Klub - wydarzenia
Spis treści

Odszedł Władysław Sosna

Odeszła śp. Wanda Porębska

Dzień Zmarłych - to Ich Święto

Piszą o nas

100 lat Niepodległości

Urodziny Seniorka

Dzień Pamięci o Zmarłych-Wszystkich Świętych

Ślub Justyny Pawlik i Sebastiana Gorczycy

"Cieszyński Przekładaniec" - II Festiwalu Organizacji Pozarządowych

Krajowa Konferencja Aktywu Turystyki Kolarskiej PTTK Warszawa

Doroczne zebranie sprawozdawcze PTTS

Wizyta łodzian w Cieszynie

„Szeryf” Honorowym Członkiem PTTK!

Diamentowe Gody Szeryfów

Nie wszystek umrę… Pamiętamy!

Odszedł Ewald Bereska

Władysław Sosna odznaczony

Piszą o nas

Zmarł Lucjan Jurys (17.02.1918-15.09.2017)

XIX Walny Zjazd PTTK w Warszawie

Z wizytą u Seniorka

Najlepiej pracująca komisja oddziałowa lub klub 2016

Odszedł Jan Pawlik - "Ociec"

Wielka Wystawa Jubileuszowa Ondraszka

Nim podniosła się kurtyna, czyli Ondraszkowy jubileusz od kuchni

Spotkanie ze Starostą Powiatu Cieszyńskiego

Wyróżnienia dla Ondraszka

Brązowy Krzyż Zasługi dla Andrzeja Słoty

Nowe koszulki

Święto zmarłych

Z żałobnej kroniki

Wręczenie odznaczeń państwowych

Spotkanie rocznicowe 105-lecie PTT-PTTK Oddziału „Beskid Śląski” w Cieszynie

Karnawałowy Bal Ondraszka

Cieszyńskie bez granic - konkurs fotograficzny

Spotkanie w Chlebowej Chacie

Ślub Alicji Pawlik

3400 i 5500 km po Polsce

Pierwsza pomoc

Apel oddziałowej kapituły wyróżnień

Na balu PTTSu

Ach, co to był za ślub!

Niewidomi na tandemach

Oznakowanie tras Ziemi Cieszyńskiej po stronie polskiej

Najlepiej pracująca komisja oddziałowa lub klub

XXVI Zwyczajny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Oddziału PTTK „Beskid Śląski”

Zebranie zarządu

Kanada pachnąca przygodą

Jubileuszowy rok obchodów 90-lecia PTTS-u

Książeczki wycieczek kolarskich

Kurtki rowerowe

Bronholm - prelekcja

Bornhom wyprawa do rowerowego raju - prelekcja

Spotkanie z okazji jubileuszu 45-lecia działalności klubu

Książka o Ondraszku

45-lecie działalności Ondraszka

Tour de Pologne Amatorów dla miłośników kolarstwa szosowego

20 lecie Wandrusa

Komunikat specjalny Zarządu - Klubowe Koszulki

Wirtualna podróż rowerem na Białoruś

Karpacki szlak rowerowy

Wirtualna podróż rowerem na Białoruś - powtórka

"Rowerem na Białoruś, lecz tym razem wirtualnie"

Jubileusz 100-lecia oddziału PTTK "Beskid Śląski" w fotografii

Multimedialne sprawozdanie ze Zlotu Gwiaździstego

Wielka Gala na 100-lecie Oddziału PTTK „Beskid Śląski”

100-lecie oddziału PTTK - komunikat PTTK

100-lecie oddziału PTTK

Dom Kultury w Skoczowie - "Krym z rowerowego siodełka A.D.1990"

Klubowe proporczyki

Komunikat w sprawie ścieżek rowerowych

Żegnamy kolegę Władka Janika

Wielka feta z okazji "Ryczących 50-tek"

"Rower - mój najlepszy przyjaciel w podróży"

Nasz człowiek we władzach odziału PTTK

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze 2005-2008

Wystawa promująca działalność Ondraszka

Ondraszkowe kurtki

Jubileusz 90-urodzin Lucjana Jurysa

Zebranie sprawozdawcze za rok 2007

Powitanie Schengen

Indywidualna odznaka

Rymy znad Stonawki

Wspomnienie śp Mariana Palowskiego

Zarząd klubu

Indywidualny Rajd Rowerowy "Ziemia Cieszyńska"

Zebranie sprawozdawcze za rok 2006

Zebranie Oddziału PTTK "Beskid Śląski"

Zmiany w zarządzie

Rada Regionalna Turystyki Kolarskiej

Krajowa Narada Aktywu Kolarskiego

95-lecia istnienia Oddziału "Beskid Śląski"

Zebranie sprawozdawczo–wyborcze

Odszedł Władysław Sosna

21.08.2020

Ze smutkiem informuję, że dnia 19 sierpnia po długiej i ciężkiej chorobie zmarł śp. Władysław Sosna m.in. założyciel Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK "Ondraszek". kol.Władek "Szeryf" był jednym z najbardziej zasłużonych członków naszego Oddziału PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie. Wychował całe pokolenia turystów i krajoznawców. Jego przed laty wypracowane metody szkoleniowe przewodników są używane po dzień dzisiejszy, a nasz klub kolarski założony w 1966r. już obchodził 50-lecie.

W uznaniu wybitnych zasług był wielokrotnie nagradzany,a w roku 2017 otrzymał najwyższą godność Honorowego Członka PTTK oraz nagrodę literacką im. W. Krygowskiego za osiągnięcia w dziedzinie literatury krajoznawczej.

Pogrzeb odbędzie się w Cieszynie dnia 22 sierpnia o godz. 12:00 z Kościoła Jezusowego (kościół ewangelicki) Cześć Jego Pamięci!

Zbigniew Pawlik
Odeszła śp. Wanda Porębska

13.01.2020

Śmierć stawia nas w obliczu bezsilności, która nas obezwładnia i zabiera w nieznane. A kiedy pojawia się kradnąc bliską nam osobę, przeszywa serce bólem i odznacza w nim swoje piętno,które przypomina nam stale jacy jesteśmy wobec niej bezsilni.

13.01.2020r. odeszła śp. Wanda Porębska, nasza klubowa "Szprycha". Zapamiętajmy Ją taką jaka była - radosną, przyjazną każdemu, uśmiechniętą... msza pogrzebowa w kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie odbędzie się 16.01.2020r. o godz: 13:00.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Dzień Zmarłych - to Ich Święto

01.11.2019

Opadłe liście szeleszczą cicho pod nogami. Chodzimy cmentarnymi alejkami pochylając się nad kolejnymi mogiłami. Odczytujemy nazwiska i inskrypcje. Twarze wyłaniają się z mroku zapomnienia. Władek Janik…, Marian Palowski… Jeszcze tak niedawno byli między nami, obmyślaliśmy plany działania na kolejne sezony turystycznej aktywności, cieszyliśmy się z sukcesów i martwiliśmy się porażkami. To z Wami zrodziła się idea współpracy Ondraszków i Beskidzioków z PTTS-u. Stasiu Pawlik…, Rysiu Syrokosz…, Jan Pawlik… Ileż to wspomnień nas łączyło. Wspólne wyprawy, wspólne zainteresowania, wydawało się, że było to przedwczoraj, kiedy jeździliśmy na rowerowe wycieczki, czy też ustalaliśmy strategię działania Oddziału PTTK w Cieszynie. Lucjan Jury - nestor przewodników, nestor cieszyńskich turystów. Zawsze obecny tam, gdzie działo się coś ciekawego, zawsze żywo zainteresowany, co u Ondraszka słychać. Wydawało się, że będziemy świętować Twój jubileusz okrągłych 100 lat. Ks. Tadeusz Klocek - ksiądz o rozlicznych zainteresowaniach od astronomii po turystykę rowerową. Choć z racji swej profesji zawsze nieco bliżej Nieba niż pozostali zapisał się w naszej pamięci udzielając ślubów, błogosławiąc pociechy i domostwa, organizując turystykę rowerową a także... wróżąc z pomocą wahadełka.

Bliscy, Przyjaciele, Znajomi, których nazwiska możemy przeczytać teraz wyłącznie na nagrobkach. W ten szczególny dzień idziemy z bukietami kwiatów i zniczami na cmentarz, aby Ich spotkać, aby dać znać, że nadal pamiętamy. I nie jest ważne jak długo Ich nie ma między nami. Ważne, że nadal żyją, choć obecnie tylko w naszej pamięci.

Albowiem człowiek umiera dwa razy - pierwszy raz, kiedy dojdzie do kresu swoich dni, a po raz drugi, kiedy o nim przestanie się pamiętać. I choć na to pierwsze umieranie nie mamy większego wpływu, do powtórnego starajmy się nie dopuścić.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Piszą o nas

16.12.2018

Koniec roku to czas podsumowań a co za tym idzie okazja pozwalająca docenić i wyróżnić szczególnie zasłużonych działaczy klubu. Tak właśnie się stało na zebraniu Rady Prezesów Oddziałów PTTK województwa Śląskiego. Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z tego wydarzenia jak i opis zamieszczony na facebookowej stronie Rady Prezesów. Fotoreportaż pokazuje nominację czterech członków cieszyńskiego Oddziału PTTK, w tym dwóch z naszego klubu: A. Słoty i Z. Pawlika do wpisu do Księgi Zasłużonych działaczy PTTK województwa śląskiego. Uroczystość odbyła się 01.12.2018 w Pszczynie.

Poniżej zamieszczamy także dyplom Z. Pawlika, proszę zwrócić uwagę na symbolikę: na górze umieszczono emblematy dwóch zasłużonych organizacji turystycznych, które w 1950r. połączyły się tworząc PTTK. Były to: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie założone w 1873r. oraz Polskie Towarzystwo Krajoznawcze. Dyplom ma nr 304 - tylu działaczy dotychczas wpisano do Księgi, z czego ok. 20 pochodziło z cieszyńskiego Oddziału PTTK, w tym z naszego klubu wyróżniono wcześniej Emilię i Władysława Sosnów oraz Członka Honorowego Ondraszka - Alojzego Szupina.

Na portalu ox.pl dnia 26.11.2018 Indi - B. Tyrna zamieściła reportaż zatytułowany Zaolzie. Turyści i rowerzyści z PTTS Beskid Śląski” podsumowali sezon.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
100 lat Niepodległości

11.11.2018

Ten wyjątkowy dzień - równo 100 lat od odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą - wszyscy Polacy spędzali na tysiąc sposobów.W naszym klubie też nie było inaczej. Ci, którzy wcześniej pomyśleli, aby się zapisać, czyli Olo, Juniorek, Gwarek i Szykowno uczestniczyli w rowerowym rajdzie niepodległościowym organizowanym przez gminę Godów. Inni z kolei, którym się ta sztuka nie udała korzystając z pięknej i słonecznej pogody spotkali się na cieszyńskim rynku aby uczestniczyć w patriotycznym śpiewaniu.

Tak więc chórek złożony z Rozstrzapka, Ośki, Afi, Czornej, Apanaczi, Unisono i Rechtora z dodatkiem kilkuset innych gardeł dał popis niepospolitych wokalnych umiejętności korzystając z otrzymanych okolicznościowych śpiewników przy prowadzeniu i akompaniamencie chórku Domu Narodowego. Było patriotycznie, radośnie i wesoło o czym świadczą załączone zdjęcia.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Urodziny Seniorka

10.11.2018

W dwóch ratach czyli w dniu 10 oraz 12 listopada, spora grupa ondraszków odwiedziła naszego klubowego Seniorka - Adasia Poloczka w "Domu Seniora" w Dzięgielowie, z okazji Jego 86 urodzin. Były życzenia, prezenty i dużo, dużo ciepłych słów na przyszłość oraz wspominek z przeszłości. Ku naszej radości Seniorek trzyma się krzepko, a choć już na rower nie siada to nadal korzysta z egzemplarza stacjonarnego, co nie omieszkał nam zademonstrować.

Seniorku kochany - tak trzymać!!!

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Dzień Pamięci o Zmarłych-Wszystkich Świętych

01.11.2018

Jak co roku, o tym czasie nasze myśli kierujemy do Tych, którzy już od nas odeszli i żyją wyłącznie w naszych sercach i wspomnieniach. Każdy z nas odbywa melancholijny spacer cmentarnymi alejkami przyozdobionymi opadłymi liśćmi, wśród grobów przystrojonych kwiatami, w magicznej poświacie zapalonych zniczy. Przystajemy przed kolejnymi nagrobkami i usiłujemy sobie przypomnieć twarze zmarłych bliskich, przyjaciół czy znajomych. I im dawniej nastąpiła ta trudna chwila rozstania, to jest to coraz trudniejsze, gdyż wspomnienia pokrywają się mgłą zapomnienia i coraz bardziej się zacierają. W pamięci pozostają jednak sytuacje, ów kontekst łączący nas z osobą Zmarłego. I właśnie zapalony znicz, położony kwiat oraz chwila zadumy świadczy o tym, że nadal pamiętamy, że nasi Zmarli nadal stanowią cząstkę naszej pamięci. I nie wszystek umrze, gdyż człowiek żyje tak długo, jak długo żyje w pamięci żyjących.

Jak co roku na grobach członków oraz przyjaciół Ondraszka zapłonęły znicze…

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Ślub Justyny Pawlik i Sebastiana Gorczycy

13.10.2018

Jesień ozłociła liście drzew, snuło się babie lato, a słoneczko radośnie przygrzewało. W tę cudowną i wręcz wymarzoną pogodę Justyna Pawlik, w kościele pw. Bożej Opatrzności w Cieszynie Pastwiskach, powiedziała sakramentalne „TAK” Sebastianowi Gorczyca.

Działo się to w obecności rodzeństwa i rodziców z obu stron, rodziny, a także wielu, wielu przyjaciół, wśród których nie zabrakło licznej delegacji z naszego klubu. Dzięki strojom organizacyjnym obecność Ondraszków była zauważona i życzliwie komentowana.

Nasza Justynka, można powiedzieć, rosła wraz z klubem, albowiem z rowerem i Ondraszkami prawie od urodzenia miała wiele wspólnego. W towarzystwie mamy i taty, czyli Afi i Rechtora, najpierw na bagażniku rodziców, potem już samodzielnie, przemierzała szlaki bliższych i dalszych rowerowych oraz górskich wypraw w nieznane, a także wielu zlotów przodownickich. Była też uczestnikiem zagranicznych rowerowych eskapad, wymagających i trudnych kondycyjnie, takich jak np. Bornholm czy Finlandia. Wraz z przyszłym mężem, wówczas jeszcze kolegą z klasy szkoły średniej, była też uczestnikiem kilku naszych rodzinnych rajdów rowerowych.

Potem przyszedł czas studiowania i zdobywania kolejnych etapów zawodowego wtajemniczenia. W związku z tym nie zostawało wiele czasu na rower, choć w domowych rozmowach Ondraszek nadal bywał obecny.

I wreszcie nadszedł ten moment, kiedy dumny tata odprowadził ostatnie dziecko przed ołtarz przekazując rękę córki jej wybrankowi. I chociaż było mi trochę smutno, że ten szczęśliwy czas wspólnych beztroskich wypraw, spotkań przy ognisku pod baldachimem rozgwieżdżonego nieba, jest już definitywnie za nami i został zamknięty w pamięci oraz na kartach klubowych kronik, to przecież wiem, że właśnie wkroczyli na nową, od teraz już wspólną drogę.

Otworzyła się właśnie jeszcze nie zapisana księga zwana Małżeństwem, a autorami jej kolejnych rozdziałów będą właśnie Justyna i Sebastian Gorczycowie. I oby zapełniała się samymi szczęśliwymi wiadomościami, czego życzyli Nowożeńcom wszyscy licznie zebrani uczestnicy tej radosnej ceremonii.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
"Cieszyński Przekładaniec" - II Festiwalu Organizacji Pozarządowych

28.09.2018

W dniu 15 września, nasz klub na zaproszenie Urzędu Miejskiego w Cieszynie wziął udział w II Festiwalu Organizacji Pozarządowych "Cieszyński Przekładaniec". Na cieszyńskim rynku stanęło ok. 30 namiotów i domków, w których organizacje pozarządowe działające w przeróżnych dziedzinach od sportu przez oświatę, uprawianie ogródków działkowych po turystykę - w tym kolarską, miały możliwość zaprezentowania swoich dokonań oraz propagowania profilu własnej aktywności.

Klubowe stoisko Ondraszka bogato wyposażyliśmy w zdobyte trofea i kroniki z dawnych lat, informację o naszej ofercie bliższych czy dalszych rowerowych wypraw oraz sposobach ich realizacji. Ozdobiliśmy go również historycznym przedwojennym rowerem, na którym założyciel "Ondraszka" pan Władysław Sosna przejechał tysiące kilometrów przemierzając Polskę wzdłuż i wszerz oraz dla kontrastu, współczesnym modelem trekkingowym.

Sądząc z sporego zainteresowania odwiedzających oraz wpisów w wyłożonej księdze pamiątkowej oferta aktywnego spędzania wolnego czasu jaki preferujemy i promujemy jest dobrze postrzegana przez mieszkańców miasta i ma sporo zwolenników. Stoisko klubu z zainteresowaniem odwiedził również burmistrz miasta pan R. Macura oraz wyżej wspomniany założyciel klubu wraz z małżonką.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Krajowa Konferencja Aktywu Turystyki Kolarskiej PTTK Warszawa

03.02.2018

Raz na cztery lata w siedzibie PTTK w Warszawie przy ul. Senatorskiej zbierają się delegaci wszystkich komisji kół czy klubów kolarskich PTTK, aby podsumować mijającą kadencję, rozpatrzyć wnioski o przyznanie godności Honorowego Przodownika Turystyki Kolarskiej PTTK, omówić plany na przyszłość, no i wybrać skład Komisji Kolarskiej ZGPTTK na następną kadencję.

Według ustalonego klucza, zależnego od ilości członków, naszego Ondraszka reprezentowali: „Bystry” - Jarek Rezmer oraz „Rechtór” - Zbyszek Pawlik. Już wczesnym rankiem ok. 5:00 w Katowicach zebrało się 15 delegatów z województwa śląskiego i wynajętym busem pojechaliśmy do Warszawy. Towarzyszyła nam również „Ośka” - Jadwiga Rezmer. Choć wydawało się, że wyjechaliśmy wcześnie, jednak na obrady, które rozpoczynały się o godz. 10:00, zdążyliśmy prawie „na styk”.

Przed wejściem na salę obrad zdążyłem jeszcze się przyjrzeć eksponowanej w hallu pokonkursowej wystawie cieszyńskiego Klubu Fotograficznego „Start”, a na sztalugach w kilku gablotach były też eksponowane moje prace konkursowe. Zrobiło mi się bardzo miło.

Zgodnie z programem konferencję rozpoczęto od wyboru prezydium zebrania, przy czym przewodniczenie obradom powierzono Markowi Kobie z Jaworzna. Następnie w imieniu ustepującej Komisji jej przewodniczący Waldemar Wieczorkowski złożył obszerne sprawozdanie z działaności w kadencji 2014-2017, a na zakończenie dodał, ku naszemu zaskoczeniu, że w razie reelekcji nie zamierza podejmować się już tej funkcji argumentując, że sprawował ją od 16 lat. Podziękował i wręczył drobne upominki pozostałym członkom komisji, a także Grażynie Orłowskiej-Rybickiej, która jako etatowy pracownik PTTK reprezentowała przed ZG nasze sprawy oraz Edwardowi Kutyle wystepującemu dotychczas w roli opiekuna Komisji z ramienia Zarządu Głównego.

Trzeba przyznać, że pod wodzą Waldka wiele się dobrego działo, więc wraz z Jarkiem podziękowaliśmy mu publicznie za te dokonania i wręczyliśmy na pamiątkę nasze wydawnictwo jubileuszowe opatrzone okolicznościową dedykacją.

Nastepnie zaprezentowano sylwetki prawie 30 kandydatów na Honorowego P.T.Kol., a wśród nich i „Ośkę” - Jadwigę Rezmer, „Apanaczi” - Basię Toman oraz przyjaciela naszego klubu Jana Geresza z Żywca. Po przegłosowaniu listy Waldek wśród oklasków przekazał obecnym stosowne certyfikaty. Serdecznie gratulujemy tak prestiżowego wyróżnienia!!!

Przystępując do bloku wyborczego najpierw stwierdzono, że na 75 uprawnionych do głosowania przybyło 71 delegatów, czyli ponad 90%, co jest bardzo dobrym wynikiem. Z woli zebranych przewodniczyłem wybranej 5-osobowej Komisji Skrutacyjnej, jeszcze nie przeczuwając, że mocno się w tej roli napracujemy. Wolę uczestnictwa w składzie Komisji wyraziło bowiem aż 16 kandydatów, co przy dość rygorystycznej ordynacji wyborczej oznaczało prawie pewne kłopoty.

Przy pomocy Grażyny sprawnie wyprodukowaliśmy karty do głosowania, co miało się jeszcze kilkakrotnie powtórzyć. Po podliczeniu głosów w pierwszej turze wystarczającą ilość głosów zebrało siedmiu kandydatów. Aby wybrać pozostałych dwóch było trzeba przeprowadzić jeszcze kolejne dwie rundy wyborcze, powtarzając całą procedurę. Ale w końcu się udało i ostatecznie skład Komisji Turystyki Kolarskiej ZGPTTK na kadencję 2018-2021 wygląda nastepująco:

 • Waldemar Wieczorkowski Toruń
 • Marek Koba Jaworzno
 • Michał Raczyński Nysa
 • Marian Kotarski Myszków
 • Grzegorz Kukowka Gliwice
 • Bernard Milewski Płock
 • Stanisław Karuga Katowice
 • Jerzy Formella Gdańsk
 • Krzysztof Mieczkowski Elbląg

Na dodatkowym posiedzeniu Komisja się ukonstytuowała. Wiekszością głosów jej Przewodniczącym został Marek Koba, który funkcję zastępców powierzył Waldemarowi Wieczorkowskiemu, Marianowi Kotarskiemu i Stanisławowi Karudze, a sekretarzowanie powierzono Jerzemu Formella. Taki skład dowodzi, że delegaci obdarzyli Komisję poprzedniej kadencji wilekim zaufaniem, gdyż jedyną zmianą jest właśnie zmiana w funkcji przewodniczącego.

Na zakończenie wraz z Jarkiem na forum pogratulowalismy Klubowi Turystyki Kolarskiej „Kalinka” z Grudziądza pięknego jubileuszu 40-lecia i wręczyliśmy drobne upominki oraz okolicznościowy dyplom. Przyjęto też kilka wniosków i uchwał m.in. wysuniętą przeze mnie sprawę reorganizacji konkursu na Najaktywniejszy klub, komisję kolarską PTTK, który od lat jest prowadzony, lecz jego formuła wg mnie wypacza ideę, do której został stworzony. Nowy przewodniczacy wygłosił również swoje exposee, a nowo sformułowana Komisja zebrała serdeczne gratulacje i życzenia równie skutecznego działania jak dotychczas. Po tym pracowitym spotkaniu wróciliśmy do Katowic, a do Cieszynia dojechaliśmy po godz. 21.00.

Uff!

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Doroczne zebranie sprawozdawcze PTTS

28.01.2018

Informuję, że w dniu 28.01.2018 w Albrechcicach w Domu PZKO odbyło się doroczne zebranie sprawozdawcze Polskiego Towarzystwa Turystyczno Sportowego "Beskid Śląski" w Republice Czeskiej. To ważne wydarzenie było podsumowaniem dorobku i imponujących osiągnięć naszego partnera na niwie turystycznej oraz sportowej w roku 2017. Ondraszków reprezentowali: "Ośka" i "Bystry" - J&J Rezmerowie, "Skryba" - A. Nowak i "Rechtór" - Z. Pawlik. Na forum został oficjalnie przedstawiony nowy lider sekcji kolarskiej, znany już nam z zamknięcia ondraszkowego sezonu - kolega Robert Wałaski. Pogratulowaliśmy osiągniętych sukcesów, a z Robertem liczymy na dobrą i bardzo owocną dalszą współpracę.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Wizyta łodzian w Cieszynie

27.11.2017

Na zaproszenie Włodka Nowaka przybyli do nas z kurtuazyjną wizytą Włodek i Jan, obaj byli przedstawicielami jednego z najstarszych klubów turystyki kolarskiej w Polsce - Łódzkiego Klubu Turystów Kolarzy PTTK im. H. Gintera. Włodek podjął się oprowadzenia gości po stolicy Podbeskidzia, a w poniedziałkowe popołudnie w jego obecności zawitali również do Cieszyna. Tutaj spotkali się najpierw z A. Słotą omawiając nawiązanie ewentualnej współpracy w ramach działalności Biura Turystyki Kwalifikowanej Ondraszek, a następnie z „Rechtorem” - Z. Pawlikiem, który podjął się oprowadzenia gości po naszym cieszyńskim podwórku. Co prawda w listopadzie noc zapada szybko, lecz okazało się to atutem, bowiem miasto już iluminowane świątecznie wyglądało naprawdę magicznie, choć jeszcze nie było śniegu. Na krótkim spacerze zapoznali z najważniejszymi zabytkami naszego grodu a Włodek Siech miał okazję odświeżyć swoją pamięć, jako że był uczestnikiem 46. zlotu przodowników turystyki kolarskiej, który organizowaliśmy 11 lat temu w Cieszynie. Przy pożegnaniu goście stwierdzili, że wizyta była nad wyraz udana, zaprosili Ondraszków do rewizyty w Łodzi i na koniec życzyliśmy sobie kolejnych spotkań na kolarskich szlakach w przyszłym roku.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
„Szeryf” Honorowym Członkiem PTTK!

