akompaniament do śpiewanych kolęd zapewnił młodzieżowy zespół z cieszyńskiej Szkoły Muzycznej. „Gwoździem programu” tym razem był film autorstwa Leszka-Rewora w ciekawy sposób opowiadający o przeżyciach w trakcie górskiej wyprawy w Dolomity którą niedawno zorganizował BTK Ondraszek.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Galeria