18.11.2017

Po wielkiej batalii jaką rozpoczęliśmy w początkiem ubiegłego roku założyciel naszego klubu i jego pierwszy i długoletni przewodniczący „Szeryf” - Władek Sosna oficjalnie otrzymał przyznane przez XIX Walny Zjazd PTTK najwyższe wyróżnienie jakim PTTK dysponuje: tytuł Honorowego Członka PTTK. Odbyło się to w sali koncertowej Szkoły Muzycznej na Miscellaneach Cieszyńskich, jakie co roku organizuje Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy naszym Oddziale PTTK. Nota bene taką formę kształcenia, która później przerodziła się w prawdziwy cykl sesji popularno-naukowych przed laty wymyślił i tym, trochę tajemniczym tytułem obdarzył właśnie Władek Sosna - wówczas członek zarządu Koła odpowiedzialny za sprawy szkolenia.

Teraz, po latach historia zatoczyła koło i na Miscellanea przybył specjalnie kol. Roman Bargieł -wiceprezes ZG PTTK, aby wręczyć rzeczone zaszczytne wyróżnienie. Były łzy wzruszenia, gorące życzenia i kwiaty. Działo się to w obecności wielu znamienitych gości, braci przewodnickiej z całego województwa (i nie tylko) oraz przedstawicieli Ondraszka, którzy na tą okazję przybyli w strojach organizacyjnych.

Ponadto wręczono również wiele innych wyróżnień zasłużonym członkom cieszyńskiego Oddziału PTTK i to zarówno przyznanych przez ZG PTTK, wojewódzkich jak też i lokalnych.

Po tym miłym wstępie rozpoczęła się sesja, której osią przewodnią był temat „Kompozytorzy Ziemi Cieszyńskiej”. Była to prawdziwa uczta dla ducha, gdyż poszczególne tematy były okraszone występami znanego chóru „Harmonia”, koncertem fortepianowym oraz świetnym filmem dokumentalnym. A na zakończenie zwiedziliśmy z przewodnikiem zakamarki byłego pałacu Habsburgów, w których wnętrzach funkcjonuje obecnie szkoła muzyczna.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Diamentowe Gody Szeryfów

13.11.2017

Był rok 1957. Właśnie na kalendarzu odsłoniła się karta 12 października. Świat pasjonował się konfliktem izraelsko-egipskim, a za żelazną kurtyną w NRD-owskim Zwickau wyprodukowano pierwszego Trabanta. W Polsce rządził Gomułka, a Edward Gierek właśnie został I Sekretarzem KW PZPR w województwie katowickim.

Tymczasem w Cieszynie przy ul. Olszaka w rodzinie Pawlików kwiliło dziecię, któremu na chrzcie dano na imię Zbyszek. Będzie on za dwa miesiące obchodził swoje pierwsze urodziny. Tymczasem w Błogocicach, po ul. Żeromskiego biegało i swoją ciekawość świata zaspokajało 5-letnie pacholę Andrzejek Słota. A w tym czasie kościele Jezusowym ksiądz Michejda udzielał ślubu Emilii i Władysławowi Sosnom, którzy na tą okoliczność przyjechali właśnie z Ustronia.

Co połączyło te trzy tak różne historie? Otóż połączyła je wspólna pasja nazywana turystyką kolarską. W cieszyńskim Oddziale PTTK już od roku 1952 istniała sekcja turystyki kolarskiej, która w roku 1955 zmieniła się w Komisję Oddziałową. Po Alojzie Szupinie dowodził nią Adam Kantor (do roku 1962), od 1963 zastąpił go Władek Sosna wspomagany przez małżonkę. Kolarski ruch wycieczkowy to się rozwijał, to wpadał w kolejny dołek, w czym nie bez znaczenia było dość dziwaczne nastawienie do kolarzy ówczesnych władz oddziałowych. Jednakże Władek nie zrażając się i działając m.in. jako nauczyciel w technikum Mechaniczno-Elektrycznym, choć ze zmiennym szczęściem, jednak potrafił zainteresować młodzież szkolną na tyle, że w 1966r. założył klub turystyki kolarskiej, któremu później przydano imię Ondraszek. Emilia od samego początku w klubie pełniła funkcję skarbnika. Pomimo przeróżnych perturbacji, o czym można przeczytać w kronikach, działalność klubu była jednak znacząca w skali kraju, skoro już w 1969 powierzono mu organizację IX Ogólnopolskiego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej. W 1971 Andrzej Słota dołączył do zarządu klubu. Po kilku latach, w 1975r. na kolarską arenę wkroczył też Zbyszek, który w 1979r. również dołączył do zarządu klubu, początkowo jako kronikarz.

Lata mijały w zawrotnym tempie, Sosnowie mocno działali i pęczniały kolejne tomy klubowych kronik. Z każdym tysiącem przejechanych kilometrów przybywało i doświadczenia i wspomnień. Należy też dodać, że równolegle działali oni w Kole Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy cieszyńskim Oddziale PTTK, gdzie Władek był odpowiedzialny za sprawy szkolenia.

W 1979r. przytłoczony przeróżnymi obowiązkami Szeryf przekazał prowadzenie klubu Andrzejowi, a Emilia w 1985r przekazała skarbnikowanie Marii Biłko. I choć Szeryfowie powoli się wycofywali z klubowych działań, to jednak żywo się nim interesowali i byli obecni choćby na kolejnych jubileuszach. Władek, jako wytrawny krajoznawca równolegle zajmował się też działalnością publicystyczną, dochodząc do sporych sukcesów w tej dziedzinie. Za całokształt tej działalności w 2017 roku otrzymał prestiżową nagrodę literacką PTTK im. W. Krygowskiego. Swoim piórem mocno wspierał również Ondraszka, pisząc wiele artykułów prasowych, był także głównym redaktorem monografii klubowej „40 lat z Ondraszkiem” wydanej w roku 2006. W międzyczasie obydwaj zaangażowali się w działalność Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego, którego oddział Władek już od dawna prowadzi, a Emilia jest skarbnikiem. Dla tej społeczności zorganizowali m.in. wiele prelekcji oraz krajoznawczych wypraw. I choć zdrowie już nie to samo, i Władek wychodząc na zewnątrz porusza się swoim „autkiem”, Sosnowie nadal nadają kierunek cieszyńskiemu Oddziałowi Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego, o czym można się przekonać odwiedzając ich stronę.

Z okazji tak wspaniałego jubileuszu, z lekkim poślizgiem, do naszych Szeryfów wybrała się delegacja klubowa. Na tym przesympatycznym spotkaniu Ondraszka reprezentowali Andrzej Słota oraz Janina i Zbigniew Pawlikowie. Wręczyliśmy Jubilatom bogaty „kosz obfitości” oraz serdeczne życzenia, aby dobry los nadal sprzyjał naszym „ojcom założycielom”.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Nie wszystek umrę… Pamiętamy!

07.11.2017

Ten szczególny dzień zawsze nastraja do refleksji nad uciekającym życiem i tym co nieuchronnie stanowi jego kres. Pochylając się nad mogiłą przywołujemy w pamięci twarze naszych bliskich, przyjaciół czy znajomych. Chwilę temu, ledwie wczoraj jeszcze z nami byli i dzielili smutki i radości dnia codziennego. A dzisiaj jedynym widocznym śladem ich ziemskiego bytowania jest mogiła na cmentarzu. Zapalamy kolejny znicz, kładziemy go na mogile i w migotliwym blasku jawią się nam bliskie naszemu sercu chwile ich obecności. I z każdym rokiem mamy coraz więcej zniczy do zapalenia, a lista naszych przyjaciół, którzy już przeszli na tamtą stronę, jest coraz dłuższa.

Jak co roku wybraliśmy się szlakiem pobliskich nekropolii, aby zapalić światełko pamięci naszym znajomym. Poniżej prezentujemy kilku z nich:

 • Lucjan Jurys – nestor cieszyńskich turystów, przyjaciel naszego klubu zmarł 15.09.2017 i niewiele brakowało, a bylibyśmy świętowali jego 100-lecie.
 • Ryszard Syrokosz – odszedł 05.09.2017, były członek zarządu Oddziału PTTK w Cieszynie, przewodnik górski i członek GOPR. Interesował się działalnością klubu i bywał na naszych imprezach.
 • Stanisław Pawlik – zmarł 19.09.2015r., pasjonat turystyki kolarskiej oraz sportu rowerowego. Powszechnie lubiany, mocno się angażował w działalność Ondraszka. A w domu - „złota rączka” i mistrz zupy dyniowej oraz pomidorowej.
 • Marian Palowski – zmarł 16.08.2007r., miał rozliczne zainteresowania i absorbującą pracę zawodową. Jednak wspólnie z żoną Danutą dla Ondraszka znajdowali czas i uczestniczyli w wielu klubowych propozycjach i wiele też ich zorganizowali.
 • ks. Tadeusz Klocek – odszedł 31.05.1993, działacz społeczny wielkiego formatu i równie wielu zainteresowań. Jako niestrudzony orędownik turystyki kolarskiej nadał jej ramy organizacyjne w dawnym województwie bielskim.
 • Jan Pilch – zmarł 7.12.1979r., urodzony gawędziarz, co „z niejednego pieca chleb jadł”. Organizator wielu rowerowych wypraw w bliższe i dalsze okolice. Nominalnie Ondraszek, jednakże lubił jeździć własnymi ścieżkami i zaraził turystyczną pasją niżej podpisanego.

A wszystkim tutaj niewymienionym przyjaciołom klubu, których nie zdążyliśmy odwiedzić zapaliliśmy znicz pod centralnym krzyżem.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Odszedł Ewald Bereska

02.11.2017

Dnia 15 października 2017r. zmarł śp. Ewald Bereska przodownik turystyki kolarskiej, Honorowy Członek Klubu Turystyki Kolarskiej "Gronie" Tychy, serdeczny przyjaciel Ondraszka i towarzysz rowerowych podróży. Śp. Ewald był znany wśród kolarskiej braci ze względu na swoje dość osobliwe hobby. Otóż zbierał wszystko co się kojarzy z rowerem, a z części rowerowych robił różne ciekawe przedmioty użytkowe. Tak więc niejedno mieszkanie ozdobiły zegary wykonane z zębatych płyt przedniej przerzutki i łańcucha, lampy z rowerowych widelców, a na święta Bożego Narodzenia u Beresków stała prawdziwa rowerowa choinka wykonana z obręczy, łańcuchów i innych części. Ponadto był posiadaczem wielkiej kolekcji widokówek, znaczków, kubków itp. przedmiotów z wizerunkiem roweru.

Jako że dożył dosyć sędziwego wieku i prawie do końca był czynnym rowerzystą pojawiał się często na rowerowych rajdach, skutkiem czego nazbierał również sporą kolekcję pucharów "rajdowego seniora" m.in. i z naszych Cieszyńskich Rajdów Rodzinnych. W Zmarłym tracimy wielkiego formatu Towarzysza rowerowych wypraw.

Cześć Jego pamięci!

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 18 października 2017 roku w Tychach o godz. 930 w kościele powołania Jana Chrzciciela przy ul. Kopernika 5.

Zdjęcie powyżej zostało wykonane w trakcie spotkania w Domu Narodowym z okazji 45-lecia Ondraszka dnia 2 grudnia 2011r.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Władysław Sosna odznaczony

08.10.2017

W tym roku na XIX Walnym Zjeździe PTTK który obradował w Warszawie w dniach 15-16.09.2017 podjęto uchwałę o nadaniu najwyższego z możliwych wyróżnień organizacyjnych - Członka Honorowego PTTK dla 30 kandydatów z całej Polski. Był wśród nich i zasłużony działacz Oddziału PTTK "Beskid Sląski" w Cieszynie Władysław Sosna, m.in. założyciel Klubu Kolarskiego"Ondraszek". Kwartalnik PTTK "Gościniec" nr 3 (61) 2017 został w całości poświęcony przedstawieniu sylwetek kandydatów. Uznając, że warto przybliżyć dokonania naszego kandydata poniżej prezentuję przedruk artykułu z Gościńca.

Władysław Sosna urodził się W Cieszynie w 1933 r., jako jedyny syn ślusarza narzędziowego i strażaka zawodowego Karola i gospodyni domowej Wiktorii z domu Pająk. W 1952 r. ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Cieszynie, uzyskując kwalifikacje technika mechanika z zakresu obróbki skrawaniem. W roku też 1952 wstąpił do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Już wówczas ujawnił swoje zamiłowanie do turystyki górskiej i kolarskiej. Po uzyskaniu zwolnienia z nakazu pracy (Fabryka Urządzeń Technicznych W Raciborzu, Cieszyńska Fabryka Narzędzi w Cieszynie). W latach 1953-1957 studiował na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym na Politechnice Śląskiej W Gliwicach. Studia zakończył uzyskaniem dyplomu inżyniera mechaniki o specjalności obrabiarki, narzędzia i technologia budowy maszyn. W Gliwicach udzielał się w uczelnianej Radzie Kół PTTK, uzyskał uprawnienia przodownika turystyki kolarskiej (1955 r., a od 1962 r. na całą Polskę) i górskiej (1957 r., a od 1966 r. na wszystkie góry Polski) oraz przewodnika beskidzkiego (1956 r., od 1978 przewodnika beskidzkiego i terenowego kl. I, a od 1967 r. - instruktora przewodnictwa beskidzkiego). Z braku środków, W okresie letnim dojeżdżał do domu na rowerze, zaliczając przy okazji wszelkie wówczas dostępne drogi dojazdowe między Cieszynem a Gliwicami. 12.10.1957 r. poślubił Emilię z domu Pisz.

W latach 1958-1970 pracował W Fabryce Maszyn Elektrycznych „Celma„ W Cieszynie początkowo na stanowisku samodzielnego technologa, od 1965 r. kierownika Sekcji Technologicznej Produkcji Specjalnej. W roku 1961 r. podjął równolegle działalność pedagogiczno-dydaktyczną jako nauczyciel dochodzący W Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Cieszynie.

W fabryce „Celma” należał do jednych z najaktywniejszych członków Koła Zakładowego PTTK. W latach 1959-1970 pełnił w nim między innymi obowiązki przewodniczącego Sekcji Propagandy Turystyki, w której zakresie było również redagowanie biuletynu „Na Szlakach”, którego W latach 1959-1964 ukazało się siedemnaście numerów. Wówczas był to ewenement W skali województwa. W 1961 r. reaktywował Sekcję Turystyki Kolarskiej i spowodował, że w organizowanych przez Koło rajdach metalowców uczestniczyli także kolarze. Dwa lata później powierzono mu funkcję przewodniczącego w Oddziałowej Komisji Turystyki Kolarskiej (1963-1979); został też członkiem Okręgowej Komisji Turystyki Kolarskiej w Katowicach (1963-1975). W roku 1963 powierzono mu również funkcję zastępcy przewodniczącego do spraw szkoleniowych Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” W Cieszynie, którym był do 1989 r.

Oprócz organizowanych i cieszących się dużą frekwencją forów przewodnickich był inicjatorem i organizatorem „czwartków przewodnickich”, corocznych „posiadów przewodnickich” w chałupie Jana Kawuloka w Istebnej, sesji popularnonaukowych pn. „Miscellanea Przewodnickie” i Baraniogórskiego Zlotu Przewodników Beskidzkich, a także licznych wycieczek szkoleniowych, w czasie których nawiązywano bliższe kontakty z kołami przewodnickimi z całego kraju. Przeprowadził pięć kursów na przewodnika beskidzkiego i terenowego. Dzięki tym wysiłkom doprowadził do odnowienia i powiększenia kadry przewodnickiej i wydatnego podniesienia kwalifikacji przewodników, a cieszyńskie Koło Przewodników stało się jednym z liczących się ośrodków przewodnickich W kraju.

Pozytywnie oceniona przez Okręgową Komisję Turystyki Kolarskiej w Katowicach działalność w tej Komisji oraz zachęta ze strony przewodniczącego tejże, inż. Ryszarda Mielnika, wpłynęły na decyzje Władysława Sosny o wystąpieniu wraz małżonką Emilią z wnioskiem o założenie Turystycznego Klubu Kolarskiego „Ondraszek”, co nastąpiło w 1966 r.

Obok wycieczek i uczestnictwa w rajdach kolarskich okolicznych klubów zorganizowali oni 17 obozów kolarskich z młodzieżą na centralne zloty turystów kolarzy PTTK. W roku 1969 Komisja Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK powierzyła Klubowi organizację IX Ogólnopolskiego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej na Ziemi Cieszyńskiej. Wpisy do kroniki potwierdzają, że gospodarze Zlotu spisali się na medal.

W roku 1970 Władysław Sosna poświęcił się całkowicie pracy nauczycielskiej W cieszyńskim technikum, prowadząc zajęcia W zakresie swoich specjalności zawodowych. Jego zasługą było zorganizowanie unikatowej biblioteki podręczników, dzięki czemu uczniowie przez cały okres nauki korzystali z podręczników, wnosząc tylko jednorazową opłatę W pierwszej klasie. Był też przewodnikiem organizowanych przez szkołę wycieczek uczniów do zakładów pracy, zawsze uzupełnianych programem krajoznawczym. Przez kilka lat był opiekunem Szkolnego Koła PTTK.

W wyniku reformy administracyjnej kraju, Władysława Sosnę powołano na przewodniczącego Komisji Turystyki Kolarskiej Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Bielsku-Białej (1975-1983). W nowym województwie Klub „Ondraszek” był jedynym klubem kolarskim. Całą pracę organizacyjną trzeba było podjąć od podstaw. Niestety, praca zawodowa w szkole i pełnione jeszcze obowiązki społeczne w Cieszynie nie pozwoliły mu na jej podjęcie. Ujawniona zaś choroba, zmiana sytuacji rodzinnej i zaskakujące zarzuty niektórych działaczy spowodowały, że w 1989 r. Władysław Sosna wycofał się z czynnej działalności w PTTK. W roku 1985 uzyskał rentę inwalidzka, ale jeszcze do 1993 r. pracował w szkole na niepełnym etacie do czasu regulaminowego przejścia na emeryturę.

W 1983 r. został członkiem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, wszedł w skład jej władz, pełniąc między innymi W latach 1999-2005 funkcję wiceprezesa do spraw wydawniczych. Obok wydanych cennych reprintów i innych publikacji wydatnie przyczynił się do wydania podręcznika wiedzy regionalnej dla szkół; od 1995 r. aż po chwilę obecna jest członkiem kolegium redakcyjnego „Kalendarza Cieszyńskiego”.

W 1989 r. przyjął obowiązki prezesa Oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego i pełni je aż do chwili obecnej. Wraz z małżonką w 1994 r. przyczynił się do powstania Klubu Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego, w ramach którego odbywają się cotygodniowe czwartki z prelekcjami poświęcone pamięci osób zacnych bez względu na wyznanie, a także autokarowe wycieczki rekreacyjno krajoznawcze (jak dotąd ponad 280) na terenie Polski, Czech i Słowacji. Nie sposób też pominąć inicjatywy upamiętnienia kilkunastu wybitnych ludzi regionu w postaci tablic pamiątkowych i pomnika.

Lista dokonań Władysława Sosny byłaby niepełna, gdyby nie wspomnieć o jego bogatej działalności publicystycznej jako autora, współautora i redaktora ponad 50 pozycji książkowych, nie licząc setek artykułów rozsianych w periodykach turystycznych i wyznaniowych. Obok kilku przewodników i albumów po Cieszynie, Śląsku Cieszyńskim i Beskidzie Śląskim, pojawiły także inne wydawnictwa. Pozycja „Od PTT do PTTK na Ziemi Cieszyńskiej”, przewodnik „Cieszyn - przewodnik krajoznawczy” oraz mapa „Beskid Śląski i Żywiecki” zostały wyróżnione pierwszymi nagrodami na I i III Biennale Książki Turystycznej. Przez kilkanaście lat współpracował z Państwowym Przedsiębiorstwem Wydawnictw Kartograficznych we Wrocławiu, które wyemitowało 19 wydań na bieżąco aktualizowanych map „Beskid Śląski i Żywiecki” oraz pięć wydań mapy „Pogórze Cieszyńskie” opatrzonych treścią krajoznawczą zarówno w części opisowej, jak i kartograficznej. Z pozostałych pozycji wymienić należy: „50 lat przewodnictwa PTTK na Ziemi Cieszyńskiej”, „40 lat z Ondraszkiem”, „25 lat Oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie. Pamiętnik”, opracowanie i wydanie kilku cennych pamiętników postaci cieszyńskich oraz takich publikacji, jak: „Szlakiem pamiątek ewangelików cieszyńskich”, „Kościół Jezusowy wśród kościołów łaski na Śląsku”, „Cieniom Ludzi Zacnych pochowanych na Cmentarzu Ewangelickim przy ul. Bielskiej w Cieszynie i na innych nekropoliach”. W roku ukazał się wybór publicystyki pt. „Barwy luteranizmu na Śląsku Cieszyńskim”.

Przytoczone zostały co ważniejsze fragmenty działalności Władysława Sosny, W których ma także swój udział jego żona Emilia, ongiś maszynistka tekstów, zawsze pierwsza wierna czytelniczka i recenzentka, a nade wszystko osoba dbająca 0 Właściwy twórczy klimat W domu i towarzyszka prawie wszystkich eskapad turystycznych w górach (duża złota GOT) i na rowerze (duża złota KOT), przodownik turystyki kolarskiej oraz przewodnik beskidzki i terenowy kl. II. Władysław Sosna jest honorowym przodownikiem turystyki kolarskiej PTTK i honorowym przodownikiem turystyki górskiej GOT.

W uznaniu zasług Władysław Sosna został odznaczony i wyróżniony między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką „Za Opiekę nad Zabytkami”, Złotą Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa śląskiego, Złotą Honorową Odznaką PTTK. Został obdarzony tytułem honorowego członka Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego i Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK „Ondraszek”. Jest laureatem „Nagrody Miasta Cieszyna za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki”, „Nagrody im. ks. dr. Leopolda Marcina Otto”, a także Nagrody Literackiej im. Władysława Krygowskiego za rok 2015. Ponadto w roku 2010 r. uzyskał, Wpis do Księgi Zasłużonych Działaczy PTTK Województwa Śląskiego”.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Piszą o nas

06.10.2017

Z przyjemnością zawiadamiam, że Ondraszek zagościł na łamach dwóch publikacji: w „Gościńcu” oraz w „Kalendarzu Cieszyńskim” na rok 2017. „Gościniec” jest to kwartalnik PTTK o zasięgu ogólnopolskim. W numerze 3/4/2016 zamieszczono dwa artykuły z naszego podwórka. Pierwszy pod tytułem „Nagroda literacka dla Władysława Sosny" autorstwa redakcji "Wierchów" (innego wyd. PTTK) stanowi reportaż z wizyty przedstawicieli Zarządu Głównego PTTK (z prezesem R. Bargiełem włącznie) na naszym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym w styczniu 2017 roku. Wizyta miała na celu uhonorowanie „Szeryfa” nagrodą literacką PTTK im. Władysława Krygowskiego za nieprzeciętne zasługi i pisarski dorobek w dziedzinie krajoznawstwa. Treść artykułu stanowi zwięzłe omówienie literackich dokonań naszego „Szeryfa”. Laudację wygłosił pan A. Wójcik, redaktor naczelny „Wierchów”. O tym wyjątkowym wydarzeniu pisaliśmy również w naszej kronice. Artykuł drugi zatytułowany "50 lat Ondraszka na kole" autorstwa W. Sosny powstał niejako na zamówienie i stanowił dopełnienie całego szeregu zamierzeń jakie powziął zarząd klubu w związku z obchodami Złotych Godów Ondraszka. Władek Sosna jako osoba najbardziej kompetentna podjął się trudnego zadania skreślenia bogatej historii klubu na ledwie kilku stronach. Artykuł jest ilustrowany dawnymi oraz współczesnymi zdjęciami z życia klubu. Ten numer „Gościńca”, jak sądzę, będzie już raczej nieosiągalny, a zatem zapraszam do przeczytania wymienionych artykułów w kronice klubu na rok 2017.

W „Kalendarzu Cieszyńskim” ukazał się z kolei artykuł pod tytułem „Zaduma Szeryfa w 50-lecie Ondraszka”. Jest to samodzielna inicjatywa W. Sosny „Szeryfa” mająca na celu zobrazowanie historii turystyki kolarskiej na Ziemi Cieszyńskiej na bazie skąpych dostępnych źródeł, dorastanie przyszłego „Szeryfa” do zainteresowań krajoznawczych i turystyki kolarskiej w szczególności, perypetie pierwszych rowerowych eskapad skutkujących założeniem klubu Ondraszek i jego dalsze dzieje. Wpierw pod jego przewodnictwem, następnie A. Słoty - „Jędrusia” i w końcu Z. Pawlika czyli „Rechtora”. W moim odczuciu z artykułu przebija nutka pesymizmu związana z niezrozumieniem wysiłków propagowania tego rodzaju turystyki w „niemowlęcym”okresie Ondraszka, a i później różnie z tym bywało. Na pewno warto go przeczytać, jak i cały Kalendarz zakupić zwłaszcza, że jeszcze jest do kupienia w Księgarni Piastowskiej w Cieszynie w promocyjnej cenie 23.10 zł.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Zmarł Lucjan Jurys (17.02.1918-15.09.2017)

28.09.2017

Wielce nas zasmuciła wiadomość, że zmarł nestor cieszyńskich turystów, orędownik i przyjaciel naszego klubu śp. Lucjan Jurys.

Lucjan urodził się w Nowym Sączu jednak tuż po wojnie przeniósł się do Cieszyna, gdzie założył rodzinę. Tutaj wrosły Jego korzenie i uznał Ziemię Cieszyńską za swoją małą ojczyznę. Przez długie lata pełnił funkcję prezesa PSS „Społem” w Cieszynie, a Jego czas wolny wypełniała czynna turystyka oraz działalność społeczna w Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie oraz Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

Działając w obu tych organizacjach uczynił wiele dobrego, a Oddziałowi PTTK przez kilka kadencji prezesował. Mocno zaangażował się w działalności koła przewodników beskidzkich i terenowych, był też twórcą przewodnickiego Koła Macierzy. Za długoletnią wybitną działalność otrzymał wiele wysokich odznaczeń i wyróżnień m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Honorową Odznakę PTTK, Złotą Odznakę za Zasługi w Turystyce, tytuły Zasłużonego Przewodnika PTTK, Honorowego Prezesa Koła Przewodników cieszyńskiego Oddziału PTTK i wiele innych.

Mimo, że nie angażował się bezpośrednio w działalność naszego klubu jego serdeczne wsparcie odczuliśmy już przy organizacji jubileuszu X-lecia klubu w roku 1976, który dzięki Niemu mógł się odbyć w świetlicy PSSu. Wielokrotnie spotykaliśmy Go na cieszyńskim rynku, kiedy towarzyszył nam przy starcie do kolejnych wypraw kolarskich w poszczególnych sezonach, zwłaszcza, że w klubie aktywnie działała Jego córka „Baśka” - B. Nowak oraz zięć „Skryba” - A. Nowak. Lucjan był Gościem Honorowym naszych kolejnych jubileuszy, w tym 50-lecia hucznie obchodzonego w ubiegłym roku. Delegacja Ondraszka była z kolei obecna na Jego jubileuszach, w tym na pamiętnym 90-leciu. Mocno nam wtedy zaimponował, kiedy jako uśmiechnięty i tryskający energią starszy pan, bez pomocy okularów mocnym głosem odczytał otrzymane laurki. W tym czasie był też wraz z nami przy źródle Olzy pod Gańczorką. Dobry Anioł tego miejsca - W. Kristen stwierdził wówczas, że Lucek był tym „najwcześniej urodzonym”, który kiedykolwiek to miejsce odwiedził.

Już powoli przygotowywaliśmy się do obchodów Jego 100-lecia. Niestety stało się inaczej i teraz Lucek, pozostając w sercach i pamięci wielu przyjaciół, w tym z turystycznej braci, wędruje sobie po niebieskich szlakach i pewnie będzie nam nadal towarzyszył, choć teraz już w całkiem innym wymiarze.

Cześć Jego pamięci!

20.09.2017 przy asyście pocztów sztandarowych Oddziału PTTK i Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w ostatniej drodze śp. Lucjana towarzyszyła rodzina oraz wielka rzesza znajomych i przyjaciół, w tym w czerwonych strojach przewodnicy PTTK i kolarze z „Ondraszka”. A niebo płakało nad stratą tak zacnego człowieka.

Zobacz relację Indi na portalu ox.pl z 24.09.2017 „A niebo zapłakało na Lucjanem Jurysem”.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
XIX Walny Zjazd PTTK w Warszawie

21.09.2017

W dniach 15-16.09.017 odbył się w Warszawie XIX Walny Zjazd PTTK, na którym podsumowano dokonania władz XVIII kadencji. Wyróżniono zasłużonych działaczy wysokimi odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Trzydziestu działaczom nadano najwyższe w naszej organizacji wyróżnienie - godność Honorowego Członka PTTK. Dokonano także wyboru składu Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej oraz Głównego Sądu Koleżeńskiego i przyjęto uchwały programowe do realizacji przez nowo wybrane władze. Dodatkowo informuję też, że wysokie odznaczenie państwowe - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał m.in. Stanisław Radomski z Gliwic - Honorowy Członek naszego klubu.

Województwo śląskie było najliczniej reprezentowane na zjeździe, natomiast delegatami z cieszyńskiego Oddziału PTTK byli: Jacek Tyczkowski (prezes) oraz Zbigniew Pawlik (wiceprezes). Pozostały delegat Ryszard Mazur ze względów zdrowotnych w zjeździe nie uczestniczył. Miło mi poinformować, że delegaci jednogłośnie przyznali godność Członka Honorowego PTTK Władysławowi Sośnie - długoletniemu i bardzo zasłużonemu w wielu dziedzinach działaczowi naszego Oddziału. Nowo wybrane składy poszczególnych władz są przedstawione na załączonych listach. Uważne przestudiowanie pozwoli stwierdzić, że w każdej z nich województwo śląskie jest po wielokroć reprezentowane, a w składzie GSK mamy również swojego przedstawiciela.

Życzymy, aby nowo wybrane władze podejmowały wyłącznie trafne decyzje i mimo niełatwych czasów dla organizacji społecznych, poprowadziły PTTK ku dalszemu pomyślnemu rozwojowi.

Skład Głównego Sądu Koleżeńskiego PTTK w XIX kadencji

Nazwisko i imięFunkcjaWojewództwo
Tomalak Wojciechprezeswielkopolskie
Markowski Tadeuszwiceprezespomorskie
Napiórkowski Wojciechwiceprezesmazowieckie
Szulc Jolantasekretarzkujawsko-pomorskie
Delert Jacekczłonekmazowieckie
Gacek Jacekczłonekmałopolskie
Husak Marcinczłonekopolskie
Leoniak Bartoszczłonekłódzkie
Pawlik Zbigniewczłonekśląskie
Przyjazny Mateuszczłonekwielkopolskie
Radomska-Krenz Renataczłonekwielkopolskie
Rydel-Piskorska Elżbietaczłonekmazowieckie
Sieradzki Stanisławczłonekpodkarpackie
Warowny Leszekczłoneklubelskie
Janota Małgorzataczłonekśląskie
Kamiński Pawełczłonekpodlaskie
Korus Krystianczłonekśląskie

Skład Zarządu Głównego PTTK w XIX kadencji

Nazwisko i imięFunkcjaWojewództwo
Potocki Jacekprezesdolnośląskie
Bargieł Romanwiceprezesśląskie
Jurak Marianwiceprezeswarmińsko-mazurskie
Kapłon Jerzyskarbnikmałopolskie
Mordal Pawełsekretaż generalnywielkopolskie
Bilik Lucjuszczłonekopolskie
Czober Jacekczłonekśląskie
Dąbrowski Jarosławczłonekmazowieckie
Misaczek Marzenaczłonekmałopolskie
Nowak Jakubczłonekśląskie
Osypiuk Waldemarczłonekdolnośląskie
Sierpińska Annaczłonekpodlaskie
Sikora Stanisławczłonekpomorskie
Stachura Wiesławczłonekśląskie
Staszak Aleksandraczłonekpodlaskie
Trzoch Jacekczłonekmazowieckie
Wałach Agnieszkaczłonekpodkarpackie
Wasilewski Andrzejczłoneklubelskie
Zań Pawełczłonekmazowieckie
Żochowski Mieczysławczłonekmazowieckie

Skład Głównej Komisji Rewizyjnej PTTK w XIX kadencji

Nazwisko i imięFunkcjaWojewództwo
Kużelewski Dariuszprezespodlaskie
Miśkowiec Pawełwiceprezesmałopolskie
Kudlaszyk Andrzejwiceprezeswielkopolskie
Nazarczyk Dariuszwiceprezesmazowieckie
Moszczyńska Elżbietasekretarzmazowieckie
Bardel Lucynaczłonekśląskie
Grajczak Krystianczłonekwielkopolskie
Grajkowski Dariuszczłonekwielkopolskie
Kaczmarczyk Jarosławczłonekpomorskie
Kalemba Andrzejczłonekmałopolskie
Komorowski Bogdanczłonekmazowieckie
Korpysz Sławomirczłoneklubelskie
Motyka Henrykczłonekśląskie
Radomska Małgorzataczłonekśląskie
Zimnicki Kamilczłonekwarmińsko-mazurskie

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Z wizytą u Seniorka

15.07.2017

Dnia 15.07.2017 wybraliśmy się z wizytą do Seniorka, który obecnie jest pensjonariuszem ośrodka ELIM w Dzięgielowie.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Najlepiej pracująca komisja oddziałowa lub klub 2016

07.07.2017

Z przyjemnością informuję, że mając na uwadze wiele wydarzeń jakie odbyły się w roku jubileuszowym Ondraszka, zarząd postanowił je podsumować i aplikować do „Konkursu na najlepiej pracującą komisję oddziałową, klub, sekcję turystyki kolarskiej PTTK w 2016 roku".

Na zlocie Przodowników Turystyki Kolarskiej (p.t.kol.) w Świdnicy ogłoszono wyniki konkursu i okazało się, że zajęliśmy VII miejsce mając łącznie 38 pkt w siedmiu ocenianych dziedzinach. Porównując wynik Ondraszka z klubami wyżej uplasowanymi w rankingu (Huzy Gliwice - 76 pkt, Sokół Radlin - 58 pkt, „Gronie” Tychy - 57 pkt, Przygoda Toruń - 47 pkt, Catena Bytom - 46 pkt, Łódzki Klub im. Gintera - 40 pkt) zajęliśmy dobre miejsce na miarę naszych możliwości, zwłaszcza że nasz program działania nie był ułożony specjalnie pod rywalizację konkursową. Za nami znalazły się Kruszwica, Siedlce, Katowice, Płock… Otrzymaliśmy poniższy dyplom.

Miło też donieść, że powiększył się aktyw klubowych przodowników turystyki kolarskiej. Na zlocie Mariusz Bubik był uczestnikiem kursu, zdał końcowy egzamin i zdobył przodownickie szlify. Gratulujemy!

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Odszedł Jan Pawlik - "Ociec"

13.02.2017

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Wielka Wystawa Jubileuszowa Ondraszka

06.12.2016

Klub przy współpracy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego zorganizował wystawę jubileuszową w muzealnej sali wystaw czasowych "Piwnica" przy ulicy Regera. Można tam zobaczyć i dotknąć historii klubu: zbieranych przez lata pamiątek, trofeów, dokumentów i afiszy. Można zaglądnąć do 15 tomów kronik obejmujących lata 1952-2015, można też prześledzić rowerowe trasy Ondraszków od lat 60-tych XXw. po 2015r. W gablotach i na tablicach wystawiono osobiste trofea klubowiczów, publicystyczne dokonania założyciela klubu Szeryfa Władysława Sosny, pamiątki z wypraw rowerowych obu dotychczasowych prezesów klubu: Andrzeja Słoty - "Jędrusia" i Zbyszka Pawlika - "Rechtóra". Można zapoznać się także z kierunkami zagranicznych rowerowych destynacji klubu, a także podziwiać niektóre z trofeów i dokumentów ilustrujących współpracę PTTS-u "Beskid Śląski" w Republice Czeskiej z Ondraszkiem. Osobno zaprezentowano pamiątki z niedawnej Wielkiej Gali Jubileuszowej klubu, która odbyła się dnia 05.11.2016r.

W kolejnym pomieszczeniu można prześledzić historię rowerowych konstrukcji od 1880 roku (angielski bicykl), przez lata międzywojenne - to jest produkty fabryk zbrojeniowych Polski i Czechosłowacji, rowery epoki PRL-u: Bałtyk i Ukraina, po współczesny model trekkingowy.

Zwiedzający są jednocześnie członkami jury konkursowego wystawy fotograficznej "Jubileusz Ondraszka w obiektywie", w której zgłoszone 92 prace są tu zaprezentowane. Przywilejem jury jest głosowanie na najciekawsze z nich. To wszystko jeszcze można zobaczyć na własne oczy. Lecz jeżeli ktoś nie zdąży tego zrobić do dnia 02.12.2016 (włącznie), to pozostanie mu wyłącznie oglądanie tych wszystkich dziwów na załączonych poniżej fotografiach.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Nim podniosła się kurtyna, czyli Ondraszkowy jubileusz od kuchni

25.11.2016

Kończy się kolejna kadencja zarządu klubu. Już w przyszłym roku staniemy przed problemem komu powierzyć ster Ondraszka w pierwszej kadencji drugiego pięćdziesięciolecia. Aby sobie uświadomić na czym polega praca tych „wybrańców”, myślę, że raz warto zaglądnąć za kurtynę i spojrzeć na to od strony kuchni. Dobrym przykładem było przygotowanie Wielkiej Gali Jubileuszowej. A zatem…

Już prawie dwa lata wstecz to wyjątkowe wydarzenie było w centrum uwagi zarządu klubu. Już na zebraniu w dniu 26.02.2015r. ścierały się pomysły i opinie jak byłoby najwłaściwiej uhonorować „Abrahamowiny” Ondraszka. Wtedy właśnie przyjęto cały pakiet działań i rozpoczął się żmudny i długi etap wielowątkowej realizacji planów. Postanowiono wówczas:

 • wykonać pieczęć pamiątkową (wykonał J. Konieczny według projektu Rechtóra);
 • umieścić cykl artykułów o historii klubu w pięciu kolejnych nr Wiadomości Ratuszowych - od września do listopada 2016r. ukazały się dwa artykuły Szeryfa, po jednym St. Radomskiego i Rechtóra oraz zespołowy Jędrusia i Rechtóra;
 • wydać publikację jubileuszową w formie książkowej „50 lat Ondraszka”, z założenia miało to być uzupełnienie poprzedniej publikacji „40 lat z Ondraszkiem na rowerze”, a wyszła księga o objętości 125 stron;
 • umieścić jubileuszowy artykuł w periodyku PTTK „ Gościniec”;
 • wykonać proporczyk jubileuszowy;
 • zorganizować wystawę klubowych trofeów - od 04.11.2016 do 02.12.2016 odbywa się w sali Piwnica Muzeum Śląska Cieszyńskiego;
 • zorganizować uroczyste spotkanie jubileuszowe - pierwotny termin 19.11.2016r. został ustalony w Domu Narodowym jeszcze w roku 2015;
 • zorganizować prelekcję multimedialną o klubie i turystyce kolarskiej;
 • ogłosić całosezonowy konkurs fotograficzny „Jubileusz Ondraszka w obiektywie”;
 • zorganizować dwudniowy jubileuszowy zlot kolarski „Śladami Ondraszka” (odbył się 02-03.09.2016r.);
 • zainicjować zdobywanie jubileuszowej statuetki 50/50 czyli „50 wycieczek na 50-lecie klubu” - ostatecznie po dwóch sezonach turystycznych statuetkę zdobyło 16 osób.

Na zebraniu w dniu 11.02.2016r. wybrano oficjalne logo jubileuszowe z propozycji przygotowanych przez Adama Kłodowskiego. Trwało już wtedy pisanie artykułów do książki „50 lat z Ondraszkiem” przy czym staraliśmy się zaprosić autorów, którzy najlepiej znali temat, ale klubowicze również zostali zaproszeni do umieszczenia w niej własnych przemyśleń. Na zebraniu w dniu 17.03.2016 już mogliśmy wybrać oficynę wydawniczą według zebranych ofert, a na następnych zająć się ustalaniem wykonawców programu artystycznego, wynajmem sali i tysiącem innych szczegółów bez których to przedsięwzięcie mogłoby się nie udać. Po drodze zmienił się też wymuszony czynnikami zewnętrznymi termin spotkania (został przesunięty na 05.11.2016) oraz weryfikowaliśmy inne pomysły, lecz jedno pozostało bez zmian: mieliśmy poczucie, że przygotowujemy wyjątkowe wydarzenie, więc wszyscy podeszli do tego z wielkim zaangażowaniem.

Na zebraniu w dniu 04.04.2016 okazało się już, że mimo naszych zabiegów o sponsorów finansowa kołderka jest za krótka, zapadła więc decyzja wyemitowania cegiełek. Cegiełki były rozprowadzane na poszczególnych wycieczkach klubowych, a także na zlocie przodowników turystyki kolarskiej w Supraślu, gdzie cieszyły się wielkim zainteresowaniem.

Niezależnym torem biegły nasze starania o uhonorowanie wytypowanych kandydatów przewidzianymi wyróżnieniami. Lista była gotowa już 11.02.2016, jednak podlegała kilkakrotnym rozszerzeniom. Jak jest to długa i pracochłonna procedura najlepiej wie Skryba, który jako członek oddziałowej kapituły wyróżnień na każdym ich spotkaniu składał, wyjaśniał, poprawiał i bronił kolejne wnioski. Jednocześnie Bystry, jako pomysłodawca jubileuszowej statuetki 50/50, miał sporo roboty z jej przygotowaniem, gdyż została przez niego nie tylko wymyślona, lecz i wykonana własnoręcznie i to na swój koszt. Rozstrzapek zajęła się uzgodnieniami z występem chóru zespołu Ziemi Cieszyńskiej, rozmowami z Domem Narodowym, przygotowaniem sali i wernisażu konkursu fotografii, zarezerwowała ukazanie się serii artykułów o klubie w kolejnych numerach Wiadomości Ratuszowych. Ośka mając już w styczniu gotowy wzór wkrótce znalazła wykonawcę i doprowadziła do etapu realizacji jubileuszowy proporczyk. Kropelka zorganizował przewóz do sali muzealnej gablot wystawienniczych. Apanaczi czuwała nad finansowym aspektem przedsięwzięcia i zorganizowała występ zespołu tanecznego z Liceum Ogólnokształcącego w Cieszynie. Rechtór starał się koordynować całość i zajął się organizacją wystawy. Należało najpierw zabezpieczyć wynajem sali i aby wzbogacić ekspozycję prowadził rozmowy z innymi partnerami - Muzeum, PTTS, MK PZKO Wierzniowice. Do przygotowań czynnie włączył się również Jędruś, który z własnej inicjatywy postanowił wzbogacić jubileusz wydaniem - na własny koszt - okolicznościowego medalu, a wraz z Apanaczi ustalili szczegóły obsługi spotkania jubileuszowego przez uczniów z cieszyńskiego gastronoma. Duet Ośka i Bystry znalazła z kolei wykonawcę jubileuszowego tortu i ustaliła szczegóły, dzięki czemu wjechał on w odpowiednim momencie na salę.

W naszym wydawnictwie, ze względu na oszczędności, postanowiliśmy sami dokonać korekt, co wymagało kilkukrotnego przeczytania wszystkich materiałów przez Ośkę, Bystrego i Rechtóra i każdorazowego żmudnego szlifowania stylistyki i usuwania co rusz pojawiających się błędów. Osobnym tematem był wybór zdjęć ilustrujących artykuły, co też dokonaliśmy w tym samym składzie. Końcem września w oficynie wydawniczej Offsetdruk i media rozpoczęto druk tego dzieła, na które już czekały sporządzone przez Paparazziego płytki DVD z bogatym materiałem zdjęciowym z ostatniej dekady. W końcowym etapie do tego tematu włączył się Skryba i dzięki jego koneksjom uzyskaliśmy korzystny rabat.

We wrześniu klubowicze zostali poinformowani o stanie przygotowań w specjalnym komunikacie, a na zakończeniu sezonu w dniu 18.10.2016 mogliśmy już przekazać w miarę precyzyjny program spotkania jubileuszowego oraz imprez towarzyszących, bo wtedy już mieliśmy większość spraw domknięte.

Następnym etapem było ustalenie listy gości, przygotowanie i wysyłka zaproszeń, a także ustalenie szczegółowego scenariusza spotkania. Mając skompletowane materiały Apanaczi przystąpiła do przygotowania pakietów powitalnych, które otrzymali wszyscy uczestnicy spotkania jubileuszowego. Tymczasem po zakończeniu terminu składania prac w konkursie fotograficznym zespół w składzie Ośka, Rozstrzapek, Bystry i Rechtór poświęcili cały wieczór, aby nadesłane prace zostały odpowiednio opisane i znalazły swoje miejsce na planszach wystawowych.

Mając wystawę na uwadze Rechtór przegrzebał wszelkie zakątki, przewrócił szuflady i ogołocił półki w PTTK celem znalezienia materialnych śladów ondraszkowej historii, czego efekt można było zobaczyć na planszach i w gablotach wystawowych. W wolnych chwilach (czyli późną nocą) pisał pisma, podziękowania, certyfikaty i dyplomy.

Niektórzy klubowicze odpowiedzieli pozytywnie na wystosowany apel o przekazanie własnych zbiorów na wystawę i finalnie w przeddzień wernisażu stanęliśmy przed ogromnym zadaniem, jak z zebranej góry przeróżnych artefaktów przygotować ekspozycję. Udział w tym zbożnym dziele wzięli: Śmig, Ziołowy, Wędrowniczek, Bystry, Rozstrzapek, Ośka, Rechtór i Skryba, który tego popołudnia nie schodził z drabiny. Efekt finalny, jak się wydaje, zaskoczył nawet nas – z trudem w dwóch pomieszczeniach zmieściliśmy to, co według nas warto było pokazać. Jako ostatni szlif wystawy pojawił się stół i szkło na białym obrusie przygotowany na wernisaż.

Na wernisażu dnia 04.11.2016 było obecnych sporo zwiedzających, w tym E. i W. Sosnowie, H. Piszkiewicz z PTTS-u, dyrektor muzeum M. Dembiniok, Urząd Miasta Cieszyna reprezentowali St. Kawecki i K. Kasztura. Przybyło też sporo Ondraszków i innych zwiedzających. Prezentując wystawę słowo wstępne wygłosił Jędruś. Padło wiele ciepłych i miłych słów pod naszym adresem, a M. Dembiniok przekazał nam książkowy upominek.

Ale nie był to jeszcze czas świętowania. Tego samego dnia wieczorem ustalono szczegóły scenariusza jubileuszowego spotkania z Czornom, która podjęła się trudnej roli konferansjera. Nazajutrz już od rana Bystry, Ośka, Apanaczi, Rozstrzapek, Skryba i Rechtór pracowali przy dekoracji sali i montażu wystawy fotograficznej. Pracownik Domu Narodowego ustawiał stoły i krzesła, a uczniowie pod kierownictwem R. Szotek przygotowali wszystko to, co miało się na nich znaleźć. Jędruś przywiózł dekorację kwiatową i przygotowane pakiety powitalne. Wszystkie przewidziane do wręczenia wyróżnienia, takie jak: odznaczenia, dyplomy, statuetki i podziękowania, znalazły się na specjalnie przygotowanym stole. W tym samym czasie w domu Pawlików Alapala przymierzała wypożyczony strój śląski, w którym miała wystąpić przy podawaniu wyróżnień.

W sekretariacie zasiadły Apanaczi i Ośka czuwając, aby przybyli zaznaczyli swoją obecność na przygotowanych listach, otrzymali pakiety z upominkami i książką i pobrali kartę do głosowania w konkursie fotograficznym. Gości powoli przybywało i sala się zapełniała. Tuż przed rozpoczęciem pojawił się kilkudziesięcioosobowy chór jubileuszowy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej wraz z kapelą. O godz. 1500 po krótkich słowach powitania przez Rechtóra, przy pełnej sali dyrektor P. Gruchel podał pierwsze akordy ondraszkowego hymnu „W nadolziańskim cnym Cieszynie”.

Słuchając kapitalnego wykonania naszego hymnu przez chór nagle sobie uświadomiłem, że pomimo zmęczenia i ogromu opisanych zadań jakie musieliśmy wykonać, byłem naprawdę wzruszony i szczęśliwy, że to właśnie nam dane było przygotować to wielkie wydarzenie oraz, że zrobiliśmy to wspólnie, w tak wspaniałym zespole. Kurtyna się podniosła i Wielka Gala się rozpoczęła.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Spotkanie ze Starostą Powiatu Cieszyńskiego

25.11.2016

Dnia 15.11.2016 przedstawiciele naszego klubu spotkali się ze Starostą Powiatu Cieszyńskiego - J. Królem. Celem było wręczenie honorowej statuetki jubileuszowej jako podziękowanie za długoletnie wspieranie naszych działań.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Wyróżnienia dla Ondraszka

14.11.2016

Poniżej prezentujemy dwa pisma od burmistrza miasta Cieszyna, jakie otrzymaliśmy z okazji jubileuszu. Pierwsze otrzymałem na spotkaniu w dniu 05.11.2016, a drugie podczas obchodów Święta Niepodległości 11.11.2016, na które zaprosił mnie burmistrz i wręczył to pismo jako wyróżnienie wśród innych organizacji pozarządowych, które również w tym roku obchodzą swój jubileusz.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Brązowy Krzyż Zasługi dla Andrzeja Słoty

11.04.2016

W dniu dzisiejszym w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach nasz klubowy kolega i długoletni prezes "Jędruś" - Andrzej Słota został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za wieloletnie efektywne działanie na rzecz rozwoju turystyki. Krzyż tej klasy odebrał również kol. W. Ocetkiewicz - jeden z założycieli i komandorów Klubu Żeglarskiego PTTK "Sternik"z Cieszyna, który jak i nasz Ondraszek obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia.

Serdecznie gratulujemy tak wysokiego odznaczenia!

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Nowe koszulki

11.04.2016

Z okazji jubileuszu postanowiliśmy wyposażyć Ondraszków w stosowne odzienie. Firma z Lublina wykonała na nasze zlecenie koszulki, T-shirty, wiatrówki, polary i bluzy z jubileuszowym logo i nadrukiem klubu, które jeszcze można sobie zamówić w bardzo przyzwoitej cenie. Bliższe informacje u "Rechtóra" - Z Pawlika.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Święto zmarłych

01.11.2015

Święto Zamarłych - jak co roku wędrujemy po cmentarzach, aby pochylić się w zadumie nad mogiłami i wspomnieć tych, których już nie ma między nami. Niektórzy już dawno przeszli na drugą stronę, więc wspomnienia pomału się zacierają, inni znowu byli między nami ledwie wczoraj, lecz też w ziemskim wymiarze ich już nie spotkamy. Co roku lista ta staje się coraz dłuższa...

Wyrazem pamięci jest zapalona świeczka, czasami modlitwa - bowiem każdy człowiek żyje tak długo, jak długo jest w pamięci bliskich czy przyjaciół. Jak co roku objechaliśmy cmentarze w Pogwizdowie, Kończycach Małych i w Czeskim Cieszynie, aby brodząc w opadłych liściach zapalić znicz na mogiłach klubowych przyjaciół...

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Z żałobnej kroniki

30.09.2015

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 19.09.2015r., po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł ś.p. Stanisław Pawlik. Długoletni członek naszego klubu, nieoceniony przyjaciel, kolega i towarzysz kolarskich klubowych wędrówek, a także uczestnik sportowych wypraw w gronie klubowych przyjaciół.

W Zmarłym tracimy wspaniałego człowieka, pełnego ciepła i serdeczności, otwartego dla ludzi i niezapomnianego uczestnika wspólnych rowerowych peregrynacji. Dnia 23.09.2015 w Jego ostatniej ziemskiej drodze, w licznie zebranym orszaku pogrzebowym, towarzyszyli Mu klubowi przyjaciele, a nad otwartą mogiłą Rechtór - prezes klubu - wygłosił słowa pożegnania.

Cześć Jego pamięci!
zarząd TKK Ondaszek

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Wręczenie odznaczeń państwowych

06.05.2015

Dnia 29.04.2015, w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach, odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych działaczom naszego Oddziału PTTK Beskid Sląski w Cieszynie. Otrzymali je:

 • Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Oddziału PTTK - Henryk Więzik,
 • Krzyż Kawalerski Orderu odrodzenia Polski - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Oddziału PTTK - Henryk Więzik
 • Srebrny Krzyż Zasługi
  • Prezes Oddziału PTTK w Cieszynie - Jacek Tyczkowski,
  • Prezes Koła nr 2 w Skoczowie - Krzysztof Greń,
 • Brązowy Krzyż Zasługi - Wiceprezes Oddziału PTTK, prezes TKK Ondraszek - Zbigniew Pawlik,

Tu dodajemy link do strony Koła PTTK nr 2 w Skoczowie z fotorelacją z uroczystości.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Spotkanie rocznicowe 105-lecie PTT-PTTK Oddziału „Beskid Śląski” w Cieszynie

23.04.2015

Stwierdzenie, że czas pędzi nieubłaganie naprzód w tym przypadku jest jak najbardziej prawdziwe. Zupełnie niedawno – w 2010r. – obchodziliśmy hucznie jubileusz 100-lecia i teraz znów kolejnych 5 lat za nami. Spotkanie rocznicowe jest zawsze okazją do wyróżnienia działaczy, którzy w szczególny sposób przyczynili się do promowania i rozwijania turystyki na Ziemi Cieszyńskiej. W tym zakresie przygotowania rocznicy rozpoczęły się już w roku ubiegłym, gdyż wnioski o wyróżnienia dla wytypowanych osób – w tym Ondraszków musiały przejść długą i wielostopniową weryfikację. Na poziomie klubu najwięcej się nad tym napracował nasz Skryba jako członek Oddziałowej Kapituły odznaczeń i wyróżnień.

Zarząd oddziału PTTK w lutym powołał zespół organizacyjny, którego przewodniczącym mianowano piszącego te słowa Zbyszka. Zespół regularnie się spotykał, aby wypracować szczegółowy scenariusz oraz zaplanować wszelkie sprawy organizacyjne. Najwięcej czasu poświęcono na ustalenie listy osób i instytucji, które należało wyróżnić i do samego końca ulegała ona zmianom. Doszliśmy też do wniosku, że ze względu na ich ilość część z nich zostanie przekazana przy innych okazjach, z których najbliższe nastąpi 25.04.2015r. z okazji rocznicy 85-lecia koła PTTK w Skoczowie.

W słoneczną sobotę 11.04.2015r. odświętnie udekorowana Sala Konferencyjna Domu Narodowego w Cieszynie zapełniła się gośćmi oraz przedstawicielami wszystkich ogniw organizacyjnych oddziału. Ondraszka reprezentowali: Ośka, Bystry, Rozstrzapek, Afi, Kropelka, Baśka, Skryba, Apanaczi, Jędruś, Rechtór oraz nasi zacni Szeryfowie. Był też nestor cieszyńskich turystów kolarzy L. Jurys. Na spotkaniu pełniłem funkcję „mistrza ceremonii”, czyli konferansjera, z zadaniem utrzymania całości w reżimie czasowym.

Nasi znamienici goście stawili się w licznym gronie. Byli to zarówno przedstawiciele władz miasta Cieszyna (Burmistrz R. Macura), Starostwa Powiatowego (Starosta J. Król), ZGPTTK (prezes R. Bargieł), Związku oddziału PTTK województwa Śląskiego (przewodniczący J. Czober), okolicznych Oddziałów PTTK z Jastrzębia, Wisły i Bielska-Białej oraz innych stowarzyszeń i firm wspierających. Była też obecna P. Halina Twardzik reprezentująca zaolziańskich turystów z PTTSu. Jubilata czyli oddział PTTK „Beskid Śląski” reprezentował jego zarząd w tym obaj prezesi – Honorowy (R.Mazur) i obecny (J. Tyczkowski).

Po wystąpieniach R. Mazura i J. Tyczkowskiego, którzy przedstawili rys historyczny oraz teraźniejszość turystyki na Ziemi Cieszyńskiej przez pryzmat działalności Oddziału, przystąpiliśmy do wręczania odznaczeń i wyróżnień. Z Ondraszków nominowani zostali:

Z nadania Prezydenta RP (zostanie wręczony 29.04.2015r w Katowicach):
Pawlik Zbigniew - Brązowy Krzyż Zasługi

Z nadania Marszałka Województwa Śląskiego (zostanie wręczona 25.04.2015r w Skoczowie):
Pawlik Zbigniew - Złota Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”

Z nadania Ministra Sportu i Turystyki (wręczył ją kol. R. Bargieł i R. Mazur):
Rezmer Jarosław - Odznaka „Zasłużony dla Turystyki”

Nadane przez Komisję Krajoznawczą ZG PTTK (wręczył go kol. R.Bargieł i J. Czober):
Pawlik Zbigniew - Dyplom 60-lecia Komisji Krajoznawczej

Nadane przez Radę Prezesów Oddziałów PTTK Województwa Śląskiego (wręczyli je kol. J. Czober i J. Tyczkowski):

 • Biłko-Holisz Maria - Śląska Odznaka Honorowa
 • Nowak Andrzej - Śląska Odznaka Honorowa
 • Pawlik Janina - Śląska Odznaka Honorowa
 • Rezmer Jarosław - Śląska Odznaka Honorowa
 • Słota Andrzej - Śląska Odznaka Honorowa
 • Toman Barbara - Śląska Odznaka Honorowa
 • Zmełty Władysław - Śląska Odznaka Honorowa
 • Nowak Barbara - Dyplom Honorowy Rady Prezesów
 • Rezmer Jadwiga - Dyplom Honorowy Rady Prezesów

Nadane przez Zarząd oddziału PTTK Beskid Śląski w Cieszynie „Dyplom uznania za zasługi w rozwoju turystyki i krajoznawstwa na Ziemi Cieszyńskiej” (wręczał J. Tyczkowski) otrzymali:

 • Nowak Andrzej
 • Pawlik Zbigniew
 • Rezmer Jarosław
 • Słota Andrzej
 • Sosna Emilia
 • Sosna Władysław
 • Hamera Piotr
 • Nowak Andrzej „Ziołowy”
 • Pawliczek Krystyna
 • Pawliczek Ryszard
 • Stasik Jan
 • Szarzec Beata
 • Szurman Leszek
 • Kasztura Krzysztof
 • Nowak Włodzimierz
 • Zdzisław Fierla z PTTS-u

Po części dyplomy wręczono na spotkaniu, a pozostałe zostaną przekazane adresatom na otwarciu sezonu. W części przeznaczonej dla wystąpień gości padło wiele ciepłych i miłych słów pod adresem Jubilata. Niektóre zostały poparte okolicznościowymi prezentami zazwyczaj w formie książkowej. Najoryginalniejszym była chyba „książka” od przyjaciół zza Olzy oraz wiersz „Ku czci” wymyślony przez zarząd oddziału PTTK w Bielsku-Białej.

W programie artystycznym nastąpiło zestawienie tradycji i współczesności. Tradycję reprezentował Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej w programie wokalno-tanecznym, a współczesność to próbka umiejętności Damskiej Grupy Tanecznej „Volta”, która zaprezentowała pokaz taneczny „latino-solo” w układzie choreograficznym D. Bawora. Członkinią zespołu też jest nasz Ondraszek - Alapala. Oba występy wszystkim się podobały i zebrały gromkie brawa.

Spotkanie rocznicowe było pełne pozytywnych wzruszeń, a dzięki obecnym przedstawicielom mediów, na pewno będziemy mogli o nim przeczytać w lokalnych mediach. Dodam, że zakończyliśmy go o czasie!

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Karnawałowy Bal Ondraszka

07.02.2015

Dawno, dawno temu, w karnawale 2011 roku, kiedy kończył się nasz Bal Przebierańców „Euro 2012”, snuliśmy już plany na następne. Nikt nie przypuszczał, że przerwa potrwa aż tak długo. Po tej kilkuletniej przerwie Irena „Kociak” wzięła sprawy w swoje ręce i postanowiła działać. Była pomysłodawcą i głównym organizatorem sympatycznego Ondraszkowego Balu Przebierańców 2015. Temat przebrania nie był tym razem narzucony i balowicze mogli puścić wodze fantazji – co też uczynili! W pięknie przystrojonej w odpowiednie dekoracje Sali SM „Cieszynianka” pojawiły się indywidua przeróżnego pochodzenia.

Przybyła zatem dostojna osoba duchowna - Kapucyn z prawdziwą brodą! - jak i postacie z piekła rodem – Diablice - byli Baronowa z Baronem, ale też lokatorka prehistorycznej jaskini - Jaskiniowiec. Była „Dama z odzysku”, a także Piękność, która urwała się wprost z weneckiego karnawału. Były obecne postacie z bajek i książek, jak fikuśny „Kapelusznik”, „Smerfetka”, czy Pipi z zalotnymi warkoczykami. Przybyli również przedstawiciele Ciemnej Strony Mocy: Czarownica z nieodłączną miotłą i Hrabia Dracula, który między posiłkami pożywiał się krwią niewinnych dziewic. Za to obecni na balu przedstawiciele indiańskiego szczepu zakopali przy tej okazji wojenny toporek i nie gonili za gośćmi z tomahawkiem. Byli też przedstawiciele ludu pracującego miast i wsi: uzbrojony po zęby ochroniarz i gorol spod beskidzkich gróni. Na bal stawił się także niejaki Denis Rusos. Uczestnikami zabawy były również nierozłączne zjawiska pogodowe: Słoneczny Dzień oraz Księżycowa Noc.

Tylu ciekawych dziwolągów zebrało się w jednym miejscu! Jeżeli dodamy do tego dobre i artystycznie przystrojone jedzonko, wszelakie napitki i muzykę serwowaną odpowiednio przez DJ Leszka a później i Mariana „Harmoniusza”, zabawy wymyślone i prowadzone przez „Rechtóra”, to mamy gotowy i sprawdzony przepis na udany bal.

Punktem kulminacyjnym był oczywiście wybór króla i królowej, czyli najlepszego przebrania. W demokratycznym głosowaniu uczestnicy oceniali kreatywność, inwencję twórczą oraz końcowy efekt. Najwięcej głosów zebrali i królami balu zostali:

 • Czarownica czyli Wanda - „Szprycha”
 • Hrabia Dracula czyli Leszek - „Rewor”

Aż strach się bać!

Królowie dostojnie zasiedli na tronie, a reszta dworzan wśród aplauzów złożyła im należny hołd oddając pokłon. Miłościwie panujący odebrali również podarunek ufundowany przez Szefową Balu. Czarownica od razu przymierzyła i wypróbowała nowiutkie „klompen” czyli holenderskie drewniane chodaki. Będą na pewno długo służyły, jednak pod jednym warunkiem: Nie należy się w nich zbliżać zanadto do ognia, co w przypadku czarownicy może być niejakim problemem. Na szampańskiej zabawie czas minął wesoło i przyjemnie.

Może doczekamy się kontynuacji?

O to prosi „Słoneczny Dzień” czyli,

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Cieszyńskie bez granic - konkurs fotograficzny

20.12.2014

Klub Fotograficzny "Start" działający przy oddziale PTTK w Cieszynie podsumował całoroczny konkurs fotograficzny "Cieszyńskie bez granic". Miło się dowiedzieć, że w konkursie zostały wyróżnione również prace Ondraszków - tak się złożyło, że z jednej rodziny Pawlików.

Dyplomy otrzymały prace: Justyny "Czekając na sezon", Alicji - Alipali "Olza w objęciach wierzby", Zbyszka - Rechtóra "W bukowych szponach". Wernisaż odbył się w nowo wyremontowanej sali Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, a według zapewnień organizatora następny odbędzie się w siedzibie ZG PTTK w Warszawie.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Spotkanie w Chlebowej Chacie

29.11.2014

Końcówka roku w Ondraszku obfituje w imieninowo-urodzinowe wydarzenia. Nieco dawniej była to pewna okazja do spotkań towarzyskich, ostatnio jednak w natłoku różnych obowiązków przestaliśmy celebrować spotkania w większym składzie. Postanowiła to zmienić „Ośka”, która wyszła z inicjatywą spotkania solenizantów i gości w plenerze. Temat podchwycił „Niezłomny”, oferując do tego celu Lincerową chałupę. Pałeczkę przejął później „Rechtór” i „Afi” zapraszając gości na ul. Borsuczą. Na całość poszedł jednak „Jędruś”, gdyż zorganizował spotkanie na „neutralnym gruncie”, czyli w „Chlebowej Chacie” w Brennej. I to było to!

Z założenia impreza była składkowa, więc 25 solenizantów oraz ich gości zajechało do Brennej ondraszkowym autobusem z pełną bazą żywieniowo-napojową w bagażu. „Chlebowa Chata” jest również nieco związana z Ondraszkiem, gdyż jej właściciel, p. M. Dudys, też był dawniej członkiem klubu.

Właściciele mogą się poszczycić sporymi zbiorami, więc miejsce funkcjonuje jako żywy skansen. Zbiory są wystawione w oryginalnej drewnianej chałupie sprowadzonej gdzieś z terenów rzeszowskiego. Dom ten i obejście są wypełnione przeróżnymi przedmiotami, które niegdyś były niezbędne w gospodarstwie, a dzisiaj, nawet się nie domyślamy przeznaczenia niektórych sprzętów. Nie są to jednak eksponaty muzealne ulokowane za szkłem. Tutaj wszystko można wziąć do ręki, a część jest wykorzystana do misji jaką wyznaczyli sobie gospodarze – czyli do pieczenia chleba.

Na początku gaździna wprowadziła nas w klimat arcyciekawą prelekcją na temat „Jak to hańdowni się żyli, co się jadło, co się piło”, po czym zeszliśmy do piwnicy, gdzie głównym sprzętem był chlebowy piec. Tutaj rozpoczęła się biesiada od degustacji wypieczonego tutaj chleba ze smalcem, a także kwaśnicy przygotowanej przez gazdów. A później…

Były imieninowo-urodzinowe życzenia, był wspólny śpiew przy akompaniamencie harmonii niezastąpionego Maniusia, były pląsy w rytmach zaproponowanych przez „Rewora” oraz dyskusje przy stole zastawionym dobrem wszelakim. Czas płynął szybko i ani się nie spostrzegliśmy, że zrobiło się grubo po północy. Z prawdziwym żalem zakończyliśmy te wspaniałe posiady i ok. 3 nad ranem z okrągłymi bochnami chleba w bagażu wróciliśmy do Cieszyna. Mówią, że tradycja to rzecz święta, więc może warto ją kontynuować?

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Ślub Alicji Pawlik

19.10.2014

Dnia 11.10.2014 roku w obecności rodziców, rodziny oraz wielkiego grona przyjaciół i znajomych, klubowa AlaPala, czyli Alicja Pawlik powiedziała TAK Rafałowi Gołuckiemu. Ta wspaniała uroczystość odbyła się w Kościele powołania Miłosierdzia Bożego w Cieszynie-Kalembicach. Obecne na uroczystości Ondraszki w trakcie składania życzeń błysnęły humorem oraz popisały się wzruszającym programem.

Państwo Gołuccy zamieszkają w Zawadzie - dzielnicy Wodzisławia Śląskiego, tym samym miejmy nadzieję, że pole działania Ondraszka zostanie rozszerzone o terytoria, na których dotychczas nieczęsto bywał.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
3400 i 5500 km po Polsce

08.08.2014

„…Choćby żabami prało i koło się w tył obracało… będę gotowy do poznawania piękna ojczystej przyrody…” - oto fragment ondraszkowej przysięgi, jaką składa uroczyście kandydat, kiedy zostaje „pasowany” na pełnoprawnego członka Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK ,,Ondraszek” w Cieszynie.

Klub ma na celu propagowanie aktywnego wypoczynku połączonego z rowerowym zwiedzaniem naszego regionu, kraju oraz bliższych i dalszych zakątków Europy. Jest to również związane z pewnymi formami rywalizacji, np. w zdobywaniu kolejnych stopni różnych odznak turystyki kolarskiej (np. odznaki Rajdu Dookoła Polski, Wiślanej Trasy Rowerowej, Szlakiem Wielkiej Wojny 1410) i innych.

Nasz kolega klubowy Leszek Szurman „Wędrowniczek” już w ubiegłym roku pokusił się o zdobycie kilku z nich. Przejechał wtedy samotnie od źródła Wisły do jej ujścia, następnie trasą Rajdu Dookoła Polski wzdłuż wybrzeża, zachodniej i południowej granicy aż do Cieszyna. Łącznie ta eskapada liczyła 3400 km i trwała 28 dni.

W tym roku „Wędrowniczek” postanowił powtórzyć wędrówkę, ale zaplanował ją nieco inaczej. Najpierw zwiedził woj. świętokrzyskie, północne krańce woj. małopolskiego, zawitał na Jurę Krakowsko-Częstochowską. W tej części wyprawy jechał w towarzystwie innego klubowicza - Jana Woszczyńskiego. Razem też zawitali do miejscowości Podlesice w sercu Jury, gdzie spotkali się z kilkunastoosobową ekipą Ondraszków uczestniczących w 54. Ogólnopolskim Zlocie Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK. Po krótkim pobycie na zlocie „Wędrowniczek” już samotnie kontynuował rowerową przygodę i przez Częstochowę, Kalisz, Gniezno, Poznań Starogard Szczeciński dojechał do Szczecina, gdzie z kolei spotkał się z członkami Klubu Rowerowego „Przerzutka” z Zebrzydowic: Małgorzatą i Kazimierzem Holisz. W tym składzie, oczywiście na rowerach, ruszyli wzdłuż wybrzeża szlakiem latarni morskich. Z ciekawostek tej części rajdu można wymienić pobyt w miejscowości Cieszyn leżącej niedaleko Koszalina.

Po kilku wspólnie spędzonych dniach i pokonaniu całej trasy, towarzysze podróży musieli już wracać, a „Wędrowniczek” postanowił ruszyć szlakiem Wielkiej Wojny 1410. W tym celu pojechał do Czerwińska nad Wisłą skąd jak przed wiekami Jagiełło z wojskiem, ruszył na północ w stronę Malborka. Trasa wiodła malowniczym rejonem Warmii i Maur a zdobywanie tej odznaki zajęło około tygodnia. Następnym celem jaki sobie „Wędrowniczek” wyznaczył było dokończenie Rajdu Dookoła Polski. Przejechał zatem wzdłuż pozostałej części granicy północnej następnie wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą, i do Cieszyna powrócił od strony wschodniej.

Całość tej niesamowitej i pełnej rozlicznych przygód eskapady liczyła 5500 km co zajęło 49 dni. L. Szurman do Cieszyna wrócił 29 lipca w strugach deszczu, ostatnie kilometry przed metą przejechał w rowerowej asyście klubowych przyjaciół i na cieszyńskim rynku nastąpiło wzruszające spotkanie z rodziną. Nasz bohater wspominając swoją wyprawę powiedział: „ Poznałem dużo ciekawych ludzi i ich pasji, miejsc, których jeszcze nie widziałem, zwiedziłem zabytki i miejsca związane z historią Polski, pomniki chwały oręża oraz przypominające o cierpieniu. Samotna w dużej części wyprawa pozwoliła mi również na sprawdzenie samego siebie, swojej zaradności i samozaparcia. Przeżyłem fajną przygodę, której każdemu życzę. Jak mi się wydaje, byłem również dobrym „ambasadorem” naszego miasta, gdyż wielu spotkanym ludziom opowiadałem o naszym grodzie nad Olzą. Ze względu na brak miejsca nie zabrałem zbyt dużo gadżetów do rozdania, lecz każdemu mogłem powiedzieć, że pamiątkę z Cieszyna ma we własnym portfelu o ile tam jest 20 zł banknot.”

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Pierwsza pomoc

09.05.2014

Dnia 28.04.2014 roku, w pomieszczeniu Stowarzyszenia "Familia", spotkali się aktualni oraz przyszli Przodownicy Turystyki Kolarskiej z naszego klubu, aby uczestniczyć w szkoleniu z ratownictwa medycznego.

Inicjatorką oraz organizatorem była B. Toman "Apanaczi", a szkolenie przeprowadził ratownik medyczny Pogotowia Ratunkowego. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy uczestnik wycieczki, przechodzień, czy sąsiad straci przytomność - i chodzi o to, aby wiedzieć jak się w takiej stresującej sytuacji zachować. Według prowadzącego szkolenie najważniejsze są pierwsze minuty - i od zachowania przypadkowych świadków z otoczenia zależy czy poszkodowany będzie miał szansę przeżyć. Szkolenie było dobrze prowadzone włącznie z zajęciami praktycznymi na fantomie, który wprawdzie nie ożywił się dzięki naszym zabiegom reanimacyjnym, jednak bardzo pomógł nam wczuć się w realną sytuację zagrożenia życia.

Przy okazji dowiedzieliśmy się jak pomóc przy złamaniach, oparzeniach, zadławieniach i innych sytuacjach z życia codziennego. Aż dziw bierze jak często wtedy stereotypy kierują naszym zachowaniem, zamiast logicznego działania na bazie podstawowej wiedzy medycznej. Miejmy nadzieję, że nabyta wiedza pozostanie niewykorzystana, chociaż... nigdy nie wiadomo.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Apel oddziałowej kapituły wyróżnień

18.03.2014

Celem uporządkowania spraw związanych z danymi poszczególnych członków Oddziału wprowadzono ankietę, o której wypełnienie uprasza się wszystkich klubowiczów oraz członków Koła nr 8 przy Ondraszku. Ankieta ma na celu uzupełnienie niekompletnych danych, które pozwolą np. występować o przyznanie statutowych wyróżnień związanych m.in. ze stażem w PTTK. Prosimy o ściągniecie formularza ze strony i złożenie jej do oddziału PTTK w Cieszynie przy ul. Głębokiej 56 do dnia 30.04.2014r.

A. Nowak - "Skryba"
Na balu PTTSu

18.03.2014

Zazwyczaj spotykamy się w całkiem innych okolicznościach: w kolarskich strojach na rowerach. Tym razem było zupełnie inaczej, spotkaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z Zaolzia w strojach galowych na pierwszym balu organizowanym przez Beskidzioków. Bal odbył w sali restauracji Brandys, a do tańca przygrywał DJ.

Jednakże na początek mogliśmy podziwiać występ gorolskiego zespołu z Mostów koło Jabłonkowa, a później ci gorole zaprosili chłopów z sali do zbójnickiego. Z tego co wiem to wszyscy przeżyli, choć (a wiem to po sobie) lekko nie było. Przebojem balu był też występ kabaretu z Suchej Górnej. Średnia wieku tancerek była hmmm... raczej dość zaawansowana, co przy ich strojach baletnic było naprawdę komiczne. Ciekawy był też występ przebranych za pszczółki Mai i Gucia, którzy kontrastowali ze sobą i wysokością i objętością. Sala dosłownie kulała się ze śmiechu, a aktorzy zebrali owacje na stojąco.

Na bal wystawiliśmy mocną 14-osobową reprezentację, więc było nas i widać i słychać. A że Ondraszki lubią się bawić, to nie wiadomo kiedy zrobiło się bardzo późno lub wcześnie rano, zależy jak na to spojrzeć. Z żalem było trzeba wracać. Jednak miłą pamiątką była nasza zdobycz - na loterii fantowej wygraliśmy najprawdziwszy tort ozdobiony logiem PTTSu! Degustacja nastąpiła na najbliższym zebraniu zarządu, co widać na załączonej fotce. Zgodnie orzekliśmy, że bal był udany, więc jak Beskidziocy znów nas zaproszą to na pewno przyjdziemy.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Ach, co to był za ślub!

03.08.2013

Nowi ludzie - dotąd dwoje, lecz jeszcze nie jedno, odtąd jedno, chociaż nadal dwoje...

Złota myśl K. Wojtyły dobrze charakteryzuje ważne wydarzenie jakie nastąpiło tego dnia. W cieszyńskim Urzędzie Stanu Cywilnego nasi klubowicze "Ośka" oraz "Bystry", czyli Jadwiga Gracyasz oraz Jarek Rezmer, powiedzieli sobie TAK. I odbyło się to w obecności rodziny, licznych znajomych i przyjaciół z Ondraszka. Po uroczystej ceremonii klubowicze ubrani w stroje organizacyjne ustawili się na schodach tworząc szpaler, a Para Młoda przedefilowała pod wzniesionymi pompkami przy akompaniamencie rowerowych dzwonków. W imieniu klubowiczów wręczyłem prezent na nową drogę - był to przepis na małżeńskie szczęście.

I tego właśnie wszyscy z całego serca Wam życzymy!!!

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Niewidomi na tandemach

29.07.2013

Powstaje baza pomagająca niewidomym znaleźć wolontariuszy do kierowania tandemami (oraz - w razie potrzeby - także tandemy do wspólnych wycieczek). Zapraszam zainteresowanych niewidomych, wolontariuszy oraz wypożyczających tandemy do rejestrowania się na stronie internetowej www.niewidominatandemach.gt.pl. Natomiast wszystkich bardzo proszę o pomoc w rozpowszechnieniu tej informacji, projekt ten bowiem tym większy ma sens, im więcej osób się o nim dowie.

Będę też bardzo wdzięczny za wszelkie informacje o tandemach do wypożyczenia, zarówno od osób prywatnych, jak i od firm, organizacji, instytucji, tudzież z wypożyczalni komercyjnych. Idea stworzenia bazy powstała latem 2013, podczas Tandemowej Wyprawy Niewidomych od źródeł Wisły do ujścia

Pozdrawiam serdecznie,
e.mail: terakowski@gmail.com
www.niewidominatandemach.gt.pl
tel. 603 305 401 (Plus)

Kuba Terakowski - koordynator projektu Niewidomi Na Tandemach
Oznakowanie tras Ziemi Cieszyńskiej po stronie polskiej

08.07.2013

Na konferencji podsumowującej zakończony projekt pt. "Rowerem po Euroregionie", który realizowało Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej "OLZA", dowiedzieliśmy się, że w ramach wygranego przetargu firma REMARCO Mateusz Waliczek dokonała remontu oznakowania tras, map i punktów odpoczynkowych.

Uprzejmie prosimy turystów rowerzystów, aby w trakcie swoich podróży po trasach, informowali o zauważonych brakach i zniszczeniach. Informacje na ten temat można przekazać telefonicznie pod numerem 509 994 441 lub 602 777 104 lub poprzez pocztę e-mail wysyłając zgłoszenie na adres remarco@interia.pl. Firma w ramach gwarancji zbiera te sygnały i będzie uszkodzenia na bieżąco usuwać.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Najlepiej pracująca komisja oddziałowa lub klub

17.05.2013

Wyniki konkursu Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK na najlepiej pracującą komisję oddziałową, klub, sekcję turystyki kolarskiej PTTK w 2012 roku

Kategoria I - komisje oddziałowe i kluby

MiejsceNazwa komisji/klubuDziedzinaSuma pkt.
IIIIIIIVVVIVII
1Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach139
II
9
91
VI
5
65
I
11
75
III
8
518
I
11
63
I
11
47
III
8
63
2Komisja Turystyki Kolarskiej "Sokół" przy Oddziale PTTK w Radlinie KWK "Marcel" w Radlinie263
I
11
181
I
11
63
II
9
46
V
6
362
III
8
9
IX
2
56
II
9
56
3Komisja Turystyki Kolarskiej przy Oddziale PTTK "Podlasie" w Siedlcach69
V
6
144
IV
7
53
IV
7
64
IV
7
32
VII
4
32
II
9
76
I
11
51
4Klub Turystyki Kolarskiej PTTK "Gronie" w Tychach63
VI
5
158
II
9
26
IX
2
97
I
11
389
II
9
14
V
6
18
IX
2
44
5Klub Turystyki Kolarskiej PTTK "Przygoda" w Toruniu127
III
8
87
VII
4
63
II
9
28
VII
4
21
VIII
3
27
IV
7
46
IV
7
42
6Turystyczny Klub Kolarskie "Ondraszek" w Cieszynie30
X
1
87
VII
4
39
VI
5
82
II
9
34
VI
5
32
II
9
24
VIII
3
36
7Bytomski Turystyczny Klub Kolarskie PTTK "Catena" w Bytomiu51
VII
4
99
V
6
39
VI
5
35
VI
5
41
V
6
10
VIII
3
25
VII
4
33
8Klub Turystyki Kolarskiej "Ktukol" w Głuchołazach37
IX
2
23
X
1
43
V
5
19
VIII
3
97
IV
7
14
V
6
41
V
6
31
9Łódzki Klub Turystów Kolarzy w Łodzi93
IV
7
145
III
8
33
VIII
3
15
X
1
4
IX
2
11
VII
4
32
VI
5
30
10Klub Turystyki Rowerowej "Sigma" przy Oddziale Poznańskim PTTK w Poznaniu45
VIII
3
82
IX
2
6
X
1
16
IX
2
3
X
1
6
X
1
18
IX
2
12

Kategoria II - sekcje w kołach wielodyscyplinowych

MiejsceNazwa komisji/klubuDziedzinaSuma pkt.
IIIIIIIVVVIVII
1Klub Osiedlowy PTTK "M-2" w Myszkowie133
I
4
170
II
2
45
I
4
49
I
4
135
II
2
18
II
2
32
I
4
22
2Koło Osiedlowe PTTK "Jantarowe Szlaki" w Szczecinie91
II
2
179
I
4
16
II
2
20
II
2
149
I
4
45
I
4
17
III
1
19
3Sekcja Kolarska "Kręcikoło" przy Oddziale Wojskowym PTTK w Krośnie Odrzańskim24
III
1
20
III
1
4
III
1
12
III
1
22
III
1
9
III
1
22
II
2
8

Źródło: Informator nr 354 (styczeń-luty 2013)

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
XXVI Zwyczajny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Oddziału PTTK „Beskid Śląski”

11.04.2013

Kampania sprawozdawczo-wyborcza zapoczątkowana w klubach i kołach PTTK nabrała rozmachu. Zgodnie z procedurą wybory władz w strukturach PTTK miały miejsce 25.03.2013 w szacownych murach sali sesyjnej cieszyńskiego ratusza. Doszło wtedy do walnego zebrania, którego zadaniem było zapoznanie się z dorobkiem poprzedniego zarządu – rozliczenie go z tych dokonań oraz wybory składu zarządu na następną kadencję. Nasz klub zgodnie z wyborem dokonanym na naszym zebraniu sprawozdawczym reprezentowali: Alicja Wlach, obaj Andrzeje Nowaki oraz Zbigniew Pawlik. Zebrało się 36 przedstawicieli pozostałych klubów, kół i komisji oddziałowych, co oznaczało prawie 100% frekwencję. Przybyli również przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, MZC, MOSiR oraz ZGPTTK.

Po wysłuchaniu części sprawozdawczej oraz dyskusji sporą część zebrania zdominowało wydarzenie bez precedensu. Otóż po prawie 40 latach prezesowania Ryszard Mazur postanowił nie kandydować do władz następnej kadencji. Nie znam dokładnych statystyk, ale bardzo możliwe, że był on najdłużej urzędującym prezesem Oddziału PTTK w Polsce. Obecni w ciepłych słowach podziękowali za lata zaangażowania w prowadzenie oddziału. Do podziękowań dołączył i Ondraszek, którego R. Mazur jest również honorowym członkiem. W uznaniu zasług w wyniku głosowania jednogłośnie została mu powierzona funkcja Honorowego Prezesa Oddziału.

W części wyborczej postanowiono o ograniczeniu składu zarządu Oddziału do 9 osób i w tajnych wyborach postanowiono powierzyć tę funkcję następującym osobom:

 1. Jacek Tyczkowski
 2. Zbigniew Pawlik – TKK Ondraszek
 3. Jan Pollok – Koło nr 1 Miejskie
 4. Jan Konieczny – Kom. Turystyki Górskiej
 5. Maria Czyż – Koło nr 1 Miejskie
 6. Jan Machała – Komisja Ochrony Przyrody
 7. Urszula Nowak – Koło nr 7 Cieplaczki
 8. Ryszard Syrokosz – Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych
 9. Piotr Stebel – Koło nr 2 Skoczów
W skład Komisji Rewizyjnej weszli:
 1. Henryk Więzik
 2. Janusz Kolarczyk
 3. Stanisław Banot

Wybrano również skład sądu koleżeńskiego działającego przy Oddziale PTTK. Już na zebraniu odbyły się wybory prezesa zarządu, którym jednogłośnie został Jacek Tyczkowski. Natomiast osobami funkcyjnymi (tworzącymi prezydium zarządu Oddziału) zostali: Jan Pollok, Zbigniew Pawlik – wiceprezesi; Maria Czyż – sekretarz; Urszula Nowak – skarbnik.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Zebranie zarządu

07.12.2012

Wyjątkowe zebranie zarządu, którego opis możecie znaleźć w dziale Kronika, podsumowujemy tutaj jeszcze dwoma zdjęciami.

Adam Kłodowski (Admin)
Kanada pachnąca przygodą

07.12.2012

Poniżej zamieszczamy artykuł, który w ilustrowanej wersji ukazał się na portalu OX.pl Ziemia Cieszyńska. dotyczy prelekcji jaką zorganizował Dom Narodowy w Cieszynie. Prelekcja pod tytułem "Między Górami Skalistymi i prerią czyli Kanada pachnąca... przygodą" powstała w rodzinnej koprodukcji autorstwa Justyny, Alicji i Zbyszka Pawlików na kanwie zdjęć wykonanych w czasie ich pobytu w Kanadzie w sierpniu br.

Opowieść miała wiele wątków, w tym o kanadyjskiej turystyce rowerowej i została bardzo ciepło przyjęta przez słuchaczy. Tych, którzy z braku miejsc nie mieli okazji zobaczyć pokazu informujemy, że są uzgodnione jeszcze dwa następne terminy: 18.01.2013 o godz. 1800 w Miejskim Domu Kultury w Skoczowie (organizuje koło PTTK Skoczów) oraz 19.02.2013 o godz. 1700 w Domu Narodowym w Cieszynie (organizuje Uniwersytet III wieku).

Zapraszam
Rechtór-Zbyś

W środowe (28.11.2012) popołudnie 28 listopada sala Klubu Nasz Kącik w cieszyńskim Domu Narodowym wypełniła się po brzegi. Tym, co tak tłumnie przyciągnęło słuchaczy, była relacja Zbigniewa Pawlika z podróży po Kanadzie. Prelekcję zatytułowaną MIĘDZY GÓRAMI SKALISTYMI A PRERIĄ, CZYLI KANADA PACHNĄCA PRZYGODĄ? Pawlik wygłosił wspólnie z rodziną, która w tej wyprawie uczestniczyła.

Cieszyński podróżnik, prezes Turystycznego Klubu Kolarskiego „Ondraszek” z Cieszyna, opisał słuchaczom Kanadę od czasów historycznych po czas współczesny. Podróżując po kraju, jak to prawdziwy turysta ma w zwyczaju, szukał bowiem śladów pamiątek z przeszłości, również tej przedkolonialnej, a także poszerzał swą wiedzę na ten temat. Tak więc mógł słuchaczom przybliżyć losy tej ziemi i jej rodzimych mieszkańców, dziś zepchniętych do rezerwatów, znajdujących się na marginesie utworzonego z napływowej ludności społeczeństwa. – Nie ma chyba nacji, a na pewno nie ma rasy, której przedstawiciele nie mieszkaliby dziś w Kanadzie. Obecnie rząd promuje zasadę „jedność dzięki różnorodności”. Rząd zachęca mieszkające tam nacje, by kultywowały swoją kulturę narodową – wyjaśniał prelegent ilustrując swe wypowiedzi slajdami z obchodów Dnia Dziedzictwa Narodowego, podczas którego każda mieszkająca w mieście Edmonton, gdzie Pawlikowie mieli okazję święto obserwować, nacja prezentowała swój folklor. Nie zabrakło także górali z Podhala, którzy występowali w tradycyjnych podhalańskich strojach regionalnych, a w polskim namiocie częstowali bigosem i innymi tradycyjnymi potrawami.

Opis historii kanadyjskiej wojskowości, która jest bardzo bogata, a weterani wojenni w Kanadzie otoczeni są wielkim szacunkiem, prelegent zilustrował natomiast archiwalnymi fotografiami z czasu obu wojen światowych, a także historycznych i obecnych kanadyjskich żołnierzy.

Sporo miejsca w prelekcji zajęły opisy kanadyjskich Parków Narodowych. Prezentowane na slajdach widoki z Gór Skalistych aż zapierały dech w piersiach. Ciekawe były także opowieści, jak funkcjonuje tam ruch turystyczny. Słuchaczy zdziwiło, że szlaki turystyczne nie są oznakowane w terenie, a jedynie tablicami na początku, końcu, i ewentualnym skrzyżowaniu z innym szlakiem. Trasę pomiędzy tablicami trzeba pokonać na wyczucie wydeptanymi mniej lub bardziej ścieżkami, lub posługując się mapą i kompasem. Nie ma też schronisk górskich. Wybierając się na szlak, należy zabrać prowiant na całą trasę. – A w dół zjechaliśmy za darmo kolejką. Miejscowym bowiem nie przyszło do głowy, że ktoś może wejść do góry piechotą, a zjechać kolejką. Nie było więc biletów w jedną stronę, po prostu wsiadało się do wagonika – wspominał jedną z wypraw na górski szczyt Zbigniew Pawlik dodając, że miejscowi często swe turystyczne wypady w Góry Skaliste ograniczają do konsumpcji przywiezionej wałówki na parkingu z pięknym widokiem, nieczęsto natomiast ruszają na piesze wędrówki w wysokie góry.

Kolejnym zaskoczeniem jest funkcjonowanie kempingów. Mają one węzeł sanitarny i nic ponadto. żadnej możliwości zakupienia na miejscu choćby wody, o prowiancie nie wspominając. Nie ma koszy na śmieci. Wszystkie odpadki trzeba szczelnie zamknięte przechowywać w samochodach z uwagi na poruszające się swobodnie dzikie zwierzęta. – Gdy służby leśne stwierdzą, że niedźwiedzi w danym terenie jest za dużo i podchodzą zbyt blisko szlaku, po prostu... zamykają szlak, drogę – opowiadał Zbigniew Pawlik.

Jako prezes Turystycznego Klubu Kolarskiego „Ondraszek” Zbigniew Pawlik zwrócił oczywiście uwagę na warunki dla rowerzystów panujące w odwiedzanym kraju. Wypożyczył wraz z rodziną rowery i udali się na wycieczkę. – Przejechaliśmy około dwudziestu kilometrów wzdłuż rzeki. Zawsze, nawet przy dużych skrzyżowaniach i mostach, było jakieś rozwiązanie pozwalające rowerzystom bezpiecznie przejechać nie po drodze dla samochodów – mówił z podziwem. Wspominał także o tak prozaicznych sprawach, jak zwykłe, stanowe i gminne drogi, które ciągną się w linii prostej przez kilkadziesiąt kilometrów i nie widać na nich ani jednej dziury...

Prelekcja była niezwykle ciekawa i jej uczestnikom pozwoliła wzbogacić wiedzę o świecie. Dla tych, którzy ciekawi są świata, a nie mogą sobie pozwolić na tak dalekie wojaże, tego typu prelekcje, prowadzone przez współobywateli regionu, którzy dane miejsce zwiedzili osobiście i posiedli sporą, rzetelną wiedzę krajoznawczą na temat omawianego terenu, są wspaniałą odskocznią od codzienności i ciekawą podróżą „palcem po mapie”.

Beata Tyrna - (indi)
Jubileuszowy rok obchodów 90-lecia PTTS-u

30.11.2012

Dnia 24.11.2012r. w Domu PZKO w Bystrzycy odbyło się zebranie podsumowujące jubileuszowy rok obchodów 90-lecia PTTS-u oraz sezonu turystycznego 2012. Przy licznie zebranym gronie członków reprezentującym wszystkie dyscypliny sportu i turystyki jakimi zawiaduje ta szacowna organizacja, w obecności zaproszonych gości: Konsula RP w RCZ pani Anny Olszewskiej, prezesa Rady Polaków w RCZ pana Józefa Szymeczka, delegacji oddziału PTTK Beskid Sląski i zarazem TKK Ondraszek - Andrzeja Nowaka i Zbigniewa Pawlika, powitała prezes PTTS-u pani Halina Twardzik. Następnie pan Karol Macura złożył sprawozdanie z działalności tej organizacji, po czym uczynili to szefowie poszczególnych sekcji, w tym także Zdzisław Fierla reprezentujący sekcję rowerową "Olza".

Było nam bardzo miło usłyszeć, że w sprawozdaniach mocno podkreślono i doceniono wzorową współpracę Ondraszków z PTTS-em. Spotkanie to było dla nas również okazją do wręczenia zdobytych odznak turystyki kwalifikowanej - jakie zdobyli "Beskidziocy" na kolarskich szlakach tego sezonu. Były to odznaki 60-lecia Turystyki Kolarskiej w PTTK oraz Kolarska Odznaka Turystyczna w stopniu brązowym. Pani konsul dokonała uroczystej ceremonii odznaczenia kilkunastu osób wysokimi odznaczeniami państwowymi RP - Krzyżami Kawalerskimi Orderu Zasług RP oraz Złotymi Krzyżami Zasługi. Złoty Krzyż Zasługi otrzymał między innymi Henryk Huczała - częsty uczestnik naszych rowerowych wypraw. Wszystkim odznaczonym serdecznie gratulujemy!

PS. Na cieszyńskim rynku aktualnie można podziwiać wystawę pod tytułem "Zaolzie tu i teraz" zorganizowaną przez Kongres Rady Polaków w RCZ oraz Książnicę Cieszyńską. Bogato okraszona fotografiami wystawia prezentuje aktualną kondycję polskich organizacji na Zaolziu oraz ich działalność w różnorakich aspektach, w tym i turystyki. Miło nam donieść, że na planszy poświęconej sportowi i turystyce znalazła się wzmianka o naszej współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Sportowym "Beskid Śląski" w RCZ, jak również można rozpoznać sporo Ondraszków na ilustrujących tę tematykę zdjęciach. Galerię zdjęć przedstawiamy poniżej.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Książeczki wycieczek kolarskich

26.11.2012

Szanowni turyści,

Kończący się rok 2012 w Polskim Towarzystwie Turystyczno - Krajoznawczym został ogłoszony "Rokiem Turystyki Rowerowej". To hasło miało na celu propagowanie i rozpowszechnianie aktywnego wypoczynku na rowerze. Jednym z elementów podjętych działań w ramach tej akcji było zaproponowane i bezpłatne przekazanie 300 szt. "Książeczek wycieczek kolarskich" dla dopiero rozpoczynających zdobywanie "KOLARSKIEJ ODZNAKI TURYSTYCZNEJ". Mamy nadzieję, że odbiorcy książeczek prowadzili w nich rejestr wycieczek i teraz, gdy sezon turystyki rowerowej dobiegł końca, nadszedł czas na podsumowanie. Prosimy zatem wszystkich turystów zdobywających kolarskie odznaki turystyczne, aby zechcieli do 15 grudnia 2012 roku dostarczyć książeczki do Oddziału PTTK "Beskid Śląski" przy ul. Głębokiej nr 56 w Cieszynie, celem weryfikacji i przyznania odznak.

Zapraszamy do siedziby Oddziału PTTK "Beskid Śląski" ul. Głęboka nr 56 w Cieszynie również tych turystów, którzy zdobywają odznaki [KOT] wyższych stopni.

Andrzej Nowak, Zbigniew Pawlik
Referat Weryfikacyjny KOT-PTTK prezes Klubu TKK
przy TKK "Ondraszek" w Cieszynie

Andrzej Nowak, Zbigniew Pawlik
Kurtki rowerowe

11.06.2012

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu klubowiczów informuję, że po rozmowach z firmą Berkner istnieje możliwość wykonania następnej partii sprawdzonych kurtek typu "Funkcional" z logiem klubu i napisem na plecach. Koszt wynosi 175 zł brutto. Kurtki są już przez nas sprawdzone i warte swojej ceny. Wszystkich chętnych proszę o złożenie zamówienia u Andrzeja Nowaka "Ziołowego" w Cieszynie ul. Szersznika (w sklepie zielarskim). Należy też podać rozmiarówkę wg poniższego schematu i zapłacić zaliczkę w wysokości 100 zł do dnia 8.06.2012r. Kurtki są typu Unisex (bez podziału męskie-damskie).

rozmiary wg schematu: typ/wzrost/kl.piersiowa/szyja/talia/biodra

 • S/162-170/88-92/37/74-78/88-94,
 • M/168-176/92-98/39/78-84/94-100,
 • L/174-180/98-106/41/84-92/80-108,
 • XL/178-184/106-112/43/92-102/108-116
 • XXL/182-188/112-120/45/102-112/116-124

Proszę pamiętać, że pod kurtką jest jeszcze jakieś odzienie i być może nie wszystkie rozmiary będą dostępne - dlatego przy zamówieniu napiszcie nr właściwy oraz ewentualnie rezerwowy np L(XL).

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Bronholm - prelekcja

10.03.2012

Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" zaprasza na prelekcję Zbigniewa Pawlika pod tytułem Bronholm - wyprawa do rowerowego raju. Prelekcja odbędzie się w klubie "Nasz Kącik" w Domu Narodowym w Cieszynie dnia 22.03.2012 o godzinie 1700.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Bornhom wyprawa do rowerowego raju - prelekcja

12.01.2012

Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Koło Miejskie w Skoczowie oraz Miejskie Centrum Kultury "Integrator" w Skoczowie zapraszają na prelekcję Zbigniewa Pawlika pt. "Bornholm - czyli wyprawa do rowerowego raju". W czasie wykładu prezentowane będą zdjęcia z wyprawy. Prelekcja odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury w sali widowiskowej "Pod Pegazem" w Skoczowie przy ulicy Targowej 26 (koło pomnika), w piątek 20 stycznia 2012r., o godzinie 1800. Wstęp wolny.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Spotkanie z okazji jubileuszu 45-lecia działalności klubu

11.12.2011

Dnia 2.12.2011 odbyło się jubileuszowe spotkanie klubu w Domu Narodowym. Prawie miesiąc wcześniej minęło 45 lat od spotkania kilkunastu działaczy PTTK i młodych chłopaków w schronisku „U Jónka” pod Czantorią, gdzie w rezultacie założono klub kolarski który nazwano „Ondraszek”’. Jako że jest to rocznica szafirowa trzeba było jej nadać odpowiednio godną i uroczystą oprawę. W tym celu wynajęliśmy salę widowiskową Domu Narodowego w Cieszynie, ustaliliśmy program spotkania, zamówiliśmy słodką niespodziankę i rozesłaliśmy zaproszenia. Z tej okazji wydaliśmy również ścienny kalendarz ilustrowany klubowymi wydarzeniami.

Jako wydarzenie towarzyszące w galerii „Na piętrze” Domu Narodowego została też zainstalowana wystawa dawnych plakatów reklamowych firm rowerowych z przełomu XIX i XX wieku, którą współtworzył B. Fukała z PTTS-u. Salę przyozdobiono banerami, ilustracjami i plakatami z ważniejszych klubowych wydarzeń, a na stołach znalazły się poszczególne tomy kroniki oraz małe co nieco, o które postarał się zespół organizacyjny z zarządu klubu. Na honorowym miejscu, na scenie, stanął „bombowiec” z 1938 roku „Szeryfa” w towarzystwie roweru z aktualnych zasobów klubowych. Od strony organizacyjnej wszystko zostało dograne, a ludzie?

Z radością należy zaznaczyć, że na spotkanie przybyło prawie 70-ciu klubowiczów, w tym również i tych, którzy już dawno nie uczestniczą we wspólnej rowerowej przygodzie. Przybyli też dostojni goście:

 • Mieczysław Szczurek – Burmistrz miasta Cieszyna,
 • Halina Twardzik – Prezes PTTS „Beskid Śląski” w RCZ,
 • Emilia i Władysław Sosnowie – założyciele i pierwszy przewodniczący klubu,
 • Władysław Kristen – PZKO w RCZ,
 • Henryk Więzik – Wiceprezes Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie,
 • Alicja i Marek Koba – Przewodniczący Rady Regionalnej Turystki Kolarskiej województwa Śląskiego,
 • Zenon Sobczyk – szef Koła PTTK nr 19 „Ślimoki” w Goleszowie,
 • Mieczysław Prawdzik – szef sekcji turystycznej PTTK „Człapaki,”
 • przedstawiciele klubów kolarskich „Przerzutka” z Zebrzydowic, „Huzy” Gliwice, „Wandrus” Żory oraz „Gronie” z Tychów,
 • przedstawiciele Towarzystwa Rowerowego „Olza” przy PTTS w RCZ

Spotkanie rozpoczął występ 7-osobowego chóru męskiego „Hejnał–Echo” z Karwiny, który przed popisem własnych możliwości zaśpiewał wraz z zebranymi hymn klubu. W repertuarze została zawarta również pieśń skomponowana specjalnie na cześć Jubilata. Konferansjerem i chórzystą zarazem był w tym fragmencie spotkania B. Fukała, po czym osobiście przejąłem rolę gospodarza.

Następnie głos zabrał burmistrz, który w ciepłych słowach docenił starania i osiągnięcia klubu oraz wręczył okolicznościowy adres. Równie wzruszające życzenia, podziękowania oraz pamiątki Ondraszek otrzymał od większości z wyżej wymienionych gości. Jubileusz był też wspaniałą okazją do wyróżnienia zasłużonych działaczy, H. Więzik z oddziału PTTK wręczył wyróżnienia PTTK naszym klubowiczom. Jarosław Rezmer otrzymał Odznakę Zasłużonego dla pracy wśród młodzieży w stopniu złotym, Jadwiga Gracyasz została nagrodzona Odznaką Zasłużonej dla pracy wśród młodzieży w stopniu srebrnym, Beata Szarzec oraz Leszek Szurman otrzymali Dyplomy ZGPTTK, w końcu Bolesław Fukała i Zdzisław Fierla zostali wyróżnieni Dyplomami PTTK Za Pomoc i Współdziałanie.

Następnie przystąpiliśmy do wręczania dyplomów klubu, które wraz z odznakami otrzymali: Emilia i Władysław Sosna, Andrzej Słota, Włodzimierz Nowak, Krzysztof Sumera i Piotr Hamera. Należy wspomnieć, że trakcie wręczania dyplomu szacownym założycielom uczestnicy samorzutnie zaśpiewali „sto lat” i jednocześnie wnieśli toast, co ogromnie jubilatów wzruszyło. Po tych serdecznościach na salę wjechała niespodzianka w formie ogromnego tortu jubileuszowego przyozdobionego stosownym napisem, wieżą piastowską oraz rotundą z masy czekoladowej. Tort stał się wdzięcznym obiektem fotografii oraz jednym z głównych rekwizytów na pamiątkowej zbiorowej fotografii uczestników, którą dzięki staraniom zaprzyjaźnionego z klubem fotografa - T. Maciejiczka jeszcze przed zakończeniem spotkania można było odebrać.

Autorka tego kulinarnego dzieła dokonała niebawem jego podziału, co nie było wcale łatwym zadaniem, zważywszy na zupełnie nietypową wielkość. W trakcie konsumpcji został przedstawiony zarys dokonań klubu widziany oczami kolejnych jego prezesów. Władysław Sosna przybliżył wszystkim kulisy założenia oraz początki działania klubu. Swoje wystąpienie poparł wspomnieniami ciekawych zdarzeń na ówczesnych rowerowych ondraszkowych szlakach. Jego następca od 1979r. - Andrzej Słota opowiedział o swojej rekordowej, bo 27-letniej kadencji oraz jak udawało się przemierzyć i penetrować coraz to dalsze szlaki nie wyłączając zagranicznych wojaży. W 2006r. przejąłem stery klubu i w swoim wystąpieniu porównałem swoje zamierzenia z ich realizacją w trakcie nieporównywalnie krótszej, bo tylko 5-letniej kadencji.

Alicja Pawlik w tym czasie zaprezentowała multimedialny pokaz zdjęć z różnych lat oraz bliższych i dalszych wypraw. Swoimi wspomnieniami z przygód na szlakach podzielili się również: Józef Salecki, Jan Ozimek i Piotr Nowak. Korzystając z otrzymanych na wstępie śpiewników ten pełny serdeczności wieczór zakończyliśmy gremialnym śpiewaniem, przy czynnym udziale wszystkich obecnych. Myślę, że ten sympatyczny wieczór będziemy długo i mile wspominać zwłaszcza, że już za 5 lat… Złote Gody!

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Książka o Ondraszku

03.12.2011

Z okazji 120-lecia urodzin najbardziej znanego pisarza "stela" czyli Gustawa Morcinka oficyna wydawnicza Bronisława Ondraszka wydała wznowienie jego książki pod tytułem "Ondraszek".

Kogo interesują przygody patrona naszego klubu w literackim ujęciu Morcinka, niech szybko pędzi do księgarni! Taka okazja prędko się nie powtórzy. Poniżej okładka.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
45-lecie działalności Ondraszka

08.11.2011

Z okazji jubileuszu 45-lecia działalności Ondraszka przygotowujemy dwa wydarzenia:

 1. w Galerii na piętrze cieszyńskiego Domu Narodowego dniach 28.11.2011-5.12.2011 czynna będzie wystawa pt. Afisze reklamowe plakacistów XIX/XX wieku na temat roweru przygotowana przez zespół: B. Fukała, M. Vesely, Z. Korpak z PTTS-u. Wstęp jest wolny. Wystawę można podziwiać w godzinach otwarcia Domu Narodowego.
 2. w trakcie trwania wystawy dnia 2.12.2011 odbędzie się uroczyste spotkanie jubileuszowe, w programie:
  • godz. 1630 - 1700 wystawa Afisze reklamowe plakacistów XIX/XXw. na temat roweru - Dom Narodowy Galeria na piętrze.
  • występ zespołu „Hejnał-Echo” Karwina-Frysztat cz.I
  • refleksje na temat „Klub Ondraszek dawniej i dziś”
  • zdjęcie do rodzinnego albumu i konsumpcja jubileuszowego tortu
  • występ zespołu „Hejnał-Echo” Karwina-Frysztat cz.II
  • wystąpienia gości
  • wręczenie wyróżnień i upominków
  • wspólne śpiewanie
  • zakończenie ok. 2000
  • Wstęp za okazaniem zaproszenia - kontakt w tej sprawie na adres e-mailowy prezesa klubu.
Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Tour de Pologne Amatorów dla miłośników kolarstwa szosowego

20.07.2011

Amatorski etap Tour de Pologne w tym roku odbędzie się 5. sierpnia i podobnie jak w ubiegłym roku start i meta będą zlokalizowane w Bukowinie Tatrzańskiej. Organizatorzy przygotowali trudną technicznie trasę o długości prawie 60km. To dokładnie ta trasa, którą kilka godzin później zawodowi kolarze 68. Tour de Pologne pokonają czterokrotnie!

Uczestnicy wyścigu pokonają m.in. budzące emocje: podjazd do najwyżej położonej miejscowości Ząb oraz słynący z nachylenia 27% podjazd pod Gliczarów. Po drodze można podziwiać piękną panoramę Tatr, doświadczyć gorącego wsparcie kibiców i niezapomnianych emocji. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie wyścigiem miejsca startowe są limitowane. Dla pracowników Banku BGŻ oraz specjalnych gości zarezerwowanych jest 100 miejsc zwolnionych z opłat startowych. Specjalni goście otrzymają pamiątkowe koszulki kolarskie Banku BGŻ, a wszyscy, którzy dojadą do mety otrzymają pamiątkowe T-shirty i medale.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc nie mogę obiecać, że wszystkie osoby zgłoszone z naszego oddziału będą mogły dostać zaproszenia, także na razie zbieramy zgłoszenia orientacyjnie kto w tym terminie dałby rade wziąć udział w wyścigu.

Regulamin oraz szczegóły techniczno organizacyjne wyścigu znajdują się na stronie.

Pozdrawiam
Krzysztof Harańczyk
Doradca Klienta
Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
Oddział w Cieszynie
Rynek 20, 43-400 Cieszyn
tel. 33 851 10 16, fax. 33 851 10 12
e-mail: krzysztof.haranczyk1@bgz.pl
Strona internetowa

Opcja bezpłatnego udziału jest dostępna tylko dla członków klubu Ondraszek.

20 lecie Wandrusa

07.03.2011

„Wandrusy” mają dwadzieścia lat!
... i my tam byliśmy i dobrego torta zjedliśmy.

Dnia 20.02.2011 delegacja Ondraszków w składzie: Rozstrzapek, Bystry i Rechtór odpowiadając na otrzymane zaproszenie pojechała do Żor, gdzie w restauracji „Jegiellonka” przygotowano rocznicowe uroczystości Klubu Turystyki Kolarskiej PTTK „Wandrus”. Na miejsce zbiórki klub w obecnym składzie, włącznie ze swymi dotychczasowymi prezesami: założycielem - Stefanem Mehlichem, długoletnim prowadzącym - Ryszardem Skoniecznym oraz Romanem Wojtasem, który pełni tą funkcję od ubiegłego roku. Były również obecne między innymi delegacje z okolicznych klubów kolarskich, a także przedstawiciele miejscowego MOSIRu, władze ZG PTTK reprezentowane przez Edwarda Kutyłę, a także Regionalna Rada Komisji Kolarskiej woj. Śląskiego, którą reprezentował jej dotychczasowy przewodniczący Stanisław Radomski.

Obszerne sprawozdanie z minionego dwudziestolecia, ilustrowane multimedialną prezentacją złożył Stefan Mehlich. Wynikało z niego, że Wandrus ma bogatą w wydarzenia historię, a z różnych tarapatów zawsze wychodził zwycięsko. Sukcesem tego zespołu jest też stały wzrost bazy członkowskiej oraz organizacja tradycyjnych imprez typu „topienie Marzanny”, w którym również braliśmy często udział. Okazało się również, że Marzanny są topione od samego zarania wandrusowych dziejów, a i różne zakątki Polski i Europy nie są im obce.

Delegacje, w tym i nasza przekazały dużo serdeczności Jubilatowi, a Ondraszki ufundowały specjalną kolarską statuetkę z okolicznościowym adresem. W zamian otrzymaliśmy pamiątkowy, kolarski kalendarz Wandrusów. Spotkanie było też okazją do wręczenia klubowiczom wielu wyróżnień, w tym okolicznościowego medalu, jak również nagród związanych prowadzonym konkursem na najaktywniejszego wandrusa.

Punktem kulminacyjnym był ogromny tort z artystycznie wykonanym godłem klubu na szczycie, który przy ogromnym aplauzie wjechał na salę. Aż żal było go kroić. Szampan lał się strumieniami, a wiwatom nie było końca.

Pamiętam udział kolarzy z Żor w niektórych ondraszkowych wyprawach. Zawsze podziwiałem zespół w różnokolorowych koszulkach z klubowym emblematem, już w miejscu naszego startu do ogólnego kilometrażu trasy mogli sobie spokojnie dopisać +50km. Choć odległość między Żorami i Cieszynem stanowi spore wyzwanie dla rowerzysty, mam nadzieję, że nasze kontakty dalej będą się pomyślnie rozwijały.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Komunikat specjalny Zarządu - Klubowe Koszulki

03.03.2011

Zarząd TKK "Ondraszek" oczekuje dalszych zgłoszeń dotyczących zakupu koszulek kolarskich letnich, krótki rękaw, koloru czerwonego z boku czarne i jasno szare pasy. Koszulki będą z klubowym nadrukiem. Cena jednej koszulki ok. 80zł. Być może cena ulegnie zmianie, jeżeli znajdziemy sponsora.

Wymagane informacje przy zamawianiu koszulki:

 • Imię i Nazwisko
 • Wymiary:
  • wzrost
  • obwód klatki piersiowej
  • obwód pasa
  • dla pań obwód bioder
 • Zamawiana ilość sztuk
 • Numer telefonu kontaktowego

Nie zwlekaj, zgłoszenia tylko do 6 marca. Zgłoszenia przyjmuje „Skryba” - Andrzej Nowak tel. 508-500-891.

Prezes TKK "Ondraszek" - Zbigniew Pawlik
Wirtualna podróż rowerem na Białoruś

20.02.2011

Ostatnie spotkanie, na którym prezentowałem wspomnienia z Białorusi, cieszyło się dużym zainteresowaniem, stąd pomysł na kolejne. W najbliższym czasie planowane są dwie prezentacje:

 • w klubie Dziupla Piast w Czeskim Cieszynie 17.03.2011 o godz. 1800
 • oraz w PTTK Skoczów 25.03.2011 o godz. 1800.
Na zachętę prezentuję zdjęcia z prelekcji w OSP Pogwizdów oraz Bibliotece w Czeskim Cieszynie.
Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Karpacki szlak rowerowy

12.02.2011

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK realizuje dofinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki projekt wytyczenia i onakowania nowych tras Karpackiego Szlaku Rowerowego na obszarze południowej Polski. W ramach tego projektu powstał Główny Karpacki Szlak Rowerowy prowadzący przez najatrakcyjniejsze miejsca w Beskidach.

Główny Karpacki Szlak Rowerowy ma długość 621km. Prowadzi od granicy polsko-ukraińskiej w Krościenku nad Strwiążem przez Komańczę, Muszynę, Nowy Sącz, Myślenice, Żywiec do granicy polsko-czeskiej w Cieszynie.

Jerzy Kapłon (Dyrektor)
Wirtualna podróż rowerem na Białoruś - powtórka

18.01.2011

Jest dobra informacja dla tych, którzy z różnych powodów nie pojechali na rowerze na Białoruś, ani nie przyszli na anonsowaną prelekcję multimedialną w Domu Narodowym. Otóż temat wzbudził spore zainteresowanie, więc znany społecznik z Pogwizdowa, pan Czesław Stuchlik, zorganizował następne spotkanie na ten sam temat.

Odbędzie się ono w Pogwizdowie w sali OSP dnia 22.01.2011 (sobota) o godz. 1600. Wstęp wolny - zapraszamy.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
"Rowerem na Białoruś, lecz tym razem wirtualnie"

10.01.2011

Dnia 12.01.2011r. w Domu Narodowym w Cieszynie w sali "Nasz Kącik" (na parterze) o godz. 1800 odbędzie się multimedialna prezentacja wspomnień z ubiegłorocznej wyprawy rowerowej pod tytułem "Białoruś - terra incognita?". Wspomnieniami podzieli się Zbyszek Pawlik - "Rechtór".

Wstęp wolny. Zaprasza TKK Ondraszek oraz Cieszyński Dom Narodowy.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Jubileusz 100-lecia oddziału PTTK "Beskid Śląski" w fotografii

11.12.2010

W dniu 15.12.2010r. o godz. 1600 w holu Domu Narodowego w Cieszynie odbędzie sie wernisaż pokonkursowej wystawy fotograficznej pod tytułem Jubileusz 100-lecia oddziału PTTK "Beskid Śląski" w fotografii.

Na wystawę serdecznie zaprasza zarząd Oddziału PTTK. Poinformuj znajomych o tej imprezie i przyjdź!

Zarząd PTTK
Multimedialne sprawozdanie ze Zlotu Gwiaździstego

23.05.2010

Klip wideo zamieszczony poniżej to podsumowanie Zlotu Gwiaździstego połączone z krótkim reportażem na temat naszego klubu.

Adam Kłodowski (Admin)
Wielka Gala na 100-lecie Oddziału PTTK „Beskid Śląski”

19.03.2010

Cieszyński teatr od godz. 1100 zapełnił się tłumem gości. Wśród przeróżnych galowych ubiorów odznaczały się niecodzienne w tym miejscu swetry z emblematami przewodników PTTK. Nikt z zebranych jednak się temu nie dziwił, gdyż właśnie Komitet Organizacyjny obchodów stulecia naszego Oddziału PTTK wynajął ten szacowny przybytek sztuki, aby wspólnie świętować niecodzienny jubileusz.

Wysłano całe mnóstwo zaproszeń i zjechało się całe mnóstwo gości. Były władze naczelne PTTK z Lechem Drożdżyńskim, były reprezentacje władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, były obecne delegacje z oddziałów PTTK z bliższych i dalszych stron, stawili się równie licznie cieszyńscy turyści należący do różnych jednostek organizacyjnych Oddziału w tym i z naszego Ondraszka. Przybyły też delegacje zza Olzy z PTTS-u oraz PZKO.

Okazja była równie niecodzienna jak i sam jubileusz. Między innymi na członków naszego klubu spadł istny deszcz wyróżnień. A byli to:

 • Tytuł Honorowy Przodownik Turystyki Kolarskiej z rąk prezesa Drożdzyńskiego odebrali: Janina i Zbigniew Pawlikowie, M. Bilko-Holisz i Piotr Holisz, W. Zmełty, J. Rezmer. Godność ta została przyznana na ostatniej naradzie KNAK w Warszawie, lecz z odbiorem zaczekaliśmy do tego jubileuszowego spotkania.
 • Medal Zasłużony dla Turystyki odebrali: W. Zmełty, J. Pawlik i P. Holisz. Medal został przyznany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki na wniosek Oddziału.
 • Odznaka zasłużony dla województwa śląskiego odebrał Z. Pawlik. Odznaka została przyznana przez Sejmik Województwa Śląskiego na wniosek Oddziału.
 • Dyplom ZG PTTK odebrali: E. Mrózek, K. Kasztura. Dyplom został przyznany przez ZG PTTK na wniosek Oddziału PTTK.
 • Dyplom PTTK za pomoc i współdziałanie otrzymali: W. Porębska i W. Kristen. Dyplom został przyznany przez ZG PTTK osobom nie będącym członkami PTTK za specjalne zasługi dla organizacji.
 • Srebrną Honorową Odznakę PTTK odebrała : J. Gracyasz. Odznakę przyznała kapituła odznaczeń ZGPTTK na wniosek Oddziału.
 • Medal za pomoc i współdziałanie otrzymał PTTS W RCZ (prezes p. H. Twardzik). Medal został przyznany dla organizacji współpracujących przez ZG PTTK na wniosek Oddziału PTTK.
 • Pamiątkowy Medal jubileuszowy wykonany dzięki staraniom Komitetu Organizacyjnego otrzymali założyciele klubu „szeryfowie” E i W. Sosna oraz nasz senior W. Gojniczek.

Należy zaznaczyć, że powyższa lista wyróżnionych nie wyczerpała całości zagadnienia. Pozostałe wyróżnienia, jak również przyznane, lecz nie odebrane na tej gali zostaną wręczone przy najbliższej okazji, o czym oczywiście napiszę. Trzeba dodać, że o wyróżnienia dla działaczy spod znaku Ondraszka zaczęliśmy się starać już cztery lata temu, bezpośrednio po zakończonym wielkim sukcesem 46. Zlocie przodowników turystyki kolarskiej „Ziemia cieszyńska”. Okazja nadania pojawiła się dopiero teraz, przy obchodzonym właśnie jubileuszu Oddziału.

Ogółem na ręce działaczy Oddziału przekazano kilkadziesiąt różnego rodzaju wyróżnień w tym także odznaczeń państwowych. Po tym bardzo sympatycznym bloku nadszedł czas na przemówienia i okazjonalne upominki. Rozpoczął Jan Olbrycht - obecnie Eurodeputowany, a dawniej burmistrz Cieszyna, a zakończył prezes PTTK Lech Drożdzyński. We wszystkich okazjonalnych adresach podkreślano bogatą przeszłość i życzono równie owocnej przyszłości.

Trzeba wiedzieć, że nasz klub współtworzy tę historię już od 44 lat i w okolicznościowym wydawnictwie „100 lat Oddziału PTT-PTTK Beskid Śląski w Cieszynie 1910-2010” zajmujemy jeden z grubszych rozdziałów. Publikacja ta jest moim szczególnym powodem do radości, gdyż będąc członkiem Komitetu Redakcyjnego od kilku miesięcy mocno pracowałem nad treścią książki i mam w niej osobisty wkład zarówno literacki jak i ilustracyjny. Publikacja ta jest w mojej ocenie estetycznie wydana. Na gali była rozprowadzana „jeszcze ciepła”, jako że została dosłownie kilka dni temu odebrana z drukarni.

Ostatnim akcentem uroczystości były występy świetnego jak zawsze Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Cieszyńska” im. J. Marcinkowej. Trzeba dodać, że nasz klubowy „Roztrzapek”, która udziela się od lat w chórze zespołu wygląda prześlicznie w śląskim stroju. Popatrzcie zresztą na zdjęcia! Uroczystości zakończyły się ok. 1700 małym rautem w teatralnym bufecie. A potem nastąpiło mniej oficjalne podsumowanie w wyłącznie naszym gronie...

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
100-lecie oddziału PTTK - komunikat PTTK

07.03.2010

Rok 2010 jest bardzo znaczący zarówno w życiu mieszkańców Cieszyna, jak i w naszej turystycznej społeczności. Dla mieszkańców Cieszyna jest to jubileusz 1200-lecia legendarnego założenia miasta, a równocześnie turyści zrzeszeni w Oddziale PTTK „Beskid Śląski” obchodzą rocznicę 100-lecia założenia Polskiego Towarzystwa Turystycznego “Beskid”. Organizacja ta w 1921r. została Oddziałem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a po latach swej owocnej i chlubnej działalności w 1950r. przekształciła się ostatecznie w obecny Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego. Po drugiej stronie Olzy działa, kilkakrotnie reaktywowane Polskie Towarzystwo Turystyczno-Sportowe „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej, które również wywodzi się z PTT „Beskid”.

Kiedy 6 marca 1910r. grupa ówczesnych działaczy postanowiła powołać do życia polską organizację turystyczną obejmującą swym zasięgiem Śląsk Cieszyński i Górny, sytuacja geopolityczna była mocno skomplikowana. W Beskidach niepodzielnie panował niemiecki „Beskidenverein”, gdzie polskojęzyczni turyści często byli intruzami. Stworzenie przeciwwagi stało się wówczas pilną i palącą koniecznością. Budowano schroniska, powstawały przewodniki i mapy, wytyczano szlaki. Ówczesne władze wcale tej działalności nie ułatwiały, więc żmudna praca organizacyjna nabierała również innego, narodowego wymiaru. Obie wojny światowe wyrwały z szeregów sporo znanych i oddanych idei działaczy turystycznych, z czasem zmieniały się również granice państwowe oraz ustroje.

Oddział PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie, jako kontynuator turystycznych idei przyświecających swoim poprzednikom, przygotował z okazji jubileuszu specjalną wystawę. Zapraszamy serdecznie do złożenia wizyty w sali wystawowej “Piwnica” Muzeum Śląska Cieszyńskiego przy ul. Regera, w dniach od 8 marca do 25 marca 2010r., w godzinach od otwarcia muzeum do 1700, a w poniedziałki 1200-1700. Wystawa obejmuje dotychczasowe dokonania Oddziału, a oprócz rysu historycznego zawiera również spojrzenie na aktualne profile turystycznej aktywności. Można na niej zobaczyć jak zmieniało się wyposażenie turystów wyruszających na szlaki narciarskie, górskie czy rowerowe, podziwiać gromadzone przez lata kolekcje trofeów oraz zdobyte wyróżnienia.

Wstęp wolny.

Komitet Organizacyjny PTTK
100-lecie oddziału PTTK

04.03.2010

Nasz klub kolarski otrzymał zaproszenie na obochody 100-lecia oddziału PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie. Jubileuszowe spotkanie odbędzie się dnia 13. marca 2010 o godz. 1100 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Wstęp na imprezę jest bezpłatny a liczba miejsc nielimitowana. Ramowy program spotkania prezentujemy poniżej.

 • Wystąpienie okolicznościowe Prezesa Oddziału PTTK,
 • Wręczenie odznaczeń i wyróżnień,
 • Wystąpienia gości,
 • Program artystystyczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej.

Dodatkowo w sali wystaw czasowych "Piwnica" w Muzeum Śląska Cieszyńskiego przy ul. Regera w dniach od 8 do 25 marca codziennie w godzinach od otwarcia muzeum do godz. 1700 będzie otwarta wystawa jubileuszowa Oddziału PTTK "Beskid Sląski", na której każdy z klubów należących do Oddziału PTTK (w tym nasz Ondraszek) będzie prezentował własne trofea. Wstęp wolny - serdecznie zapraszamy.

Adam Kłodowski (Admin)
Dom Kultury w Skoczowie - "Krym z rowerowego siodełka A.D.1990"

22.02.2010

Na zaproszenie miejscowego koła PTTK "Rechtór" przygotował i przeprowadził wspomnieniową prelekcję z najdłuższej w dotychczasowej historii klubu wyprawy na KRYM. Było to w zamierzchłych czasach, kiedy ZSSR pod rządami Gorbaczowa rozpoczął "pierestrojkę", a ówczesny prezes klubu - Andrzej Słota dysponował wspaniałym autokarem marki "Robur". W tym właśnie roburze, który ciągnął za sobą samochodową przyczepkę z naszymi rowerami pokonaliśmy trasę o długości ponad 4tys. km, aby przejechać na rowerze niespełna... 400km. Ale nic to, bo miejsca w których wówczas byliśmy np.: Kamieniec Podolski, Odessa, Symferopol, Bachczysaraj, Jałta, Kijów mówią same za siebie.

Zestaw przeźroczy z bogatej kolekcji "Rechtóra" ilustrował nasze przeżycia, które choć się po 20 latach nieco zatarły, na nowo odżyły wśród obecnych również na sali niektórych uczestników tej wspaniałej wyprawy. Tylko jakoś nasze sylwetki i twarze jakby nieco się zmieniły. Czyżby wada filmu?

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Klubowe proporczyki

12.11.2009

Klub wykonał nowe ładne proporczyki. Każdy klubowicz i sympatyk może je nabyć w cenie 7zł/szt. Kontakt w tej sprawie na adres e-mailowy.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Komunikat w sprawie ścieżek rowerowych

15.09.2009

Minęło już więcej niż dziesięć lat, gdy Stowarzyszenie Euroregion Śląsk Cieszyński-Tešinske Slezsko wytyczyło na terenie Ziemi Cieszyńskiej ok. 230 km oznakowanych tras rowerowych. Odbyło się to wówczas bez konsultacji z naszym środowiskiem, więc na przebieg oraz ich oznakowanie nie mieliśmy żadnego wpływu. Jednak zostały one wykonane z myślą o nas - szerokiej rzeszy turystów preferujących aktywny sposób wypoczynku i chcących poznać własną "małą ojczyznę" przy czym środkiem do realizacji tego celu jest dla nas właśnie turystyka kolarska.

Po latach użytkowania tych tras rowerowych na pewno każdy ma już bagaż doświadczeń. Pewnie niejednokrotnie denerwowaliśmy się, kiedy oznakowany szlak nagle się nam urywał, czy też tonęliśmy w błocie na rowerowej ścieżce. Niejednokrotnie pochylaliśmy się też nad zniszczoną tabliczką kierunkową zastanawiając się co ma oznaczać, czy też próbowaliśmy odczytać cokolwiek z zasmarowanej sprayem mapy.

Obecnie - zgodnie z oświadczeniem przedstawiciela Euroregionu - wykonawcy i administratora tych tras wiemy, że w przyszłym roku szlaki zostaną poddane gruntownej rewitalizacji, a nasz klub zostanie poproszony o wydanie opinii na temat stanu oznakowania oraz efektywności wykorzystania możliwości terenowych. W ten sposób jawi się przed nami - użytkownikami ścieżek rowerowych - szansa, aby mieć wpływ na ich jakość oraz przejrzystość.

W naszym, dobrze pojętym interesie uprzejmie prosimy o przesyłanie na adres klubu wszelkich uwag i informacji o zauważonych mankamentach, czy też propozycjach korekty przebiegu niektórych odcinków. Zaznaczamy, że nie chodzi tu o wytyczanie nowych tras, lecz o optymalizację przebiegu tych, które już są w terenie wyznaczone. Wszelkie uwagi zostaną przez zarząd klubu wnikliwie przeanalizowane i przesłane do administratora.

MASZ JEDYNĄ I NIEPOWTARZALNĄ SZANSĘ BEZPOŚREDNIEGO WPŁYWU NA TO, ABY OZNACZONE ŚCIEŻKI BYŁY CZYTELNE I ATRAKCYJNE, A KORZYSTAJĄCY Z NICH BYLI W PEŁNI ZADOWOLENI.

LICZYMY NA TWOJĄ POMOC.

Wszelkie informacje prosimy przesłać na adres:
Turystyczny Klub Kolarski PTTK "Ondraszek"
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział "Beskid Śląski"
Ul. Głęboka 56 43-400 Cieszyn
lub na e-mail

zarząd klubu

Zbigniew Pawlik, Prezes TKK Ondraszek
Żegnamy kolegę Władka Janika

06.09.2009

Ta nieoczekiwana wiadomość zupełnie nas poraziła. Nikt się tego nie spodziewał, że gdy przygotowywaliśmy tegoroczny Rajd do źródła Olzy widzieliśmy Władka po raz ostatni. Władysław Janik - Prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego "Beskid Śląski" w Republice Czeskiej - zmarł 13.08.2009r. W Zmarłym tracimy wielkiego przyjaciela turystyki nie tylko kolarskiej, niestrudzonego organizatora i pełnego pogody ducha oraz pomysłów działacza. Początek naszej dobrej współpracy zaczął się w roku 2005, gdy przygotowywaliśmy 46. Zlot P.T.Kol."Ziemia Cieszyńska". Szukaliśmy wówczas partnera do pomocy przy organizacji tras zlotowych prowadzonych po czeskiej stronie Ziemi Cieszyńskiej.

Zwrócilismy się z tym problemem do PTTS-u, a Władek wraz z zespołem z powodzeniem przejął organizację tego fragmentu Zlotu. Tak więc wielki sukces jaki wówczas odnieśliśmy to również i Jego zasługa. Później przyszła kolej na organizację następnych imprez i tak stopniowo nasze wspólne działanie przerodziło się w wielką przyjaźń.

Obecnie owocem tej współpracy jest wspólny dla PTTS-u i Ondraszka kalendarz wycieczek, z których część realizuje nasz klub a część przyjaciele zza Olzy. Teraz, kiedy Władka już nie ma, będzie nam Go bardzo brakować, lecz myślę, że nadal nam będzie towarzyszył choć teraz już w innym - duchowym wymiarze. Cześć Jego pamięci.

W uroczystości pogrzebowej w dniu 19.08.2009 na cmentarzu w Suchej Średniej ś.p. Władka Janika pożegnała delegacja Ondraszków w składzie: Piotr Holisz, Andrzej Nowak, Janina i Zbigniew Pawlikowie. W imieniu naszego Klubu oraz PTTK Oddział "Beskid Śląski" w Cieszynie pożegnałem Zmarłego w okolicznościowym przemówieniu.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Wielka feta z okazji "Ryczących 50-tek"

06.09.2009


Jak dobrze nam kiedy jest Leszek
Co fotograficzne hobby ma
Gdy jedzie z nami na wycieczkę
To super zdjęcia zrobi tam.

Ref. Hejże hej, hejże ha
Jak dobrze jest mieć Was wśród nas
Li li laj , laj li laj
To dla Ondraszków cały raj!

Jak dobrze nam poznać Maniusia
Co talent do harmonii ma
A kiedy Maniuś zacznie śpiewać
To dusza cieszy się ha, ha.

Ref. Hejże hej, hejże ha…

Jak dobrze nam mieć też Wisienkę
Co duszą towarzystwa jest
Gdy ona tańczy, a gdy zaśpiewa
To bractwo bawi się na fest.

Ref. Hejże hej, hejże ha…

Jak dobrze nam, gdy z nami Wandzia
Ta co radosna zawsze jest
I z każdym znajdzie wspólny język
Bo nasza Wanda jest the best .

Ref. Hejże hej, hejże ha…

Jak dobrze nam gdy jest Irena
Co fajnie lubi bawić się
Bo gdy jest Irka to jest gwarancja
Że każda impra uda się.

Ref. Hejże hej, hejże ha…

Na melodię: Jak dobrze nam zdobywać góry...
Wymyślił: Rechtór-Zbyś

Dnia 29.08.2009 tak wesoło zaśpiewało ondraszkowe bractwo zebrane w Domu Działkowca w Cieszynie z okazji Wielkiego Jubileuszu wymienionych klubowych przyjaciół. Były serdeczne życzenia, były łzy wzruszenia, było też wspólne wspominanie nie tylko rowerowych przygód. A wszystko to odbyło się przy pięknym i smakowitym okolicznościowym torcie, bogato zastawionym stole i dobrze dobranej muzyce przez Leszka "Rewora", DJ-a tego wieczoru. Konferansjerkę i zabawy starał się prowadzić niżej podpisany.

Drodzy Jubilaci - wierzymy, że choć połowa już za Wami, to przecież przed Wami również połowa - i to ta lepsza, czego Wam serdecznie życzymy.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
"Rower - mój najlepszy przyjaciel w podróży"

16.05.2009

Konkurs fotograficzny

Regulamin

Przedmiotem fotografii powinny być fotowspomnienia z turystycznych wypraw, koniecznie z rowerem w tle.

 1. Organizatorem konkursu jest Turystyczny Klub Kolarski PTTK „Ondraszek” www.ondraszek.prv.pl, 43-400 Cieszyn ul. Głęboka 56
 2. Konkurs jest otwarty dla fotografujących amatorsko i należących do: Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie; TKK PTTK „Ondraszek” Cieszyn, PTTS „Beskid Śląski” w RCZ.
 3. Każdy z autorów może nadesłać do 5 fotografii.
 4. Technika wykonania prac jest dowolna.
 5. Prace należy nadsyłać pocztą elektroniczną przez Internet, bądź pocztą na adres”: Oddział PTTK ‘Beskid Śląski” Cieszyn ul. Głęboka 56 43-400 Cieszyn z dopiskiem „Ondraszek -konkurs fotograficzny”. W tym wypadku zdjęcia muszą mieć minimalny format 18x21 cm
 6. Prace w formacie JPG o wymiarach min 1200x1600 pikseli i max w plikach nie przekraczających 1MB należy nadsyłać na adres darekpwl@poczta.onet.pl formie załączników do listu elektronicznego.
 7. Fotografie, na których będą się znajdować jakiekolwiek znaki, cyfry (np. daty) będą dyskwalifikowane.
 8. W treści listu elektronicznego lub listu wysłanego pocztą należy podać: tytuł pracy, imię i nazwisko, adres autora, telefon kontaktowy, komentarz do zdjęcia, nazwę fotografowanego obiektu czy miejsce dokonania zdjęcia, oświadczenie o posiadaniu praw autorskich do zdjęć i zgodę na przetwarzanie danych osobowych- wg załączonego wzoru.
 9. Przesłane pliki nie będą zwracane. Z chwilą nadesłania fotografie przechodzą na własność organizatorów, którzy przejmują autorskie prawa majątkowe do nadesłanych prac.
 10. Zdjęcia należy nadsyłać od 24.10.2009 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na zebraniu sprawozdawczym TKK „Ondraszek” w styczniu 2010.
 11. Oceny zdjęć dokona jury powołane przez organizatora. Decyzje jury są ostateczne. W skład jury wchodzić będą członkowie Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego pod przewodnictwem p.T.Maciejiczka.
 12. Wszyscy laureaci zostaną powiadomieni o werdykcie jury i zaproszeni na w/w zebranie.
 13. Nagrodzone prace będą opublikowane w witrynie www.ondraszek.prv.pl . Przewidujemy również możliwość zorganizowania wystawy z wyboru nadesłanych prac – oczym uczestnicy konkursu zostaną powiadomieni.
 14. Udział w konkursie jest jednoznaczny z nieodpłatnym udzieleniem prawa do nieodpłatnego wykorzystywania prac w następujących polach eksploatacji: druku w dowolnej liczbie publikacji i w dowolnym nakładzie, używania ich w Internecie oraz w innych formach utrwaleń, nadających się do rozpowszechniania w ramach działania TKK PTTK „Ondraszek” i PTTK Oddział ”Beskid Śląski” w Cieszynie.
 15. Organizatorzy przewidują 1 nagrodę główną oraz 2 równorzędne nagrody dodatkowe, którymi będzie SPRZĘT TURYSTYCZNY. Nagrody rzeczowe nie podlegają zamianie na inne ani wymianie na ekwiwalent pieniężny.
 16. Nagrody zostaną wręczone laureatom na w/w zebraniu, a w razie niemożności przybycia zostaną wysłane na koszt organizatora.
 17. Nadesłanie prac oznacza akceptację warunków konkursu i regulaminu, którego ostateczna interpretacja należy do jury konkursu. Żadne odwołania nie zostaną uwzględnione.
 18. Organizator zastrzega sobie prawo do przerwania lub odwołania konkursu.
 19. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez osoby uczestniczące zgody na przetwarzanie przez organizatora ich danych osobowych na potrzeby konkursu /ustawa o ochronie danych osobowych z dn.29.08.1997 r. Dz.U. Nr 133 poz.833 z póz. zm.
Nasz człowiek we władzach odziału PTTK

01.04.2009

Dnia 21. marca 2009 roku, w szacownej sali sesyjnej cieszyńskiego ratusza, odbył się XXV Zjazd Zwyczajny Oddziału PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie. Zjazd był kolejnym ogniwem kampanii sprawozdawczo-wyborczej PTTK, która zaczęła się w kołach i klubach, a skończy we władzach naczelnych w Warszawie. Ondraszka reprezentowali delegaci wybrani na naszym zebraniu wyborczym: M. Biłko-Holisz, A. Słota, Z. Pawlik (A. Nowak niestety z powodu wyjazdu był nieobecny).

Prezes R. Mazur w sprawozdaniu za kadencję 2005-2008 wysoko ocenił m.in. nasz klub i powiedział dużo ciepłych słów pod naszym adresem - słowem: Ondraszki górą! W tajnych wyborach wyłoniono 11-osobowy zarząd na następną kadencję, a wśród kandydatów był również i nasz człowiek. Ostatecznie skład zarządu oddziału weszli: R. Mazur, który stosunkiem głosów 10:1 (w tajnych wyborach) został ponownie wybrany prezesem, wiceprezesami pozostali: H. Więzik i Z. Pawlik, sekretarzem M. Czyż, a skarbnikiem U. Nowak. Członkowie zarządu to: Z. Kolarczyk, J. Konieczny, J. Polok, P. Stebel, R. Syrokosz, A. Szupina.

Wszyscy są wytrawnymi turystami, prężnie działającymi w różnych oddziałowych kołach i klubach, co miejmy nadzieję, dobrze rokuje na przyszłość turystyki na Ziemi Cieszyńskiej.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Zebranie sprawozdawczo-wyborcze 2005-2008

04.02.2009

Nareszcie, Uff! po zakończonym zebraniu na pewno takie westchnienia padały z ust zgromadzonych, w zależności od tego, po której stronie prezydialnego stołu siedzieli. Zebranie wyborcze jak wiadomo zdarza się raz na kadencję, czyli co 4 lata i dobrze, bo studiując opracowanie pod nazwą „Ordynacja wyborcza PTTK” nie można oprzeć się wrażeniu, że wybory na pewno nie są tu łatwiejsze niż do miłościwie nam panującego Sejmu RP. Ale po kolei...

Już w grudniu 2008r. przeczuwając nieuchronność wyborów wystosowaliśmy do klubowiczów komunikat nr 3 z zaproszeniem. Osobne zaproszenia zostały wystosowane do gości oraz do osób uhonorowanych tytułem „Honorowego Ondraszka”. Miejsce zebrania – salę „Nasz Kącik” w Domu Narodowym udostępnił, życzliwy nam jak zawsze, pan Haręża - dyrektor DN. Ostatnie spotkanie zarządu starej kadencji w całości poświęciliśmy opracowaniu szczegółów wyborów, odbyło się też później kilka nieformalnych spotkań dodatkowych, a przez ostatni tydzień temat wyborów właściwie nie schodził „z tapety”. Zebranie zaczynaliśmy w miarę dobrze przygotowani. Frekwencja, o co zazwyczaj dość trudno na tego typu spotkaniach, była dla nas pozytywnym zaskoczeniem. Ondraszków z tzw. czynnym prawem wyborczym przybyło 34 na 40 możliwych, a wraz z pozostałymi klubowiczami oraz zaproszonymi gośćmi zza Olzy PTTS (W. Janik i Z. Fierla), PZKO (J. Przywara), przedstawicielami Oddziału PTTK – (H. Więzik), było nas ponad 50. Było nam również niezmiernie miło, że byli obecni „Honorowi Ondraszkowie”, czyli założyciele klubu: „Szeryfowa” z „Szeryfem” E. i W. Sosnowie oraz R. Mazur – jednocześnie prezes Oddziału PTTK. Pozostali honorowi członkowie naszego klubu St. Radomski oraz G. Staniszewska usprawiedliwili swoją nieobecność.

Rozpoczęliśmy o godz. 1715 wyborem Prezydium. W głosowaniu jawnym prowadzenie obrad powierzyliśmy grupie w pełni sfeminizowanej: B. Toman, jako przewodnicząca, J. Gracyasz - zastępca i A. Pawlik w roli sekretarza. Jak wiadomo - czego damska ręka się chwyci to zrobi to dobrze. I tak było w istocie. Po wysłuchaniu obszernych sprawozdań aż dwóch prezesów (kto nie wie czemu odsyłam do zakładki „z życia klubu”), skarbnika, Komisji Rewizyjnej, zebrani pochylili się w dyskusji nad przedstawionymi kwestiami. Zaproszeni goście: W. Janik, R. Mazur w ciepłych słowach wypowiedzieli się na temat minionej kadencji klubu, dziękując za to, co zostało zrobione. W. Sosna uczynił to wierszem, który w całości przytaczam na końcu tej relacji. Następnie w głosowaniu jawnym zebrani udzielili absolutorium ustępującemu zarządowi. Zapanowało teraz totalne bezkrólewie. Jedyną władzą na sali pozostało prezydium obrad. To właśnie dzięki nim wybrano skład Komisji Skrutacyjnej, zatwierdzono skład ilościowy następnych władz i zebrano do nich kandydatury, jak również kandydatury na delegatów na walny zjazd oddziału taki sam „dopust boży”, lecz już w skali całego Oddziału PTTK. Odnotować też należy długą chwilę zastanowienia, gdy zaproponowano kandydaturę do zarządu byłemu prezesowi Z.Pawlikowi. W końcu powiedział „tak”, choć nie wiem, czy wyjdzie mu to na zdrowie.

Zebrane kandydatury skrzętnie zanotowano, Komisja Skrutacyjna korzystając z komputerowego zaplecza wydrukowała, rozdała a następnie zebrała wypełnione karty wyborcze i zajęła się ich liczeniem. Teraz nastąpił czas ogłoszenia wyników w konkursach klubowych. Główny sędzia konkurencji W Zmełty ogłosił wszem i wobec, że Najaktywniejszym turystą kolarzem 42. sezonu kolarskiego 2008 został Z. Pawlik „Rechtór” (108 pkt), II miejsce zajęła M.B. Holisz nasz „Rozstrzapek” (83 pkt) a trzecie ex equo P. Holisz „Śmig” i J. Rezmer (79 pkt). Najaktywniejszym juniorem została J. Pawlik. Dodać należy, że wyniki opracowano na podstawie zmodyfikowanego regulaminu i ewidencji wypraw, w której skrupulatnie są zanotowane wszelkiego rodzaju przejawy klubowej aktywności. Teraz przyszła kolej na rozstrzygniecie konkursu, który w 2008r. miał swój debiut: „Długodystansowca 42. sezonu”. W kategorii pań zwyciężyła J. Gracyasz „Ośka” a panów – J. Stasik. Wyniki tego konkursu przedstawił jego sędzia J. Rezmer. Zwycięzcy odebrali ufundowane przez klub cenne nagrody rzeczowe. A. Słota przedstawił też sprawozdanie z działalności terenowego referatu odznak tur. kwalifikowanej i wręczył zdobyte odznaki. Miłym akcentem było również uhonorowanie A. Słoty, dotychczasowego długoletniego prezesa klubu rowerową kurtką z emblematami Ondraszka. Nagrodę tę ufundował nasz klub.

Zdążyliśmy jeszcze zaśpiewać fajną piosenkę o Ondraszku, kiedy przewodniczący K. Skrutacyjnej K. Ochman gestem ręki uciszył zgromadzenie oraz dostojnym głosem przedstawił wyniki tajnych wyborów. Władze klubu i koła reprezentować będą: (kolejności zdobytych głosów)

 • Zarząd klubu: B. Toman (32), Z. Pawlik (31), A. Nowak (30), W. Zmełty (29), J. Gracyasz (28) , M. Biłko-Holisz (26) i J. Rezmer (21).
 • Komisja Rewizyjna: B. Nowak (30), J. Pawlik (27), J. Dzikowska (26) (ciało też w pełni feministyczne)
 • Delegaci na Zjazd Oddziału na 21.03.2009r. (a zatem z prawem wyboru do władz): Z. Pawlik (32), A. Nowak (29), M.B. Holisz (25), A. Słota (24).

Ostatnim akcentem wyborów było ukonstytuowanie się zarządu: prezesem klubu w tajnych (a jakże!) wyborach został wybrany Zbigniew PAWLIK (przy głosach 6:1). I tak ok. godz. 2030 zakończyło się to zebranie, którego wyniki „zaciążą” na naszym Ondraszku na cztery najbliższe lata. I oby z pozytywnym skutkiem.

Oto wierszowany głos „Szeryfa” zapisany w księdze pamiątkowej klubu:

W ondraszkowej rodzinie
Czas zbyt prędko tu płynie
Niech Wóm wszystkim koła
Ruńtym przed się gnają
A wajzery zygora spadki obracają.
Tego życzą wszystkim Wóm
Szeryfy gołąbki
Kierzy na bicyklach utracili ząbki!

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Wystawa promująca działalność Ondraszka

25.12.2008

9 grudnia 2008r, Hotel Liburnia w Cieszynie.

Wszystko zaczęło się od telefonu p. B. Kłosowskiej ze Starostwa Powiatowego w Cieszynie, która zaprosiła przedstawicieli klubu do udziału w konferencji, aby zreferować pożytki dla zdrowia płynące z uprawiania aktywnej turystyki kolarskiej. Dnia 7.XI.2008 w obszernej sali narad Starostwa Powiatowego odbyła się konferencja pt. "Profilaktyczne, wychowawcze i społeczne znaczenie ruchu - przegląd dobrych praktyk". Ondraszka reprezentowali Alicja i Zbyszek Pawlik. Uczestnicy konferencji w swych wystąpieniach opisywali pozytywne znaczenie ruchu. Byli tam lekarze, spece od nordic-walkingu, eksperci od rehabilitacji, gerontologii, a także szefowie cieszyńskich turystycznych stowarzyszeń. Mój referat opisywał turystykę rowerową widzianą w różnych aspektach i to zarówno z płynących z niej pożytków jak i zagrożeń. Pełny tekst został zamieszczony na stronie internetowej.

Wystawa, którą wspólnie z Alicją i Krzysiem Ochmanem przygotowaliśmy, była niejako pokłosiem powyższej konferencji. Prezentowały się na niej stowarzyszenia, które ruch i profilaktykę zdrowia mają niejako wpisane w swoją działalność. Hasłem przedsięwzięcia było: "Forum Inicjatyw za rok 2008 - Powiatowy Program Profilaktyki i Promocji Zdrowia". Wystawa odbyła się w ciekawych, a mnie zupełnie nieznanych wnętrzach hotelu Liburnia. Wystawcy dopisali, natomiast publiczność - wręcz odwrotnie. Jak się okazało (zgodnie z zamierzeniem organizatorów) to wystawcy mieli być również publicznością. Pomysł dość oryginalny.

A nasze stoisko? Wg mojej oceny wypadło całkiem dobrze. Można było podziwiać zarówno prezentowane przedmioty jak i samych prezenterów - zwłaszcza, że byli odziani w nowe klubowe kurtki. Jeżeli nie wierzysz - spójrz na zdjęcia.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Ondraszkowe kurtki

15.10.2008

Informuję, że zgodnie z podjętym przez zarząd zobowiązaniem ujednolicenia wyglądu naszego klubu, podjęliśmy próbę zorganizowania wspólnego zakupu profesjonalnych kurtek przeciwwiatrowych i deszczowych opatrzonych logiem i nazwą Ondraszka. W tym celu nawiązaliśmy kontakt z firmą Berkner, która specjalizuje się w szyciu ubiorów sportowych, i zaproponowała nam kurtki typu "Functional".

Jest to odzież typowo rowerowa z wydłużonym tyłem, z jedną dużą kieszenią z tyłu i dwoma wciętymi po bokach, z chowanym w kołnierzu kapturem. Szyta z tkaniny membranowej Nicrotex, wiatro- i wodoszczelna, niekumulująca wilgoci wewnątrz. Od strony wewnętrznej siatka. Kurtka zaopatrzona jest w odblaski i na nasze zlecenie dodatkowo będzie z lewej strony, na przodzie, umieszczone godło klubu, a na plecach napis "Turystyczny Klub Kolarski Ondraszek Cieszyn". Kolorystyka: czerwona z czarnymi wstawkami. Kurtka kosztuje 140 zł (cena producenta), koszty napisu pokryjemy ze środków klubowych.

W CCM pod ratuszem u koleżanki Maryli "Rozstrzapka" są dostępne wypożyczone egzemplarze w rozmiarach S, M, L, XL, XXL. Uprzejmie proszę, aby zainteresowani zakupem przymierzyli tam wzór, złożyli zamówienie na konkretny rozmiar i ewentualnie wpłacili w/w kwotę. Zamówienie będzie zrealizowane, jeżeli zbierzemy co najmniej 10 chętnych. Oferta ważna do 27.10.2008r.

"Rechtór" prezes klubu
Jubileusz 90-urodzin Lucjana Jurysa

22.02.2008

Na tak wyjątkowej uroczystości po prostu nie mogło nas nie być. Zwłaszcza, że solenizantem był kolega Lucjan Jurys - długoletni prezes Oddziału PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie, wytrawny turysta, zasłużony przewodnik i nestor cieszyńskich turystów, a prywatnie - ojciec naszej klubowej "Baśki" oraz teść Andrzeja "Skryby". W restauracji "Targowa" zebrała się zatem spora grupa "winszowników", wsród nich Jasia i Zbyszek Pawlik. Solenizant został obsypany prezentami, a gratulacjom i życzeniom dalszych, długich lat życia, wprost nie było końca. Wzruszony Lucjan dziękując przeczytał okolicznościowy wiersz (bez okularów!) oraz wspominał ciekawe historie ze swego długiego życia. Nie muszę dodawać, że sprawnością umysłu i celnością wypowiedzi z pewnością zaskoczył uczestników tej wspaniałej uroczystości.

Lucjan -tak trzymać!!!

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Zebranie sprawozdawcze za rok 2007

01.02.2008

Pośród podsumowania roku 2007 znalazł się i czas na rozrywkę, tym razem swoim wierszem "po naszymu" rozbawił wszystkich Bolek Fukała z PTTS-u. Należy zaznaczyć, że wiersz został owacyjnie przyjęty!

Ballada Bicyklowo

wymyślóno przy lepiyniu duszy*, czyli życzyni Bolfuka

Co sie tam robi u Floryjana?
Straszny harmider z samego rana,
Ludziska, skónd żeście sie tu wziyni?
A jeszcze dwo wychodzóm z podciyni**.

Jak rajski ptoki czy papagaje,***
Majóm koszulki aż barwy grajóm,
Wszelijaki szortki aji trykoty,
Noszóm na sobie ty ludzki egzoty.****

Bicykle wszycy jak Staszek Gazda,
A tyn pod świyntym uż wrzeszczy -jazda!,
aż burmistrz Ficek***** kiwie se głowóm
Ondraszki majóm siłe morowóm !

I wyruszyli... dokoła rynku,
Pojadóm dalij bez odpoczynku.
Kiedy mijajóm w Czechach Ropice,
Ostatni woło na samóm szpice:
Przidejmy wszyscy co w naszej mocy!!!,
bo dojyżdżajóm nas Beskidziocy !! ******

Co rusz, wszyscy gazu dodali,
Ale Beskidziokóm nie odjechali,
I od tamtego czasu uż wiele,
Społym se jeżdżóm dycki w niedziele.

Roz tam, podrugi indzi,
Ale jeszcze nie byli wszyndzi.
Roz w ojczyźnie, po drugi we vlasti*******
na bicyklach trzepajóm kości.

Roz też na kopcu,podrugi na dole
W Olzie se moczóm swoji giczale********
Niech im to wszycko wychodzi dalij,
Oby sie dycki wszyscy zgodzali.
Pisząc ty rymy kapke niedbałe
Zyczym Wóm szczyńścia na roki całe!!!


Słownik wyrazów trudniejszych

 • dusza - dętka
 • podciynia - podcienia na cieszyńskim rynku
 • papagaje -papugi
 • egzoty - dziwadła
 • Burmistrz Ficek - p. Bogdan Ficek - obecny burmistrz miasta Cieszyna
 • Beskidziocy - członkowie PTTS-u "Beskid Sląski" w RCZ
 • vlast - po czesku ojczyzna
 • giczale - nogi
Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Powitanie Schengen

03.01.2008

20/21 grudnia 2007 godz. 000

Uroczystość przewidziana na tą szczególną porę była naprawdę wyjątkowa. Śmiem nawet twierdzić, że mieliśmy możliwość znaleźć się i uczestniczyć w wydarzeniach, w których ostatnio brali udział nasi pradziadowie pamiętający nieboszczkę Austrowęgry. Oto na przejściu granicznym na Moście Przyjaźni spotkali się burmistrz Cieszyna p. Bogdan Ficek oraz Starosta Czeskiego Cieszyna p. Vit Slovaček, aby w towarzystwie nieprzebranych tłumów widzów z obu stron (w tym sporej grupy Ondraszków) wspólnie przepiłować graniczny szlaban! Spotkanie zostało zaaranżowane z okazji wejścia obu państw do strefy Schengen, co wiąże się jak wiadomo z brakiem kontroli przepływu osób oraz likwidacji przejść granicznych.

Co to oznacza dla nas - w większej części urodzonych i mieszkających w cieniu granicznego szlabanu wprost trudno opisać! Oto po 87 latach sztucznego i wymuszonego niesprawiedliwym werdyktem podjętym przez Radę Ambasadorów w 1920 r. w Spa w Belgii podziału Śląska Cieszyńskiego, znów powróciliśmy do punktu wyjścia. Piszę to, choć zdaję sobie również sprawę, że była i pewnie jest spora grupa ludzi uważających ową linię graniczną za swoistą krowę żywicielkę - która żywiła obie strony z nią związane: zarówno przemytników jak i pilnujących ją przeróżnych służb mundurowych.

Prawda, że po wejściu RP i RCZ do struktur Unii Europejskiej granica przestała odgrywać takie znaczenie jak w okresie, gdy „Polska Ludowa rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej”, ale zawsze stanowiła ona jakąś uciążliwość. Wspomnę tylko, że jeszcze kilkanaście lat temu organizacja Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej, który odbył się w 2006r. i zakładał wielokrotne przekraczanie granicy, byłaby w ogóle nie do pomyślenia.

A teraz proszę - możemy korzystać z każdej drogi i ścieżki łączącej oba nasze kraje i to niezależnie od tego, czy były oficjalnie uznane za przejścia graniczne czy też nie. Nie każdy zapewne wie, że były czasy, w których aby odwiedzić rodzinę mieszkającą tuż za miedzą przegrodzoną szlabanem, należało w zależności od danego okresu – czekać na najbliższe Święto Zmarłych, a już na pewno pokonać nieraz długą drogę do najbliższego przejścia granicznego. Piszący te słowa niejednokrotnie tego doświadczył, dlatego mnie również nie mogło zabraknąć na granicznym moście w tej szczególnej chwili.

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Indywidualna odznaka

06.10.2007

Informujemy, że pierwszą osobą, która zdobyła Regionalną Odznakę Kolarską w Indywidualnym Rajdzie Rowerowym "Ziemia Cieszyńska" jest Andrzej Humaniuk z Komisji Turystyki Kolarskiej "Sokół" działającej przy Oddziale PTTK w Radlinie. Do dnia dzisiejszego (06.07.2007) wydano 21 regulaminów Indywidualnego Rajdu, 9 osób - turystów kolarzy zdobyło już odznakę.

Maryla Biłko - Holisz (Roztrzapek)
Rymy znad Stonawki

21.09.2007

"...Tu miła cisza której brakuje
Tam, gdzie kominy człowiek buduje,
Tu sobi ptaszki pięknie śpiewają,
Lekarze leśni do drzew pukają,
Tu są jelenie, sarny, zające,
Buki i sosny, świerków tysiące
I pobielone lasy brzozowe,
Czyste powietrze tak bardzo zdrowe,
Tu choć zwierzęta skaczą, trenują,
Na silikozę nie zachorują,
Doliny krzywe potoki mają,
Tu w czystych wodach pstragi pluskają..."

z wiersza "Piękne góry, lasy, potoki"

Dnia 16.09.2007 na mecie rajdu, w Wierzniowicach, kolega Bolek Fukała oraz Władysław Janik przekazali dla Ondraszków miłą pamiątkę: unikatowe wydanie (nakład 350 egz) tomiku poezji zmarłego w 1986r. Józefa Santariusa pt. "Rymy znad Stonawki". Tomik zawiera świetne wiersze pełne miłości autora dla swojej małej ojczyzny-Stonawy.

"Kol.Zbigniewowi Pawlikowi w podzięce za dotychczasową współpracę przy organizowaniu wspólnych imprez kolarskich i zarazem upamiętnienia I Rajdu Rowerowego do Ujścia Olzy - ofiarują przyjaciele z PTTS "Beskid Śląski w RCZ".

Dziękujemy!!!

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Wspomnienie śp Mariana Palowskiego

05.09.2007

Ze smutkiem zawiadamiamy przyjaciół i znajomych na turystycznych szlakach Ondraszka, że po krótkiej i ciężkiej chorobie dnia 16.08.2007r. zmarł nasz klubowicz, przyjaciel i wspaniały kolega śp. Marian Palowski z Czeskiego Cieszyna. Pogrzeb odbył się dnia 22.08.2007r. w Czeskim Cieszynie, w którym uczestniczyła m.in. delegacja naszego klubu. Nad otwartą mogiłą prezes klubu Z. Pawlik pożegnał zmarłego tymi słowami:

Kiedy z początkiem roku omawialiśmy z Marianem plany kolejnego kolarskiego sezonu nawet przez myśl mi nie przeszło, że już nie uda nam się ich wspólnie zrealizować i że zabraknie go wśród nas - turystów kolarzy. Czy trzeba doświadczyć nagłej utraty przyjaciela, aby zrozumieć jak wiele dla nas znaczył, kim był i ile potrafił? Niestety, kiedy odchodzi już na zawsze bywa, że dopiero wtedy uświadamiamy sobie ile dla nas znaczył. Jak pamiętam, od pierwszego spotkania przed laty, aż do tego roku Marian był bardzo aktywny wśród kolarskiej braci po obu stronach Olzy. Na wspólnych wycieczkach zawsze wnosił humor, a jego pełne optymizmu podejście do życia potrafił przekazać innym. Szybko zjednywał sobie ludzi i równie szybko nawiązywał przyjaźnie. W krótkim czasie Marian wraz z małżonką Danusią zostali członkami naszego Turystycznego Klubu Kolarskiego „Ondraszek” z Cieszyna i często bywali zarówno na klubowych wycieczkach jak i kameralnych spotkaniach, na których zawsze tryskał pomysłami i dobrym humorem.

Marian był człowiekiem bardzo aktywnym - kochał ruch, a jego sportowy tryb życia bardzo podziwiałem. Poza wyczerpującą pracą zawodową znajdował czas na rower, basen czy tenis - czerpał po prostu życie pełnymi garściami a radością przeżytych chwil dzielił się z innymi, czym wszystkim imponował. Teraz, kiedy już nie spotkamy na rowerowym szlaku zawsze uśmiechniętego kolarza w rowerowym kasku i nieodłącznym krawacie, jestem pewny, że śp. Marian Palowski pozostanie we wdzięcznej pamięci wielu przyjaciół.

Cześć Jego pamięci!

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Zarząd klubu

25.05.2007


Zarząd klubu wraz z "kołem przechodnim" (trofeum za organizację 46. zlotu) od lewej:
Władek-"Kropelka", Zbyszek "Rechtór" (prezes), Jadzia - "Ośka", Basia - "Apanaczi",
Maryla - "Rozstrzapek". Na zdjęciu brakuje Andrzeja - "Skryby" .

Zbyszek Pawlik - "Rechtór"
Indywidualny Rajd Rowerowy "Ziemia Cieszyńska"

18.04.2007

Klub jest organizatorem kolarskiej odznaki regionalnej pod nazwą: Indywidualny Rajd Rowerowy "Ziemia Cieszyńska". Odznakę można zdobywać po uprzednim zarejestrowaniu swego udziału w Cieszyńskim Centrum Informacji na Rynku pod ratuszem, gdzie otrzyma się numer ewidencyjny.

Materiały do pobrania:

Regulamin odznaki

 • Postanowienia ogólne
  1. Organizator: Odznaka zostaje ustanowiona przez Turystyczny Klub Kolarski „Ondraszek” Cieszyn adres: 43-400 Cieszyn ul. Głęboka 56.
  2. Odznakę ustanawia się jako jednostopniową.
  3. Celem ustanowienia Odznaki jest zachęcenie społeczeństwa do uprawiania turystyki rowerowej, popularyzacji sieci ścieżek rowerowych, pogłębienie wiedzy o historii i kulturze Ziemi Cieszyńskiej bez podziałów granicznych, upowszechnienie czynnego wypoczynku na rowerze, uczczenie jubileuszu 40-lecia TKK „Ondraszek”.
 • Warunki zdobywania odznaki
  1. Odznakę może zdobywać każdy kto ukończył 10 lat.. Dzieci i młodzież do 16 lat zdobywają odznakę pod opieką osób dorosłych.
  2. Punkty wydawania regulaminów: Cieszyńskie Centrum Informacji ul. Rynek 1 przy jednoczesnym, jednorazowym pobraniu opłaty 7 zł.
  3. Dla zdobycia odznaki należy zaplanować i zrealizować w dowolnym czasie i kolejności wycieczki kolarskie w trakcie których należy zwiedzić proponowane obiekty oraz potwierdzić obecność odciskiem pieczęci w odpowiednim oknie „karty”. Wymagane jest zwiedzenie minimum 10 obiektów po stronie PL oraz min.10 obiektów po stronie CZ wybranych z karty potwierdzeń - łącznie 20 obiektów.
   W celu prawidłowego zaplanowania tras polecamy korzystać z mapy ścieżek rowerowych np. wyd. Euroregion, mapy „Powiat Cieszyński” oraz dowolnego przewodnika regionalnego. Publikacje te są dostępne w punktach informacji turystycznej lub dobrych księgarniach.
  4. Weryfikacja oraz wydawanie odznak: wypełnioną kartę potwierdzeń należy oddać w CCI adres j.w. Odznaka zostanie wydana niezwłocznie po weryfikacji. Na podstawie jednej karty potwierdzeń zostanie wydana jedna odznaka.
 • Postanowienia końcowe
  1. Na trasach rajdu uczestnicy ponoszą pełną odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów drogowych.
  2. W celu bezpiecznego poruszania się na terenie CZ polecamy nabycie indywidualnego ubezpieczenia
  3. Zalecamy używanie kasku ochronnego( na terenie RCZ obowiązkowo).
  4. Za ewentualne wypadki czy szkody materialne zaistniałe podczas rajdu organizator nie ponosi żadnej odpowiedzialności.
  5. Interpretacja niniejszego regulaminu należy do organizatora.
Zbyszek Rechtór
Zebranie sprawozdawcze za rok 2006

09.02.2007

Dnia 22.01.2006r odbyło się Zebranie Sprawozdawcze za rok 2006. W salce "Nasz Kącik" DN Cieszyn zebrało się 33 Ondraszków i symatyków klubu, aby podsumować ubiegły i przedstawić propozycje na przyszły sezon. Szczególnie miło było nam gościć B. Fukałę z PTTS, O. Srubara z TJ Slavoj i H. Więzika wiceprezesa Oddziału PTTK "Beskid Śląski" z Cieszyna.

Naszym zadaniem było z jednej strony zestawić zamierzenia związane z minionym jubileuszem klubu, a z drugiej przedstawić ich realizację. Jak wynikało z obszernego sprawozdania prezesa klubu - Zbyszka Pawlika - 2006 rok wyróżniał się wielką mobilizacją klubu i wręcz "pospolitym ruszeniem". Po raz pierwszy w historii Ondraszka "tak niewielu zdziałało tak wiele z tak dobrym skutkiem". Bowiem nie tylko zorganizowano wielkie przedsięwięcie pod nazwą 46. Zlot P.T.KKol, lecz również i cały bogaty w wydarzenia kalendarz imprez doczekał sie pełnej realizacji. H. Więzik skierował do Ondraszków gorące słowa uznania oraz podziękowania w imieniu władz Oddziału.

Były Komandor zlotu uhonorował dyplomami członków Komitetu Organizacyjnego: Beatę Szarzec, Urszulę Niedzielan, Irenę Dzikowską, Basię Kubica, Wandę i Leszka Porębskich, Basię Kochaniewicz-Żelińską, Włodka Nowaka. Za profesionalne prowadzenie niniejszej strony interentowej dyplom otrzymał również jej twórca - Adam Kłodowski. w dalszej części spotkania sędzia konkursu Władek Zmełty przedstawił wyniki corocznej batalii o tytuł "Najaktywniejszego Klubowego Turystę - Kolarza Jubileuszowego XXXX Sezonu". W tym prestiżowym konkursie zwyciężyli tym razem:

 • I miejsce Piotr Holisz
 • II miejsce Zbyszek Pawlik
 • III miejsce Andrzej Gojniczek.

Wymienieni otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Następnie Andrzej Słota wręczył zdobyte odznaki KOT, których było kilkanaście w stopniach: Duża Srebrna (1), mała złota (3), małasrebrna (7), brązowa (11). Uchwaliliśmy podniesienie składki klubowej do 7zł dla członków PTTK oraz 15złdla pozostałych, a także pracowicie pochyliliśmy się nad propozycjami programowymi na nadchodzący sezon, które w części mamy zamiar realizować kontynuując współpracę z PTTS-em. Zebranie zakończyły wspomnienia z ciekawszych wypraw minionego sezonu oraz wspólne rodzinne zdjęcie.

Rechtór-Zbyszek Pawlik
Zebranie Oddziału PTTK "Beskid Śląski"

06.01.2007

Zebranie plenarne Zarządu Oddziału PTTK "Beskid Śląski" 13.12.2006r. Na ostatnie kończące rok zebranie plenarne zarządu Oddziału zostałem specjalnie zaproszony przez kol. Ryszarda Mazura - prezesa Oddziału. Powód zaproszenia został niebawem ujawniony - na ręce Prezesa wpłynęło pismo z ZGPTTK będące zarówno podsumowaniem jak i podziękowaniem za "profesjonalną" jak określono organizację 46. zlotu P.T.Kol. Tematyka związana z jubieluszem klubu i działaniami z tym związanymi zdominowała w dużej części wystąpienie kol. Prezesa. Wspomniał bowiem oprócz organizacji zlotu na takie ważne wydarzenia jak okolicznościową wystawę i spotkanie jubileuszowe. Zwrócił również uwagę, że bogaty program jubileuszowego sezonu został całkowicie i pomyślnie zrealizowany. Kol. Ryszard Mazur w imieniu Oddziału przekazał na moje ręce podziękowanie wszystkim klubowiczom oraz sympatykom turystyki kolarskiej którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego dużego sukcesu - co niniejszym czynię.

Rechtór
Zbyszek Pawlik
Zmiany w zarządzie

26.09.2006

W dniu 26.09.2006r. na zebraniu zarządu uchwalono zmiany kadrowe w jego składzie. Z dalszej pracy w zarządzie złożyli rezygnację: kol. Małgorzata Ryszkowska, kol.Andrzej Słota.

Małgosia działała w bieżącej kadencji, natomiast Andrzej pełnił funkcję prezesa klubu nieprzerwanie od roku 1979r. Działając w strukturach zarządu Małgosia i Andrzej wnieśli sporo wysiłku i pracy, za którą jesteśmy im głęboko wdzięczni. Niewątpliwie swoją obecną pozycję klub w dużej mierze zawdzięcza zwłaszcza kol Andrzejowi, który w okresie swego dowodzenia potrafił zrealizować dużo ciekawych pomysłów. Dziękując za całą dotychczasową działalność mamy nadzieję, że choć już poza strukturami zarządu, nadal będziemy wspólnie realizować klubowe zamierzenia.
Do składu zarządu dookoptowano:

 • kol. Jadwigę Gracyasz, która zajmowała się będzie organizacją imprez
 • kol. Krzysztofa Kaszturę, który został konsultantem d/s imprez sportowych
 • obowiązki prezesa przejął dotychczasowy wiceprezes kol. Zbigniew Pawlik
Rada Regionalna Turystyki Kolarskiej

21.01.2006

Zgodnie z złożoną rok temu obietnicą na podobnym spotkaniu w Żorach nasz klub podjął się organizacji w Cieszynie spotkania Rady Regionalnej Komisji Turystyki Kolarskiej PTTK w Katowicach. Szczególnie miło było nam podejmować kolarską brać w Cieszynie z dwóch powodów: w tym roku przypada jubileusz 15-lecia działalności Rady, a także 40-lecie istnienia naszego klubu. Na miejsce akcji wybrano salę konferencyjną Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości. Trzeba przyznać, że szacowne zamkowe mury przydały splendoru temu spotkaniu. Zjechało się do Cieszyna ponad 50 działaczy kolarskich reprezentujących kluby i komisje z całego województwa, co więcej w Cieszynie nasze miasto było rowerową stolicą Polski. Na razie teoretycznie - a praktycznie zostanie w dniach 10-17 czerwca, kiedy odbędzie się tutaj zlot przodownicki.

Przybyłych powitali: Prezes Oddziału PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie kol. R. Mazur, przedstawiciel Zamku, przedstawicielka Starostwa Powiatowego oraz komitet organizacyjny Ondraszków w składzie: A. Słota, P. Nowak, W. Zmełty, Z. Pawlik i Alicja Pawlik. W pierwszej części spotkania przedstawiono historię utworzenia oraz profilu działania Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości, historię klubu Ondraszek przedstawili natomiast jego prezesi: były - kol. W. Sosna oraz obecny kol. A. Słota. Z wystąpienia W. Sosny wynikało, że historia zatoczyła wielkie koło, gdyż w roku 1969r. przed organizacjąIX Zlotu Przodownickiego "Ziemia Cieszyńska" również odbyło się w Cieszynie podobne zebranie, przy czym większość ówczesnych działaczy dziś już odeszło na wieczną wartę. Wspomnienia... Komandor zlotu - Zbyś Pawlik "Rechtór" przedstawił natomiast komputerową prezentację tegorocznego zlotu oraz jego współorganizatorów TJ Slavoj, PTTS w RCZ oraz Euroregion.

Po przerwie odbyły się dalsze robocze obrady poruszając różnorodną bieżącą tematykę z kolarskiego turystycznego światka. Po zakończeniu obrad zwiedziliśmy jeszcze rotundę oraz spojrzeliśmy na Cieszyn z wysokości piastowskiej wieży. Nieskromnie dodam, że w świadczeniach za naszym staraniem uczestnicy znaleźli rewelacyjną pamiątkę - specjalnie przygotowaną przez Mennicę Państwową monetę 2 złotową z wizerunkiem cieszyńskiej rotundy. Mam nadzieję, że goście wyjechali z bagażem samych dobrych wspomnień pomimo paskudnej - jesiennozimowej szarugi.


Krajowa Narada Aktywu Kolarskiego

10.12.2005

W Warszawie odbył się KNAK - czyli Krajowa Narada Aktywu Kolarskiego. Zadaniem narady było wybrać skład Komisji Kolarskiej ZGPTTK, gdyż owocna czteroletnia kadencja poprzednmiej komisji dobiegła końca. Nasz klub reprezentowali Zbyszek Pawlik - "Rechtór" i Władek Zmełty - "Kropelka". W jednej turze głosowania tajnego wybrano nową Komisję, w lekko zmienionym w stosunku do poprzedniego składzie. Przewodniczącym nadal pozostaje kol. W. Wieczorkowski z Torunia, a na drugą kadencję pozostali: M. Kotarski (Myszków), J. Winsze (Szczecin), S. Karuga (Katowice), M. Raczyński (Nysa) oraz nowowybrani: ks. J. Grochowski (Paprotnia), W. Malinowski (Poznań) oraz kol. Mieczkowski i kol.Borkowski.

My natomiast przedstawiliśmy zebranym stan przygotowań na 46. zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej "Ziemia Cieszyńska" poprzedzone gromkim powitaniem "Witómy was, witómy was na cieszyńskij naszej ziymi..." w moim wykonaniu oraz rozdaliśmy przygotowane na CD prezentacje, które rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Myślę, że przeżyjemy w Cieszynie najazd rowerzystów, jakiego tej szacowny gród dawno nie widział.

Rechtór-Zbyś
95-lecia istnienia Oddziału "Beskid Śląski"

03.12.2005

Już śnieg za oknem, jest więc czas zająć się bardziej widowiskową stroną naszej turystycznej pasji. Dnia 3. grudnia 2005r. odbyło się w Domu Narodowym uroczyste spotkanie z okazji jubileuszu 95-lecia istnienia Oddziału PTT-PTTK "Beskid Śląski". Historia polskiej zorganizowanej turystyki zaczęła się bowiem w 1910r., kiedy to w Cieszynie odbyło sie zebranie założycielskie Polskiego Towarzystwa Turystycznego "Beskid". Po latach owocnej i chlubnej działalności oraz różnych dziejowych meandrów obecny Oddział PTTK jest kontynuatorym tych pięklnych idei i tradycji turystyki, już nie w narodowym lecz rekreacyjno-poznawczym wymiarze. Oddziałowi już prawie 30 lat przewodzi kol. Ryszard Mazur - wielki przyjaciel cieszyńskich kolarzy. W roku jubileuszowym odzdaił skupia 545 członków, 18 kół na terenie Cieszyna, Skoczowa, Ustronia i Goleszowa oraz specjalistyczne komisje i kluby w tym nasz - TKK "Ondraszek". Od 1966r. jest on jednym z filarów oddziałowej turystyki profilowanej.

Z okazji pięknego jubileuszu padło wiele ciepłych słów pod adresem prezesa Oddziału, działaczy tworzących kadrę oraz całej tutejszej PTTKowskiej braci. Były również odznaczenia m.in.: kol. Basia Toman (skarbnik TKK) oraz Zbyszek Pawlik (wieceprezes) otrzymali Złotą Odznakę "Zasłużony w Pracy PTTK Wśród Młodzieży", a Basia dodatkowo Honorową Odznakę "Za Zasługi dla Turystyki". Gratulujemy odznaczonym i życzymy im dalszych sukcesów.


Rechtór-Zbyś
Zebranie sprawozdawczo–wyborcze

07.01.2005

Zgodnie z komunikatem dnia 7.01.2005r. odbyło się zebranie sprawozdawczo–wyborcze klubu. Obecnych było 32 członków klubu oraz działającego przy klubie koła PTTK nr 8. Macierzysty Oddział PTTK ”Beskid Śląski” reprezentował kol. H.Więzik, natomiast kol. St. Radomski - Regionalną Radę Turystyki Kolarskiej Woj. Śląskiego.

Na zebraniu podano wyniki permanentnego konkursu na „Najaktywniejszego turystę kolarza ubiegłego sezonu”. „Medalowe” - najwyższe miejsca za sezon 2004-XXXVIII w historii „Ondraszka” zajęli:

 1. miejsce kol. Zbigniew Pawlik – „Rechtór”
 2. miejsce kol. Piotr Holisz – „Śmig”
 3. miejsce kol. Maryla Biłko-Holisz – „Rozstrzapek”

Zwycięzców uhonorowano dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Należy dodać, że punktację prowadzono wg zmienionego, aktualizowanego regulaminu. Kol.St.Radomski wręczył „Odznakę za zasługi dla turystyki kolarskiej woj. śląskiego” dla:

 • Kol. Barbary Toman
 • Kol. Władysława Zmełtego
 • Kol. Maryli Biłko-Holisz

Doceniając tym samym wkład odznaczonych klubowiczów w rozwój turystyki kolarskiej w naszym województwie. Zaszczytną „Złotą honorową odznaką PTTK” odznaczeni zostali:

 • Kol. Maryla Biłko-Holisz
 • Lol. Włodzimierz Nowak

a uprawnienia przodownika nie podlegającego weryfikacji otrzymał kol. Piotr Holisz. Wręczono również zdobyte odznaki KOT, ”Dookoła woj. Bielskiego” oraz „Za wytrwałość”. Z powyższej statystyki wynika, że kol. Maryla Biłko-Holisz - klubowy „Roztrzapek” zdystansowała konkurencję pod względem ilości zdobytych wyróżnień.

W dalszej części zebrania, po wysłuchaniu sprawozdań, udzielono absolutorium ustępującemu zarządowi oraz w tajnych wyborach wyłoniono członków zarządu na następną kadencję 2005-2008. W kolejności otrzymanych głosów są to:

 1. Władysław Zmełty
 2. Barbara Toman
 3. Zbigniew Pawlik
 4. Andrzej Nowak
 5. Małgorzata Ryszkowska
 6. Andrzej Słota
 7. Maryla Biłko-Holisz
Członkowie nowo wybranej Komisji Rewizyjnej:
 1. Barbara Nowak
 2. Janina Pawlik
 3. Zygmunt Szotek
Delegatami na Zjazd Oddziału PTTK wybrano:
 1. Andrzej Słota
 2. Zbigniew Pawlik
Jako prowadzący to odpowiedzialne z uwagi na wagę zagadnień zebranie, pragnę podkreślić duże zdyscyplinowanie oraz zaangażowanie wszystkich uczestników.
Rechtór-Zbyś